Skocz do zawartości
Poplop

Płyta główna pod 7800x3d

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,
stoję przed wyborem płyty głównej pod procka 7800x3d.
Mam dwa typy:
1. MSI MAG X670E TOMAHAWK WIFI
2. ASROCK X670E Pro RS
Moje wymagania to wyjście optyczne spdif, slot pcie gen5 oraz slot m2 pcie 5.
Czy warto wybrać którąś z tych opcji czy może jest coś wartego uwagi do max 1500 zł?
Trochę czasu minęło od mojego ostatniego składania komputera i strasznie się wszystko pozmieniało.

Chcę to zgrać też z pamięcią ram i tutaj też mam trzy typy:
1. Lexar Ares RGB, DDR5, 32 GB, 6400MHz, CL32
2. Lexar 32GB (2x16GB) 6000MHz CL30 Ares RGB
3. Kingston FURY 32GB (2x16GB) 6000MHz CL36 Beast Black EXPO AMD

Lexar z pozycji nr 1 powinien być chyba najlepszą opcją, ale nie ma EXPO AMD czyli będzie trzeba się bawić w uefi a kingston z 3 pozycji odpali od razu bez żadnych modyfikacji na swoich ustawieniach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

We wtorek przyjeżdża do mnie MSI X670E TOMAHAWK i będę składał do kupy z 7800X3D. Jak chcesz poczekasz to zdam relację jak to wszystko śmiga po zmontowaniu.

Do 7800X3D najlepiej brać 6000MHz i CL30. To są chyba optymalne pamięci do tego procka. Odpuściłbym 6400MHz, często są niestabilne z tym prockiem. Ja wziąłem G.Skill Flare X5, DDR5, 32 GB, 6000MHz, CL30 bo składam kompa bez RGB. Lexary i te moje G.Skille  idą łeb w łeb w testach ale są za kilkadziesiąt złociszy tańsze i mają RGB. Mają też troszeczkę lepsze timingi.

DO AM5 zawsze trzeba zrobić aktualizację biosu do najnowszej stabilnej wersji. Zmniejszamy wtedy ryzyko, że coś nie będzie działać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Poplop napisał:

Moje wymagania to wyjście optyczne spdif, slot pcie gen5 oraz slot m2 pcie 5.

Twoje warunki spełnia Asrock B650E Steel Legend Wifi za ~1150zł.

XMP i EXPO są kompatybilne, na platformie AMD jak najbardziej da się odpalić XMP, tyle że domyślne timingi dalszych rzędów mogą być nieco inne. Tym niemniej zgadzam się z przedmówcami że najlepszym wyborem będą Lexary 6000CL30 - stabilna szybkość, niskie timingi i obsługa EXPO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem MSi X670E Tomahawk Wifi, teraz pozostał wybór pamięci ram.
Czy Lexar 32GB (2x16GB) 6000MHz CL30 Ares RGB zmieszczą mi się pod chłodzeniem Be Quiet Dark Rock 4 Pro?
Są jakieś inne pamięci o podobnych parametrach polecane do ryzena 7800x3d?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie są polecane bo w każdej siedzą te same kości pamięci. Lexary są prostu najlepiej wycenione, do tego mają profil EXPO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało się wyrwać na x-kompie w promce Lexary 2x16 6000Mhz CL30. Dzięki wszystkim za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj złożyłem swój zestaw na MSI MAG X670E TOMAHAWK WIFI i 7800X3D. O dziwo bios był wgrany w najnowszej wersji, pamięci G Skilla bez problemu wskoczyły na profil EXPO. Na razie wszystko śmiga ładnie. Dzisiaj jeszcze go mocniej potestuje programami i pobawię się chyba PBO. Po instalacji konieczne trzeba ustawić Memory Context Restore i DDR Power Down na "Enable" bo czasy bootowania były ponad minutę :D. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ooo, super. Dzięki wielkie za info.
Była jeszcze opcja żeby dać jakąś opcję w biosie na -30 czy -20 co poprawiało temperatury, tym też się bawiłeś?
Ja niestety czekam na wysyłkę obudowy i płyty ze sferisa + ramów z x-komu :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat przed chwilą testowałem Cinbenchem. CO ustawione na razie na (-20) , krzywa wentylatorów ze strony Arctica na profil "Silent". Wynik 18346 Multi. Zamontowane AIO to Arctic AF II 280

https://imgur.com/a/R0fegFE

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 21.11.2023 o 10:36, madDog napisał:

Wczoraj złożyłem swój zestaw na MSI MAG X670E TOMAHAWK WIFI i 7800X3D. O dziwo bios był wgrany w najnowszej wersji, pamięci G Skilla bez problemu wskoczyły na profil EXPO. Na razie wszystko śmiga ładnie. Dzisiaj jeszcze go mocniej potestuje programami i pobawię się chyba PBO. Po instalacji konieczne trzeba ustawić Memory Context Restore i DDR Power Down na "Enable" bo czasy bootowania były ponad minutę :D. 

Możesz podpowiedzieć gdzie znajdę DDR Power Down w biosie? Bo szukałem i albo jestem ślepy albo u mnie tej opcji nie ma. Oraz gdzie znajdę to CO co ustawiłeś na -20?
U mnie niestety wystąpił problem bo Lexary działają normalnie na 5200 mhz ale jak włączę EXPO to bios mi się wiesza i system nie wstaje, muszę resetować bios bateryjką. Macie może jakieś rady na co zerknąć lub co przestawić żeby to chodziło na EXPO 6000mhz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim najnowszy bios. To jest podstawa na AM5.

Memory Context Restore dajemy na "enable" w zakładce OC

DDR Power Down było chyba w zakładce OC\Advanced DRAM Configuration. Jestem teraz w pracy więc nie pamiętam dokładnie

PBO jest w zakładce OC\Advanced CPU Configuration

 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najnowszy to jest beta, więc ja wgrywałem ten wcześniejszy stabilny.
Po resecie biosu i jak nic nie ustawie w biosie to wszystko śmiga okej ale pamięci 5200mhz.
Jak tylko ustawie EXPO i pamięci wbiją na 600mhz to komp nawet windowsa nie odpali, zwiesza się i resetuje.
Ostatniego kompa składałem chyba w 2014-2015 roku jeszcze na DDR3 i powiem szczerze że strasznie wypadłem z obiegu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje G.Skille ruszyły odrazu na EXPO. Ciężko powiedzieć czemu te Lexary nie chcą.

Spróbuj wgrać może ten bios w wersji beta. Zobacz czy wtedy ruszą te pamięci. Jak wyjdzie później stabilny to sobie go zmienisz.

Nie jestem specem od bawienia się pamięciami. Spróbuj może pobawić się timingami. Ustaw troszkę większe wartości CL

Na czas bawienia się pamięciami nie ruszaj na razie Memory Context Restore oraz DDR Power Down. Przywróć na razie ustawienia domyślne UEFI i spróbuj raz jeszcze. Daj mu niech sobie te pamięci przetrenuje.

Oststecznie wrzuć betę najnowszego biosu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@madDog bo EXPO to OC kontrolera RAM w przypadku kolegi (producent dla AMD 7800 X3D gwarantuje max 5200MT/s a nie 6000MT/s). ... a z OC jest tak, że jednemu się podkręci bardziej a innemu mniej.

Skoro już mowa o "podkręcaniu mniej", to kolega może wybrać profil EXPO 6000 i obniżyć taktowanie na nieco niższe, pozostawiając pozostałe podkręcone parametry (napięcie i ilość cykli opóźnień zostawić z EXPO, ale taktowanie np. 5800MT/s itd.).

Edytowane przez Kyle_PL
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście nie mam przekonania do RAMów Lexara dlatego wziąłem G. SKille Flare X5, które polecają na całym świecie do 7800X3D.

Niech spróbuje może na najnowszym beta biosie. Może wtedy zaskoczą. Jak nie to zostaje ręczne bawienie się częstotliwością i timingami. Ewentualnie zwrot do sklepu i wziąć coś innego.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest też opcja żeby ustawić XMP od intela, spróbuję się tym pobawić, jak nie pójdzie to zobaczę aktualizację biosu do bety a jak nie to włączę EXPO i zmniejszę taktowania. Mam nadzieję że któraś z opcji wypali.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie lexary 6400 nie robią żadnych problemów czy to z xmp czy ręcznie 6200 na ciaśniejszych timingach (nie tylko 1 rzędu).

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie Lexary idą na profilu xmp 6400 cl32 . Jestem świeżo po wymianie AM4 na AM5. Jeszcze nie bawiłem sie konkretnie w OC Ramu na nowej platformie. Spróbuje przy 6400 mhz zejść niżej z timingami. Wszystko zależy od kontrolera pamięci w CPU .

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało się ustawić EXPO na 6000mhz. Masa zabawy z aktualizacjami biosu i dopiero na becie poleciało bez żadnego zająknięcia.
Ustawiłem też Memory Context Restore oraz DDR Power Down na Enabled, włączyłem PBO i Curve ustawiłem na Negative 30 i wszystko śmiga. Tylko zastanawiają mnie temperatury.
Posiadam Dark Rocka 4 Pro, pasta nałożona to Arctic MX2 i przy samym oglądaniu youtube procek dobija mi do 45-50 stopni według HWMonitor, a przy samej grze w CyberPunka przez 10 minut dobija do 60-65 stopni. Czy to normalne?
No i chciałbym wszystkim podziękować czy to za pomoc w wyborze czy z tym ustawieniem pamięci. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatury normalne. Ryzeny tak się grzeją.

No mówiłem, żeby na najnowszej becie próbować :D. Dobrze, że zaskoczyły i wszystko bangla.

Edytowane przez madDog

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W grze rozumiem żeby miał to 65-75 stopni bez problemu, ale żeby przy samej przeglądarce dobijał do 50 stopni gdzie ciągnie ledwo z gniazdka z rtxem 2070 100 W?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka wada Ryzenów niestety. W spoczynku pobierają niestety dużo więcej mocy w przeciwieństwie do Intela. Za to pod obciążeniem pobierają dużo mniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto się jeszcze pobawić tą wartością Curve? Aktualnie -30 ustawione, może warto podbić do 35-40? To powinno zmniejszyć pobór oraz temperatury?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz próbować, u mnie -35 jest jeszcze stabilne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Popularne aktualnie

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • W 2019 kupiłem mieszkanie 100mk2 za 300k w Szczecinie w samym centrum, kamienica, wyremontowane. Jeszcze się wtedy wahałem czy nie za duże i czy nie za drogie.... Jak bym zwlekał to bym teraz na 30mk2 mieszkał 
    • Eh szkoda z tym 5080. Robię upgrade raz na 5 lat (nastepny wypada na poczatku roku) i liczyłem że po 970 4GB i 2070S 8GB w końcu zrobię więcej niż podwójny przeskok z GB a oni wciskają 16GB :/ Nie pozostaje nic innego jak poczekać na jakieś 5070TI z 16 GB (chyba bedzie też tyle miała skoro tyle ma 4070TI Super) bo ta 5080 to kompletnie nieopłacalna będzie.
    • Chodzi o to, że jednak większość tego poziomu sprzętu nie kupuje, ale ofc doceniam wkład we wzrost średniej sprzętowej graczy. Pomaga to podnosić poprzeczkę. Apple sprzedaje 230 - 240 mln iPhonów rocznie dla porównania. Ale dla mnie nadal smartfon to coś dodatkowego. Stacje robocze, serwery, superkomputery, pecety i laptopy są podstawą. Poza tym ekran dotykowy to zawsze tylko ekran dotykowy. Szybka, którą miziasz palcami i brudzisz.
    • Taki błąd to na 99% niestabilny procek, ale jak pisałeś że wróciłeś na stock i nadal to jest to może brakuje gdzie indziej napięć,  wrzuć screena z https://zentimings.com/ Zdarza się też że procesor na fabrycznych ustawieniach jest niestabilny i trzeba go ustawić ręcznie pompując w niego więcej napięcia przykładowo bądź obniżać taktowanie tylko że to jest bez sensu i kwalifikuje się na rma. Ryzen 2600 znajomego tak miał od nowości działał tylko na 3.6ghz przy napięciu 1.37v  a na auto był totalnie niestabilny, po 2 latach działał już tylko po wyłączeniu 2 rdzeni na 3.5ghz przy tym samym napięciu. Nie chciał zwracać tylko kazał mi pudrować trupa aby działało bo nie mógł wytrzymać bez pc 🤣
    • Konsola ma być nie tylko do Exow, ale Exy powinny być jej fundamentem. To powinny być gry, które sprzedają tę konsolę.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...