Skocz do zawartości
LoBo1984

Serwer NAS - rendery 3d

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Moja siostra zajmuje się grafiką 3d i potrzebuje dużo miejsca na trzymanie plików, łatwy dostęp z różnych miejsc oraz tworzenie automatycznej kopii zapasowej.

Koleżanka " po fachu" (architekt) ma Synology ds620slim i bardzo poleca. Ja z kolei mam wątpliwości bo jest to NAS tylko na dyski 2.5 cala. Wydaje mi się (ale żadnym specem w temacie nie jestem), że lepiej wziąć coś na 3.5 calowe dyski i kupić wtedy dobre pamięci w tym formacie w dobrych cenach i przeznaczone do stałych obciążeń w serwerach. Budżet początkowy to 3200zł. Będę ogromnie wdzięczny za pomoc/sugestie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

3200 na sam NAS czy razem z dyskami? Nie wspomniałeś też ile tego miejsca potrzeba bo "dużo" to pojęcie względne.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Koleżanka może mieć tam dyski SSD, wtedy będzie szybciej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Kris194 napisał:

3200 na sam NAS czy razem z dyskami? Nie wspomniałeś też ile tego miejsca potrzeba bo "dużo" to pojęcie względne.

powiedzmy, że startowy pakiet minimum to 4TB (2TB na dane i 2TB na ich kopie). Najlepiej 8TB ale jeśli ucierpieć ma na tym jakość samego serwera to lepiej początkowo mniej pamięci.

Pamięć zawsze można rozszerzać. 

Godzinę temu, narmiak napisał:

Koleżanka może mieć tam dyski SSD, wtedy będzie szybciej.

Zawsze byłem przekonania, że jednak talerzowe 3.5, typowo serwerowe są znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem. I jednak tańszym. Ale....dawno w temacie nie byłem, NAS'a używałem tylko w domu do filmów i zdjęć.  Stąd moja prośba o poradę :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 20.12.2023 o 00:06, LoBo1984 napisał:

Zawsze byłem przekonania, że jednak talerzowe 3.5, typowo serwerowe są znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem. I jednak tańszym. Ale....dawno w temacie nie byłem, NAS'a używałem tylko w domu do filmów i zdjęć.  Stąd moja prośba o poradę

Bezpieczeństwo zapewnia się robiąc kopie zapasowe. I HDD i SSD potrafią się wykrzaczyć. 

Jeśli potrzeba naprawdę dużo miejsca to faktycznie 3.5 cala wychodzi dużo taniej. 

Możesz zerknąć też na DS923+ - 4 zatoki 3.5 cala i 2 m.2 (które mogą służyć jako cache lub dodatkową  pulę danych), można też go rozbudować o 10GBps jeśli byłaby potrzeba. 

Dyski do pracy to i tak najlepiej kupować parami i lepiej większe od razu bo różnice w cenie między dobrym 4TB a 8TB są niewielkie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W budżecie 3200 z dyskami może być ciężko. Do takiego zastosowania to tylko nas 4 zatokowy lub więcej i dyski 3.5 całą bo stosunek ceny do GB jest mniejszy niż w 2.5 cala. Kwestie konfiguracji będziesz miał większe z 4 dyskami. Qnap czy synology to są jedyne firmy które mogę w tym temacie polecić. Z doświadczenia wiem że większość projektów trzyma się n kompie bo szybszy dostęp a to się domyślam że na kompie pracuje a tam tylko się kopiują dane wtedy może być nawet prosty 2 zatokowy. Natomiast jak ma korzystać z danych sieciowo to 4 dyski z dobrym procesorem i 4 gb ram. Nie bierz arm w takim przypadku. 

Kiedyś zrobiłem u fotografa takie coś macierz RAID 1 na kompie a do nas kopie zapasowe tylko. I do dzisiaj to śmiga.

Zasada jaka jest przyjęta z kopiami to taka że kopie zapasowe mają być na innym urządzeniu a więc propozycja że 2 TB na dane plus 2 TB na backap w tym samym urządzeniu to jest bez sensu. 

Domyślam się że siostra pracuje na stacjonarce i tam zrobić RAID 1 aby przypadku uszkodzenia mogła dalej pracować. Nas kopia 1 plus cyklicznie dysk zewnętrzny i można spać spokojnie.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

no właśnie pytanie które zadał UZZO jest bardzo ważne, czy NAS ma służyć tylko jako kopia zapasowa, czy ma korzystać z danych sieciowo :) jeśli kopiowanie i korzystanie z danych... dochodzi najważniejsza kwestia, szybkość posiadanej sieci LAN - sieć 1gbps nie jest w stanie wykorzystać w pełni nawet najwolniejszych dysków HDD 2,5cala :D 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi