Skocz do zawartości
jf196

Problem z dropem FPS znika tylko po alt-tab

Rekomendowane odpowiedzi

Hejo. Mam laptop z 5800h, RTX 3060, w którym występuje dziwny problem z trzymaniem płynności. Gry które spokojnie ciągnie na 60+ fps, czasami, w niektórych momentach spadają w okolice 30-40 fps. I nie jest to w żaden sposób spowodowane jakaś wymagającą lokacją w grze, bo wystarczy tylko zminimalizować grę alt-tabem, ponownie zmaksymalizować i od razy mamy 60 fps w tym samym miejscu w grze. Jeśli mnie pamięć nie myli, to dokładnie ten sam problem miałem na stacjonarce kilka lat temu - znowu problem znikał po alt-tabowaniu. Oczywiście jest to rozwiązanie uciążliwe i fajnie byłoby się po prostu pozbyć tych dziwnych dropów. Jeśli dobrze pamiętam to na stacjonarce rozwiązałem to zmianą ustawień v-synca. Teraz to samo próbuje robić na lapku, ale problem nadal występuje. Czuje w kościach, że to jakiś typowy problem z jakimś ustawieniem w sterownikach graficznych i jest na to prosty fix. Zmieniałem różne opcje w panelu Nvidia jak i AMD Adrenalin, ale nadal nic nie pomogło. Dodam też, że lapek bez MUX switcha, więc nie mogę wyłączyć integry.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Grane na podłączonym zasilaczu ? profil zasilania masz windowsowy "wysoka wydajnośc" czy może jakiś inny program przejmuje kontrolę nad tym (producenta) :> temperatury podczas gry sprawdzałeś (najlepiej jakiś monitoring abyś miał podgląd w czasie rzeczywistym a nie po zminimalizowaniu) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 minut temu, Send1N napisał:

Grane na podłączonym zasilaczu ? profil zasilania masz windowsowy "wysoka wydajnośc" czy może jakiś inny program przejmuje kontrolę nad tym (producenta) :> temperatury podczas gry sprawdzałeś (najlepiej jakiś monitoring abyś miał podgląd w czasie rzeczywistym a nie po zminimalizowaniu) 

Tak, lapek cały czas na zasilaniu z sieci. Profil też na max wydajność. Cały czas mam nakładkę Afterburnera z temperaturami i są one w normie, nawet teraz niższe niż do było jeszcze jakiś czas temu. Wpadłem na pomysł, że to może coś w samym Windowsie, może chodzi o Izolacje Rdzenia. Wyłączę to i pogram jakiś czas.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sprawdź jeszcze grę w oknie zamiast fullscreen czy coś to zmieni (testowo)

aha win11 :E czyli problem softowy jak najbardziej prawdopodobny :P 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tradycyjnie zapytam czy sterownik od grafiki przeinstalowany i w jakiej wersji jest obecnie. Nad wyraz było podobnych problemów z driverami w ostatnich tygodniach :/ 

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Co to za model laptopa? Sprawdzałeś temperatury? Problem występuje w jednej grze czy wielu?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zlituj się...., wklejaj te swoje reflinki co do polecenia co kupić i na tym najlepiej skończ, zamiast nabijać na siłę post bo już nie pierwszy raz na pałę powtarzasz to samo co było wyżej pisane :E 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No wiesz, nikt nie zadał wcześniej tych pytań w wątku. Ok, temperatury, pojawił się ten wątek w temacie, lecz dalej nie wiemy jakie one są w spoczynku jakie pod obciążeniem.

Bardziej bym powiedział że to Ty nabijasz post. Gdyż on nic tutaj nie wnosi do tematu. Typowe dla Internetowych napieraczy, aby tylko komuś coś wytykać.

Autorze wybacz za offtop nic nie wnoszący do tematu, jak możesz odpowiedz na powyższe pytania, które zadałem. Dzięki!

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie wcale w 2 poście zadałem takie pytanie a w 3 autor odpowiedział, po czym wchodzisz ty jak zwykle i całą stronę w dziale zaśmiecasz swoim spamem... i to nie jest pierwszy raz dlatego o tym wspomniałem lecisz na pałę z tematami aby widoczny był twój nick wszędzie nie patrzysz co było pisane a co nie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Problem okazał się dość banalny. RTX3060 ma 6GB pamięci, ustawienie zbyt wysokich jakości tekstur w grach powodowało właśnie te dropy co jakiś czas. Zmniejszenie tekstur z ultra na high rozwiązało problem.

• Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 godzin temu, jf196 napisał:

Problem okazał się dość banalny. RTX3060 ma 6GB pamięci, ustawienie zbyt wysokich jakości tekstur w grach powodowało właśnie te dropy co jakiś czas. Zmniejszenie tekstur z ultra na high rozwiązało problem.

Dlatego podpowiadam zawsze mieć w tle włączone jakieś OSD. Tam pięknie na talerzu widać, że Vram jest zapchany lub nie. :/ 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi