Skocz do zawartości
MICHAŁ6201

Którą płytę główną wybrać pod AM5 RYZEN

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Przymierzam się do złożenia nowego kompa dla siebie. Chodzi mi o wybór płyty głównej. Chciałbym, aby płyta główna posłużyła mi jak najdłużej.

Zastanawiam się nad dwiema opcjami:

1. MSI MAG B650 TOMAHAWK WIFI

2. MSI MAG X670E TOMAHAWK WIFI

Ta druga ma PCIE 5.0 dla dysku nvme oraz grafiki

Doradźcie mi która z nich będzie lepsza i bardziej przyszłościowa. Czytałem też o problemach z aktualizacją biosu w X670E.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Aby nie zakładać kolejnego wątku o takim samym pytaniu

Zastanawiam się nad wyborem między:

-ASRock B650M PG LIGHTNING

- ASRock B650M-HDV/M.2

pierwsza ma słabszą sekcje zasilania (2 fazy mniej) ale za to jedno złącze M.2 więcej (co prawda 2x ale zawsze), druga ma mocniejsza sekcje ale zamiast M.2 ma gniazdo pci-e 1x. Poza tym większych różnic nie widać i bardziej skłaniam się pierwszej tym bardziej że chce sparować go z 7600(x) a w przyszłości o ile warto będzie i będą biosy to z jakimś typowym 8 rdzeniowym układem.

Jest się czym przejmować pod względem zasilania w obecnych płytach, tym bardziej żę kiedyś typowo były sekcje 4/6 fazowe a dopiero lepsze miały 8 (wiem dziś potrafią mieć i 24)?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

taki 7600 to na każdej płycie która ma wsparcie będzie działał jak należy to nie czasy fx'a gdzie 90% płyt się pod niego nie nadawała :] 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
17 godzin temu, Markiz88 napisał:

pierwsza ma słabszą sekcje zasilania (2 fazy mniej)

Poza ilością faz, patrz też jak mocna jest pojedyncza faza (czy to 50A, czy np. 70A). No i to tylko poszlaka, więc patrz na kolejne poszlaki, jak np. rozmiar chłodzenia sekcji zasilania (czy jest jeden mały radiatorek na części sekcji, czy może dwa małe na całej sekcji, a może jeden ogromny pokrywający całą sekcję).

Oczywiście, zanim ktoś napisze "że to nie daje gwarancji itd." - tak, najlepiej jest poszukać testów, ale jak nie ma testów (jak bardzo, przy danych mocach grzeje się sekcja) to czymś trzeba się kierować.

Edytowane przez Kyle_PL
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

problem w tym że o ile ASRock B650M-HDV/M.2 testy znajdzie, tak tej drugiej nie ma

https://www.techspot.com/review/2699-amd-b650-motherboards/

film

79stopni na sekcji razem z 7950X i nie limituje bardzo wydajności (strata do 1% może 2 przy najlepszych konstrukcjach).

Dla ASRock B650M PG LIGHTNING  nie zlazłem żadnego testu ani opisu i to jest problem.

W przyszłości może założę jakiegoś 8 rdzeniowca jak cena będzie dobra będzie wspierany (mowa o kolejnej wersji zen5/6)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To może ode mnie 2 zł. w temacie. Ostatnio miałem okazję równolegle potestować AsRock b560m rs pro wifi i MSI b650m Mortar wifi. 

Odbiegając od sporów jak Kolega @Send1N napisał każda płyta ze wsparciem obsłuży R7600 i kropka. Diabeł tkwi jednak w szczegółach. Porównując dwa modele o których wspomniałem: Płyta ASRock jest bezproblemowy, wkładasz i działa. W pudełku znajdziesz wszystko łącznie z instrukcją jak za starych dobrych czasów. Czas pełnego ładowania systemu to 19 sek. Wystarczy nawet do 7950x. Diabeł jednak tkwi w szczegółach. MSI jest płytą lepiej wykonaną. Trzymając w dłoniach to się czuje. W pudełku bieda i tyle i tylko ma dwa złącza m.2. Płyta wymaga większego dopieszczenia w BIOSIE. Ładowanie systemu to 44 sek. Po włączeniu Memory Content Restore spada do 20 sek. Przy ustawieniach Curve -30 Negative dla wszystkich rdzeni i Tjmax 85 stopni MSI notuje średnio o 5-8 stopni niższe temperatury i przy tym wyżej boostuje rdzenie procesora. Dla Ryśka 7600 po 30 min testu MSI 79-80 stopni, AsRock 86-88 stopni. Mimo wszystko postawiłem na MSI ale to mój wybór. 

Na Twoim miejscu brał bym AsRock PG Riptide. 

Pozdrawiam.

Edytowane przez cruze

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

pod uwagę brana jest ta płyta https://pg.asrock.com/mb/AMD/B650M PG Lightning/index.pl.asp nie ta https://pg.asrock.com/mb/AMD/B650M PG Riptide/index.pl.asp

Poza tym że rysiek bostuje wyżej to przełożyło ci się to na wydajność?

Z pliku dostepnego tu https://docs.google.com/spreadsheets/d/1NQHkDEcgDPm34Mns3C93K6SJoBnua-x9O-y_6hv8sPs/edit#gid=513674149

wynika że w ma zdublowane 4 fazy ( w sumie 😎 ASRock B650M-HDV/M.2  natomiast 6 faz ma ASRock B650M PG LIGHTNING , chociaż przy opisie sekcji jest dopisek spekulacji

Wygląda na to że wybiorę tą która bedzie tańsza.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Markiz88 każda która weźmiesz będzie dobrym wyborem. Ja bym brał Riptide.

Tak w benchmarkach wydajność wyższa bo wyżej boostuje.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

płyta B650M PG Riptide nie wiem do kogo jest skierowana, oferuje jeszcze mocniejszą sekcje zasilania od B650M PG LIGHTNING czy B650M-HDV/M.2. Ale audio to samo, moduł LAN też, wersja pci-e dla grafiki tak samo, tylni panel taka sama konfiguracja portów. Ale dwie przeze mnie wspomniane płyt mają M.2 pod kartę WiFi. Ale za to ma dwa złącza pci-e 1x w tym jedno zaraz pod 16x kompletnie mało przydatne, ASRock B650M-HDV/M.2  posiada jedno gniazdo pci-e natomiast B650M PG LIGHTNING nie posiada żadnego pci-e 1x ale ma jeszcze jedno m.2 co prawda 2x ale zawsze.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli planujesz WiFi zakładać w przyszłości, to rozważ jeszcze AsRock rs pro wifi. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
W dniu 11.12.2023 o 20:08, cruze napisał:

To może ode mnie 2 zł. w temacie. Ostatnio miałem okazję równolegle potestować AsRock b560m rs pro wifi i MSI b650m Mortar wifi. 

Odbiegając od sporów jak Kolega @Send1N napisał każda płyta ze wsparciem obsłuży R7600 i kropka. Diabeł tkwi jednak w szczegółach. Porównując dwa modele o których wspomniałem: Płyta ASRock jest bezproblemowy, wkładasz i działa. W pudełku znajdziesz wszystko łącznie z instrukcją jak za starych dobrych czasów. Czas pełnego ładowania systemu to 19 sek. Wystarczy nawet do 7950x. Diabeł jednak tkwi w szczegółach. MSI jest płytą lepiej wykonaną. Trzymając w dłoniach to się czuje. W pudełku bieda i tyle i tylko ma dwa złącza m.2. Płyta wymaga większego dopieszczenia w BIOSIE. Ładowanie systemu to 44 sek. Po włączeniu Memory Content Restore spada do 20 sek. Przy ustawieniach Curve -30 Negative dla wszystkich rdzeni i Tjmax 85 stopni MSI notuje średnio o 5-8 stopni niższe temperatury i przy tym wyżej boostuje rdzenie procesora. Dla Ryśka 7600 po 30 min testu MSI 79-80 stopni, AsRock 86-88 stopni. Mimo wszystko postawiłem na MSI ale to mój wybór. 

Na Twoim miejscu brał bym AsRock PG Riptide. 

Pozdrawiam.

Tak z ciekawoci jak to wyglada z ogarnianiem Ram'u w praktyce. Ten PG Raptide ma w specyfikacji 6200Mhz a np. tanszy ASRock B650M-HDV ma podane juz 6400Mhz

Edytowane przez Targaryen

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Płyta pewnie ogarnie więcej jak 6200 zadbaj tylko o najnowszy bios ale na 99% i tak cie ograniczy sam procesor powyżej 6200 :] kręcenie ramu powyżej 6000 na am5 to tylko sztuka dla sztuki w ramach zabawy :E 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi