Skocz do zawartości
Paramides

Automatyka w inżynierii sanitarnej

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam małe ambicje by ogarnąć temat automatyki w zakresie potrzebnym w mojej branży. Czy jest tutaj ktoś taki, kto przynajmniej doradzi mi w zakresie podstawowej literatury? Wiem, że może być to dla mnie dosyć trudne na początku, ale powiedzmy, że mam w sobie do tego trochę samozaparcia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zobacz realnie czy taka autmatyka jest możliwa i jaki jest jej sens... u mnie, zupełnie inna branża, ale automatyka wygląda tak że, robiło 3 chłopów na jednym gnieździe, wprowadzili roboty... i nie doj że są 3 roboty, to dalej 3 chłopów robi + elektryk, elektronik i kij wie jeszcze jaki specjalista, od automatyki ... gdzie wydajność jest jeszcze 50% mniejsza... . Się "mądre" głowy naooglądają youtubów gdzie to ładnie wygląda, a później się okazuje że to tak jednak nie działa. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 5.02.2024 o 08:55, AndrzejTrg napisał:

Zobacz realnie czy taka autmatyka jest możliwa i jaki jest jej sens... u mnie, zupełnie inna branża, ale automatyka wygląda tak że, robiło 3 chłopów na jednym gnieździe, wprowadzili roboty... i nie doj że są 3 roboty, to dalej 3 chłopów robi + elektryk, elektronik i kij wie jeszcze jaki specjalista, od automatyki ... gdzie wydajność jest jeszcze 50% mniejsza... . Się "mądre" głowy naooglądają youtubów gdzie to ładnie wygląda, a później się okazuje że to tak jednak nie działa. 

Nie znam się na tym, więc będę pisał co wiem/co mi się wydaje.. w tym przypadku to nie ma nic wspólnego z zaawansowaną robotyką, tylko z podłączeniem różnych urządzeń do sterownika i jego zaprogramowaniu. Mam na przykład węzeł cieplny i tam są zawory regulacyjne, które podłącza się do sterownika. To może się wydawać znającym temat dosyć proste, ale chciałbym właśnie te prostsze rzeczy poznać. Chodzi o to, że te podstawy automatyki, które gdzieś tam na studiach poznałem są dla mnie w tym momencie mało przydatne, a z drugiej strony to ta automatyka koniec końców reguluje procesami zachodzącymi w różnych instalacjach. Tutaj chodzi mi, żeby nauczyć się nawet takich podstaw, jak umiejętność rozmowy z automatykiem na dany temat. W ogóle im więcej bym umiał z tego zakresu tym lepiej.

Znalazłem jakieś książki z lat 70' 80' w stylu automatyka w inżynierii sanitarnej. To były chyba początki sterowników PLC, więc może są tam solidne podstawy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi