Skocz do zawartości
peterchen86

Temperatury Ryzen 7 7800X3D

Rekomendowane odpowiedzi

@Send1N jak najlepiej testować stabilność przy próbie undervoltingu SOC?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Undervolting SOC :cassetete: Czego to ludzie nie wymysla :rotfl:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
34 minuty temu, Phoenix. napisał:

Undervolting SOC :cassetete: Czego to ludzie nie wymysla :rotfl:

Wcześniej @Send1N pisał że można obniżać napięcie SOC żeby ograniczyć pobór iodie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

SoC się ustawia pod stabilność pamięci i WHEA, ofc lepiej mniej niż więcej ale undervolting to nazywać to tak dziwnie faktycznie xD

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Roznice sa tak marginalne, ze nie warte zachodu i czasu ;) Do tego samo napiecie SOC na AM5 jest tak niskie, ze jakokolwiek zabawa to sztuka dla sztuki.

Wbij sobie 1.1 SOC i 1.2v SOC i porownaj pobor ;)

No i podstawa to stabilnosc, a nie szukanie "szczednosci" tam gdzie nie trzeba :D

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 minutę temu, galakty napisał:

SoC się ustawia pod stabilność pamięci i WHEA, ofc lepiej mniej niż więcej ale undervolting to nazywać to tak dziwnie faktycznie xD

No, może undervolting to nie jest dobre określenie, wybaczcie. W każdym razie u mnie płyta defaultowo daje 1.3 V na SOC a widziałem że ludzie raportuję stabilne działanie nawet na ~1 - 1.05 V w zależności od prędkości IF tylko pytanie jak przetestować czy jest stabilne :E ok, można patrzeć na błędy WHEA - tylko jakie obciążenie najlepiej to przetestuje.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No weź normalnie TM5 usmus i testuj w tle patrząc na WHEA

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
23 minuty temu, cichy45 napisał:

No, może undervolting to nie jest dobre określenie, wybaczcie. W każdym razie u mnie płyta defaultowo daje 1.3 V na SOC a widziałem że ludzie raportuję stabilne działanie nawet na ~1 - 1.05 V w zależności od prędkości IF tylko pytanie jak przetestować czy jest stabilne :E ok, można patrzeć na błędy WHEA - tylko jakie obciążenie najlepiej to przetestuje.

Napiecia na auto nigdy nie byly niskie, SAA na intelu tez szybowalo w kosmos, a wystarczy raz manualnie wbic i zapomniec ;)  Ja mam chyba wbite 1.2v manualnie lub 1.25v. Nie pamietam juz.

19 minut temu, galakty napisał:

No weź normalnie TM5 usmus i testuj w tle patrząc na WHEA

AM5 jest jeszcze mniej skomplikoane niz AM4 kiedy to tam VDDG i VDDP ustawialem recznie. Tutaj mam na auto i nawet tego nie ruszam. Jedyne co ustawiam manualnie to SOC i napiecie RAM. To by bylo na tyle z ustawiania AM5 poza timingami ram oczywiscie ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 minut temu, Phoenix. napisał:

AM5 jest jeszcze mniej skomplikoane niz AM4 kiedy to tam VDDG i VDDP ustawialem recznie.

Eee serio? Coraz nudniejsze te platformy :szczerbaty:

Ustawienie DDR4 na AMD to było wyzwanie, mi teraz po 1,5 roku wyszło że IF niestabilny (degradacja?) i musiałem znowu rzeźbić 🤣

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
13 godzin temu, cichy45 napisał:

Wcześniej @Send1N pisał że można obniżać napięcie SOC żeby ograniczyć pobór iodie.

No u mnie zawrotne 3W mniej w ogólnym poborze przez cpu 🤣 między tym co płyta pompuje na auto przy 5800x3D czyli 1.1v a tym co znalazłem jako ostatnie stabilne (0.962v) :E także jak chcesz walczyć o każde 1W to można się bawić ale cudów nie oczekuj, a co do pytania wyżej to testujesz tak samo jak stabilność cpu i pamięci jak zaczną się jakieś objawy typu migający obraz czy błędy whea lub wylotki do pulpitu z gier to też jest objaw zbyt niskiego napięcia na soc. Ciekawostka jest taka że wszystkie ryzeny jakie miałem przed obecnym do moich pamięci 4x8 3800mhz potrzebowały ponad 1.1v na soc do stabilnego działania a przy x3d zszedłem poniżej 1v przy tym samym ramie.

Edytowane przez Send1N
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja póki co ustawiłem z 1.3V na 1.15 V SOC, na 1.1 już nie wstaje system. Prowizorycznie przetestowałem wydaje się OK, zobaczymy w dłuższym czasie może trzeba będzie trochę podnieść. Pobór spadł według HWInfo z 17W z groszami na 14W z groszami w peaku, czyli około 3 waty. W średnim obciążeniu z 16 z hakiem na niecałe 13 z hakiem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Prowizorycznie nie działa, bo może chodzić tydzień i nagle 8 dnia wywali Ci restart/BSOD/pulpit.

TM5, usmus 10 cykli, potem OCCT, sprawdzać WHEA 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
19 godzin temu, galakty napisał:

Eee serio? Coraz nudniejsze te platformy :szczerbaty:

Ustawienie DDR4 na AMD to było wyzwanie, mi teraz po 1,5 roku wyszło że IF niestabilny (degradacja?) i musiałem znowu rzeźbić 🤣

Zimą stabilne latem już nie norma na AM4 . 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi