Skocz do zawartości
Arczi

Laptop HM Open 17 zawiesza się podczas grania

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

od pewnego czasu mam problem z laptopem HP Omen 17 o poniższej konfiguracji:

Cytat

Ogólne specyfikacje 
System operacyjny 
Windows 10 Home 64-bitowy Wersja: 19045.3693 

Mikroprocesor 
Intel(R) Core(TM) i5-9300H CPU @ 2.40GHz 

Pamięć systemowa 
16 GB 

Gniazdo pamięci 1 
8GB Kingston 2667MHz 
Gniazdo pamięci 2 
8GB Kingston 2667MHz 

Płyta systemowa 
8603 45.45 

System BIOS 
F.33 

Wideo 
Urządzenie graficzne 1 
NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti

Co się dzieje - laptop może być włączony dzień i noc, youtube, nawet obróbka zdjęć w lighroom oraz filmów w premiere pro.

Natomiast gdy włączę bardziej wymagającą grę, ostatnimi czasy CoD MW oraz FIFA23, po 5-10 minutach gry laptop jakby zamarzał, tj zawiesza się ekran na ostatniej klatce z gry, a z głośników przez 10 sekund wydobywa się zawieszający się dźwięk ostatniej klatki gry. Po 10 sekundach nastaje cisza i słychać tylko wentylatory laptopa oraz oraz na ekranie widać zawieszoną ostatnią klatkę z gry na ekranie. Komputer nie reaguje na nic. Pozostaje jedynie wcisnąć przycisk power na 6 sekund.

Przy grach mniej wymagających, np Warcraft lub Starcraft takie coś się nie dzieje.

Sprawdzałałem test podstawowy i zaawansowany aplikacją od HP - wg aplikacji cały "hardware" działa poprawnie.

Czy ktoś ma jakiś pomysł?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Brzmi jak przegrzewanie, jak temperatury CPU, GPU pod obciążeniem?

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, Arczi napisał:

Sprawdzałałem test podstawowy i zaawansowany aplikacją od HP - wg aplikacji cały "hardware" działa poprawnie.

Tego typu programy od producenta czy windowsowe nigdy nie testują dobrze podzespołów lub po prostu zbyt krótko aby coś wyszło wiec tym bym się nie sugerował ;) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sprawdziłem temperatury i przeprowadziłem kolejne testy. Wyniki:

Testy GPU i CPU w programie FurMark:

• 15 min GPU pod obciążeniem 97%, temp ustabilizowała się na poziomie 75 stopni
  • 10 min CPU też pod obciążeniem, temp wahała się od 94 do 98 stopni

Wszystkie te testy przebiegły płynnie, tzn komputer nie zawiesił się.

Następnie odpaliłem grę FIFA 23, i dosłownie po 4 minutach laptop się zawiesił. Na chwilę przed tym udało mi się zminimalizować grę i podejrzeć temperatury na GPU w programie HWMonitor. Temperatura była 80 stopni, a "hot point", czyli pewnie najgorętszy punkt? Program wskazywał tą wartość na 90 stopni.

Przy czym obudowa laptopa nie była na tyle gorąca aby parzyła, spokojnie można na niej trzymać dłonie. 

Zastanawiające jest to, że te testy komputer przechodzi bez zawieszenia, włączam grę, 4 minuty i zawiecha. I to nie jedyna gra gdzie tak się dzieje, o czym pisałem wyżej. Zaznaczę, że przed zawieszeniem nie pojawiają się żadne artefakty, spowolnienia, które mogłyby wg mnie świadczyć o zbyt wysokiej temperaturze na karcie...

O co tu chodzi ?

P.S. Pogrzebałem trochę w logach zarządzania komputerem, godzina mniej więcej by się zgadzała z tym błędem krytycznym, być może to coś pomoże:

image.thumb.png.608670e8f39584472889b72f82284feb.png

Edytowane przez Arczi

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W tego typu testach osobno obciążasz gpu i osobno cpu (zależy od trybu testu) pobierz OCCT i uruchom test "power" wtedy będzie obciążone wszystko razem, co do błedu to kernel power jest po prostu od tego że wyłączyłeś go przyciskiem zamiast np zamknąć system (nagła utrata zasilania)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Test wykonywał się przez 30 minut i nic się nie zawieszało, zapauzowałem bo dalej chyba nie ma sensu - w grach już po 4-6 minutach się zawiesza.

Poniżej screen z parametrami podczas testu:

image.thumb.png.c820e18aeefc4f2268d450728418dcba.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak occt power idzie tyle czasu bez problemu to raczej problem z przegrzewaniem bym wykluczył w grach... posiadasz 1 czy 2 dyski? jeżeli 2 to spróbuj zainstalować grę na drugim (testowo) puść test pamięci ram tym https://krakenfiles.com/view/muYPQtZa6y/file.html uruchom plik exe kliknij load config&exit wybierz profil anta777 extreme > program się zamknie uruchom exe jeszcze raz (prawym jako administrator) całość może potrwać 3-5h zależy od wydajności pamięci obserwuj czy w czasie testu nie dostaniesz freeza.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Temperatury procesora są stosunkowo wysokie i niewykluczone, że jak obciążony zostaje cały laptop w grze to ochrona termiczna zabija procesor zanim ten się utopi. Pamiętaj, że te same rurki cieplne obsługują zarówno CPU jak i GPU, dlatego zacząłbym własnie od porządnego przejrzenia chłodzenia, wymiany pasty, termopadów - o ile są - i powrót do testów. Jeżeli od nowości nikt tego nie robił, to zaszkodzić nie zaszkodzi, bo pewnie pod miedzią jest próchno a nie pasta.

Jeżeli to nie pomoże, to zostaje poszukanie serwisu z dobrymi opiniami w kontekście serwisowania takiego sprzętu. Możliwe, że któryś układ albo faza dostaje takich temperatur albo oporów, że wywala cały system.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tylko że to jest freez a nie wyłączenie druga sprawa że power occt testuje wszystko na raz a nie sam cpu, i nagrzewa podzespoły bardziej niż jakakolwiek gra.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zgoda, tylko że róznica polega na tych spike'ach użycia, które w grze występują i generalnie mogą być czasem bardziej obciążające dla chłodzenia niż stałe, 100% obciążenie wszystkiego. 

To może być też ram, ale równie dobrze może być i vram.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi