Skocz do zawartości
aki.

PC do pracy i gier (4K)

Rekomendowane odpowiedzi

Siemka,

rozglądam się za jakimś komputerem, który miałby mi służyć do mapowania 2d/3D (dji terra)  i dodatkowo do gier rożnego rodzaju, m.in. AAA. 

Budżet ok. 15k pln bez monitora, sama buda. Zastanawiam się czy nie celować w 4K. Aktualnie posiadam monitor 32” 1440p, mógłbym zrobić upgrade jeśli byłby on ograniczeniem względem PC.

Na pewno potrzebuję min. 64 gb ram, gpu nvidia,  procek Intel. 

Chłodzenia wodnego nie potrzebuję o ile nie jest niezbędne; bez rgb, wolałbym iść w pojemniejszy/dodatkowy dysk niż rgb. 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W tej kwocie da się 14700K + RTX 4090.

https://proline.pl/koszyk/ef65be03 + KR System - MSI GeForce RTX 4090 GAMING X TRIO 24G GDDR6X 384bit 3DP/HDMI DLSS 3

Złożenie w 5 dni za 1zł kodem PROPRO + karta z innego sklepu więc do samodzielnego montażu.

Edytowane przez forskoczek20
zmiana zestawu
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, forskoczek20 napisał:

W tej kwocie da się 14700K + RTX 4090.

https://proline.pl/koszyk/ef65be03 + KR System - MSI GeForce RTX 4090 GAMING X TRIO 24G GDDR6X 384bit 3DP/HDMI DLSS 3

Złożenie w 5 dni za 1zł kodem PROPRO + karta z innego sklepu więc do samodzielnego montażu.

Świetny zestaw, tylko zapomniałem dopisać o istotniej kwestii. Na ten komputer muszę wystąpić o ofertę handlową od sklepu. Myślałem, żeby jakoś to rozdzielić ale może mi to generować jakieś problemy.

Super by było, jakby szło wszystko z jednego sklepu załatwić. Szkoda, że nie ma 4090 Msi w proline, bo mam sentyment właśnie do MSI. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, Caps napisał:

Te ramki czasem nic nie dają. Należy je kupować tylko wtedy, kiedy trzeba (zbyt mocny nacisk oryginalnej ramki) Także odradzam kupowanie tych ramek na pałę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak, nie zawsze procesor się wygnie. Natomiast kupowanie ich "po" to tez nienajlepszy pomysł bo CPU już zdąży się podgiąć a po drugie nie będziesz wiedział czy masz wygięty CPU czy nie, czy kupować ramkę czy nie. Przy takim budżecie wydatek 99 raczej jeszcze przejdzie. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Karta z proline od Gigabyte albo Asus będą ok? Zamiast tej od Msi z KR System.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Naginając budżet jest sens pchać się w 14900k + 4090? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak pod 4K do gier to tak, warto celować w 4090 ale coś ceny ich zaczęły szaleć. Jak pod 1440p, UWQHD spokojnie temat ogarnie 4080 

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
28 minut temu, Caps napisał:

Jak pod 4K do gier to tak, warto celować w 4090 ale coś ceny ich zaczęły szaleć. Jak pod 1440p, UWQHD spokojnie temat ogarnie 4080 

Tzn. bardziej się zastanawiam nad CPU, bo jeśli chodzi o grafikę to szedłbym w 4090. Zastanawiam się czy iść w i9 14900K.

Jeśli chodzi o monitor, to posiadam 2560 x 1440 (WQHD). Na razie bym zostawił ale pewnie celowałbym w 4K. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Do gier względem 14700K niekoniecznie jest taka potrzeba, nie wiem natomiast jak to wygląda z pracą. Ogólnie 14900K ma około 6-7k przewagi w R23 multi nad 14700K

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

https://proline.pl/koszyk/b0c4ddb4
Będzie git taki zestaw? To jest z tych proponowanych od nich. 
Do CPU nie będzie potrzebne dodatkowe chłodzenie czy ogólnie do tego zestawu? Słyszałem, że 14900k lubi się grzać, a zwłaszcza bez UV. 

Edytowane przez aki.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No lubi się grzać podczas pełnego obciążenia. Możesz zrobić sobie UV pod to. W grach nie będzie najmniejszego problemu. Jak chcesz, możesz dać top chłodzenie ale i ono nawet nie poradzi sobie podczas pełnego multi core 

https://proline.pl/phanteks-glacier-one-360-t30-gen2-argb-czarne-chlodzenie-wodne-360mm-p8117644

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam po kilku miesiącach :)

trochę czasu minęło, ale dopiero teraz dochodzi do finalizacji dofinansowania i realizacji całego zamówienia. Ceny się pozmieniały dość mocno, samo gpu to spadek z 9500 na jakieś 8300 zł. 

Budżet mam wciąż ten sam, tj. ~18,5 k zł, więc mogę zrobić małe zmiany podzespołów ale też wolałbym bez rewolucji. 
Myślałem o 5090 ale nie chce mi się już jeszcze więcej czekać + nie wiem czy się zmieszczę w budżecie. 

Aktualnie myślałem o:

1. Czy jest sens zmiany gigabyte rtx 4090 na jakąś inną dystrybucję? Czy nie ma sensu dokładać do innej wersji? 
2. Chłodzenie wodne - Arctic Liquid Freezer II 360 jest niedostępne. Pozostaje wybrać trochę droższy III gen albo coś innego.

3. Obudowa - myślałem, żeby zmienić Shadow Base 800 na Fractal Design North XL Charcoal Black TG. Głównie ze względów estetycznych. Czy pod względem praktycznym nie będzie to downgrade? Tzn. pomieści wszystko i nie pogorszą się inne warunki, np. chłodzenia?

4. Reszta pozostaje raczej bez zmian ale jestem otwarty na wszelkie propozycje i sugestie co do zestawu. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

1. Jesli mówimy o Gamingu OC, to bardzo dobry model i raczej nie ma co zmieniać. Tym bardziej, że Gigabyte daje rok gwarancji dłużej po rejestracji karty na stronie.

2. Freezer III / Navis F360 / EK-Nucleus AIO CR360 Dark / Fractal Lumen S36 V2 - tu nie ma złych wyborów.

3. Można zamienić, bedzie ok. Tylko dokup wentyl na tył: https://proline.pl/fractal-design-wentylator-aspect-12-pwm-czarny-120mm-p8078776

4. Reszta aktualna.

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, Dirian napisał:

1. Jesli mówimy o Gamingu OC, to bardzo dobry model i raczej nie ma co zmieniać. Tym bardziej, że Gigabyte daje rok gwarancji dłużej po rejestracji karty na stronie.

2. Freezer III / Navis F360 / EK-Nucleus AIO CR360 Dark / Fractal Lumen S36 V2 - tu nie ma złych wyborów.

3. Można zamienić, bedzie ok. Tylko dokup wentyl na tył: https://proline.pl/fractal-design-wentylator-aspect-12-pwm-czarny-120mm-p8078776

4. Reszta aktualna.

Z AIO widzę, że Freezer III ma sporą przewagę nad resztą dzięki 6 letniej gwarancji. Czy jest to duży atut w kontekście awaryjności tych chłodzeń? Jednak na 6 lat miałbym spokój. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Im dłuższa gwarancja tym lepiej, wiadomo.

Natomiast w opisie na Proline jest błąd, bo chłodzenie od EK ma 5 lat gwarancji, a Lumen od Fractala - 3 lata. Chyba, że sklep po 2 latach się wypina na kupującego i trzeba wtedy zgłaszać się bezpośrednio do producenta.

Gdybyś zdecydował się na Freezera, to nie musisz brać tej ramki kontaktowej pod LGA 1700 bo do Freezera jest ona dołączona i trzeba jej użyć (inne nie pasują).

• Thanks 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chłodzenie sprzedawane z ramką do LGA1700? - ciekawe ... W sumie, szkoda, że nie jest to popularniejsze, jeśli zapięcie pomysłu Intela czasem spisuje się tak kiepsko (za duży nacisk w środku i bananowy przez to procesor).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 15.06.2024 o 11:38, aki. napisał:

1. Czy jest sens zmiany gigabyte rtx 4090 na jakąś inną dystrybucję? Czy nie ma sensu dokładać do innej wersji? 

Jeżeli byś chciał, to chyba tylko Waterforce ma sens, ale tutaj też wtedy zmiana obudowy żeby chłodzenie dać na boku obudowy jako wyciągające. 

I wtedy nawet z Liquidem 420 https://proline.pl/koszyk/f866f382

Albo w bardziej stonowanej obudowie https://proline.pl/koszyk/eec3a262

W North XL też w zasadzie możesz tak dać, AiO od CPU na górę a radiator od karty normalnie na przód jako wciągające. Ta karta nie przekracza 60 stopni. 

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 17.06.2024 o 06:43, Caps napisał:

Jeżeli byś chciał, to chyba tylko Waterforce ma sens, ale tutaj też wtedy zmiana obudowy żeby chłodzenie dać na boku obudowy jako wyciągające. 

I wtedy nawet z Liquidem 420 https://proline.pl/koszyk/f866f382

Albo w bardziej stonowanej obudowie https://proline.pl/koszyk/eec3a262

W North XL też w zasadzie możesz tak dać, AiO od CPU na górę a radiator od karty normalnie na przód jako wciągające. Ta karta nie przekracza 60 stopni. 

Waterforce różni się tylko chłodzeniem od Gigabyte?  Jeśli ten rtx nie jest jakimś piekarnikiem to jest sens zmiany na Waterforce? Bo wydajnościowo chyba tak samo wypadają? 

A ta przeszklona obudowa też całkiem ciekawa. Obawiałbym się jedynie transportu takiego kawału szkła :D ale wezmę to pod uwagę, dzięki za sugestię. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sens jest głównie jak chcesz się bawić w podkręcanie GPU albo robić bardzo dużo renderów na karcie, to wtedy fajnie mieć jak najchłodniejsze GPU. Przy czym faktycznie Gaming to bardzo wydajne chłodzenie powietrzne więc też spokojnie ogarnie temat.

Gdybyś jednak się uparł na tego Waterforce to koniecznie poluj na wersję z poprawioną rewizją 1.1.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 18.06.2024 o 12:41, Dirian napisał:

Sens jest głównie jak chcesz się bawić w podkręcanie GPU albo robić bardzo dużo renderów na karcie, to wtedy fajnie mieć jak najchłodniejsze GPU. Przy czym faktycznie Gaming to bardzo wydajne chłodzenie powietrzne więc też spokojnie ogarnie temat.

Gdybyś jednak się uparł na tego Waterforce to koniecznie poluj na wersję z poprawioną rewizją 1.1.

Zostanę chyba przy tym gigabyte. Jednak czwarty rok gwarancji to duży atut. 

Jeśli chodzi o chłodzenie, to myślę o tym Arctic III 420. Wejdzie w razie czego do Shadow Base 800? Czy zostać przy tym 360?

Jeśli chodzi o obudowę Fractal North XL to się zastanawiam nad nią, bo słyszałem, że jest głośniejsza niż konkurencja właśnie przez to drewno na przodzie. I niby gorsze chłodzenie ma, tj. cyrkulację powietrza.

Windows 11 pro - USB czy DVD? Jest jakaś istotna różnica czy tylko kwestia wygody?

A tak to chyba już reszta zostanie. Budżetu trochę jest zapasu ale chyba nie ma sensu na siłę pompować kosztu. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Freezer 420 do Shadow Base na górę wchodzi, do North XL tylko 360-tka na górę.

W testach North XL wypada bardzo dobrze zarówno pod względem natężenia dźwięku jak i wentylacji.

Windowsa to jak tam chcesz, brałbym po prostu tańszego. Zawsze możesz sciagnac instalke .ISO ze strony Microsoftu i zrobić bootowalny pendrive i z tego instalujesz, a później tylko wklepujesz kod aktywacyjny z pudełka.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Dirian napisał:

Freezer 420 do Shadow Base na górę wchodzi, do North XL tylko 360-tka na górę.

W testach North XL wypada bardzo dobrze zarówno pod względem natężenia dźwięku jak i wentylacji.

AIO lepiej na górę dać niż na przód?

Czytałem o tej obudowie i zastanawiają mnie dwie kwestie: 

- wersja, która mnie interesowała jest ze szkłem na boku zamiast siatki. To pewnie pogorszy chłodzenie w stosunku do tej siatkowej wersji?

- i niby minus taki, że nie ma przycisku reset

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi