Skocz do zawartości
Wielki_Metafizyk

3000 zł czyli raz jeszcze RX 7800xt vs Rtx 4070

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, przeczytałem cały internet i wciąż nie wiem jaką grafę kupić do max 3 tys. zł przy rozdzielczości 1440p. Priorytety:

1. Brak idiotycznych problemów ze sterownikami

2. Wydajność na lata (nie musi być zawsze ultra) 

3. Kultura pracy i temperatury

4. Złącze 8-pin lub klasycznie 2x8.

5. Przyzwoita prądożerność (zasilacz 650)

Czy lepsza obsługa Raytracing i DLSS są warte dołożenia 500 zł do Rtx 4070? Jaka jest perspektywa powiedzmy za 2 lata? Mi się osobiście wydaje, że jedynie DLSS może przedłużyć życie karty,bo obecna generacja w Raytracingu wciąż leży i kwiczy. Z kolei 12 gb to też chyba wyłącznie na tu i teraz. 

Czy Asus Dual styknie czy też trzeba szukać czegoś większego? Najchętniej bym poczekał do przyszłego roku na modele S, ale niestety nie mogę. 

Pozdrawiam

M. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Miłej lektury ;)

Od czasu założenia tamtego tematu nic się nie zmieniło ;)

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeżeli zależy ci na RT, DLSS, FG, to zieloni, jeżeli nie, to czerwoni.

• Like 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No właśnie cały dylemat jest stąd, że nie mam pojęcia czy warto decydować wyłącznie w oparciu o Dlss i RT. Jestem niedzielnym graczem, ale jak wydaję hajs to chciałbym mieć kilka lat świętego spokoju,ale nie wiem co w większym stopniu mi ten spokój zapewni :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przede wszystkim to 4070 nie jest droższy o 500 zł? IMO najlepszy filmik na ten temat zrobił Lipton. Dla mnie nvidiove ficzery są ważne, ale też szanuję że dla kogoś mogą nie być. Po prostu w tej sytuacji jest coś za coś, trzeba wybrać. 

• Thanks 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, Wielki_Metafizyk napisał:

Przeczytane i wciąż nie wiem 😁 Skłaniam się na razie bardziej ku Rtx, ale nie nazwałbym tego pewnością. 

Ale wiesz, że nic nowego nie napiszemy? :D

U mnie 2 razy poległ 4070, najpierw w potyczce z 6950xt a później 7800xt... tyle że dla mnie RT i dlss nie miało żadnego znaczenia.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kup sobie 4070 i 7800, święty spokój :) 

Stałem dwa miesiące temu w takiej samej sytuacji, ale uznałem że jakbym chciał zakosztować RT,PT w miarę pełnej krasie to minimum to 4080, ale że leję na to złotym deszczem, to kupiłem 7800 i jestem zadowolony :) 

• Like 4
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja z kolei z 3080 (4070 w używanej alternatywie 1k tańszej) też jestem. Z tym że ja bardzo lubię rtx i dlss i tak to są wystarczające karty żeby w 1440p z tego skorzystać. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
59 minut temu, Wielki_Metafizyk napisał:

Wróż Maciej by się przydał 😁

Tak naprawdę wszystko się sprowadza do tego, czy chcesz korzystać z RT...jeśli tak, to wybór jest oczywisty ;) Na radki świadomie decydują się osoby, którym ten fiuczer zwisa i powiewa :E

• Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na tym mi dokumentnie nie zależy, znacznie ciekawsze jest moim zdaniem DLSS. Jestem zbyt ubogi by kupować z myślą o RTX, a szlag by mnie trafił po wydaniu 3 tysi gdybym zobaczył 30 klatek, bo oświetlenie jest cudne ;)

Edytowane przez Wielki_Metafizyk
Literówka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 minuty temu, Wielki_Metafizyk napisał:

Na tym mi dokumentnie nie zależy, znacznie ciekawsze jest moim zdaniem DLSS. Jestem zbyt ubogi by kupować z myślą o RTX, a szlag by mnie trafił po wydaniu 3 tysi gdybym zobaczył 30 klatek, bo oświetlenie jest cudne ;)

To jest duża przesada. Karta tej klasy jest wystarczająca do rtx. Nowoczesne gry bardzo dobrze reagują na upscaling (a dlss daje lepszą jakość obrazu od fsr), rtx też ma różne ficzery/poziomy detali (np można grać z rtao a bez rt odbić, albo odwrotnie), także wg mnie 4070 jest kartą która pozwala tym oczy nacieszyć. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja z kolei decydując się na 4070 nie brałem pod uwagę RT a dlss,fg,niski pobor pradu i dobre temperatury. I co prawda można spokojnie pograć z RT ale nie korzystam.A FG użyłem szybciej niż sie spodziewałem . Odpalilem takiego Alan Wake 2 na ultra w 1440p bez RT i z dlss quality  pokazalo troche ponad 60 fps . A dopiero po kliknieciu FG okolice 90 fps. I ok w tego typu gre spokojnie mozna pograc w tych 60 fps ale znajac kierunek w ktorym to zmierza FG niedlugo bedzie konieczne tak jak teraz DLSS/FSR w wiekszosci gier

Edytowane przez naczelnik5
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 minuty temu, naczelnik5 napisał:

można spokojnie pograć z RT ale nie korzystam. (...) Alan Wake 2 na ultra w 1440p bez RT i z dlss quality pokazalo troche ponad 60 fps

Prawdopodobnie z ustawieniami digital foundry z RTX gra by wyglądała lepiej i działała tak samo ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Karta na kata to żadne 4070, za rok/dwa to już będzie się trzeba grubo posiłkować DLSS/FG żeby płynnie pograć w nowości. Dziś zreszta widać jak taki RTX 3070 się zestarzał w nowych grach. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@PioyPewnie tak ;) ale mnie RT nie urzekło i nie czuje kompletnie ze cos trace ustawiajac na off dlatego wole ultra bez rt. Natomiast jak sie kupuje nowa karte za te 3 tys to chcialoby sie ustawiac mozliwie jak najwyzsze opcje graficzne bez kombinowania, przynajmniej na poczatku korzystania.

@Phoenix. Problem polega na tym ze w zasadzie już bez wzgledu na karte trzeba sie tym posiłkować. Kupujesz 4090 pod 4k to w nowosciach i tak idzie dlss. Chyba ze 4070/4080 pod fullhd to wtedy moze nie , choc z rt, pt to pewnie też. Te ficzery juz weszly w standard gamingu czy nam sie to podoba czy nie bo gry coraz czesciej sa projektowane z mysla o dlss/fg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, naczelnik5 napisał:

Problem polega na tym ze w zasadzie już bez wzgledu na karte trzeba sie tym posiłkować. Kupujesz 4090 pod 4k to w nowosciach i tak idzie dlss. Chyba ze 4070/4080 pod fullhd to wtedy moze nie , choc z rt, pt to pewnie też. Te ficzery juz weszly w standard gamingu czy nam sie to podoba czy nie bo gry coraz czesciej sa projektowane z mysla o dlss/fg

Przede wszystkim to dlss q daje tak duży zysk wydajności, przy okazji często będąc najlepszym aa (poza dlaa...), że uśmiecham się pod nosem jak słyszę ze olaboga czeba włonczyć ten straszny dlss! Wg mnie nie korzystanie z niego (w rozdzielczości wyższej niż 1080p) to wręcz marnotrawstwo. Mając monitor 1440p, zarówno na 3060ti, jak i na 3080, domyślnie zaczynam od ustawienia dlss q. 

A pogrubione fragment to dla mnie największe poplątanie. Monitor 1440p względem 1080p, przy okazji będąc oczko większym, daje tyle przyjemniejszy obraz, tyle lepsze doświadczenie... Z kolei na 1080 z upscalingiem faktycznie bywa kiepsko.  Więc ekrany o rozdzielczości, która była standardem dekadę temu - zostawił bym już dawno za sobą. Względem cen GPU monitory kosztują grosze, przyzwoite 27 1440p144 często za cenę 3-cyfrową. Kupno dzisiaj ekranu 23" 1080 uważam za strzał w kolano. 27" 1440p dlss wygląda i działa lepiej .

• Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W przyszłym tygodniu kupuję, na ten moment wygrywa RTX 4070.

Jakie modele w umiarkowanych cenach polecacie? Na ten moment celuję w:

- Asus Dual OC

- Palit Jetstream

- Asus Proart (w tym przypadku niewiele wiem o karcie).

Cena nie jest absolutny priorytetem, ale nie zamierzam przepłacać za fancy modele 🙂

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, Melitarny napisał:

Ja bym brał PNY XRL8 z uwagi na dobrą kulturę pracy.

Do tego Asus Dual , Palit Jetstream i Gainward Panther. - z tych 4 kart bierz co tańsze lub która ci się bardziej podoba bo w sumie ceny praktycznie te same. Według testów najcichsza będzie PNY kosztem paru stopni więcej ale każda z nich oferuję dobrą kulturę pracy, jak nie możesz się zdecydować to można też rzucić monetą;)

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zakup w środę, zobaczymy co będzie w dobrej cenie 🙂 Z testów wynika, że faktycznie oprócz najtańszego badziewia, niemal wszystko wystarczy do chłodzenia 4070. Na dzień dzisiejszy najrozsądniej wycenione są Asus Dual OC lub Palit Jetstream, ale do Mikołaja pewnie różnie może być. Minus taki, że prawdopodobnie będę musiał się ograniczyć do Allegro, ale i tak jest w czym szperać. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Wielki_MetafizykMam tego Asusa4070DualOC no i cewki piszczą troszkę w konkretnych starszych grach, a w innych nie. Piszczą ciszej niż poprzednia karta też Asusa.

Zużycie vram w trybie RT pomiędzy 7,5 a 10GB, więc na długo to nie starczy żeby ciągle grać w ultra.

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
56 minut temu, Everyman napisał:

@Wielki_MetafizykMam tego Asusa4070DualOC no i cewki piszczą troszkę w konkretnych starszych grach, a w innych nie. Piszczą ciszej niż poprzednia karta też Asusa.

Zużycie vram w trybie RT pomiędzy 7,5 a 10GB, więc na długo to nie starczy żeby ciągle grać w ultra.

Nie muszę mieć zawsze ultra, to w razie czego jakoś przeżyję. Czy ten konkretny model polecasz czy szukać czegoś innego? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi