Skocz do zawartości
mystic868

Zestaw za około 3000 zł

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Przymierzam się do zakupu nowego PC (bez karty graficznej, gdyż posiadam roczną RTX 3050 i czekam na jakieś sensowne modele od zielonych do 2000 zł z większą ilością VRAM niż 8GB).

Aktualnie złożyłem coś takiego:

Procesor: i5-12400F (procesora podkręcać nie będę)

Płyta główna: Gigabyte B760M Gaming X AX DDR4 (nie wiem czy warto dopłacać do większej wersji bez M bo to jest różnica 1 złącza PCI-E i 1 na dysk)

Pamięć RAM: Kingston FURY Renegade 32 GB 3600 CL 16

Dysk: Kingston KC3000 1 TB

Chłodzenie: Endorfy Fera 5 (czy to chłodzenie nie będzie za duże do tej obudowy? Zmieści się, ale będzie tak prawie na styk)

Zasilacz: Seasonic Focus GX-750W (z zapasem mocy w przypadku wymiany karty na coś mocniejszego, do tego nigdy nie oszczędzam na zasilaczu żeby posłużył jak najdłużej)

Obudowa: Chieftec Elox HC-10B-OP (obudowa musi mieć miejsce na napęd optyczny stąd akurat taki model)

Czy coś tutaj warto podmienić? Będę grał w 1080p, może kiedyś w 2K i potrzebuję sprzęt na średnie lub wysokie ustawienia graficzne.

Z góry dzięki za pomoc.

Edytowane przez mystic868

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Spartan odpada. Złe mocowanie. Wolę dopłacić do FERY. Obudowa nie posiada miejsca na napęd optyczny (to ogranicza ilość dostępnych modeli). Zasilacz 850W to overkill. Nie planuję montować tak prądożernej karty. Co do procka to jednak jestem za intelem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Możesz dać Ferę. Obudowa posiada dwie zatoki na napęd, zasilacz możesz dać jaki chcesz 650-750W. Skoro wolisz mimo wszystko mniejszą wydajność w grach, to bierz Intela

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak szczerze mówiąc do 1080p i nawet do 2K ten procesor będzie aż nadto z zapasem mocy. Im wyższa rozdzielczość tym ważniejsza staje się karta, którą chcę wymienić za jakiś czas. Może 4070 stanieje :)

Czym różni się ten proponowany przez Ciebie zasilacz od tego mojego Focusa? 2 x krótsza gwarancja i niższa cena to oczywiste.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Osobiście też wolałbym to złożyć już na AM5 - po co upierać się przy Intelu kosztem gorszej wydajności? Do tego na AM5 wyjdą jeszcze pewnie z minimum 2 generacje CPU, więc jest opcja na upgarde w przyszłości. No ale to już twoja decyzja - mimo wszystko bym się zastanowił.

W jakiej cenie masz tego Focus GX? Zobacz czy podobnie nie wyjdzie cię https://www.ceneo.pl/145674618 - to już nowsza konstrukcja z ATX 3.0 i wtyczką 12VHPWR pod nowe karty. 

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
57 minut temu, mystic868 napisał:

Tak szczerze mówiąc do 1080p i nawet do 2K ten procesor będzie aż nadto z zapasem mocy. Im wyższa rozdzielczość tym ważniejsza staje się karta, którą chcę wymienić za jakiś czas.

Ale mimo wszystko, jak za 3k masz składać na 12400F i DDR4 mając wydajniejszego 7500F na DDR5, to druga opcja jest zdecydowanie lepsza. 

Jak masz parcie na Intela to https://www.x-kom.pl/p/689598-procesory-intel-core-i5-intel-core-i5-12600k.html zamiast tego 12400F

58 minut temu, mystic868 napisał:

Czym różni się ten proponowany przez Ciebie zasilacz od tego mojego Focusa? 2 x krótsza gwarancja i niższa cena to oczywiste.

Jednostka o oczko niżej, brak pasywnego chłodzenia, krótsza gwara, brak modularnego okablowania - niższa cena żeby zamknąć się w 3000 zł. 

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ode mnie też głos za AMD. 

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
57 minut temu, Dirian napisał:

W jakiej cenie masz tego Focus GX? Zobacz czy podobnie nie wyjdzie cię https://www.ceneo.pl/145674618 - to już nowsza konstrukcja z ATX 3.0 i wtyczką 12VHPWR pod nowe karty. 

Ten focus kosztuje ok 690 zł.

34 minuty temu, Caps napisał:

Ale mimo wszystko, jak za 3k masz składać na 12400F i DDR4 mając wydajniejszego 7500F na DDR5, to druga opcja jest zdecydowanie lepsza. 

Jak masz parcie na Intela to https://www.x-kom.pl/p/689598-procesory-intel-core-i5-intel-core-i5-12600k.html zamiast tego 12400F

Jednostka o oczko niżej, brak pasywnego chłodzenia, krótsza gwara, brak modularnego okablowania - niższa cena żeby zamknąć się w 3000 zł. 

rozumiem, że AMD nie będzie miało żadnych problemów z kartami od zielonych (akurat kart czerwonych nie mam zamiaru więcej kupować).

Ten Intel ma dodatkowe e-core, ale one są chyba do zadań w tle i multitaskingu ? Cenowo to 300 zł więcej.

Co do pamięci, to będzie aż tak duża różnica przy DDR5 względem DDR4?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja bym został przy MSI - ofc Focus to bardzo dobry zasilacz (za 690 zł to pewnie już wersja ATX 3.0), ale nie widzę za bardzo sensu dopłacania gdy można tę kasę wydać na coś innego. Oba zasilacze to wysoka półka.

Oprócz e-core i5 12600k ma też wyższe taktowania i więcej cache. To wszystko przekłada się na lepszą wydajność w grach. 

DDR5 w przypadku Intela pozwolą wyciągnąć trochę więcej z CPU, w przypadku AMD jesteś na nie skazany bo AM5 nie obsługuje DDR4. 

Procki AMD nie mają żadnych problemów ze współpracą z kartami NVIDIA.

Edytowane przez Dirian
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, Dirian napisał:

Oprócz e-core i5 12600k ma też wyższe taktowania i więcej cache. To wszystko przekłada się na lepszą wydajność w grach. 

DDR5 w przypadku Intela pozwolą wyciągnąć trochę więcej z CPU, w przypadku AMD jesteś na nie skazany bo AM5 nie obsługuje DDR4. 

Tylko ten 12600K to dodatkowe 300 zł za może 10% wzrostu wydajności stąd się zastanawiam (bo w 13 generację nie chcę iść). Poza tym jak jest z bottleneckiem w 1080p (moja rozdzielczość)? Będzie to zauważalne?

Czy DDR 4 3600 będzie faktycznie dużo wolniejsze od DD4 6000? Albo inaczej - czy będzie duża różnica w FPS? Czy w ogóle DDR4 już odchodzą powoli do lamusa czy jeszcze są w grze?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, mystic868 napisał:

procesora podkręcać nie będę

żeby to zrobić musisz najpierw pomyśleć o odpowiedniej płycie

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 minut temu, Tornado3 napisał:

żeby to zrobić musisz najpierw pomyśleć o odpowiedniej płycie

To fakt :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak dla mnie lepiej isc w 13500 i B760 albo 7500F/7600(X) i B650

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

13500 do gier to marnowanie kasy

Albo tanio i 12400 albo AM5

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
24 minuty temu, mystic868 napisał:

Tylko ten 12600K to dodatkowe 300 zł za może 10% wzrostu wydajności stąd się zastanawiam (bo w 13 generację nie chcę iść). Poza tym jak jest z bottleneckiem w 1080p (moja rozdzielczość)? Będzie to zauważalne?

Czy DDR 4 3600 będzie faktycznie dużo wolniejsze od DD4 6000? Albo inaczej - czy będzie duża różnica w FPS? Czy w ogóle DDR4 już odchodzą powoli do lamusa czy jeszcze są w grze?

No patrząc z punktu widzenia opłacalności to nie jest to szałowy wzrost, ale z drugiej strony jak proc ma być na dłużej to masz też te dodatkowe rdzenie, więc coś za coś. Nadal najlepszą opcją zostaje Ryzen 5 7500F i AM5, ale jakbyś się upierał przy Intelu bo tak i już, to ja bym dorzucił do tego 12600K. Tam wyżej ktoś wspominał o i5 13500, ale to już totalnie nieopłacalna opcja typowo pod gry. Ten 12600K w grach wypada bardzo podobnie, a masz go za te 9 stówek, gdzie 13500 to ponad 1100 zł.

Co do DDR4 i DDR5, raz różnica będzie większa innym razem mniejsza - zależy od gry.

https://www.purepc.pl/test-pamieci-ram-ddr4-vs-ddr5-na-procesorze-intel-core-i5-13600k-co-wybrac-ktory-zestaw-bedzie-wydajniejszy?page=0,23

Jak widać, różnice są, tutaj jeszcze filmik gdzie masz 6000 MHz CL40 (czyli niezbyt szybkie kości), względem DDR4. Teraz za ~ 5 stówek masz kości 6000 CL30 więc jeszcze większa różnica.

Edytowane przez Dirian
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
11 minut temu, Dirian napisał:

No patrząc z punktu widzenia opłacalności to nie jest to szałowy wzrost, ale z drugiej strony jak proc ma być na dłużej to masz też te dodatkowe rdzenie, więc coś za coś. Nadal najlepszą opcją zostaje Ryzen 5 7500F i AM5, ale jakbyś się upierał przy Intelu bo tak i już, to ja bym dorzucił do tego 12600K. Tam wyżej ktoś wspominał o i5 13500, ale to już totalnie nieopłacalna opcja typowo pod gry. Ten 12600K w grach wypada bardzo podobnie, a masz go za te 9 stówek, gdzie 13500 to ponad 1100 zł.

Rozumiem. Jak będzie sprawował się ten 12600K w 1080P przy karcie pokroju 4070? Wiem, że ewentualny bottleneck nie dotyczy już praktycznie 2K i 4K, ale ja nie gram w tych rozdzielczościach, a nie chciałbym też mieć np. 20% zjazdu FPS przez nowy procesor.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zależy od gry, w nowych grach AAA na pewno żadnego wielkiego bottlenecka nie będzie, szczególnie jeśli jeszcze byś zestawił tego proca z DDR5.

A że jakieś pojedyncze tytuły się znajdą gdzie bottleneck może być, no to tego nie unikniesz - jak grasz np. w CS2 na low detalach to wiadomo, że procek będzie ograniczał fps-y a nie GPU, no ale tego nie przeskoczysz i chyba nie ma to sensu, skoro i tak wyciągniesz pierdyliard klatek.

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 minut temu, Dirian napisał:

Zależy od gry, w nowych grach AAA na pewno żadnego wielkiego bottlenecka nie będzie, szczególnie jeśli jeszcze byś zestawił tego proca z DDR5.

A że jakieś pojedyncze tytuły się znajdą gdzie bottleneck może być, no to tego nie unikniesz - jak grasz np. w CS2 na low detalach to wiadomo, że procek będzie ograniczał fps-y a nie GPU, no ale tego nie przeskoczysz i chyba nie ma to sensu, skoro i tak wyciągniesz pierdyliard klatek.

Czyli takiego 4070 spokojnie nawet w 1080p można sparować z 12600k i będzie git?

Sprawdziłem testy 12600k i 12400 F i co ciekawe w wielu grach 12400F dorównuje 12600K. Niby według recenzji dodatkowe 4 core są bardziej dla wielozadaniowości i procesów w tle, a w grach nie ma różnicy...

P.S. A może tak 12600KF? Nie potrzebuję karty zintegrowanej, a jest 200 zł tańszy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dorównywać to może nie, ale na pewno nie ma przepaści między tymi CPU. Tylko jak mówię - te dodatkowe rdzenie są jednak na plus jeśli chcesz kupić tego proca na x-lat, zaraz pojawią się gry które na UE5 będą mocniej korzystać z wielu wątków, i wtedy ta przewaga może się zwiększyć. Kwestia czy to ma być zakup na rok-dwa może trzy lata, czy na dłużej. W sygnaturce masz 10-letniego Xeona, więc jeśli to aktualne i to co chcesz kupić teraz ma też być na długo, to ja bym dołożył do tego 12600K. No ale to moje zdanie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 minut temu, mystic868 napisał:

P.S. A może tak 12600KF? Nie potrzebuję karty zintegrowanej, a jest 200 zł tańszy.

Możesz jak najbardziej. Aleś się uparł na tego intela.

1 minutę temu, Dirian napisał:

zaraz pojawią się gry które na UE5 będą mocniej korzystać z wielu wątków, i wtedy ta przewaga może się zwiększyć

Ja w to nie wierzę, tym bardziej jeśli mowa o e-cores. Jakbyśmy rozważali 6 vs 8 dużych rdzeni to może i tak, ale nie w tym przypadku.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
15 minut temu, Dirian napisał:

Dorównywać to może nie, ale na pewno nie ma przepaści między tymi CPU. Tylko jak mówię - te dodatkowe rdzenie są jednak na plus jeśli chcesz kupić tego proca na x-lat, zaraz pojawią się gry które na UE5 będą mocniej korzystać z wielu wątków, i wtedy ta przewaga może się zwiększyć. Kwestia czy to ma być zakup na rok-dwa może trzy lata, czy na dłużej. W sygnaturce masz 10-letniego Xeona, więc jeśli to aktualne i to co chcesz kupić teraz ma też być na długo, to ja bym dołożył do tego 12600K. No ale to moje zdanie.

Tak, mam staruszka Xeona, który dzielnie walczył tyle lat, ale już niestety się dławi. Ten KF w podobnej cenie co 12400F tylko ma 2x więcej TDP i pewnie bardziej się grzeje. Za to ma wyższe taktowanie basic i turbo.

14 minut temu, Pioy napisał:

Możesz jak najbardziej. Aleś się uparł na tego intela.

Ja w to nie wierzę, tym bardziej jeśli mowa o e-cores. Jakbyśmy rozważali 6 vs 8 dużych rdzeni to może i tak, ale nie w tym przypadku.

Ja właśnie też zastanawiam się jak to jest z tym, bo te 4 e-core nie są równoważne 6 basic core.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Aktualizacja: Wybrałem i5-12600KF. Akurat jest na niego promocja i różnica cenowa w stosunku do 12400 F to tylko 100 zł więcej. Szkoda by było nie skorzystać :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No to faktycznie głupio byłoby nie dopłacić. To jak kupiłeś w takiej cenie to ja bym się szarpnął na DDR5 do tego i będzie elegancko.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
12 godzin temu, Dirian napisał:

No to faktycznie głupio byłoby nie dopłacić. To jak kupiłeś w takiej cenie to ja bym się szarpnął na DDR5 do tego i będzie elegancko.

Jeszcze pytanie czy Fera 5 da sobie radę z tym prockiem bez OC? Zależy mi na ciszy..

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi