Skocz do zawartości
MaroX

Problem z odinstalowaniem sterownika YAMAHA DS-XG PCI Audio CODEC (WDM) na Windows 10 x64

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Witam ma problem z odinstalowaniem sterownika YAMAHA DS-XG PCI Audio CODEC (WDM) na moim laptopie Lenovo W540 z zainstalowanym system Windows 10 x64 22H2. Niechcący podczas przeglądania starych danych ze starego dysku kliknąłem na instalkę (plik exe)  tego właśnie sterownika, bo chciałem sprawdzić do czego ta instalka, no i stało się - okazało się, że to właśnie ten sterownik i nie wiem jak go teraz z powrotem odinstalować, bo do czego mi ten sterownik na laptopie, nieprawdaż ? Tylko problem w tym, że ani w panelu sterowania w menu programy i funkcje nie ma tego sterownika ani oprogramowania do niego żeby było to jak odinstalować. W menedżerze urządzeń też tego sterownika nie ma - ani jako poprawnie zainstalowanego, ani jako takiego z wykrzyknikiem. Przez wiersz poleceń (CMD.exe) także próbowałem się tego pozbyć używając kolejno poleceń "wmic" a potem "product get name" ale też bezskutecznie, bo tam też nie widzi tego sterownika ani oprogramowania do niego. Jestem rozpaczony, bo nie wiem już co robić. Ani w folderze Program Files (x86), ani w folderze Program Files, ani w folderze ProgramData nie ma tego sterownika ani oprogramowania do niego. Teraz chyba pozostaje mi przeszukać folder Windows i jego podfoldery, bo nie wiem już co robić. Dokładna wersja tego sterownika to 5.12.01.5244 jakby ktoś pytał. Jedyne co udało mi się odkryć to lokalizację do jakiej wypakowuje pliki instalacyjne ten plik exe który był tą instalką do tego sterownika, a jest to "C:\Program Files (x86)\InstallShield Installation Information\{FA533B4D-DE7B-11D5-98EB-0800460222F0}". Niestety także w tej lokalizacji nie ma deinstalatora chociaż jest plik Setup.exe , który jednak tylko jedyne co robi to także instaluje ten sterownik. Nie mam pojęcia co dalej - może przez PowerShell by się jakoś dało, co o tym sądzicie ? Poniżej podaję pełną specyfikację laptopa.

CPU: Intel Core I7 4700mq 2.4 GHz, Turbo Boost do 3.4 GHz

GPU: NVIDIA Quadro K2100m i Intel HD Graphics 4600

RAM: 32 GB DDR3L 1600 MHz Samsung (4x8 GB DDR3L Samsung M471B1G73QH0-YK0)

PSU: Oryginalny zasilacz Lenovo dla tego laptopa

OS: Microsoft Windows 10 Pro x64 (oryginalny, nie pirat), wersja 22H2

MB: Lenovo 20BHS00Q00

Edytowane przez MaroX

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

chyba nie powód do rozpaczy

naciśnij win + r, wpisz msinfo32, kliknij środowisko oprogramowania - sterowniki systemowe, i przejrzyj - jeśli będzie wyrzuć z system32 albo system32\drivers

ewentualnie także z rejestru - może będzie pod tą samą nazwą jak sterownik w kluczu

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services

jeśli będzie kliknij prawym na kluczu w lewym panelu i usuń - musisz regedit wystartować w trybie administratora, więc cmd w trybie administratora i wpisz regedit.exe, enter

ewentualnie, jeśli masz jeszcze exe spróbuj rozpakować, np 7z - jeśli się rozpakuje znajdź sterowniki, jak się nazywają, itp

poszukaj jakimś programem do wyliczania sterowników audio\video - nie nasuwa mi się, bo nie używam, ale np program system explorer pokaże ci sterowniki audio\video w zakładce additional information

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@glauks W msinfo32 w środowisku oprogramowania w sterownikach systemowych tak jak mi kazałeś nie ma tego sterownika. Teraz przeszukuję rejestr czy coś znajdzie, oczywiście regedit uruchomiłem jako administrator jak kazałeś tyle, że nie za pośrednictwem cmd odpalonego jak administrator a bezpośrednio kliknąłem raz prawym przyciskiem myszy na ikonkę regedit i później dałem razem lewym przyciskiem myszy uruchom jako administrator. Czy będzie to miało jakieś znaczenie czy musi być przez cmd jako admin ? Tego exe od instalki tego sterownika mam i rozpakowałem go chyba Winrarem do wskazanej przez siebie lokalizacji i pliki jakie się wypakowały to:

- data1.cab

- data2.cab

- data1.hdr

- ikernel.ex_

- layout.bin

- Setup.exe (ten o którym już mówiłem wcześniej - jedynie instaluje, ale nie ma opcji odistalowania)

- Setup.ini (chyba ustawienia konfiguracyjne tego instalotora Setup.exe)

- setup.inx

Nawiasem mówiąc to te pliki co się wypakowały z tego pliku exe za pomocą Winrara do wskazanej przeze mnie lokalizacji są identyczne z tymi w lokalizacji "C:\Program Files (x86)\InstallShield Installation Information\{FA533B4D-DE7B-11D5-98EB-0800460222F0}" - czyli tej do której domyślnie ten exe się wypakowuje, ale to chyba nic dziwnego ?

Ten system explorer zobaczę jak skończę przeszukiwać rejestr.

EDIT: Zainstalowałem tego system explorera i przejrzałem w additional info w audio & video, ale nie ma tam tego sterownika.

Edytowane przez MaroX

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

sterowniki będą raczej na pewno w plikach cab - cab=cabinet-szafka, i normalnie windows wypakuje - kliknij

prawym - wypakuj; ewentualnie wypakuje winrar

sterowniki - pliki.sys, ale do audio mogą być inne, np acm, itp, będą też pliki informacji do nich, pliczki .inf albo .oem - otwórz w notatniku, będą tam informacje, gdzie się zainstalowały i jakie klucze, ewentualnie, w rejestrze utworzyły -  folder np w destination dir(s), klucze w rejestrze w add service, itp - service=klucz w kluczu services

ps - stare sterowniki, bo windows już nie używa .cab, chyba od 8 albo wcześniej - na pewno się zainstalowały?

Edytowane przez glauks

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@glauks Tych dwóch plików cab, tj. data1.cab i data2.cab nie idzie otworzyć ani wypakować za pomocą zarówno Winrar'a jak i 7-zip'a.  Jak próbuję te pliki otworzyć lub wypakować Winrar'em to wyskakuje błąd "Archiwum ma niewłaściwy format lub jest uszkodzone" , a przy próbie wypakowania tych plików cab Winrar'em dodatkowo wyskakuje błąd "Nie znalazłem archiwów". Z kolei próba odtworzenia tych plików cab 7-zip'em kończy się błędem "Nie można otworzyć pliku jako archiwum {Cab} Błędy: nie rozpoznano archiwum" . Wypakowanie 7-zip'em tych plików cab bez uprzedniego ich odtworzenia w tym programie jest niemożliwe niestety , przynajmniej u mnie. Nie wiem, może Winzip'em albo Total Commander'em jeszcze spróbować ? Jak tymi dwoma programami to nie pójdzie to nie wiem co dalej. Spróbuję, bo chyba nic innego mi już nie pozostało.

EDIT: Winzip'em i Total Commander'em też niestety nie poszło. Dodatkowo tak na wszelki wypadek zaktualizowałem Winrar'a i 7-zip'a do najnowszych wersji jakie są w tej chwili, ale na tych najnowszych wersjach pokazuje te same błędy co na poprzednich wersjach które miałem wcześniej. Winzip'a to wiadomo - nie aktualizowałem do najnowszej wersji, bo go po prostu wcześniej nie miałem więc zakładam, że mam najnowszą wersję skoro go przed chwilą pobrałem. Co do rejestru to są tam tylko wpisy odnośnie tych plików instalacyjnych do tego sterownika o których już mówiłem wcześniej, czyli ten wypakowujący się exe oraz ten drugi exe już do głównej instalacji tego sterownika. Przeszukałem cały rejestr w systemie pod kątem takich haseł jak "Yamaha" , "DS-XG" , itp. i znalazłem tylko to co tu wymieniłem w tym poście. O samych plikach tego sterownika w rejestrze brak wpisów.

Edytowane przez MaroX

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

zobacz tutaj

zagadka, bo ja na xp otwierałem .cab z prawego kliku - było wypakuj, itp

jeśli w prawym kliku nie ma wypakuj, czy wypakuj do folderu, to jak windows otworzył i zainstalował - pewnie windows installer, więc spróbuj installerem, jak w linku

ewentualnie sprawdź, czy tego id {FA533B4D-DE7B-11D5-98EB-0800460222F0} nie ma przypadkiem w kluczu

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall

to klucz, z którego pobierane są informacje do deinstalacji

a jakie duże są te cab, są tam w ogóle pliki

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@glauks Nie ma tego id {FA533B4D-DE7B-11D5-98EB-0800460222F0} w kluczu HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall

Co do tych plików cab to nie są duże, bo data1.cab ma 455 KB a data2.cab ma 3.71 MB, a czy są tam w ogóle pliki to nie mam pojęcia, bo jak to niby sprawdzić jak w niczym się to nie chce poprawnie odtworzyć ? Spróbuje te pliki cab jeszcze skopiować na wirtualną maszynę z XP skoro twierdzisz, że Tobie się pod XP otwierają bez problemu.

EDIT: Przekopiowałem te pliki cab do wirtualnej maszyny z XP'kiem i pod XP się otworzyły te pliki, ale dziwne, bo są puste - nawet jak zaznaczam pokaż ukryte pliki i foldery i odznaczam ukryj chronione pliki systemu operacyjnego. To jak nie mają te pliki cab żadnej zawartości wewnątrz to od czego one właściwie tam są ? Ach, wyślę wszystkie te pliki z tej instalki do tego sterownika co wymieniłem włącznie z tymi plikami cab. Link do pobrania tych plików poniżej.

https://www.mediafire.com/file/w9vxw2lp3l8kqwb/instalka_ds_xg.rar/file

Spakowałem je do archiwum typu RAR, wystarczy wypakować zawartość i mamy bezpośredni dostęp do plików tej instalki do tego sterownika.

Edytowane przez MaroX

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

te pliki to .cab, ale nie ms, tylko install shield, instalatora, dlatego się nie wypakowują

49 53 63 28     ISc(     0     cab     InstallShield CAB Archive File

to stąd

u mnie system otwiera, ale plik pusty; programy jak 7z nie chcą otworzyć, to nie archiwum

natomiast pliki pełne, pokazuje to np jujuedit

przejrzałem pliki instalatora, nie cab, i chyba część zainstalowanych danych (jeśli się coś zainstalowało, bo to dla 98 i xp) jest w common files w program files, w folderze sony shared

COMMONFILES>\sony shared\dmicall\dmicall.vxd i SxBios.dll

przejrzyj też tam folder install shield

w rejestrze klucz może być

SOFTWARE\Sony Corporation\Shared Info\Shared VxDs

software to HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE, albo taki sam klucz w current user

.vxd to virtual xxxx driver, który powstał dla WDM - windows driver model, od 98 - więc się zgadza

ewentualnie przeszukaj np system32, windows, common files, dla *.vxd albo *.VxD

być może w podanym kluczu uninstall jest pod FA533B4D-DE7B-11D5-98EB-0800460222F0

raczej jest w uninstall, bo w plikach instalatora uninstall jest częste

być może jest w rejestrze w kluczu

Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\App Paths\

ten Software w local machine

klikaj na pozycje i sprawdzaj w prawym panelu - może odsyłać do common files, bo tam często dawniej instalowały się programy

ale nie wiem, czy ten klucz jest jeszcze w 10

możesz jeszcze sprawdzić 

ismif32.dll

ISRT.dll

jeśli będą kliknij prawym - właściwości - i sprawdź dane o nich

ale to raczej pliki instalatora; ewentualnie będą w common files

natomiast z plików cab nic nie da się odczytać  - chińszczyzna bez ciągów asci

ps - teoretycznie, skoro to archiwa install shield to install powinien je otworzyć - ale jak uruchomić sam install - jego pliki są w common files, ale chyba instalacja jest mu przekazywana za pomocą setup.exe, i nie ma normalnego interfejsu użytkownika; ewentualnie może jest dla niego jakiś UI = user interface, poszukaj

ps2 - wypakowałem, ale tylko data1 - 2 nie chce wypakować - program UniExtract

jest tam tego trochę, pliki .sys, .ax, dll, itp - jeśli nie wypakujesz podam ci nazwy

to chyba sterowniki, natomiast w data2 może być jakiś program do ich konfiguracji

ps3 - plik inf to Nlds1v00.inf, sprawdź, czy masz taki w windows\inf- uwaga - folder ukryty; jeśli jest otwórz w notatniku, są tam informacje o zainstalowanych sterownikach - ale uwaga - duża część to systemowe windowsa; główny sterownik to Ds1.sys, chyba w system32\drivers, i klucz Ds1 w services, i Dsxgwave.tbl, chyba w system32; jest też Ds1.cpl w system32 - to do panelu sterowania, ewentualnie kliknij, jeśli jest i działa

jest też Dslaunch, chyba w system32, jeśli jest kliknij prawym i otwórz w notatniku, na dole jest wiele nazw chyba zainstalowanych składników; także Dsxmixer, może też w system32, pewnie startowany przez Dslaunch

i uwaga - najważniejsze - jest też Dsuninst - czyli deinstalator - gdzie - sprawdź w  windows albo system32, raczej windows; ewentualnie poszukaj w szukaj i 2 klik na nim, może zadziała - nie musisz wtedy nawet ściągać uniextract

w data2 jest pewnie jakiś program sony shared do muzyki, itp, powinien być w common files

Edytowane przez glauks

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Plików Nlds1v00.inf , Ds1.sys , Ds1.cpl , Dsxgwave.tbl , Dslaunch , Dsxmixer , Dsuninst nie znalazł eksplorator windows na tym moim laptopie. Natomiast pliki dmicall.vxd i SxBios.dll znalazł więc je usunąłem. Oczywiście przed wyszukiwaniem tych wszystkich plików co podałeś zaznaczyłem ptaszka przy pokaż ukryte pliki i foldery, odznaczyłem ptaszka przy ukryj chronione pliki systemu operacyjnego i odznaczyłem ptaszka przy ukryj rozszerzenia znanych typów plików - tak żeby napewno wyszukało wszystko co jest na dysku.

EDIT: Folderu sony shared też eksplorator windows nie znalazł.

EDIT2: ismif32.dll i ISRT.dll też eksplorator windows nie znalazł.

EDIT3: Klucza FA533B4D-DE7B-11D5-98EB-0800460222F0 poszukałem jeszcze w regedit uruchomionym za pomocą administratora i znalazło kilka wpisów więc je usunąłem. Użyłem też tego programu jujuedit, ale same "krzaczki" praktycznie więc niewiele się z tego dowiedziałem.

EDIT4: Mnie UniExtract wypakował zarówno data1.cab jak i data2.cab - jednak tych plików jest tam tyle, że nie wiem do kiedy ja to wszystko sprawdzę.

EDIT5: Te dwa pliki data1.cab i data2.cab muszą chyba być dokładnie w tej samej lokalizacji żeby się wszystkie wypakowały. Nie wiem czy dobrze myślę, ale samo numeryczne nazewnictwo tych plików sugeruje, że ich zawartość wypakowuje się jeden po drugim - coś takiego jak pliki rar, zip czy 7z podzielone na tzw. party, czyli przykładowo plik1part1, plik1part2, itd..

Edytowane przez MaroX

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

wygląda, że sterowników nie zainstalował, co sugerowałem, bo do xp najwyżej - jedynie jakieś elementy dodatkowe, dll sony, itp

kliknij prawym na dslaunch, jujuedit, i pod sam koniec będzie trochę nazw plików, które może zainstalował, dll, vxd i drv - drv to pliki driver, jeszcze z 98 - jeśli, to w system32, sys w drivers; żeby sprawdzić prawym, właściwości - szczegóły

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@glauks Może spróbuj jeszcze u siebie wypakować obydwa te pliki cab, czyli data1.cab i data2.cab - tylko tak jak mówiłem umieść je obydwa w dokładnie tej samej lokalizacji czy tam folderze, jak zwał tak zwał żeby Ci się bezproblemowo wypakowały jeden i drugi tym programem UniExtract to mi ewentualnie jeszcze powiesz czego szukać i co usunąć.

Nawiasem mówiąc to super ten programik UniExtract - napewno się przyda w przyszłości w podobnych sytuacjach jak z tymi plikami cab , ale nie tymi microsoftowymi a właśnie tymi typu Installshield.

EDIT: Oprócz umieszczenia w tej samej lokalizacji/folderze plików data1.cab i data2.cab trzeba też w niej umieścić plik data1.hdr , bo inaczej będzie sypać błędami.

Edytowane przez MaroX

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

wszystko jest w 1 folderze; twój uni jest pewnie nowszy, dlatego działa, mój jeszcze z xp - ale nie używam już z 10 lat, po prostu przypomniałem sobie, że zrobiłem paczkę aplikacji jeszcze z xp na wszelki wypadek

nie wiem, czy nie wypakował tez czegoś z data2, bo wypakowywałem z prawego kliku na dat1 i niewykluczone, że automatycznie wypakował - w sumie wypakowane to ok 6-7mb, a data1 to tylko 4xx kb, więc kto wie

szczerze mówiąc nie chce mi się ściągać innego uni - piszesz, że jest tego b. dużo - co to za pliki, nie ma wśród nich jakichś readme z informacjami, itp; rodzaj pliku sprawdzisz jujuedit na pdstwie tych sygnatur, które są w linku

ja informacje o tym sony shared znalazłem chyba? w setup.inx, tzn była tam właśnie ścieżka do common files... jeśli nie instalował w niej to po co?

w common files jest też install shield, ale nie w sony shared; część wypakowanych dll to pliki właśnie install shield, po prostu dołączone do setup.exe, nieszkodliwe; klikaj prawym na tych plikach, właściwości, i sprawdzaj w szczegóły co to

ale - przed chwilą sprawdziłem - kliknij na plik corecomp - zawiera listę dll instalowanych do windows\system - może to te pliki o których piszesz, że ich tyle - to do 95 i NT4 - ponieważ w nowszych nie ma folderu win32 chyba się nie zainstalowały, ewentualnie sprawdź w system - jeśli tak pewnie one są w data2, bo u mnie ich nie ma

jedynym plikiem sony jest u mnie Sxbios.dll

ewentualnie sprawdź c czy nie ma tam jakiegoś dziwnego folderu, bo gdzieś się natknąłem na ścieżkę z c i sony - o ile pamiętam zaczynał się dx albo dgx, coś takiego

w dsuninst jest dużo ścieżek do rejestru, ale chyba 10 nie pozwolił na wpisy - jeśli nawet są nieszkodliwe

dsuninst u mnie normalnie działa, nawet chciał mi zresetować komputer! natomiast dslaunch nie, miga tylko- ale z procesów trzeba usuwać i tworzy ikonkę w zasobniku

mam nadzieję, że bez problemów, te tyle plików to chyba te z corecomp - gdyby się nawet zainstalowały to trochę więcej śmieci nie przeszkadza - co to jest 30-40mb śmieci, jak 10 tworzy codziennie gbajty

te stare dll po to, żeby funkcjonowały sterowniki vxd i drv z 95-98

ps - problem z tymi dll polega na tym, że część jest u mnie w system, ale tylko kilka, natomiast więcej jest w system32 (tzn z tą samą nazwą) - ale raczej wątpliwe, żeby 10 pozwolił je podmienić - jeśli, to będą raczej w system, bo właśnie po to są, żeby starsze sterowniki działały

Edytowane przez glauks

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@glauks Tak, zgadłeś - dokładnie mi chodziło o listę tych plików w corecomp, masakra co tam jest ! Mam nadzieję, że to mi bajzlu nie narobiło w systemie, bo jakby się okazało, że tak to pochowani. Rozmiar zawartości tego wszystkiego co wypakowałem z data1.cab i data2.cab to u mnie 7.94 MB. Co ciekawe niezależnie czy wypakowałem data1.cab do folderu data1 czy data2.cab do folderu data2 to obydwa te foldery data1 i data2 po wypakowaniu miały identyczną zawartość i identyczny rozmiar - właśnie te 7.94 MB, stąd mój wniosek, że data1.cab i data2.cab wypakowują się jeden po drugim tak jak party plików typu zip, rar czy 7z. Pliki data1.cab i data2.cab razem tworzą pewną całość, a każdy z tych obu plików to tylko pewna część tej całości, tak wnioskuję, bo jak spróbowałem wypakować data1.cab bez data2.cab umieszczonego w tym samym folderze/lokalizacji co data.1.cab i na odwrót to zaczęło sypać błędami i wypakowała się tylko część tych plików w porównaniu z tym co normalnie.

Moja wersja UniExtract to 2.0.0 RC3 (06.07.2020)

Edytowane przez MaroX

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

no ale masz je w windows\system - jest w ogóle ten folder w 10; nie jestem pewien, ale ten folder miał chyba z założenia w nowszych systemach pełnić rolę win32 ze starszych, tzn 95 i 98, żeby programy na te systemy działały; jeśli nie zamierzasz używać nic z tych staroci chyba? praktycznie możesz wszystko z tego folderu system wyrzucić; jak napisałem u mnie na 7 jest trochę w system, ale całość to tylko 700kb

do tych dll w corecomp jest informacja  No registry entry is created for this file - czyli nie są wpisywane do rejestru

niemniej w dsuninst jest trochę tzw guid, czyli global unique identifier, chyba? dla dll - te identyfikatory wpisywane są do klucza  HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID

łatwo je odnaleźć bo obowiązuje zasada najpierw liczby potem litery alfabetycznie - w dsuninst, jak podejrzysz jujuedit nieco poniżej połowy, jest dużo tych guid, np

{F14C167B-F7A6-11d2-82DF-006097970E8A}

ewentualnie sprawdź, czy masz taki podklucz w tym kluczu clsid - jak klikniesz w prawym panelu będzie, co to jest, a w podkluczu inprocesserver32 jaka to dll, itp - jest tego chyba kilkadziesiąt, więc raczej nie ma sensu usuwać, bo kilkadziesiąt wpisów na setki tys w rejestrze nie ma znaczenia, chodzi tylko o sprawdzenie, czy się dopisywały

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi