Skocz do zawartości
Ghost54

Ile pasty na jeden raz

Rekomendowane odpowiedzi

Planuję złożyć komputer. Jakiej pojemności tubkę pasty pownienem kupić, żeby starczylo, ale też żeby niepotrzebnie się nie marnowala nie użyta? Nie planuję potem skladania innego komputera.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak chłodzenie masz nowe(jakie?) to tam powinna być mała tubka pasty, która śmiało wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja kupiłem taką 4g i przesmarowałem nią kilka GPU i CPU i jeszcze jest na kilka maźnięć. Swoją drogą tania i całkiem dobra pasta. Wystarczy Ci 1g tubka na 2-3 wymiany przy umiejętnym rozsmarowaniu. Tak jak wyżej, jeśli kupujesz nówkę to będzie tam pasta, często gorszej jakości ale będzie. 

https://www.ceneo.pl/147018486

Edytowane przez Iri
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Niestety w obudowie mini-ITX wolę miec cos dobrej jakości, jakąś Grizzly albo Arctic. Tylo nie chę kupować niepotrzebnie na zapas, z którego już nigdy nie skorzystam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Skąd wiesz że pasta będzie "gorszej" jakości przy chłodzeniu, którego w ogóle nie podałeś... ale jak tak to tak... a jeszcze by o procku wypadało wspomnieć

Dostałem do chłodzenia mx-5 i i5 13500 chłodzi bezproblemowo. A czy jest "gorszej" jakości to bym polemizował :) 

Edytowane przez AndrzejTrg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
50 minut temu, Ghost54 napisał:

Tylo nie chę kupować niepotrzebnie na zapas, z którego już nigdy nie skorzystam.

Ale zalecane jest taką nałożoną pastę zmieniać co rok lub dwa. To nie jest tak, ze smarujesz procesor raz na cały okres jego życia. Będziesz miał zapas na wymianę.

Dodaj do tego wymianę pasty na grafice. Ona tez tego wymaga raz na jakiś czas.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pastę wymienia się wtedy jak się zauważy jakiś wzrost temperatur a nie że zalecane jest co rok :E co do grafiki to prędzej ją sprzeda niż wymieni w okresie gwarancyjnym

• Confused 1
  • Upvote 4

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
42 minuty temu, michaelius33 napisał:

Od czasów Voodoo 1 nigdy nie wymieniałem pasty na GPU.

A przed voodoo wymieniałeś? :]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 minuty temu, moskil napisał:

A przed voodoo wymieniałeś? :]

też nie bo miałem Amigę :E

• Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Flik napisał:

Ale zalecane jest taką nałożoną pastę zmieniać co rok lub dwa. To nie jest tak, ze smarujesz procesor raz na cały okres jego życia. Będziesz miał zapas na wymianę.

i5 4690K(4,4ghz) założony misiek dwa lata po kupnie czyli ok 2016 do teraz śmiga i ma się dobrze, gtx 970 pasta wymieniona może 3-4 lata po kupnie na premierę, bardziej z ciekawości niż z przymusu, służy z dobrymi temperaturami do teraz :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Send1N napisał:

Pastę wymienia się wtedy jak się zauważy jakiś wzrost temperatur a nie że zalecane jest co rok :E co do grafiki to prędzej ją sprzeda niż wymieni w okresie gwarancyjnym

Obecnego kompa składałemgdzieś w 2016 roku i...ani razu nic nie wymieniłem. Wszystko śmiga.

2 godziny temu, AndrzejTrg napisał:

Skąd wiesz że pasta będzie "gorszej" jakości przy chłodzeniu, którego w ogóle nie podałeś... ale jak tak to tak... a jeszcze by o procku wypadało wspomnieć

Dostałem do chłodzenia mx-5 i i5 13500 chłodzi bezproblemowo. A czy jest "gorszej" jakości to bym polemizował :) 

Chłodzenie jeszcze wybieram. i5-11500 2.7GHz. póki, co w innym wątku nie dostałem jasnej odpowiedzi, czy mam moc chłodzenia dobrać to TDP 65W czy do limitu mocy tego procesora (150 W). Ale chyba wezmę coś pomiędzy, dla 100 W.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

1g wystarczy mniej więcej na dwie aplikacje na CPU i GPU 

Edytowane przez Krisol
  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
17 godzin temu, Flik napisał:

Na grafice? Przecież karta zasłonięta jest radiatorami i wiatrakami, często przyczepionymi do reszty. Trochę szkoda gwarancji.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
18 godzin temu, Send1N napisał:

Pastę wymienia się wtedy jak się zauważy jakiś wzrost temperatur a nie że zalecane jest co rok :E

Albo co 10.000 km :E 

• Haha 4
  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak chłop kupił Threadrippera to 1g może być mało :E 

• Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
48 minut temu, Pentium D napisał:

Jak chłop kupił Threadrippera to 1g może być mało :E 

Tu to trzeba jak murarz na cegle kielnia zarzucac😂

• Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 29.11.2023 o 16:04, Flik napisał:

Ale zalecane jest taką nałożoną pastę zmieniać co rok lub dwa. To nie jest tak, ze smarujesz procesor raz na cały okres jego życia.

🤔i7 2600 kupiony w 2010 roku, założona FERA chyba 2 jak dobrze pamiętam przez gościa, który składał mi kompa w lokalnym sklepie. Do 2022 roku, do kupna nowego kompa ze względu na wydajność pasta była nieruszana i żadnych problemów z temperaturami :) 

Oczywiście nie zalecam, bo wielce prawdopodobne że radiator się przykleił do procesora, ale 12 lat działało bez zarzutów. Ot taki wyjątek od reguły :D 

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
23 minuty temu, LeBomB napisał:

Oczywiście nie zalecam, bo wielce prawdopodobne że radiator się przykleił do procesora, ale 12 lat działało bez zarzutów. Ot taki wyjątek od reguły :D 

Nie kojarzę czy to przypadłość athlonów serii 2xxx XP była ale jak wymieniałem  2400 na 3200, ale już mniejsza z tym, zdejmuję obudowę, odkręcam śrubki od chłodzenia, łapię za chłodzenie, ciągnę, ni uja, trochę mocniej, ni hu hu, "zdenerwowałem się" czyt. potocznie, szarpnąłem, uuu puściło... patrzę na płytę i tu kulminacja, gdzie jest procesor???:lol2: kilka minut minęło zanim doszedłem do siebie, i ogarnąłem że jest przyklejony do chłodzenia... od tamtego czasu, choć może okazji dużo nie było, to zapuszczam jakiegoś stress testa, a po co to już wiadomo :) 

Edytowane przez AndrzejTrg
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No nazewnictwo biorę z pamięci bardziej, więc tak może było :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W internecie widziałem, jak jakiś ekspert od tej tematyki robił coś takiego, co nazwał "skalpowaniem procesora", bo podobno między płytkami producenci też potrafią przyżydzic i dać za mało pasty, co powoduje większe temperatury. To prawda?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie chodzi o małą ilość pasty tylko o to że kładli tam zwykłą pastę która po czasie wysychała i miałeś lipę na każdym chłodzeniu, po zdjęciu ihs poprawiało się fabrykę i kładło metal :] ale nawet na tych lutowanych prockach da się sciągnąć ihs i poprawić :E 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pod warunkiem, że masz sprzęt i skilla w rękach...:D Obecnie procki mają za cienkie pcb żeby amatorzy się za to brali. Sam robiłem na 4790k ale kiedy to było ...😆

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi