Skocz do zawartości
brzoza11

Jaka płyta główna B650 i RAM do Ryzen 9 7950x3d

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, modyfikuję zestaw o nową platformę bazową (cpu mobo ram), procesor już wybrałem i zakupiłem, pierwszy raz w życiu spróbuję flagowego produktu a nie średniaka i tym razem pierwszy raz od lat AMD, więc szukam teraz rozsądnie wycenionego mobo i ram do 7950X3D. Nie mam jakiś szczególnych wymagań co do płyty, chcę podpiąć 2 dyski ssd m.2, kartę dźwiękową mam zewnętrzną, fajnie jakby miała wbudowane wifi i bluetooth. Procek i RAM planuję optymalizować pod jak najlepszą wydajność (procek UV), więc chciałbym żeby płyta oferowała możliwie najwięcej przydatnych ustawień. Korzystam jedynie z 3 złączy FAN (sterowane w windowsie Fan Control) i jednego do pompy (custom LC na 3 chłodnicach 360).

Jeśli chodzi o MOBO to myślałem nad:
Płyta główna PC Asus TUF GAMING B650M-E - Opinie i ceny na Ceneo.pl
albo
ASRock B650M PRO RS WIFI - Płyta główna - Morele.net
albo
MSI PRO B650M-A WIFI - Płyta główna - Morele.net

RAM: czy rzeczywiście nie ma co kupować nic droższego niż Lexar Ares?
Lexar Ares RGB, DDR5, 32 GB, 6400MHz, CL32 (LD5EU016G-R6400GDLA) - Pamięć - Morele.net
myślałem też nad:

G.Skill Trident Z5 RGB, DDR5, 32 GB, 6400MHz, CL32 (F5-6400J3239G16GX2-TZ5RK) - Pamięć - Morele.net

ale głównie dlatego, że wizualnie mi się bardziej podobają :D Da radę je ustawić tak samo dobrze jak aresy?

Do tego jeśli ktoś zna jakiś dobry blok wodny pod podstawkę AM5 to proszę o polecenie. Aktualnie posiadam jakiś no name z aliexpress pasujący do intela, nie jestem pewien czy do AMD też spasuje.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A do czego komp będzie używany, że wybór padł na Ryzena 9? Bo jak głównie gry to lepszą opcją jest Ryzen 7 7800X3D.

Co do płyty - generalnie każda jest ok z tych co podałeś. RAM-u nie widzę sensu brać innego, bo Ryzeny niespecjalnie reagują na szybsze kości. Jeśli weźmiesz któryś z tych RAM-ów to raczej MSI płytę bym odpuścił - podobno bywają problemy ze współpracą z RAM-em bez EXPO.

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki za wskazówkę :) właśnie będę się trzymał sprawdzonych taktowań RAM, tylko bym obniżał timingi, a myślę nad jakimiś kościami nawet bez RGB, które są sprawdzone że da się w nich coś pozmieniać.
Jeśli chodzi o płyty no to tak jak się spodziewałem większych różnic między nimi nie ma wiadomo standard konfiguracja portów, rozmieszczenie, byle sekcja zasilania była wystarczająca no i jestem właśnie ciekaw czy któregoś producenta się wystrzegać jeśli chodzi o problemy, soft itp. Miałem już płyty AsRock z których byłem zadowolony, podobnie jak Gigabyte i teraz MSI, chętnie bym spróbował coś od ASUS

Co do procka to długo myślałem nad różnymi opcjami od amd 7800x3d wzwyż lub i5 13500 (ddr4) do i7 14700K, ale finalnie wybór padł na 7950x3d bo mam korzystne warunki zakupu i już wolę dołożyć kilka stówek (dosłownie) niż potem rozmyślać, że mogłem spróbować topowej wersji z dwoma chipletami, bo lubię się bawić sprzętem, ustawiać :P  Poza tym komp oprócz grania używany jest do montażu video, CAD, matlab. Bardzo mi się podobało odczucie olbrzymiego przeskoku w jakości działania gier i aplikacji po przesiadce z i5 4070 na i5 10400f, teraz liczę że będzie podobnie i z zapasem na kolejne 4-5 lat jak zwykle :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No jak to kwestia kilku stówek to ok.

Generalnie teraz większość płyt jest już dopracowanych i trudno wybrać coś konkretnie najlepszego. 

Niemniej jak już bierzesz topowego CPU to może dorzuć sobie do płyty B650E? Będziesz mieć już PCI-e 5.0. Na dziś mało przydatne, ale jak to ma być na 4-5 lat to fajnie mieć.

Wtedy masz np. https://www.krsystem.pl/asrock_b650e_pg_riptide_wifi_am5_4ddr5_hdmi_m.2_atx-item-69004.html

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi