Skocz do zawartości
Lameismyname

RTX 4060 undervolting - ma to sens?

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy. Kupiłem RTX 4060 mając powoli w głowie upgrade PC pod kątem energooszczędności.
W dalszym planie zapewne będzie zmiana platformy na AM5 z prockiem pokroju Ryzen 5 7500f (65W TDP).
Grunt to zachowanie przyzwoitej wydajności przy możliwie niskim poborze.

Czy Undervolting RTX 4060 ma waszym zdaniem jakiś sens?
Jeżeli tak, to jakie wartości polecacie jako start do UV? (spotkałem się z sugestią Rdzeń 2550MHz 900mV, VRAM +800, power/temp. limit na maksa).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dokładnie tak, 900mV, okolice 2550-2600mhz. Co do CPU to Intele mają mniejszy pobór prądu w idle. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Smogsmok W intelach odrzucają mnie sztuczne zmiany socketów i dane mobo na 2 generacje (w praktyce 1,5 bo co druga wygląda jak jakiś kosmetyczny refresh).
Co do UV 4060 wstępnie próbowałem ustawienia 2550MHz 900mV, Heaven benchmark pokazywał spadek FPS o 40-50 (tak z 450 do 400), nie wiem jak w realnych grach.
Może się pobawię jak będę miał więcej czasu, chociaż przy tak cichej, chłodnej i kulturalnej pod względem cewek karcie to chyba bardziej sztuka dla sztuki :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, Lameismyname napisał:

To trochę jakby zapytać, czy "OC ma sens". Ten co podkręca, powie TAK, ten co nie podkręca, powie NIE.

• Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Podobną rozkmine miałem przy 4070. Karta na stocku chłodna,cicha i max 200w. Jednak wrzuciłem delikatne uv głównie po to żeby zachować w grach wysoki stabilny zegar i żeby karta nie dobijała do powerlimitu. Przy okazji te 20-30w mniej w grach

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, Lameismyname napisał:

Grunt to zachowanie przyzwoitej wydajności przy możliwie niskim poborze.

Interesują Cię więc karty z najlepszą wydajnością/W (RTX 4xxx) i niewyżyłowane procesory, bo mają największą wydajność/W (i5 nonK w miarę aktualnej generacji {12 generacja to ta sama technologia co 14 generacja}, lub AMD nonX aktualnej generacji).

@naczelnik5 - czemu nie chcesz "dobijać do power limitu"?

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pewnie dlatego że z kombinacją UV + PL limit na max w prawo ma najwyższe zegary, efekt znany od lat ;) na fabrycznym napięciu szybciej się odbija zapewne i zegary są gorsze.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Send1N W afterburnerze Power Limit jest na 100 procent i wygląda jakby nie dało się podnieść. Jakaś blokada?

A co do zakupu GPU wahałem się między RX 7700XT (miałem już w koszyku Hellhounda na morelach), RX 6800 (stwierdziłem, że nie chce poprzedniej generacji bo wejdą RX 8xxx i RTX 5xxx to znowu będę 2 gen w plecy), a RTX 4060/4060ti. Z racji, że najwięcej pogrywam w CS 2, a on faworyzuje do tego stopnia karty zielonych np. stawiając na równi RX 7700XT z RTX 4060 w klatkarzu a ponadto Nvidia Reflex robi robotę i jego włączenie nie skutkuje banem od Valve (Anti Lag plus :)) to się skusiłem. Niestety poniżej RTX 4070/RX 7800XT wybór gpu to wybór między dżumą, a cholerą...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A to nie jest tak, że Power limit jest zablokowany w biosie i tylko od widzimisię producenta zależy ile go dodadzą i czy wogóle?

Edytowane przez bourne2008
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
25 minut temu, Lameismyname napisał:

@Send1N W afterburnerze Power Limit jest na 100 procent i wygląda jakby nie dało się podnieść. Jakaś blokada?

Zależy od modelu karty i jej biosu nie każda ma możliwość podbicia (można sobie przeflashować do biosu z wyższym limitem z innego modelu) ale po UV można właśnie mieścić się dłużej w power limicie nawet tym stockowym i osiągać wyższe zegary (jeżeli robi się pod wydajność a nie jak najniższe zużycie prądu) liczy się jak najwyższy minimalny zegar w krytycznych miejscach/momentach a nie jak najwyższe boostowanie przy lżejszym obciążeniu bo to nic nie daje ;) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli nie traci się na wydajności to uv zawsze ma sens.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
14 godzin temu, Kyle_PL napisał:

@naczelnik5 - czemu nie chcesz "dobijać do power limitu"?

Bo jak karta dobije do PL to zegary potrafią latać w dół i w górę,to samo sie dzieje z fps. Choć w samej wydajności jakiejś wielkiej różnicy to nie robi to jestem z tych co wolą mieć to w miarę ustabilizowane;) 

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
19 godzin temu, Lameismyname napisał:

RTX 4060 jest z fabryki oszczędna i zarazem nie grzeszy wydajnością. UV ma sens tylko, jeśli nie tracisz na wydajności.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

120W w CP2077 to jest dopuszczalne TGP dla mnie, tylko ja mam wersje jedno wentylatorową ITX, ma czasami wyższe temperatury od kart z wydajniejszym chłodzeniem, ale jak się chce mieć sleepera, to tak wtedy jest. W CP2077 dobija do 76*C czasami, w IDLE jest 42*C.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, naczelnik5 napisał:

Bo jak karta dobije do PL to zegary potrafią latać w dół i w górę,to samo sie dzieje z fps.

Jak najbardziej - jak karta dobija do PowerLimitu, to tak steruje napięciem + taktowaniem, by nie przekraczać PL. Natomiast co do fps, to on i tak w typowej grze się zmienia, z powodu różnego poziomu złożoności scenerii. To wszystko przy założeniu, że ktoś gra przy VariableSync (FreeSync, Gsync) lub bez jakichkolwiek synchronizacji i limitów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 godzin temu, wamak napisał:

RTX 4060 jest z fabryki oszczędna i zarazem nie grzeszy wydajnością. UV ma sens tylko, jeśli nie tracisz na wydajności.

Miałem RX 5700XT jednak dwa argumenty mnie zmusiły do zmiany.
Z CS 2 wyżej wytłumaczyłem co i jak. W CP2077 2.0+ i Phantom Liberty dropy do ~45 FPS 1440p HIGH + FSR Q, nawet zejście z FSR do B nic praktycznie nie dawało. Na 4060 1440p High + DLSS Q + FG jest powyżej 100 klatek, 1440p Ultra + DLSS Q + FG jest ponad 75 co jest inną ligą.
Tutaj RX 7700XT lepiej wypada w rasteryzacji czystej, jednak dopłata ok. 500zł żeby i tak pograć na HIGH/ULTRA bez RT jednak mnie nie przekonała.

Jak ktoś kupuje GPU obecnych generacji w przedziale 1-2k to wybiera mniejsze zło.

Edytowane przez Lameismyname

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 godzin temu, wamak napisał:

Jak najbardziej można zrobić takie uv aby wydajność była wyższa niż ta na stock bo fabrycznie to praktycznie zawsze jest ustawiony spory zapas napięcia do danego zegara to samo jest w przypadku cpu i można to ręcznie metodą prób i błędów poprawić i wykrzesać jeszcze trochę zegara na + przykładowo na takim msi ventus rtx 2060 miałem na stock dropy do 1815mhz przy czym wentylatory wbijały na 2000rpm i widziałem 72-74c po ręcznej kalibracji minimalny zegar wynosił 1965mhz temperatura max 65c przy 1600rpm :] 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 4.12.2023 o 17:12, Lameismyname napisał:

W CP2077 2.0+ i Phantom Liberty dropy do ~45 FPS 1440p HIGH + FSR Q, nawet zejście z FSR do B nic praktycznie nie dawało. Na 4060 1440p High + DLSS Q + FG jest powyżej 100 klatek, 1440p Ultra + DLSS Q + FG jest ponad 75 co jest inną ligą.

Zacznij zwiedzać Dog Town. Byłem w szoku jakie spadki fps są względem miasta głównego. Momentami do tego stopnia, że ogrywając dodatek wyłączyłem po prostu FG i RT bo irytowały mnie spadki fps i lagi w FG. CP77 na Ultra i tak wygląda mega.
Co do samego Night City to pełna zgoda. Wszystko w prawo + FG i działa wszystko pięknie :)

Swoją drogą gratulacje. Nie spodziewałem się, że akurat Ty (znany zwolennik czerwonych) pójdziesz w 4060 ;) Twoje komentarze sprzed kilku tygodni raczej tego wyboru nie przewidywały ;)  Ja ze swojej jestem mega zadowolony.

A żeby nie było OT to osobiście UV nie robiłem. Szczerze mówiąc nie widzę sensu. 61 stopni w trybie bios performance. Po UV chyba w ogóle wentylatory byłyby nie potrzebne ;) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@pablonas w dogtown jest troche gorzej tj. w miejscach bardziej wymagających. Powiedzmy -10 FPS na ustawieniach które wymieniłem.

A co do wyboru karty, pod mój konkretny scenariusz (CS 2 + CP2077) jednak bardziej optymalny. Zieloni jednak mogli dać 10GB VRAM 160bit to by było lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi