Skocz do zawartości
Ghost54

Wielkie dobieranie zasilacza

Rekomendowane odpowiedzi

Czy kalkulując obciążenie układu podczas projektowania PC pownienem brać TDP procesora czy pownieniem uwzglednić też "limit mocy procesora", który w pewnych warunkach mże byc wyższy niż TDP?

Edytowane przez Ghost54

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, Ghost54 napisał:

Czy kalkulując

Tutaj już się zapala lampka bo brzmi jak kalkulator PSU :E nigdy nie sugeruj się nimi jak coś ;) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
26 minut temu, Send1N napisał:

Tutaj już się zapala lampka bo brzmi jak kalkulator PSU :E nigdy nie sugeruj się nimi jak coś ;) 

Tak jest szybciej niż ręcznie dodając Watty różnych podzespołów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Te kalkulatory psu są tak samo wiarygodne jak te od bottlenecka :E szkoda na to czasu (jeżeli dobrze zrozumiałem) ;) 

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
20 godzin temu, kiko81 napisał:

Jest zawsze plus ,duży zapas 😉

Czy to znaczy, że jak mam powiedzmy procesor, ktory ma limit poboru mocy 150 W i kartę 350 W, czyli w teorii zasilacz ponad 500 W, jednak główna część zasilania obsłguje procesor i płytę, to zasialcz moze nie ogarnąć karty graficznej?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Najlepiej przy wyborze mocy zasilacz kieruj się mocą procesora i karty graficznej(najwięcej pobierają). Odnośnie stwierdzenia poboru mocy zazwyczaj wpisuje w google frazy typu "7800X3D wattage" i wyskakują różna testy pod obciążeniem, podobna sytuacja z kartą graficzną. Mocy w zasilaczu nigdy nie bierz na styk, gdyż podzespoły mają swoje dropy mocy w górę i najzwyczajniej w świecie zasilacz może tego nie wytrzymać. Przy poborze 500W szedłbym w 600W/650W+ dla bezpieczeństwa, ponieważ trzeba też uwzględnić inne mniej prądożerne podzespoły. Jeżeli masz sporo dysków, podświetlanych wentylatorów itp. to możesz też dodać ich pobór, ale zazwyczaj wersja u góry wystarczy.

• Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
12 godzin temu, Marcinnnnn napisał:

Najlepiej przy wyborze mocy zasilacz kieruj się mocą procesora i karty graficznej(najwięcej pobierają). Odnośnie stwierdzenia poboru mocy zazwyczaj wpisuje w google frazy typu "7800X3D wattage" i wyskakują różna testy pod obciążeniem, podobna sytuacja z kartą graficzną. Mocy w zasilaczu nigdy nie bierz na styk, gdyż podzespoły mają swoje dropy mocy w górę i najzwyczajniej w świecie zasilacz może tego nie wytrzymać. Przy poborze 500W szedłbym w 600W/650W+ dla bezpieczeństwa, ponieważ trzeba też uwzględnić inne mniej prądożerne podzespoły. Jeżeli masz sporo dysków, podświetlanych wentylatorów itp. to możesz też dodać ich pobór, ale zazwyczaj wersja u góry wystarczy.

A ten SFX do mini-ITX styknie jeśli chodzi o jakosć podzespołów? W opisach jest, że ma japońskie kondenstaory..Wyszło mi na kalkulatorze "be quiet" moc 500W - 600W, więc biorę z zapasem: 650W.

FSP/Fortron Dagger Pro 650W (PPA6504801) - Zasilacz - Morele.net

Edytowane przez Ghost54

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

serio chcesz wziąc tego fortrona 650w za 550pln? :E w takiej kasie to można już mieć msi mpg 850w, co to w ogóle za setup posiadasz :> 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, Send1N napisał:

serio chcesz wziąc tego fortrona 650w za 550pln? :E w takiej kasie to można już mieć msi mpg 850w, co to w ogóle za setup posiadasz :> 

Póki, co tworzę. 850W nie potrzebuję. Zasilacz ma być SFX do obudowy mini-ITX, a nie ATX. ATX póki, co mam bdb OCZ 600W sprzed 11 lat. Ta firma chyba już nie istnieje, a ich sprzęt przetrwał.

Edytowane przez Ghost54
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

ok mój błąd nie doczytałem że musi być sfx :] 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, Send1N napisał:

ok mój błąd nie doczytałem że musi być sfx :] 

Niestety w Polsce jest bieda pod względem formatu mini-ITX. Na zagranicznych sklepach jest tego więcej., Raptem mniej niż 10 płyt i kilka zasilaczy w sklepach  internetowych na całą Polskę :) W każdym razie be Quiet! wyliczył mi ok 550 W, a ten Fortron wydaje się być ok., Czy wytrzyma tyle lat co "legendarny" OCZ, nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi