Skocz do zawartości
bananzafryki

AW3423DWF czy dla mnie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam komputer o specyfikacji rtx 2060 oraz ryzen 5 3600.  

Komputera głównie używam do przeglądania internetu oraz gram w gry RPG/ strategie typu Elden Ring, Wiedźmin, Heroes of might and magic. 

( Czyli też gram w starsze gierki) 

Myślałem o zakupie monitora AW3423DWF. Jednak zastanawiam się czy on będzie dla mnie odpowiedni? 

Mój komputer na dany moment i tak nie uciagnie nowszych gier w taki sposób, by w pełni wykorzystać potencjał monitora. 

Upgrade komputera planuje dopiero za około 2/3 lata.  Mam obawy że do tego czasu i tak monitor może już mieć jakieś wypalenia pikseli. ( Niby jest gwarancja na to)

Z drugiej strony myślę że nawet gdybym teraz kupił ten monitor to z racji dobrze nasyconych barw będzie spełniać swoje zadanie. 

Ten monitor mam okazję kupić za 3000zl, więc wydaje mi się że lepiej wydać 3k na niego, niż 1300 na g2724d

Edytowane przez bananzafryki

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak ma być do ogólnego zastosowania weź jakiś lcd za te 1300zł. Zostanie ci sporo kasy a w przyszłości pomyślisz o oledzie. Może coś ciekawszego wyjdzie i może stanieją.

g2724d według testów będzie dobry.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Skoro dopiero za 2-3 lata upgarde no to tak średnio ma to sens - RTX 2060 ci się udusi w rozdziałce nominalnej tego Della.

Do tego jak grasz dużo w starsze gierki, to znaczna część z nich nie obsługuje i tak proporcji ultrawide.

Za 2-3 lata sporo się pewnie zmieni na rynku monitoró, pojawią sie bardziej dopracowane OLED-y, może jakieś Mini/Micro LED-y, ja bym się wstrzymał z kupnem jeśli na dziś nie masz mocnej skrzynki która by uciągnęła tego Della.

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wiem, tylko że monitor to jeden z najrzadziej wymienianych podzespołów komputera, więc nie wiem czy jest sens wyrzucać 1300zl w della, a potem szukać OLEDA. 

Z drugiej strony oledy to świeży temat wśród monitorów i tak naprawdę jeszcze moim zdaniem są za krótko na rynku by obiektywnie stwierdzić jak sobie radzą z wypalaniem itd

Inna sprawa że tak jak właśnie mówicie obecnie nie mam specyfikacji kompa która pozwoli uciągnąc nowsze gierki w rozdzialce dla aw.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W sumie jak miałem inny monitor 3440x1440@120Hz to przez jakiś czas używałem RTX2060 i do zwykłych lub starszych gierek stykało, jak nie grasz w nowe single na ultra to przeżyjesz.

Tylko to jest pierwsza generacja QD-OLED, na wiele lat to można mieć wątpliwości. Będzie nowy czy używka / krótsza GW?

Za 3k kupisz też fajny IPS + nowsze GPU bo z  TN 60Hz to masz duże pole do popisu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
38 minut temu, Wu70 napisał:

W sumie jak miałem inny monitor 3440x1440@120Hz to przez jakiś czas używałem RTX2060 i do zwykłych lub starszych gierek stykało, jak nie grasz w nowe single na ultra to przeżyjesz.

Tylko to jest pierwsza generacja QD-OLED, na wiele lat to można mieć wątpliwości. Będzie nowy czy używka / krótsza GW?

Za 3k kupisz też fajny IPS + nowsze GPU bo z  TN 60Hz to masz duże pole do popisu

Znalazłem nowy AW3423DWF za około 3k z gwarancją na 3 lata. 

Tylko teraz pytanie, na ile mi się opłaca ten monitor mieć teraz, skoro upgrade kompa będę robić właśnie za około 2/3 lata. 

Moja karta graficzna ma tylko 6GB VRam, więc rozdziałka może sporo ograniczać. 

Może w perspektywie 2/3 lat też coś  fajnego wyjść z monitorów . 

Inna sprawa że nie wiem czy na przykład ten monitor który kupię nie powinien być już w rozdzielczości 4k? Szczerze mówiąc ciężko mi oszacować czy w perspektywie 2/3 lat karty graficzne będą już osiągać takie wyniki że będzie można pograć w 4k nie wydajac milionów ma komputer. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Daj sobie spokój z Ultrawide, bo tak jak kolega wyżej pisał, większość starych gier nie obsługuje nawet takich proporcji.

Druga sprawa, to czy tak naprawdę potrzebujesz OLEDa. Planujesz w ogóle używać HDR? Bo jeżeli nie, to kup lepiej g2724d, albo coś na VA jeżeli zależy ci na lepszym kontraście.

W 4k nie idź, jak nie planujesz kupować topowych GPU. No chyba że zadowoli cię DLSS/FSR performance i 60 fps.

Edytowane przez Kris Dee

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
11 minut temu, Kris Dee napisał:

Daj sobie spokój z Ultrawide, bo tak jak kolega wyżej pisał, większość starych gier nie obsługuje nawet takich proporcji.

Druga sprawa, to czy tak naprawdę potrzebujesz OLEDa. Planujesz w ogóle używać HDR? Bo jeżeli nie, to kup lepiej g2724d, albo coś na VA jeżeli zależy ci na lepszym kontraście.

W 4k nie idź, jak nie planujesz kupować topowych GPU. No chyba że zadowoli cię DLSS/FSR performance i 60 fps.

Dzięki za pomoc. Ostatnie pytanie.

Wiesz, pewnie jak zrobię upgrade kompa to bym dużo częściej korzystał z HDR. 

Wtedy będę grać w nowsze gry które dopiero wyjda - Gta 6, albo nowy wiedźmin. Tylko mam obawy jak z perspektywą trwałości takiego monitora, czy dotrwa do tego czasu.

( Aż tak dużo nie używam komputera na codzien, ani na nim nie pracuje ). 

Poza tym w takie gry wolałbym grać na OLEDzie, niż IPS. 

I mogę kupić za 1300/1400zl g2724d, albo za 3k zł AW3423DWF. 

Dalej w tej sytuacji lepiej wziąć g2724d?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
17 minut temu, Kris Dee napisał:

Takie info: 4K DLSS/FSR performance, ma te same wymagania (sprawdzałem w The Last Of Us) co 2560x1440 bez DLSS/FSR. Także jak będzie miał 60fps w 4K DLSS Perf., to będzie miał tyle samo fps w 2560x1440 bez DLSS.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Kyle_PL

Przy 1440p też może używać DLSS quality i nie wygląda to najgorzej.

Problem się pojawia jak nie ma DLSS, a zamiast tego paskudnie wyglądające FSR2 jak na przykład w Resident Evil 4 Remake, albo Starfield na premierę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
20 minut temu, Kris Dee napisał:

A jakie są te stare gry ? Bo ja na 21:9 siedzę ponad 6 lat i nigdy nie miałem problemów z tym formatem w grach

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 minuty temu, maras2574 napisał:

A jakie są te stare gry ? Bo ja na 21:9 siedzę ponad 6 lat i nigdy nie miałem problemów z tym formatem w grach

W sumie na razie gram szybkie gierki w Heroes V, a jak czasami mam więcej czasu to teraz ogrywam cyberpunka. Wcześniej grałem w RDR2, oraz jak wyjdzie DLC do elden ring to też w to będę grać. 

Nie używam na ten moment aż tak dużo komputera. Czasami nie używam w ogóle, a czasami gram z 2/3h dziennie. Więc mimo że OLED, to moze aż tak szybko się nie wypali i dotrwa do upgrade komputera. 

Poza tym jeszcze z komputera zdarza mi się przeglądać internet, YouTube itd. ( Do takich rozwiązań chyba nie jest dobry OLED monitor )

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 minut temu, Kris Dee napisał:

Przy 1440p też może używać DLSS quality i nie wygląda to najgorzej.

No ja akurat miałem "przyjemność" przetestować to we wspomnianym The Last OF Us. Gierka jak wiadomo ma na siłę aktywny rozmydlacz TAA czy jak to się tam zwie (nie ma opcji wyłączenia w menu gry). Efekt jest taki, że w 2560x1440 bez DLSS jest mydło, a po włączeniu DLSS quality ... też jest mydło. Dopiero w 4K zagęszczenie pikseli jest tak wysokie, że nawet w trybie DLSS performance nie jest to tak rozmazane, jak w 2560x1440 bez DLSS quality (!!!). Oczywiście włączenie 4K bez DLSS różni się tym, że w ruchu jest lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli w sumie nie aż takie stare. Czasem trzeba kombinować z modami. Elden Ring na przykład. Re7 to gra z 2017 i też bez moda nie pograsz w 21:9. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 minutę temu, Kris Dee napisał:

Czyli w sumie nie aż takie stare. Czasem trzeba kombinować z modami. Elden Ring na przykład. Re7 to gra z 2017 i też bez moda nie pograsz w 21:9. 

To wiem, ale tam ogarnę sobie moda. 

Szczerze mówiąc nie miałbym tego dylematu, i bralbym śmiało g2724d.

Gdyby nie to że idzie teraz kupić DWF za około 3000pln, więc jak już mam kupić monitor to wydaje mi się że lepiej dopłacić 1500zl do DWF z OLED, niż mieć g2724d.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 minutę temu, bananzafryki napisał:

W sumie na razie gram szybkie gierki w Heroes V, a jak czasami mam więcej czasu to teraz ogrywam cyberpunka. Wcześniej grałem w RDR2, oraz jak wyjdzie DLC do elden ring to też w to będę grać. 

Nie używam na ten moment aż tak dużo komputera 

Nie pchaj się z RTX 2060 do 3440x1440. O CP nawet nie napiszę, ale jak grałem w RDR2 (jeszcze nie było DLSS w grze), to 3070 ledwo zipiała na ustawieniach średnich, 3080/3080Ti dopiero dawały radę na miksie wysokich/ultra 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 minuty temu, Kyle_PL napisał:

No ja akurat miałem "przyjemność" przetestować to we wspomnianym The Last OF Us. Gierka jak wiadomo ma na siłę aktywny rozmydlacz TAA czy jak to się tam zwie (nie ma opcji wyłączenia w menu gry). Efekt jest taki, że w 2560x1440 bez DLSS jest mydło, a po włączeniu DLSS quality ... też jest mydło. Dopiero w 4K zagęszczenie pikseli jest tak wysokie, że nawet w trybie DLSS performance nie jest to tak rozmazane, jak w 2560x1440 bez DLSS quality (!!!). Oczywiście włączenie 4K bez DLSS różni się tym, że w ruchu jest lepiej.

Też akurat ostro testowałem Tlou i nie zgodzę się z tym że w 1440p wygląda jakoś tragicznie. Testowałem na LG42C2, Philips 28" 4k 60Hz, Aoc 1440p Va i ostatnio na DWF właśnie w 21:9😉

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 minuty temu, Kris Dee napisał:

Re7 to gra z 2017 i też bez moda nie pograsz w 21:9

To było jakieś nieporozumienie wtedy że gra nie wspierała 21:9 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@maras2574

Zawsze znajdzie się gra co nie będzie chodzić płynnie nawet w 1920x1080 na RTX 4090 - kwestia czasu ... ale czy to powód by szukać monitora 1280x720? - moim zdaniem NIE

Także ja nie widzę problemu z RTX 2060 + 3440x1440.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
9 minut temu, Kyle_PL napisał:

Zawsze znajdzie się gra co nie będzie chodzić płynnie nawet w 1920x1080 na RTX 4090

Jasne że tak, zwłaszcza nowości z ostatniego czasu typu AW2, czy wcześniej Starfield ( z FHD to trochę przesadziłeś ;) )

Ja tylko napisałem o moich doświadczeniach z 3440x1440. I napiszę jeszcze raz, nie pchałbym się w tą rozdziałkę z 2060

Edytowane przez maras2574

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wziąć można, ale rzeczywiście ten monitor do 2060 to trochę przerost formy nad treścią. Jasne w starsze gry będzie można na tej rozdzielczości, tyle że nowe i które robią właśnie wrażenie graficzne słabo będą chodzić. A mając OLEDa to trochę szkoda, żeby go jednak w pełni nie wykorzystać. Za 2-3 lata wejdzie już pewnie nowa generacja monitorów. Ja wychodzę z założenia, że sprzęt kupuję, żeby używać tu i teraz. A jeżeli teraz nie mógłbym w pełni go wykorzystać to zakup trochę bez sensu.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Co nie zmienia faktu że monitorek kozacki ;)  Zwłaszcza za 3tys

Edytowane przez maras2574

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi