Skocz do zawartości
Camaz

Jaka karta do zwykłego Full HD i 60fps?

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu niestety musiałem sprzedać większość swoich podzespołów, bo potrzebowałem pilnie kasy. Zostało mi jedynie to co poniżej

MSI MAG B560M Bazooka

2x16GB RAM DDR4 3600MHz CL16

SilentiumPC Vero M3 700W

Co polecacie zrobić, jeśli chciałbym sobie teraz pograć w nowe gry na detalach wysokich/b.wysokich mając te stabilne 60fps i jednocześnie nie wydać na to fortuny? Dokupować do obecnych części procka i kartę (jeśli tak, to jakie?), czy sprzedać wszystko i kupić zupełnie nowe części? Mam monitor 1920x1080 60Hz, którego nie chcę zmieniać. 

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak Cię stać, to kupuj AM5, płyta 500, RAM 475, proc 770 i masz świetną platformę na przyszłość.
Karta?

Zależy do czego. Path Tracing natywnie to do 1080p 60fps potrzebujesz... RTX 4090 :szczerbaty:

Nowe gry na UE5.0 natywnie? Raczej karta za 3-4tysiące, albo cięcie detali.

Jak Cię nie stać na nic, to rtx 3060 12GB. 
To z Nvidii. Jak nie musisz mieć Nvidii to Radki są znacznie lepszym wyborem i wybierz sobie jakąś kartę z 12GB RAMu z serii 6000 lub 7000, ale to już ludzie obeznani w Radeonach doradzą, bo ja słabo znam temat. 

Jak nie będzie Cię stać nawet na używane RTX 2060 super, to zostaw starą płytę i kup do niej proca.

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zachowując tą płytę i MOBO to kupiłbym jako procka i5 11400F.

Edytowane przez forskoczek20
zmiany
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Do wydania na procka i kartę mam powiedzmy z 2000-2200zł max i raczej nie chciałbym tego przekraczać. 

O takich ficzerach jak Ray Tracing, albo Path Tracing to nawet nie mówię. Bardziej chodzi mi o zwykłe wysokie/b.wysokie detale bez tych wszystkich zasobożernych dodatków. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

11400f + RX 6700 XT na promocjach. 

• Like 2
  • Thanks 2
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, Ronson napisał:

To z Nvidii. Jak nie musisz mieć Nvidii to Radki są znacznie lepszym wyborem i wybierz sobie jakąś kartę z 12GB RAMu z serii 6000 lub 7000, ale to już ludzie obeznani w Radeonach doradzą, bo ja słabo znam temat. 

https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/podzespoly-komputerowe/karty-graficzne/karta-graficzna-xfx-radeon-rx-6800-core-speedster-swft319-16gb?utm_medium=linktxt&utm_campaign=12.2023&utm_source=fCAdkEcDcq&utm_content=3129955

• Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak brak kasy to tak , ogólnie to cienka karta jest , xfx niby premim niby nie , miałem merca i tak średnio byłem zadowolony ... 

Edytowane przez Komputeromaniak79

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie ma nic ciekawszego aktualnie,karta jest w promo

Edytowane przez Killer85

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
17 minut temu, Killer85 napisał:

Nie ma nic ciekawszego aktualnie,karta jest w promo

te ceny gpu to za wysokie,  kiedyś za top płaciłem w 2005 lekko ponad tysiak ...

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Raczysz sobie żartować czy co?
Ceny GPU są jakie są 

Edytowane przez Killer85
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
13 minut temu, Komputeromaniak79 napisał:

te ceny gpu to za wysokie,  kiedyś za top płaciłem w 2005 lekko ponad tysiak ...

A z uwzglednieniem realnej inflacji od tego czasu? ;)

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Skoczny_Andrzej

A weź sobie sam przelicz

grudzień 2007. Cena absolutnego high endu minus +/- 10%: 1100zł. Po dwóch miesiącach podatek od nowości i Januszerki odpadły i zrobiło si 900-1000, a używane za 750. 
Sobie wyobraź teraz takie 4090le o 10-15% wolniejsze od 4090tki za tyle + inflacja. Trochę się jednak będzie różniło.

Ceny są jakie są, oczywiście i wiadomo z czego to wynika. Ale fakt jest niepodważalny - ceny GPU powyżej low-endu są przepompowane poza granice absurdu  i jak ktoś postanawia, że w takiem razie on z tego powodu wysiada  z tego pociągu, tu ma prawo tak robić i mówić (pisać)

5 godzin temu, Camaz napisał:

Do wydania na procka i kartę mam powiedzmy z 2000-2200zł max i raczej nie chciałbym tego przekraczać. 

w tym to, co dostaniesz za stare graty czy bez? Bo jak + kasa za stare graty, to miałbym inny pomysł.

Edytowane przez Ronson
  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

I tu się zgadzam kiedyś za kartę graficzną ze średniego segmentu dawało się 200zł, za tyle kupowałem Geforce 2MX400 64MB SDR w 2001 roku, teraz daje się 1300zł za tyle kupiłem RTX 4060.

• Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli chodzi o kartę to przy tym budżecie dzielonym z zakupem procka celowałbym w RX 6700XT i może 6800 jak byłaby jakaś okazja. 

Nic nie zaszkodzi jeszcze chwilę poczekać i zobaczyć jak będą się kształtować ceny dotychczasowych modeli nvidii po wejściu Superaków. IMO, ceny nie spadną drastycznie, ale poczekać te parę tygodni można.

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
13 godzin temu, Killer85 napisał:

Dzięki za linka, właśnie zakupiłem tą kartę za kwotę 1679,09 złotych. Przy zakupie na raty 0%, mediaexpert pokrywa dwie pierwsze raty stąd taka cena. Chyba za tą kwotę nie ma lepszej karty dostępnej w sprzedaży.mediaexpert.jpg

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Karta wartośći 999zł, gdyby ceny były normalne, ale szybsza od kart Nvidii za nawet 1/4 więcej niż zapłaciłeś (bo takie czasy), więc gratulujemy udanego zakupu. :)

Jak zostało Ci teraz 500zł na zakup proca i to już liczysz po odsprzedaży starych gratów, to nie ma o czym dyskutować, kup co tam zadziała w starej płycie i tyle. Ale ja bym jednak doinwestował i kupił coś nowszego, najlepiej na AM5, ale to już niesety daleko od 500zł na płytę+proc.

Szczególnie, że teraz masz kartę znośną, która bardzo by się ucieszyła z proca typu 7500f.

Edytowane przez Ronson

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
20 godzin temu, Komputeromaniak79 napisał:

19 godzin temu, Ronson napisał:

@Skoczny_Andrzej

A weź sobie sam przelicz

grudzień 2007. Cena absolutnego high endu minus +/- 10%: 1100zł. Po dwóch miesiącach podatek od nowości i Januszerki odpadły i zrobiło si 900-1000, a używane za 750. 
Sobie wyobraź teraz takie 4090le o 10-15% wolniejsze od 4090tki za tyle + inflacja. Trochę się jednak będzie różniło.

Ceny są jakie są, oczywiście i wiadomo z czego to wynika. Ale fakt jest niepodważalny - ceny GPU powyżej low-endu są przepompowane poza granice absurdu  i jak ktoś postanawia, że w takiem razie on z tego powodu wysiada  z tego pociągu, tu ma prawo tak robić i mówić (pisać)

Coś tu się  nie zgadza, przepłacałem, albo macie krótką pamięć. Do niektórych starych sprzętów mam nawet pudełka, jakbym dobrze poszukał na strychu to nawet faktura się znajdzie. W 2007 roku za 8800GTX cena na pudle wyblakła, ale płaciłem ponad 2000zł, chyba okolice 2200zł. W 2005 roku 7800GTX kosztował nie mniej jak 2700zł, a w 2004 roku, tutaj cena na pudle jest widoczna, za średniaka 6600GT płaciłem 859zł, a 6800 też był za ponad 2000zł.

Teraz sobie przypomnijmy ile wtedy zarabialiśmy, sam nie zapomnę jak przyszedłem z tym 8800GTX do pracy, bo miałem go odebrać w sklepie i w przerwie poleciałem po nią.  Dwóch gości nie dowierzało i pukali mi po głowie, jak można tyle za gpu dawać. Więc w porównaniu do tego co było w szale krypto to jest pikuś i wcale nie jest tak tragicznie jak niektórzy przedstawiają.

Edytowane przez skunRace
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
15 godzin temu, skunRace napisał:

Coś tu się  nie zgadza, przepłacałem, albo macie krótką pamięć. Do niektórych starych sprzętów mam nawet pudełka, jakbym dobrze poszukał na strychu to nawet faktura się znajdzie. W 2007 roku za 8800GTX cena na pudle wyblakła, ale płaciłem ponad 2000zł, chyba okolice 2200zł.

I bardzo dobrze pamiętasz. Mało tego - 1000zł to w październiku 2008 kosztował GTX 260, a nie tak jak ktoś tam wcześniej napisał że "za 1000zł to w tamtych czasach kupowało się absolutnie topową kartę".

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Podałem przykład, gdzie ostatnio high-end startował w trzycyfrowej cenie, czyli 999 (no po 2 miesiącach, bo na start 1100-1200) jako ekstremalnie dobry moment, dla przykładu

.

Kupiłeś 8800gtx. Ta karta była droga. Wyszła na koniec 2006. Na koniec 2007 wyszła za to 8800gt, która była bardzo porównywalna, bo miała 512MB zamiast 768 i 16ROP zamiast 24ROP, ale za to 64 jednostki teksturujące, zamiast 32, co w efekcie często pozwalało wyrównać a nawet wyprzedzić 8800GTXa sprzed roku. Wtedy, za te 750 (kupiłem w styczniu użwaną kartę, która zadebiutowała 2.5 miesiąca wcześniej na świecie) kupowałem kartę o jakieś nieistotne 10-15% wolniejszą od absolutnego topu. Za 1600zł w 2005r. kupowałem 6800GT, tuż przed premierą 7800 zdaje się. To też było o jakieś śmieszne 15% wolniejsze od topu, czyli wtedy 6800ultra, szczególnie, że wtedy istniało jeszcze OC i każda 6800 spokojnie szła na te 400MHz z domyślnych 350. Nawet testować nie trzeba było. 
Były też karty typu X800, które uzyskiwało się z czegoś, już nie pamiętam modelu,  w każdym razie kupowałeś coś z 4 potokami, potem cyk i miałeś pełny. Podobnie z Radkiem 9500pro z którego niektórzy robili niemal 9700.  Niewiele wolniejszy a kosztujący bardzo mało GeForce 4 4200 64MB też był moim zdaniem odpowiednikiem dzisiejszej RTX 4080.

A cena?

Techpowerup database nie ma danych, więc wygooglowałem jakąś reckę:

Cytat

" This is where the MSI GeForce 4 Ti4200 comes in, with an estimated retail price of $150 US or $260 CDN, 

GTX 1060 vs. RTX 4070ti to ten sam segment. Procent pełnego chipu niemal idealnie pasuje w obu przypadkach. A różnica w cenie? No cóż.  Inflacja nie tłumaczy skoku z 300 na 800 w ciągu 6 lat (ceny w USA, bo u nas to wiadomo)

Szczytem była karta z segmentu biurówek typu Riva TNT M64/Vanta, która 2 lata temu dobijała do 1700-1900zł. Oczywiście mowa o RTX 3050. Skok z 150-200zł -> 20 lat -> 1500-2000zł - nawet u nas inflacja nie skasowała 90% wartości złotówki przez ten czas. High end? To samo. 1000->10000. (Pamiętam, że potwór i maskarator swoich czasów, GeForce 256 DDR, kosztował właśnie tysiaka czy nawet trochę ponad. 
Od 2018r. i RTXów, oferta Nvidii mogłaby być scenariuszem do filmu typu Joker, gdzie pacjent coraz bardziej wariuje, aż staje się klaunem (RTX 4060ti za 2500zł czyli  GeForce2 MX za 2500zł, bo to ten sam segment. Karta typu 4040Ti, segment pakowany do najtańszych komputerów, zaraz po wyjściu z półki kart "do biura". I dwa i pół kafla za to krzyczą w wersji 16GB.
 To jest obraz rynku, któremu się kompletnie odkleiło ;)

Edytowane przez Ronson

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Ronson napisał:

Kupiłeś 8800gtx. Ta karta była droga. Wyszła na koniec 2006. Na koniec 2007 wyszła za to 8800gt, która była bardzo porównywalna, bo miała 512MB zamiast 768 i 16ROP zamiast 24ROP, ale za to 64 jednostki teksturujące, zamiast 32, co w efekcie często pozwalało wyrównać a nawet wyprzedzić 8800GTXa sprzed roku. Wtedy, za te 750 ;)

8800gt nie była w stanie wyprzedzić 8800gtx za to była lepsza od GTS 320 i 640mb, był jeszcze później model 8800GTS 512mb z 128 Shader's na g92 i też tego nie był w stanie zrobić bez OC, na dobrej sztuce gdzie można było wykręcić rdzeń wysoko czasem się to udawało, sam kupowałem w tamtym okresie właśnie evga 8800GTS 512mb za niecałe 800pln i to była topka bo teoretycznie na papierze lepsze karty to były tylko gtx i ultra dostępne na rynku, patrząc na to co się teraz i w ostatnich latach dzieje aż niewiarygodne się to wydaje że za 8 stówek można było mieć prawie że  najlepszą kartę do gier :E 

Edytowane przez Send1N
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak, ale tak, czy inaczej fakty są takie, że topki w latach 2004, 2005 itd. kosztowały grubo ponad 2000zł, a nie jak niektórzy pisali, że za absolutny top płacił +/- 1000zł. Podałem przykłady po premierze, 6800U ponad 2000zł,7800GTX już bliżej 3000zł niż ponad 2000zł, 8800GTX ponad 2000zł. Jedyne co bardziej bolało, że w tamtych latach szybko się to zmieniało i dając za kartę ponad 2 klocki, za niedługo wyszło coś o podobnej wydajności, połowę taniej.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

zwijam i kończmy, bo nas moderator jakiś zaraz pogoni za offtop ;)

Dobra, OK. Jeśli mowa o absolutnym topie, to OK, ale karty o 10-15% wolnejsze, czy tam niechby nawet 20%, były w bardzo przystępnych cenach. To trochę jakby dziś wyszło RTX 4090 le, o wydajności typu 85% pełnej 4090tki, ale o w drastycznie niższej cenie. Wtedy to była norma, że entuzjaści dostawali fajny nowoczesny sprzęt nawet jak nie byli bogaci. Bywały przestoje jak np. superdrogie GF 3 Titanium 500, czy GTX 7800, które nie były prawdziwą nową generacją. O GF3 to nie ma co pisać, bo wiadomo, ale 7800 to była taka hybryda stojąca technologicznie pomiędzy 6800 a 7900).

6800 13nm, 7800 11nm, i dopiero 7900 90nm. 

I teraz co - dosłownie za chwilę po GF Titanium 500, był supertani GF 4 4200, który był szybszy od tego Ti 500. 
Chwilę po 7900gtx wyszły 7900gt i znowu - nieduża strata do topu, a super cena.
No i 1080Ti. Niezapominajmy jego ceny. 499$. Przecież to był top. Po uwzględnieniu inflacji w USA, wychodzi 638$ za MSRP (podawane bez podatków w USA, oczywiście).

Gdzie 638 do 1600, a teraz to i 1800.

U nas wyszłoby 3110zł. Za kartę top jeszcze w roku 2016. I za tyle entuzjasta mógł sobie kupić prawie-że-top na premierę. A po roku to kiedyś wszytko było o prawie połowę tańsze niż na premierę. Dziś po roku 4090 jest droższa, mimo że nie ma ani pożarów w fabrykach ani szału krypto.

Jest prawie równo 300% tego 3100. I to po roku. 
Nie ma też niczego o połowę taniej co by było o 15% wolniejsze od topu, bo 4080 jest praktycznie o generację kart wolniejsza, bo 4090 jest aż o 40% wydajniejsza

W cenie high-endu mamy od Nvidii przemalowany 4050Ti Super zwany rtx 4070, czyli dokładnie to, czym były kiedyś karty typu GF2 MX czy GF4 mx400, lub Geforce 7300GT. Karty za kilka stówek wtedy.

Edytowane przez Ronson
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Znalazłem jakąś PL recenzję radka 9700pro datowaną na 2002rok... w recenzji: "Radeony 9700Pro cenione są w przedziale 1950-2100 zł co jak na nasze warunki jest dość sporo". Wtedy akurat pracowałem jeśli dobrze pamiętam za 500 czy 500 z groszami zł + % z zysku ze sprzedanych kompów, co dawało do 700zł. Także wtedy top był drogi jak i teraz jest drogi :E

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 16.12.2023 o 23:49, Ronson napisał:

Nie żeby coś, ale chyba raczysz żartować :szczerbaty:

Ceny z samej końcówki 2007 roku:

Klik

Ceny z początku 2009:

klik

• Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi