Skocz do zawartości
uzzo

rtx 3060 12 GB do ai

Rekomendowane odpowiedzi

Witam rozglądam się za karta rtx 3060 12gb a że nie jestem biegły w sprzętach z stąd pytanie. Skąd się biorą różnice wielkości kart widzę np pallit  jednym wentylatorem 12 GB. A też widzę inne z 3 wentylatorami takie długie? Jest coś jeszcze w tych kartach że inne są takie duże a inne mniejsze? Mam obawy że takie długie karty mogą mi się do obudowy nie zmieścić. Która wersję rtx 3060 12 GB polecacie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pierdziawkę z jednym wentylatorem olej odrazu. A jak się nie trudno domyślić jeden wentylator, zajmuje mniej miejsca niż dwa czy trzy, to jest logiczne. W opisie obudowy masz jaka max. długość karty Ci wejdzie.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Metrówka i pomiary skrzynki, lub zajrzyj do specyfikacji obudowy i będziesz wiedział czy wejdzie karta, producent podaje takie informacje.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wiem jaka maksymalnie mogę wsadzić kartę bardziej mi chodziło o to skąd takie roznice w budowie kart o takich samych parametrach. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Im większe chłodzenie/karta, tym zwykle niższy hałas podczas obciążenia, a w dodatku przy  niższych temperaturach rdzenia czy sekcji zasilania (więc też prawdopodobna dłuższa żywotność karty). Także celuj w największe ;)

ps. do takich większych kart kup(są ładne estetyczne)/zrób/wystrugaj podpórkę GPU, by karta po latach nie obwisła

Edytowane przez Kyle_PL
  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Tzn ja celuje w obudowy gdzie mobo jest poziomo. A tak z ciekawości ile karta bierze bez obciążenia?

Edytowane przez uzzo

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Około 10W w idle, chociaż zdarza się u niektórych 2x tyle :E 

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Moja 3070 bierze w idle 15W.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Ok a co sądzicie o tej ofercie?

https://www.olx.pl/d/oferta/komputer-na-gwarancji-CID99-IDYxsiC.html

Bo się zastanawiam czy kupić pełny set czy tylko kartę graficzną. Widziałem rtx 3060 12 GB już za około 1000 zł. Chyba że ktoś z forum chce sprzedać?

Używka stoi tak około 1000 zł nową jest za 1500 zł z 3 letnia gwarancją i weź tu wybierz dobrze.

Karta będzie służyć głównie do ai. Gry nie gram.

Edytowane przez uzzo

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
22 godziny temu, uzzo napisał:

Ok a co sądzicie o tej ofercie?

https://www.olx.pl/d/oferta/komputer-na-gwarancji-CID99-IDYxsiC.html

Bo się zastanawiam czy kupić pełny set czy tylko kartę graficzną. Widziałem rtx 3060 12 GB już za około 1000 zł. Chyba że ktoś z forum chce sprzedać?

Używka stoi tak około 1000 zł nową jest za 1500 zł z 3 letnia gwarancją i weź tu wybierz dobrze.

Karta będzie służyć głównie do ai. Gry nie gram.

cpu 200
mobo 200
ram 100
cooler 50?
ssd 100
buda 50
zasilacz 50?

750zł wychodzi
gpu 1050 

gigabyte dual - szczerze mowiac słaby deal - jakby to było za 1500-1600 to mozna by przebolec z tym ze i tak masz zabawe - cpu 1gen 8 core - to lipa, wymieniłbym odrazu, słaby zasilacz chyba (chociaz nie widac nic tam)

buda brzydka itp

juz nie mowiac ze 3060 cenowo stoją na rowni z 3060ti 

ludzie tez kupuja ceną ale jesli nie chcesz odrzutowca to lepiej dolozyc nawet 100-150zł do modelu gaming x czy strix itp

Edytowane przez duniek

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

do strixa to akurat nigdy nie warto dokładać bo dopłata wychodzi czasem tyle że można kupić wyższy model danej serii z budżetowym chłodzeniem i zrobić UV :E 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Że tak się zapytać bo nie wiem co to znaczy zrobić UV?

Po przemyśleniu sprawy raczej będę kupować nowy set i kartę graficzną. Sprzęt będzie chodzić 24/h więc wolałbym mieć gwarancję na takie coś.

Edytowane przez uzzo

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Undervolting - obniżanie napięcia na podzespołach dla uzyskania lepszej efektywności energetycznej aby uzyskać lepsze temperatury, mniejszy pobór prądu, lepszą kulturę pracy, każdy może go wykonać bez straty gwarancji np w msi afterburner, i od jakiegoś czasu to jest takie "OC" jak w dawnych latach - w ten sposób poprawiasz fabrykę a nie odwrotnie :] 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
W dniu 5.02.2024 o 12:56, Send1N napisał:

Około 10W w idle, chociaż zdarza się u niektórych 2x tyle :E 

Ty świnio 🤣 3060Ti rog strix niżej niż 19w nie schodzi z wyłączonymi ledami 

Edytowane przez psiak91

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

U mnie też 3060Ti poniżej 19W nie schodziła i nic z tym nie zrobiłem :] a próbowałem różnych metod, dlatego napisałem że różnie z tym bywa :E większość osób miało okolice 10w.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A ile w idle bierze twoja RX 6950XT?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
20 godzin temu, Send1N napisał:

do strixa to akurat nigdy nie warto dokładać bo dopłata wychodzi czasem tyle że można kupić wyższy model danej serii z budżetowym chłodzeniem i zrobić UV :E 

Moim zdaniem budżetówka po UV to nie to samo co wersja wypasiona (niezawodność, temperatury przy danym hałasie). Od dawna jest tak, że w cenie topowej wersji da się kupić rdzeń wyższy w wersji szrotowej. Co kto woli.

10 godzin temu, Send1N napisał:

Undervolting - obniżanie napięcia na podzespołach dla uzyskania lepszej efektywności energetycznej aby uzyskać lepsze temperatury, mniejszy pobór prądu, lepszą kulturę pracy, każdy może go wykonać bez straty gwarancji np w msi afterburner, i od jakiegoś czasu to jest takie "OC" jak w dawnych latach - w ten sposób poprawiasz fabrykę a nie odwrotnie :] 

@uzzo

"Fabryka", czyli producent, ustawia dane napięcie, które gwarantuje stabilną pracę. Producent nie ustawia tego napięcia "na żyletki" czyli idealnie na styk, bo wówczas na skutek większych fluktuacji napięcia (ktoś ma gorszy zasilacz) czy zmian temperatur, czy innych zmiennych mogłoby dość do niestabilności. Więc producent ustawia to napięcie z "marginesem bezpieczeństwa"* czyli nieco wyższe niż "minimalne stabilne". Kiedy robimy UV, to właśnie zmniejszamy ten margines. Teraz trzeba pamiętać, że jeden egzemplarz karty ma ten margines większy a inny mniejszy.

*już kiedyś tłumaczyłem, więc te osoby które tego nie zrozumiały bo nie potrafią myśleć samodzielnie, niech się do tego sformułowania nie przyczepiają, bo i tak nie zrozumieją

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 minut temu, Kyle_PL napisał:

Moim zdaniem budżetówka po UV to nie to samo co wersja wypasiona (niezawodność, temperatury przy danym hałasie). Od dawna jest tak, że w cenie topowej wersji da się kupić rdzeń wyższy w wersji szrotowej. Co kto woli.

To już jest stan umysłu :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@Pioy 🤣

To jest jak ze scyzorykiem - można kupić no-name śmieciowy za 20zł, z byle czego, byle jak sklecony, a można kupić Victorinox za 200zł. Tak .. kupno g..na to stan umysłu.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
58 minut temu, wamak napisał:

8w (według wskazania gpu-z) ale to samo gpu bo dopiero na rdna3 jest pobór całej karty raportowany, jedno jest pewne w totalnym idle po wpakowaniu 6950XT do idealnie tych samych ustawień bebechów i systemu co na 3060Ti w totalnym idle bez czegokolwiek w tle pobór mam poniżej 70w na watomierzu a z 3060Ti było powyżej 70 :E 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Kyle_PL akurat się nie zgodzę że po taniości jest zawsze kupa(choć w bardzo wielu przypadkach tak jest)co można powiedzieć o asrocku challenger? Że budżetówka, a jak czytam tematy o 7800xt, gdzie nie raz są "lepsze" wersje i patrzę na ss z gpuz to, ta moja budżetówka okazuje się ferrari 🙂 co do  cewek się nie odnoszę bo nie wiem czy piszczą czy nie.

2 godziny temu, wamak napisał:

Mam co prawda kartę co opisałem, ale jeżeli patrząc i jest do dobry odczyt z gpuz "board power draw" to  mam 13W w idle.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dziękuję za wyjaśnienie. Nie wiem czy uwagi są skierowane w moją stronę ale ok. Po prostu chce wiedzieć o czym tak dyskutuje się.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@uzzo  te uwagi kieruję do innych, natomiast dla Ciebie kieruję tylko wartość informacyjną "jak to działa". ... a kieruję te uwagi do innych, bo inni uważają UV jako 8 cud świata dobry na wszystko i myślą tym samym, że kupno najgorszej wersji jakiejść karty "bo się zatenteguje" jest świetnym rozwiązaniem DLA KAŻDEGO (nawet dla takiego co nawet nie wie co to UV - ja się z nimi po prostu nie zgadzam)

Także nie obraź się za mój ton wypowiedzi. 😉

2 godziny temu, AndrzejTrg napisał:

@Kyle_PL akurat się nie zgodzę że po taniości jest zawsze kupa(choć w bardzo wielu przypadkach tak jest)co można powiedzieć o asrocku challenger? Że budżetówka, a jak czytam tematy o 7800xt, gdzie nie raz są "lepsze" wersje i patrzę na ss z gpuz to, ta moja budżetówka okazuje się ferrari 🙂

Są wyjątki od reguły. Szczególnie trafiające się w wyższych modelach GPU. Jednak popatrz na low-end'owe wersje niskich modeli. Choćby:

https://allegro.pl/oferta/karta-vga-palit-geforce-rtx-3050-stormx-8gb-gddr6-14550786903

- takie chłodzenie do ~130W? (ta wersja akurat widzę jest 115W, ale i tak chłodzenie za słabe) Toż to kupa nad kupami (i nie o wydajność się rozchodzi - bo tutaj punkt widzenia zależy od punktu siedzenia). MSI Ventus większości modeli GPU (z różnych generacji) to też kiepścizna ... ale są wyjątki.

Edytowane przez Kyle_PL
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Miałem pazdzierza rtx 2060 w wersji ventus i wiadomo jakie to są chłodzenia w dodatku z dwoma wentylatorami nawet nie musiałem schodzić poniżej 0.9v i między stock a moim uv na 0.925 była przepaść pod obciążeniem ( 73c 2000rpm vs 65 1600rpm)  a co dopiero jak się zrobi konkretne UV, czasem można 120W (na kartach 350-400tdp) urwać względem stock a mieć ten sam zegar co po wyjęciu z pudełka który dropi do niskich wartości w krytycznych momentach przez limity mocy i temperaturę

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, Kyle_PL napisał:

@uzzo  te uwagi kieruję do innych, natomiast dla Ciebie kieruję tylko wartość informacyjną "jak to działa". ... a kieruję te uwagi do innych, bo inni uważają UV jako 8 cud świata dobry na wszystko i myślą tym samym, że kupno najgorszej wersji jakiejść karty "bo się zatenteguje" jest świetnym rozwiązaniem DLA KAŻDEGO (nawet dla takiego co nawet nie wie co to UV - ja się z nimi po prostu nie zgadzam)

Także nie obraź się za mój ton wypowiedzi. 😉

Są wyjątki od reguły. Szczególnie trafiające się w wyższych modelach GPU. Jednak popatrz na low-end'owe wersje niskich modeli. Choćby:

https://allegro.pl/oferta/karta-vga-palit-geforce-rtx-3050-stormx-8gb-gddr6-14550786903

- takie chłodzenie do ~130W? Toż to kupa nad kupami (i nie o wydajność się rozchodzi - bo tutaj punkt widzenia zależy od punktu siedzenia). MSI Ventus większości modeli GPU (z różnych generacji) to też kiepścizna ... ale są wyjątki.

Spoko jak tak daleko będzie to się poradzę jaką kartę rtx 3060 kupić aby było dobrze w moich zastosowaniach. Nie interesuje mnie gry a praca 24/7 i stability ai. Ale to jeszcze daleka droga.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi