Skocz do zawartości
tomsiw

Windows 10 lub Windows 11 - co trzeba zrobić na początku?

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym zapytać Was o wszystkie rzeczy, które powinno się zrobić w trakcie pierwszej instalacji systemu i po zainstalowaniu. Chodzi mi o to, że producenci zazwyczaj domyślnie coś ustawiaja/instalują/dodają i nie zawsze jest to dobre, wiec co na samym poczatku należy zrobić instalując Windows i później? Na pewno aktualizacje systemu, jakiś pakiet antywirus+firewall, ale mi chodzi o WSZYSTKIE rzeczy, które należy zrobić. Dosłownie wszystkie. Np. czy coś dodać albo pousuwać (bo np. Microsoft niepotrzebnie pododawał), albo coś zmienić, bo domyślne ustawienia sa złe. Wypiszcie prosze WSZYSTKO co Wy zrobiliście w czasie instalacji i po instalacji, w kontekście samego komputera/systemu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

I wyłączasz telemetrię, żeby cię Microsoft nie śledził. Nie wiem, czy jest o tym na filmie. Załozenie konta w Microsoft-wedle uznania. Ja nie mam.

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Instalacja, aktualizacja, wgranie sterów od płyty + grafika. Założenie konta MS i dodanie tam komputera. Nie koniecznie logowanie się kontem (ja używam lokalnego).

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam dwa dyski. Jeden specjalnie przeznaczony na system i programy. Wcześniej jak miałem jeden to dzieliłem go na partycje. Ale to jest jedynie opłacalne przy dużych dyskach tak od 1TB. I tak właśnie wcześniej na partycji, a teraz na osobnym dysku zawsze instaluje system, niezbędne sterowniki i programy z których korzystam. Potem co robię to aktualizuje system ale instaluje tylko te niezbędne aktualizacje. Potem je wyłączam na amen. Próbowałem być cierpliwy ale często włączały się w najmniej oczekiwanym momencie. Nie raz było tak że potrzebowałem komputer na 3 minuty, a tu aktualizacja trwała 10 minut i to nie raz z niepowodzeniem i potem system ją wycofywał co mnie dobitnie przekonało że je wyłączę.

Po instalacji systemu wywalam te windosowskie programy. Jakieś 98% idzie do wylotu. Wyłączam też wbudowanego antywirusa i mam tylko te podstawowe zabezpieczenia. Jakby kto pytał to nie mam wirusów. Co jakiś czas przeskanuje sobie programem antywirusowym system i nic nie znajduje. Potem też go wywalam. Bo mnie wpienia. Że lubię sobie pograć to idą do instalacji te wszystkie stimy, epicy itd. no i gry. Na koniec jak mam już wszystko z konfigurowane to usuwam programy, które startują wraz systemem.

Edytowane przez sabaru

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Instalacja zawsze najnowszej stabilnej kompilacji na tą chwilę Windy 11 z pendriva + najnowsze sterowniki dla Windowsa 11 64bit. Potem tymi programami out syfiaste zbędne apki Windowsowskie + telemetria out O&O App Buster removes Windows Apps you don’t want. Freeware. (oo-software.com) i O&O ShutUp10++ – Free antispy tool for Windows 10 and 11 (oo-software.com) Potem instaluje podstawowe programy + gry.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi