Skocz do zawartości
Poplop

Płyta główna pod 7800x3d

Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, krzysiak napisał:

Tak jak wspomniałem wyżej, przy amd na luzie pobór jest podbity przez SoC i tego nie przeskoczymy...że ktoś nie przyjmuje tego do wiadomości pisze, iż pobór jest taki sam (niższy) jak w przypadku intela to jego problem :E 

Zawsze pomiar sprzętowy jest wart więcej niż programowy.

6 godzin temu, unadarek napisał:

Przyjmuje przyjmuje jak już tak bijesz w ta stronę tylko się zastanawiam dlaczego tak pokazywał te wartosci na podobnym poziomie ,watomierz raczej sprawny były mierzone inne urządzenia i pomiar mnw. podobny do podanego w specyfikacji danego urządzenia

To jest w ogóle ciekawa kwestia, a może jakimś cudem hwinfo nie pokazuje zużycia przez uncore Intela? Choć ztcp w testach cpu am4 vs s1700 to intel wypadał lepiej, AM5 w sumie nie pamiętam. 

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Pioywiadomo, że sprzętowy pomiar jest bardziej realny. Niestety sam już nie jestem w stanie porównać tego względem Intela, bo od tamtych pomiarów z kompa został tylko zasilacz, 2 dyski m.2, chłodzenie CPU i 6950xt, cała reszta włącznie budą i wentylatorami jest inna.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 godzin temu, krzysiak napisał:

Tak jak wspomniałem wyżej, przy amd na luzie pobór jest podbity przez SoC i tego nie przeskoczymy...że ktoś nie przyjmuje tego do wiadomości pisze, iż pobór jest taki sam (niższy) jak w przypadku intela to jego problem :E 

Co jak co, ale jeśli chodzi o pobór w spoczynku i przy niskim obciążeniu, Intel jest górą. Pod obciążeniem oczywiście AMD, ale Intela też można elegancko zoptymalizować pod efektywność, przy niewielkim spadku wydajności.

8 godzin temu, Kyle_PL napisał:

No to hehe, może jakieś bzdury Ci watomierz pokazuje, skoro i5 12400F podczas przeglądania www bierze z 1,5W :E

Ja tam widzę 1474 W :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dokładnie, u mnie 12600kf walił pobór w kosmos (jak na i5) pod obciążeniem... ale on był spuszczony z kagańców + OC, także powyższe foto poboru które wrzuciłem traktuję z przymrużeniem oka :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, tomcug napisał:

Ja tam widzę 1474 W

... tylko mi nie mów, ze napięcie dla RAM widzisz tam 1200 V:E (VDDQ TX)

5 godzin temu, Pioy napisał:

Zawsze pomiar sprzętowy jest wart więcej niż programowy.

Tylko nie jest łatwo zmierzyć pobór samego CPU "sprzętowo", czyli zewnętrznym miernikiem (musisz się wpiąć w nóżki/piny podstawki procesora, ew. ścieżki zasilające procesor, bo pomiar na EPS nie pokaże poboru procesora)

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
28 minut temu, Kyle_PL napisał:

pomiar na EPS nie pokaże poboru procesora

Pobór proca + straty sekcji, nie jest to taki zły pomiar.

musisz się wpiąć w nóżki/piny podstawki procesora, ew. ścieżki zasilające procesor

Powodzenia 8:E

... tylko mi nie mów, ze napięcie dla RAM widzisz tam 1200 V:E (VDDQ TX)

Edytowane przez tomcug

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Asus TUF GAMING X670E-PLUS WIFI ATX czy cos innego?

Zatanawialem sie jeszcze nad AS Rock X670E Lightining ale tam parametry sa pdobne a gorsza jest chyba karta dzwiekowa? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
49 minut temu, dam9an napisał:

Asus TUF GAMING X670E-PLUS WIFI ATX czy cos innego?

Zatanawialem sie jeszcze nad AS Rock X670E Lightining ale tam parametry sa pdobne a gorsza jest chyba karta dzwiekowa? 

A myślałeś nad ASRock X670E STEEL LEGEND? Nie wiem jak teraz ale jeszcze w kwietniu ASUSy na AM5 to były jedna porażka za drugą
To już raczej wiedza powszechna, że na AM5 Asrock sobie najlepiej radzi od premiery. Jedyny minus taki szukany na siłę to brak radiatora na 4ty NVME przy tej kwocie i siedzi schowany za grafiką.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ten steel legend niezly ale 200 ziko droższy. W asusie tez lipa bo nie ma zlacza cyfrowego dźwięku...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Od siebie polecę MSI X670E Tomahawk, którą posiadam od tygodnia z Ryzenem 7800X3D. 

Cena ok wg mnie (1300zł) jak za X670E, masz S/PDIF. Z minusów dla mnie to brak radiatora na ostatnim slocie M2 i nieduża ilość portów USB A (6 sztuk). 

Jak na razie działa wszystko stabilnie w połączeniu ze G.Skillami Flare X5 6000 CL30.

Ja się jeszcze załapałem na różnego rodzaju cashbacki i sumarycznie ta płyta wyniesie mnie 1064 zł :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Asusa też możesz spokojnie brać. Miały faktycznie problemy z paleniem x3d (dawały zbyt duże napięcie vsoc), ale później to poprawili biosami i już jest ok.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, madDog napisał:

Od siebie polecę MSI X670E Tomahawk, którą posiadam od tygodnia z Ryzenem 7800X3D. 

Cena ok wg mnie (1300zł) jak za X670E, masz S/PDIF. Z minusów dla mnie to brak radiatora na ostatnim slocie M2 i nieduża ilość portów USB A (6 sztuk). 

Jak na razie działa wszystko stabilnie w połączeniu ze G.Skillami Flare X5 6000 CL30.

Ja się jeszcze załapałem na różnego rodzaju cashbacki i sumarycznie ta płyta wyniesie mnie 1064 zł :)

Na msi.pl póki co jest info ze plyta wyprzedana

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@madDog jakie bonusy wchodza na te cashbacki? Bo w sumie zamówiłem plyte z proshopa ale dostawa ma byc 12 grudnia wiec mam troche czasu do namyslu xd

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

RAM Lexar DDR5 32 GB 6000

Taka pamiec podejdzie do 7800x3d i Asusa Tuf x670e?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, dam9an napisał:

Myslę że bez najmniejszego problemu ,nawet jak nie ma jej na liście wsparcia na stronie producenta danego modelu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zależy. Jak dopuszczasz ręczną zabawę z ustawieniami RAMu to 6400. Jak wolisz włączyć i zapomnieć to 6000.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@kalderon a jest szansa ze pójdzie na 6400 na xmp? 

pytam bo na am4 mam na xmp i jest bez problemu a z tym am5 są jakies niewiadome. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

50/50 :E lepiej wez takie z profilem 6000 i ewentualnie później się będziesz bawił wyżej ręcznie (nie odwrotnie)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak, 50/50. Są ludzie którym działa 6400 na XMP, są ludzie którzy mają problemy z tymi 6000 z EXPO.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

U mnie na asusie 6400 startują z xmp, a przykładowo na gigabyte młodego nie (z jego czy moim CPU).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak nie startują to pół biedy. Najgorszej jak jest tak jak u mnie, że owszem działa ale co jakiś czas się wywala przy tych 6400 bo nie jest stabilne w 100% :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nawet nie wiem czy 6400 jest u mnie stabilne...na początku ustawiłem 6000 + ciaśniejsze timingi, później dałem 6200 przy tamtych timingach i tak zostało. Nie miałem zbytnio czasu sprawdzać stabilność 6400.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 28.11.2023 o 15:47, dam9an napisał:

Kupiłem te same pamięci, CL30 itd. do Asrock x670e Steel legend, śmiga pięknie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi