Skocz do zawartości
Brajanerooo

Modernizacja starego laptopa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ,posiadam starego laptopa Asus x500VC w którym wymieniłem dysk na ssd jaki również dołożyłem pamięci ram.Chciałbym jeszcze wymienić w nim procesor .

Podzespoły 

-socket 988b rPGA 

-inte i5 3230M TDP 35w

-chipstet Ivy bridge HM76. 

Podejdzie np.intel i7 3632qm?

I czy taka wymiana będzie miała sens ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Takie zabiegi nie mają sensu. Jak już chcesz zmieniać procesor to lepiej kupić nowy laptop. Cena wyjdzie duża, a nie dostaniesz nawet zadowalających wyników.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, sobiepan92 napisał:

nie podejdzie, inny socket 

Według strony ten sam .

Godzinę temu, adrean29 napisał:

Takie zabiegi nie mają sensu. Jak już chcesz zmieniać procesor to lepiej kupić nowy laptop. Cena wyjdzie duża, a nie dostaniesz nawet zadowalających wyników.

Tak podejrzewałem ,dziękuję za odpowiedź .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak chcesz zyskać jeszcze na wydajności to pomyśl nad instalacją jakiegoś lekkiego systemu to odciążysz procka dodatkowo np w przeglądarce, odpowiedni system na dany sprzęt potrafi zdziałać dużo, przerobiłem sporo starych trupów i systemów na takie :] 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 6.12.2023 o 10:56, Brajanerooo napisał:

Według strony ten sam .

której strony?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Brajanerooo na aliexpress jest i7 3740qm i śmiało go zamawiaj za 114zł + KW. Ja swojego thinpada L530 tak odratowałem, jeszcze od Pana Chińczyka zamówiłem 2x8GB ddr3 za 70zł i wszystko działa jak należy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 godzin temu, Pan Ciastovy napisał:

@Brajanerooo na aliexpress jest i7 3740qm i śmiało go zamawiaj za 114zł + KW. Ja swojego thinpada L530 tak odratowałem, jeszcze od Pana Chińczyka zamówiłem 2x8GB ddr3 za 70zł i wszystko działa jak należy.

Właśnie widziałem że na Ali za śmieszne pieniądze chodzą te procki i na rynku wtórnym u nas również ,ram i dysk ssd już dołożyłem efekty są bardzo zadowalające.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jaki system posiadasz? procka możesz podmienić na tego co pan ciastovy zaproponował przykładowo ale nie wiem czy wiesz że taki np win10 gorzej działa od strony cpu niż np 7 nie wspominając już o jakiejś dystrybucji linuxa :] 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
20 minut temu, Send1N napisał:

Jaki system posiadasz? procka możesz podmienić na tego co pan ciastovy zaproponował przykładowo ale nie wiem czy wiesz że taki np win10 gorzej działa od strony cpu niż np 7 nie wspominając już o jakiejś dystrybucji linuxa :] 

Aktualnie Windows 10 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Brajanerooo napisał:

Aktualnie Windows 10 

ten laptop z obecnym cpu by odżył w takim razie jakbyś zmienił system ;) no chyba że to nie wchodzi w grę, 10 wcale lekka nie jest tym bardziej to odczuwalne jest na starych cpu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

10 może być lekka o ile ją odchudzimy jak ludzie z Winclub lub inni 

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Też prawda ale przed takim systemem to najczęściej panuje największy strach :E więc nawet o tym nie wspominałem :] mimo wszystko taki linux mint by śmigał i tak lepiej niż zmodowana 10.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam lapka z cpu podobnym do autora i taka 10 z winclub śmiga na nim doskonale :D

Edytowane przez Killer85
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zmodowanych i dodatkowo zoptymalizowanych dziesiątek to owgrywałem się na różne słabe sprzęty (mam pełno takich luster;)) ale jest też sporo przeciwników tego typu zastosowań i zaraz tu pojawią się przestrogi o lukach w zabezpieczeniach itp :E 🤣 zawsze mnie to bawiło no ale wiesz jak jest. Sam mam sprzęt na którym na standardowym w10 samo uruchomienie przeglądarki graniczyło z cudem :E a po wgraniu odpowiedniego moda można w miarę z niego korzystać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
56 minut temu, Killer85 napisał:

Mam lapka z cpu podobnym do autora i taka 10 z winclub śmiga na nim doskonale :D

Można również zainstalować normalną 10 i wyłączyć jej telemetrię i inne niepotrzebne bajery. Wiem bo mam swojego dziadka ThinkPad L530 który jest na niemodyfikowanej 10 tylko wyłączone niepotrzebne zbędne bajery.

A zapomniałem dodać ze im więcej cache ma procesor to jest bardziej responsywny, testowane było ze starym laptopem T4500 aplikacje działały wolno programy działały jakby chciały i nie mogły po prostu padaka i po włożeniu T9300 istna rakieta aplikację zapier*alają przeglądarka działa responsywniej stabilniej, programy nie mulą. Więc lepiej wydać te pare złotych więcej na procesor niż kupować drugiego.laptopa ktory po czasie będzie działał identyko co stary

Edytowane przez Pan Ciastovy
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Send1N napisał:

Zmodowanych i dodatkowo zoptymalizowanych dziesiątek to owgrywałem się na różne słabe sprzęty (mam pełno takich luster;)) ale jest też sporo przeciwników tego typu zastosowań i zaraz tu pojawią się przestrogi o lukach w zabezpieczeniach itp :E 🤣 zawsze mnie to bawiło no ale wiesz jak jest. Sam mam sprzęt na którym na standardowym w10 samo uruchomienie przeglądarki graniczyło z cudem :E a po wgraniu odpowiedniego moda można w miarę z niego korzystać.

Dokładnie tak :)

Do autora

Jeśli to laptop do neta to odpuść zakup procesora bo to styka 

Godzinę temu, Pan Ciastovy napisał:

Można również zainstalować normalną 10 i wyłączyć jej telemetrię i inne niepotrzebne bajery.

Modowane systemy mają wycięte o wiele więcej niż to co piszesz dlatego są dobre do starych maszyn

Ale co kto lubi... Ja tylko opisuje swoje przygody z takimi systemami a korzystam z owych już z 8 lat :D

Ps. 

Znajomym też instaluję i rodzinie 

Edytowane przez Killer85
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi