Skocz do zawartości
Canarino

Czy ten zestaw w tej cenie będzie najlepszy?

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czy dobrze radzę, ale chyba wolałbym tańszą budę, a dzięki temu już pojść w DDR5, ttylko czy płyty na 760 z DDR za 450-600zł są używalne to nie mam pojęcia.

Tak ogólnie to zestaw spoko.. Osobiście wziąłbym inny dysk, ale nie wiem czy wybrałbym lepiej. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
9 minut temu, Canarino napisał:

Witam. Składam komputer do około 3 800 zł. Czy w tej cenie to będzie najlepszy wybór? https://www.morele.net/inventory/info/e2bd80db/

Mocno polecam szarpnąć się na 32 GB RAM, ale jak nie jesteś w stanie to bierz jak jest. 

Ten 3pak wentylatorów to nie wiem czy jest konieczny - wydaje mi się, że 2 dołączone do obudowy wystarczą. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zamiast kupować dodatkowe wentyle weź po prostu budę z 4 wentylami - https://www.morele.net/obudowa-genesis-irid-505f-npc-1997-12441999/ 

No i jak wyżej - fajnie by dorzucić już do 32GB RAM i będzie ok.

Jeszcze informacyjnie, za jakieś 3 stówki więcej masz już RX 6800: https://www.ceneo.pl/121323965 - jakbyś grał w 1440p, to warto dociułać do tej karty. 

Pod 1080p nie trzeba, 6700 XT da sobie tu fajnie radę i tu już przewaga 6800 nie jest aż tak widoczna jak w 1440p.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Ronson napisał:

Nie wiem czy dobrze radzę, ale chyba wolałbym tańszą budę, a dzięki temu już pojść w DDR5, ttylko czy płyty na 760 z DDR za 450-600zł są używalne to nie mam pojęcia.

Tak ogólnie to zestaw spoko.. Osobiście wziąłbym inny dysk, ale nie wiem czy wybrałbym lepiej. 

Godzinę temu, Pioy napisał:

Mocno polecam szarpnąć się na 32 GB RAM, ale jak nie jesteś w stanie to bierz jak jest. 

43 minuty temu, Dirian napisał:

Wybrałem taki 32gb ram. Ten model RAM jest ogólnie najczęściej kupowanym  w morele .  Patrząc po opiniach to wydaje się dość dobry i tani https://www.morele.net/pamiec-lexar-thor-ddr4-32-gb-3600mhz-cl18-ld4bu016g-r3600gdwg-12786762/

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, Dirian napisał:

Zamiast kupować dodatkowe wentyle weź po prostu budę z 4 wentylami - https://www.morele.net/obudowa-genesis-irid-505f-npc-1997-12441999/ 

Jeszcze informacyjnie, za jakieś 3 stówki więcej masz już RX 6800: https://www.ceneo.pl/121323965 - jakbyś grał w 1440p, to warto dociułać do tej karty. 

Pod 1080p nie trzeba, 6700 XT da sobie tu fajnie radę i tu już przewaga 6800 nie jest aż tak widoczna jak w 1440p.

Zdecyduje się jednak na połączenie Ryzen 5 5600 z RX 6700 XT.  Na morele znalazłem wersję oem Ryzena 5 5600 za zaledwie 545 zł. Wiadomo, że nie ma tam tego standardowego chłodzenia, ale kupuję dodatkowe chłodzenie Fera 5 więc te standardowe chłodzenie Ryzena nie jest mi potrzebne. Tutaj link do wersji oem https://www.morele.net/procesor-amd-ryzen-5-5600-3-5-ghz-32-mb-oem-100-000000927-10120244/

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
10 godzin temu, Canarino napisał:

Czy w tej cenie to będzie najlepszy wybór? https://www.morele.net/inventory/info/e2bd80db/

Kilka złotych więcej i masz to nie dość że na znacznie wydajniejszym CPU to i dodatkowo z 32GB DDR5

https://proline.pl/koszyk/b6031a7f - raptem 200 zł dopłaty, gdzie sama dopłata do 32GB DDR4 to ponad 100 zł. 

Zasilacz masz taniej o 31 zł z kodem F804C0
Złożenie jakby co też możesz mieć za 1 zł z kodem PROPRO w 5 dni 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 godzin temu, Caps napisał:

Kilka złotych więcej i masz to nie dość że na znacznie wydajniejszym CPU to i dodatkowo z 32GB DDR5

https://proline.pl/koszyk/b6031a7f - raptem 200 zł dopłaty, gdzie sama dopłata do 32GB DDR4 to ponad 100 zł. 

Zasilacz masz taniej o 31 zł z kodem F804C0
Złożenie jakby co też możesz mieć za 1 zł z kodem PROPRO w 5 dni 

Mocni mnie zaskoczyłeś. Nie za bardzo widzę w Google opinii na temat tej płyty głównej, którą tam dałeś. Ona ma pełną sekcje zasilania czy częściową? Czy obudowa nie będzie za mała na to wszystko? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Obudowa wszystko bez problemu pomieści. Z drugiej strony za 30 zł więcej masz https://proline.pl/obudowa-do-komputera-zenpc-z1-mesh-glass-black-4x-p12-pwm-pst-120mm-p8116752 z 4 wentylami więc można wybrać i tą.  A tą A620 warto by zmienić teraz jak jest w podobnej cenie https://proline.pl/plyta-glowna-asrock-b650m-pg-lightning-am5-p8120106 choć pod 7500F z TDP 65W to jedna i druga bez problemu wystarczy. Jak coś bardziej przyszłościowego to https://proline.pl/plyta-glowna-asrock-b650m-pro-rs-am5-p8119881

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak sam piszesz, Spartan + A620 to nie jest sensowne AM5. Teraz będziesz uprawiał gotowanie żaby i namawianie gościa, żeby z 3800 zrobiło się 4500, byle by mieć kolejne gównolinki do Twojego pracodawcy sroline 🤣 🤦‍♂️ żałosne.

Autorze, jak serio chcesz dorzucić grosza to lepiej do GPU. Porównując AM4 z Radeonem 6800 vs AM5 z 6700XT, to jedyną zaletą tego drugiego jest możliwość upgrade (tylko nie na takiej gównianej płycie jak w tym gotowym zestawie...), natomiast do grania na tu i teraz lepszy jest ten ze słabszym CPU a mocniejszym GPU.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A ja z całym szacunkiem się nie zgodzę z przedmówcą we fragmentcie o procu.

Moim zdaniem i zdaniem ludzi, którzy to zbadali, zdecydowanie lepiej się gra jak brakuje mocy karty a nie jak brakuje mocy proca. Do tego to najlepszy moment na zmianę proca w ostatnich 12 latach i pewnie najlepszy do 2030tego. 
Jak Cię stać to bierz b650 Asrocka HDV i taniego obecnie 7600 (850) i potem otwarta furtka na 7800x3d czy 9800x3d za ileś lat.
Karta szybsza się by bardzo przydała, owszem, ale pewnie masz trochę starszych gier do ogrania, a wypięcie starej i wsadzenie nowej karty to chwila. Zmieniać płyty i pruć całego pieca to się zazwyczaj nie chce i wymaga to czasu. 
Kup poważną bazę, a kartę sobie zmienisz z czasem. Szczególnie że w kartach to jest jeden z najgorszych momentów teraz. Albo za mało RAMu, albo cienizna z raytracingiem (który ja bym poniżej 4090 polecał KOMPLETNIE olać) a w ciągu 2 lat pewnie w końcu sytuacja się albo unormuje, albo PC gaming się zawinie po tym, jak AMD i NV oleją, bo długo tak się tego ciągnąć nie da, żeby 4030ti, nawet nie 4050 kosztowało ponad dwa kafle w listopadzie 2023, tylko dlatego że ma frame gen i nazwę 4060ti. Nvidia się wycofuje z wydajnych kart, AMD kompletnie, ale niska i średnia półka w ciągu 2 lat coś dostanie. Może i w ciągu roku od AMD. 
Do tego czasu posiedzisz na wolniejszech, ograsz zaległości i te nowości, które karta uciągnie, a w międzyczasie pocieszysz się lepszym procem, który poprawia nie grafę, a gameplay. Responsywność, kasacja psującego imersję pop-inu. Do tego VR wymaga przede wszystkim proca i fajnie mieć jak najlepszy bo może za rok zachcesz grać w VR. 
AM5 + DDR 2x16 6000 CL30 i się nawet nie ma co zastanawiać. 
Co do płyty to sensowna od 510zł, ale nadal szukam info czy A620 za 410zł nie dałaby rady. Jakbyś miał tak supernapięty budżet, to można i to rozważyć.

7600 ładnie spadł z 1100 2 miechy temu na 850zł teraz.

Ram to 465zł Lexary.

Edytowane przez Ronson
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nic tak nie boli jak dropy fps z którymi nic nie można zrobić. Mając za słabe GPU po prostu zbijesz detale gdzie Ultra i High to i tak praktycznie to samo.

Niestety CPU jest niedoceniany a to podstawa.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
54 minuty temu, Ronson napisał:

Przecież napisałeś to samo co ja, tylko z większym słowotokiem.

Jeśli autor ma zamiar tego kompa rozbudowywać, żonglować kartami upgrade'ować na przestrzeni lat to wtedy AM5 ma sens i właśnie tak napisałem. Ale też nie z badziewną płytą A620 jaką troll proline'owy tu proponuje. A jeśli to ma być złożone raz i służyć jak najdłużej, to nadal uważam że AM4 lepiej. Przede wszystkim Ryzen 5600 to jest nadal bardzo solidny procek, to nie jest tak że 7500f jest od niego nagle 2x szybszy. A zyski z wymiany 6700xt na 6800 są tu i teraz, widoczne w każdej grze, i to od GPU będzie zależeć liczba FPS w takiej konfiguracji.

Ja też nie cierpię dropów spowodowanych CPU, ale po prostu Ryzen 5600 i AM4 są pod tym względem ok.

57 minut temu, Ronson napisał:

ja bym poniżej 4090 polecał KOMPLETNIE olać

To jest akurat kompletna bzdura...

57 minut temu, Ronson napisał:

w ciągu 2 lat pewnie w końcu sytuacja się albo unormuje

...to - pobożne życzenie, nie umocowane w żadnych faktach...

58 minut temu, Ronson napisał:

Nvidia się wycofuje z wydajnych kart

...to nieprawda, bo jest dokładnie odwrotnie, top end jest pompowany za chorą kasę, a do niższych segmentów nic wartego uwagi nie skapuje...

58 minut temu, Ronson napisał:

niska i średnia półka w ciągu 2 lat coś dostanie. Może i w ciągu roku od AMD

...więc to znowu jest pobożne życzenie, nie umocowane w niczym. Wg mnie aktualny rozwój sytuacji rynkowej sugeruje, że będzie dokładnie odwrotnie - GPU będą coraz droższe, coraz mniejsze skupienie na niższych segmentach, a po prostu będzie się kupować używany hi-end poprzedniej generacji.

Do tego czasu posiedzisz na wolniejszech, ograsz zaległości i te nowości, które karta uciągnie, a w międzyczasie pocieszysz się lepszym procem, który poprawia nie grafę, a gameplay. Responsywność, kasacja psującego imersję pop-inu.

To już jest typowa demagogia. AM4 + 6800 pozwala pograć w każdą grę na rynku. AM5 + 6700XT zasadniczo też, chociaż z gorszym efektem. A potem piszesz jakąś papkę o responsywności i gameplayu, jakby on był zależny od mocy kosmicznych drzemiących w obudowie, nie liczby klatek :E :E :E Geeez ale bzdury.

Do tego VR wymaga przede wszystkim proca i fajnie mieć jak najlepszy bo może za rok zachcesz grać w VR. 

A tutaj to już padłem. Słowo nt. VR nie padło w tym wątku. Ale na pewno gość się wkręci w niszową technologię, która kosztuje jedynie drugie tyle co komp którego chce kupić 🤣 Na słabym GPU 🤣

Karta szybsza się by bardzo przydała, owszem, ale pewnie masz trochę starszych gier do ogrania, a wypięcie starej i wsadzenie nowej karty to chwila.

To zdanie podsumowuje Twój bełkot najlepiej, w końcu nowy PC się kupuje do grania w starsze gry i po to żeby w przyszłości wsadzić w niego jeszcze więcej :E :E :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przepraszam. Faktycznie uzmysłowiłeś mi, że napisałem straszną głupotę

4 godziny temu, Ronson napisał:

A ja z całym szacunkiem się nie zgodzę

więcej tego błędu nie popełnię. 

Wysrywów nie będę komentował, bo szkoda mi czasu na debili. 

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, Ronson napisał:

Moim zdaniem i zdaniem ludzi, którzy to zbadali, zdecydowanie lepiej się gra jak brakuje mocy karty a nie jak brakuje mocy proca. Do tego to najlepszy moment na zmianę proca w ostatnich 12 latach i pewnie najlepszy do 2030tego. 
Jak Cię stać to bierz b650 Asrocka HDV i taniego obecnie 7600 (850) i potem otwarta furtka na 7800x3d czy 9800x3d za ileś lat.
Karta szybsza się by bardzo przydała, owszem, ale pewnie masz trochę starszych gier do ogrania, a wypięcie starej i wsadzenie nowej karty to chwila. Zmieniać płyty i pruć całego pieca to się zazwyczaj nie

4 godziny temu, Pioy napisał:

Jak sam piszesz, Spartan + A620 to nie jest sensowne AM5. Teraz będziesz uprawiał gotowanie żaby i namawianie gościa, żeby z 3800 zrobiło się 4500, byle by mieć kolejne gównolinki do Twojego pracodawcy sroline 🤣 🤦‍♂️ żałosne.

Autorze, jak serio chcesz dorzucić grosza to lepiej do GPU. Porównując AM4 z Radeonem 6800 vs AM5 z 6700XT, to jedyną zaletą tego drugiego jest możliwość upgrade (tylko nie na takiej gównianej płycie jak w tym gotowym zestawie...), natomiast do grania na tu i teraz lepszy jest ten ze słabszym CPU a mocniejszym GPU.

4 godziny temu, Wu70 napisał:

Nic tak nie boli jak dropy fps z którymi nic nie można zrobić. Mając za słabe GPU po prostu zbijesz detale gdzie Ultra i High to i tak praktycznie to samo.

Niestety CPU jest niedoceniany a to podstawa.

zapomniałem wcześniej dodać, że ten zestaw będzie służył do grania w rozdzielczości 1080p.  Zmodyfikowałem mocno ten koszyk i teraz wygląda on tak. Wciąż oczywiście zastanawiam się nad tym zestawem z Ryzenem 7500f  https://www.morele.net/inventory/info/4e7bc6f1/

Edytowane przez Canarino

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
16 minut temu, Canarino napisał:

Wciąż oczywiście zastanawiam się nad tym zestawem z Ryzenem 7500f

Ma to sens, jeśli grasz w kompetytywne shootery FPS z kilkudziesięcioma graczami na mapie, albo (spełnienie warunków naraz):

- masz zamiar w przyszłości rozbudowywać zestaw, przede wszystkim mam na myśli mocniejsze GPU, ale też wymianę procesora na 7800X3D lub prędzej pewnie jakiegoś przyszłego Ryzena 8600/9600 które przebiją 7800X3D wydajnościowo, a będą kosztowały 3-cyfrową kwotę

- weźmiesz przynajmniej płytę klasy ASRock'a B650M PRO RS

Ogólnie, do 1080p to taki zestaw jak wkleiłeś z linka uważam za w sam raz.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, Canarino napisał:

zapomniałem wcześniej dodać, że ten zestaw będzie służył do grania w rozdzielczości 1080p.  Zmodyfikowałem mocno ten koszyk i teraz wygląda on tak. Wciąż oczywiście zastanawiam się nad tym zestawem z Ryzenem 7500f  https://www.morele.net/inventory/info/4e7bc6f1/

płyta 25
ram 170
proc 140

razem  wyjdzie 335 dopłaty (ale z dwóch innych sklepów musiałbyś kupić proca i płytę)

7500f, 2x 32GB 6000, płyta b650 asrock kdv.

No ja bym dołożył. A jak zabraknie to... i tak bym dołożył, nawet biorąc 6700 10GB dla uzyskania 200 na AM5. Chociaż zdecydowanie nie ma takie oszczędzanie sensu, to jednak kartę zawsze można wymienić.

Edytowane przez Ronson

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zastanowię się jeszcze. Zapomnialem wcześniej napisać, że gry w jakie będę grał to Cyberpunk 2077, Dying Light 2, Days Gone, Red Dead Redemtion 2, Resident Evil 4 Remake, The Last of Us i Alan Wake 2, Metro Exodus. Oczywiście wszystko w 1080p

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
22 godziny temu, Pioy napisał:

Teraz będziesz uprawiał gotowanie żaby i namawianie gościa, żeby z 3800 zrobiło się 4500

Gdzie masz tutaj 4500 zł z 3800 zł. Wcisnij star > uruchom > kalkulator > używaj jak masz problemy z prostą matematyką. 

20 godzin temu, Pioy napisał:

Ale też nie z badziewną płytą A620 jaką troll proline'owy tu proponuje.

Zamiast tutaj się wymądrzać, pisać herazje, swoje "ja" - poświeć ten czas na spojrzenie na test tej płyty głównej. Masz testy Gaming X A620 z tą samą sekcją zasilania i z tym samym radiatorem w teście z 5950X https://www.tomshardware.com/reviews/gigabyte-a620m-gamingx-review/3 i co chcesz dodać na ten temat? Nie poradzi sobie z 7500F, 7600X, 7700, 7900, 7800X3D w zestawie do gier? 

8 godzin temu, Canarino napisał:

Cyberpunk 2077, Dying Light 2, Days Gone, Red Dead Redemtion 2, Resident Evil 4 Remake, The Last of Us i Alan Wake 2, Metro Exodus. Oczywiście wszystko w 1080p

Pod te gry możesz jak najbardziej celować w mocniejsze GPU kosztem CPU.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, Caps napisał:

7800X3D w zestawie do gier? 

Za chwilę (czyli w przyszłym roku) będzie debiut przyszłej generacji cpu i idąc dotychczasowym doświadczeniem, r5 będzie miał wydajność 7800x3d, tak jak teraz 7500f vs 5800x3d. A620 będzie ostatni w kolejce do supportu, przy AM5 AMD jest znacznie mniej wylewne z obietnicami niż przy AM4, które przecież na pewnym etapie i tak chciało udupić.

Także ja swoje podtrzymuję, kupno AM5 przez ze względu na "przyszłościowość", ale z super low endowa płytą, świetny pomysł :E

1 godzinę temu, Caps napisał:

Pod te gry możesz jak najbardziej celować w mocniejsze GPU kosztem CPU.

I to jest faktem. 

18 godzin temu, Ronson napisał:

No ja bym dołożył. A jak zabraknie to... i tak bym dołożył, nawet biorąc 6700 10GB dla uzyskania 200 na AM5. Chociaż zdecydowanie nie ma takie oszczędzanie sensu, to jednak kartę zawsze można wymienić.

"Trochę dołożyć" można zawsze, a branie słabszego GPU żeby wejść w tą mityczną "przyszłościowość" AM5, na bieda mobo, w zestawie na którym pytający chce grać w single AAA... Gratulacje :E :E :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, Pioy napisał:

Także ja swoje podtrzymuję, kupno AM5 przez ze względu na "przyszłościowość", ale z super low endowa płytą, świetny pomysł :E

Nie ze względu na przyszłościowoć bo wątpię aby zestaw dziś kupowany za 4k był modernizowany w okresie w 2 lat o jakieś topowe CPU, a bardziej z racji takiej, że pomiędzy 5600 na AM4 na 7500F na AM5 z płytą która bez problemu ogarnie ten CPU jak i modele wyższe jest obecnie tak mała różnica w cenie że jak najbardziej warto dorzucić mimo wszystko te 300 zł do AM5. Ale jak będzie przeskok z 6700 XT na 6800 z AM4 - to temat zamknięty, bo to opcja wydajniejsza w grach dla autora

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zamówiłem już zestaw. Mam tylko jedno pytanie. Zamówiłem oczywiście w sklepie Morele. Zakupiłem oddzielne chłodzenie Fera 5 oraz Ryzena 5 5600 w wersji box czyli procesor już będzie miał standardowe chłodzenie. Wybrałem usługę montaż komputera i teraz zastanawiam się czy oni zamontują mi te dodatkowe chłodzenie Fera 5 zamiast tego standardowego chłodzenia Ryzena 5600. Obawiam się, że będę miał zamontowane standardowe chłodzenie. Ma ktoś doświadczenie z kupowaniem u nich dodatkowe chłodzenia i usługi montażu komputera? Montują wtedy te dokupione czy zostawiają standardowe? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To po prostu napisz do nich ale chyba skumają się żeby zamontować wybrane przez Ciebie chłodzenie. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czy jest sens do tej karty RX 6700 xt kupić jakiś konkretny kabel hdmi jeśli będę grał tylko w 1080p? Obecnie mam taki kabel bardzo tani. Będzie jakaś różnica jesli kupię droższy? Tutaj link do kabla jaki obecnie używam w startym komputerze https://www.morele.net/kabel-gembird-hdmi-hdmi-1-8m-czarny-cc-hdmi4l-6-653961/

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi