Skocz do zawartości
TreadStone73

Odczytanie dysku z NAS pod Windows 10/11

Rekomendowane odpowiedzi

Padł mi właśnie NAS na którym mam skonfigurowany RAID1 na 2x4TB HDD. Dyski są raczej OK bo po prostu NAS się włącza, zaczyna pracować, pojawia się ekran logowania i urządzenie się wyłącza. Problem mam z tym, że potrzebuję dyski z NASa na czymś przeczytać a nie bardzo wiem na czym i jak. Windows pewnie tego nie przeczyta bo dyski są pewnie na EXT4. Czy można to jakoś przeczytać/odzyskać pod Windowsem 10?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak, istnieją narzędzia, które umożliwiają odczytanie partycji EXT4 (używane w systemach Linux, takich jak NAS) pod systemem Windows 10. Jednym z popularnych narzędzi jest "Ext2Fsd". Poniżej znajdziesz kroki, które możesz podjąć, aby spróbować odczytać dyski EXT4 pod systemem Windows 10:

1. Zainstaluj Ext2Fsd:

• Pobierz i zainstaluj narzędzie Ext2Fsd z oficjalnej strony: Ext2Fsd.
  2. Uruchom Ext2Fsd:

• Po zainstalowaniu uruchom program Ext2Fsd.
  3. Wybierz Dysk:

• Znajdź i wybierz odpowiedni dysk, który chcesz odczytać. Ext2Fsd powinien wykryć partycje EXT4 na tych dyskach.
  4. Odczytaj Dane:

• Po wybraniu partycji, powinieneś być w stanie odczytać dane z systemu plików EXT4. Możesz przeglądać foldery i kopiować potrzebne pliki.

Pamiętaj, że to narzędzie pozwoli ci tylko na odczyt danych. Nie będzie możliwe zapisywanie nowych danych na partycji EXT4, ponieważ Windows nie obsługuje zapisu do tego systemu plików.

W razie problemów lub jeśli potrzebujesz pełnej funkcjonalności zapisu i odczytu na systemie plików EXT4, można rozważyć użycie Live CD/USB z dystrybucją Linuksa, która obsługuje EXT4, na przykład Ubuntu. Możesz uruchomić system Linuksa bez instalacji na dysku twardym i skopiować potrzebne dane na inny nośnik.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Odpal Linuxa Live i tam zamontuj dysk :)

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Zainstalowałem Ext2Fsd ale coś albo poszło nie tak albo mój nas wcześniej skopał dysk. Podłączyłem dysk 3TB i widzę go w Ext2Fsd (podłączyłem mu literkę G:) ale system plików to RAW a dysku nie da się odczytać. Jakieś pomysły? W NAS miałem 4 dyski: 2X4TB RAID1 + 3TB (widoczny na screenie) + 2TB nie podłączony jeszcze nigdzie. Ten 3TB i 2TB mogą iść do piachu ale te z RAID są dla mnie ważne.

Zrzut ekranu 2024-02-10 125940.jpg

EDIT: odpaliłem Ubuntu z pendrive, nie widzi tego dysku w katalogu Computer/Media

Podłączyłem inny dysk, 2TB, dalej nic nie widzi w katalogu Computer/Media ale sudo fdisk -l pokazuje:

1097538906_Zrzutekranu2024-02-10160307.jpg.12b60b8c2ee429b89ce1aab75e41f2e0.jpg

Czyli Ubuntu dysk widzi ale nie bardzo wiem co dalej...

Edytowane przez TreadStone73

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, TreadStone73 napisał:

Czyli Ubuntu dysk widzi ale nie bardzo wiem co dalej...

sudo mkdir /media/sda3
sudo mount /dev/sda3 /media/sda3
sudo ls -al /media/sda3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Folder jest pusty, bo utworzyłeś go poleceniem mkdir, ale przy próbie zamontowania tam dysku pojawia się błąd.

sudo mdadm -assemble --run /dev/md0 /dev/sda3
sudo mount /dev/md0 /media/sda3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
12 minut temu, narmiak napisał:

sudo mdadm -assemble --run /dev/md0 /dev/sda3

Nie mam chyba mdadm bo dostaję sudo: mdadm: command not found

Zrzut ekranu 2024-02-11 112943.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi