Skocz do zawartości
peterchen86

Temperatury Ryzen 7 7800X3D

Rekomendowane odpowiedzi

46 minut temu, wkamil73 napisał:

W grach to trochę wysoko jest, a przewiew w obudowie jest?

Mam silentiumpc  M35 gladius. AiO na górze, 2x 120mm z przodu i 1x z tyłu. Przewiew jest, powietrze wciąga i wyciąga tyłem.

Wina obudowy? Spróbuje jeszcze raz pastę nałożyć, bo może dałem nie wystarczająco.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie zaszkodzi sprawdzić, może blok nie dociska równomiernie 

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
13 godzin temu, sharik napisał:

Siema, czy to normalne, że w każdej grze temperatura procesora dochodzi do 75 stopni? Grafika 4070ti super ma max 50 stopni.

Mam Endorfy Navis 240

Zależy w jakiej grze. Bo jak w tych mocno wymagających to jak najbardziej normalna temperatura. W God of War 1 to mi do 80 dochodziło na ARCTIC Liquid Freezer II 360. Chociaż też ma odpalony tryb cichy i później wentyle się rozkręcają. Jak jest 75 stopni w jakimś Terminator Resistance czy Stardew Valley to coś nie tak. Ale oczywiście nawet w tych wymienionych, sekundowe skoki do 80-90 stopni się zdarzają. To charakterystyczne dla tego procka. Przy przeglądaniu neta mam 45-55 co też nie jest super wynikiem ale nie mam pełnej siatki z przodu w mojej obudowie + tryb cichy. Na normalnym było chłodniej.

Edytowane przez pepe06

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, pepe06 napisał:

Zależy w jakiej grze. Bo jak w tych mocno wymagających to jak najbardziej normalna temperatura. W God of War 1 to mi do 80 dochodziło na ARCTIC Liquid Freezer II 360. Chociaż też ma odpalony tryb cichy i później wentyle się rozkręcają. Jak jest 75 stopni w jakimś Terminator Resistance czy Stardew Valley to coś nie tak. Ale oczywiście nawet w tych wymienionych, sekundowe skoki do 80-90 stopni się zdarzają. To charakterystyczne dla tego procka. Przy przeglądaniu neta mam 45-55 co też nie jest super wynikiem ale nie mam pełnej siatki z przodu w mojej obudowie + tryb cichy. Na normalnym było chłodniej.

Trochę się poprawiło. Zmieniłem pastę na inną, co miałem pod ręką (Pactum pt-1), dokręciłem do lekkiego oporu. W Cyberpunku spadło do 68 stopni. W war thunderze to samo. Wcześniej było do 75 stopni. Wczoraj jak grałem w r6s to miałem 75 stopni cały czas. Będę monitorował sytuację.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

UV zrób na tym procku bo to najwięcej daje, jeżeli tego nie robiłeś, w takim cinebenchu ile masz pewnie 90 od razu po starcie renderowania obrazka :] 🤔

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
Godzinę temu, Send1N napisał:

UV zrób na tym procku bo to najwięcej daje, jeżeli tego nie robiłeś, w takim cinebenchu ile masz pewnie 90 od razu po starcie renderowania obrazka :] 🤔

Ja nigdy czegoś takiego nie robiłem. Można prosić o jakiś poradnik, jak to wykonać? Lepiej wiedzieć co robić niż nie wiedzieć i czegoś dotknąć i zepsuć.

Płyta główna asrock b650e riptide i zasilacz 850w, jeżeli to ma jakieś znaczenie. 

Edytowane przez sharik

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chodzi o to abyś ustawił ujemny offset na wszystkie rdzenie jak najniżej dopóki nie utracisz stabilności, szukasz w biosie opcji curve optimizer i ustawiasz ujemne wartości (negative) możesz zacząć od -20 powinno działać, max co możesz dać to bodajże -40 ale większość nie jest stabilna na tak sporym zjechaniu z napięcia. Przykładowy pierwszy lepszy poradnik

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kurcze mój mam ustawione na -30 i jak gry czy r23 ogarnia to wczoraj zrobiłem sobie occt power i reset po 10 sekundach. Także nie wiem czy zjechać niżej czy olać ten occt?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ten procek jest posrany tyle powiem kupujesz PC i grasz i ciągle patrzysz na temperatury ? W jakich czasach żyjemy  zrobiłem UV karty 6950xt gorąca hotspot pod 100 stopni tutaj temperatury skaczą jak powalone chodź aio chłodne dałem -20 i wiesz co ? Cofnąłem wszystko i mam wysrane na to czy się pc wysra przez 2 lata mam gwarancje i jeżeli nie potrafią zrobić procesora ani karty które działają to niech nie robią. A ja chodź potrafię zrobić UV tego nie zrobię tutaj nawet w iddle temp skaczą sobie od 40stopni do 55-60 

• Haha 3
  • Confused 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 godzin temu, Michał19857 napisał:

Kurcze mój mam ustawione na -30 i jak gry czy r23 ogarnia to wczoraj zrobiłem sobie occt power i reset po 10 sekundach. Także nie wiem czy zjechać niżej czy olać ten occt?

Olej OCCT masz tam sztuczne obciążenie którego ten proc nigdy nie będzie miał w normalnym użytkowaniu, pewnie się zagrzał bardziej niż w cinebenchu i potrzebuje więcej prądu czyli mniej negatywnego offsetu np -25 itd.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
8 godzin temu, boniek7071 napisał:

Ten procek jest posrany tyle powiem kupujesz PC i grasz i ciągle patrzysz na temperatury ? W jakich czasach żyjemy  zrobiłem UV karty 6950xt gorąca hotspot pod 100 stopni tutaj temperatury skaczą jak powalone chodź aio chłodne dałem -20 i wiesz co ? Cofnąłem wszystko i mam wysrane na to czy się pc wysra przez 2 lata mam gwarancje i jeżeli nie potrafią zrobić procesora ani karty które działają to niech nie robią. A ja chodź potrafię zrobić UV tego nie zrobię tutaj nawet w iddle temp skaczą sobie od 40stopni do 55-60 

Nie histeryzuj Panie Kolego ;-)

To że Ci piknie pod pulpitem czy YT 50-60C to nic nie wnosi do żywotności procesora.
W stresie 7800X3D nie grzeje się jakoś bardziej od 13700KF z jakim mam porównanie.
Oba mają problem z oddawaniem ciepła, z tym że Ryzen nieco większy kłopot bo ma inną architekturę. 
Obecne procki mają dużo pod czapeczką napchane różnego "drobiazgu" i nie oddają ciepła tak sprawnie jak jeszcze 10gen. u Intela.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Niech sobie chłop kupi konsole jak ma takie problemy ze sobą 🤣

• Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Ten Rysiek to bardzo dobry procek. Założyłem teraz noctue nh-d15s i w takim r23 ma max 86 stopni gdzie przy navis f360 było 3 stopnie mniej i przy tym wszystkie wentyle pracują na max 800 RPM, przy czym jest mega cicho🙆 w grach to usłyszę nawet jak się wentyle od GPU odpalają tak jest cicho 😅 Ja tam jestem zadowolony

Edytowane przez Michał19857
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Curve optimizer np takie -30 daje zjazd ok 150mV co już mało, który 7800X3D zrobi stabilnie, więc nie ma co cisnąć. Lepiej podłubać przy LLC i ustawić odpowiedni poziom :)  U mnie lata przy -20 i mam spokój ;) LLC chyba 6

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

O panie... 175mV w dół :-O to fajna sztuka Ci się trafiła :thumbup: mój egzemplarz leży przy -30 ech... ale i tak trzyma 5050

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sorry za mały off top. 

Czy u Was aktualizacja jakiegoś programu która wymaga restartu komputera też trwa tak długo? 

Przykład : aktualizacja Razer Synapse. 

Włączam aktualizacje, robi się po czym karze zrestartować kompa. 

Robię to, pokazuje się czarny ekran z napisem w stylu "czekaj, trwa aktualizowanie, nie wyłączaj komputera". 

Taki ekran mam czasem... 4 godziny, czasem dłużej bo nie śledzę. 

Na starym Intelu 9900k czego takiego nie miałem. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, sniper76 napisał:

O panie... 175mV w dół :-O to fajna sztuka Ci się trafiła :thumbup: mój egzemplarz leży przy -30 ech... ale i tak trzyma 5050

Na kiepskiej płycie procek działał tylko - 20 .. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
8 godzin temu, sniper76 napisał:

@krzysiak też leci na -35 :] 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Yedi

Dziala też przy -25 ale dla spokoju zdjąłem te 5 (25mV) nie robi to większej różnicy. Po za tym słaby bin, gdyż tylko dwa rdzenie mam SP 91, 93 a reszta od 84 do 87 jakoś tak. Przy SP powyżej 92 dla all cores są w stanie zrobić stabilnie -35 i być w miarę chłodne. Jak mnie naleci to może jeszcze podłubię przy CO 🤫

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
7 godzin temu, Yedi napisał:

Na kiepskiej płycie procek działał tylko - 20 .. 

A czy czasem ta „kiepska” płyta nie zaniżała na domyślnym LLC więcej i dlatego tylko tyle mogłeś zejść? :) 
Bo jak robiłem testy co prawda na 5800X, to czy płyta z biedną nie chłodzoną sekcją czy 12 fazowa sekcja tomahowka, wynik taki sam.

Do tego dochodzi że jeden procesor nominalnie pracuje z wyższym napięciem i można wtedy więcej zejść.

Edytowane przez raveNwow

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Hej,

Coś mi się w kompie namieszało ; d

Nagle po włączeniu przeglądarki internetowej mam coś takiego:

nIXKsqc.jpeg

Cpu 80 stopni według HWinfo i wentyle ostro jadą. Wszystko mija po wyłączeniu Opery. Co to się narobiło?

EDIT: Minęło po przeklinaniu otwartych okien Opery (tak, mam otwarte zawsze 20-40 okien). Jakieś pomysł co to mogło być? Jakiś bug Opery? Grałem w Deep Rock Galactic Survivor. Po wyjściu z gry i odpaleniu Opery zaczęły się cyrki. System nowy i wszystkie stery. Wyłączanie kompa nic nie dawało. Trzeba chyba przenieść się na Chrome.

Edytowane przez pepe06

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
6 godzin temu, Send1N napisał:

Może jakiś "syf" po uruchomieniu przeglądarki dopiero się odpala, przeskanuj wstępnie tym https://pl.malwarebytes.com/adwcleaner/ a pozniej tym pełny skan https://pl.malwarebytes.com/mwb-download/

Oba nic nie znalazły a podczas skanowania znowu to zaczęło się robić chwilowo gdy odpaliłem Operę. Jak przeklikuje karty to znika. Teraz mi Opera zjada 24% pamięci. To za dużo.

Jeszcze jakieś pomysły co to się narobiło i co zrobić? Winda niedawno (styczeń) postawiona nowa z wszystkimi nowymi sterownikami.

Spec:

- Procesor AMD Ryzen 7 7800X3D 

- Płyta główna ASUS TUF Gaming X670E-Plus WiFi

- MSI Geforce RTX 2070 SUPER GAMING X TRIO 8GB GDDR6

- Pamięć RAM LEXAR Ares RGB 32GB 6400MHz 

- ARCTIC Liquid Freezer II 360 A-RGB

- Dysk SSD Kingston KC3000 1TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe (SKC3000S/1024G)

- PNY 1TB M.2 PCIe NVMe XLR8 CS3030

- Seasonic 650W Focus Plus 80 Plus Gold BOX

- Windows 10 Home

To chyba zły temat na taki problem.

Edytowane przez pepe06

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zrobilem curve optimizer w celu zbicia temperatury, ustawiłem na -25 i podczas testu w  CineBench temp wzrosla o 2°C do 85°C :( ale i wynik był lepszy  z 17700 na 18200pkt wiec jeszcze troche sie pobawilem opcjami i z ciekawosci ustawilem CPU Throttling na 75°c i po testach (jak nie trudno sie domyślić) temp nie przekraczała 76°C ale wynik nadal pozostał na poziomie około 18200. Czy ktoś pomoże mi to zrozumieć? Czemu wynik wyszedł tak dobry? Jest to za dużo na mój umysł laika😉

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi