Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mój problem polega na tym, że mój dysk SSD(Dysk SAMSUNG 870 Evo 1TB) raz działa a raz po prostu znika tak jakby był nie podpięty. Nie mam pojęcia od czego to zależy. Czy jest to możliwe, że zasilacz nie daje rady?

Specyfikacja:

-i5 10400F
-RTX 3060Ti
-Gigabyte Z490M
-SilentiumPC Vero M2 Bronze 600W
Dyski: Samsung 870 Evo 1TB, Goodram CX300 240GB, ADATA 512GB M.2 SX8200 Pro
16GB RAM 

Sytuacja z dzisiaj: Działał cały czas, chciałem na nim zainstalować wirtualną maszynę i w momencie, w którym wybrałem w VirtualBoxie partycje przy instalacji Windowsa mój dysk SSD po prostu przestał działać. Nie mam na nim zainstalowanego Windowsa głównego więc po prostu zniknął z 'Mój komputer' oraz z menadżera urządzeń. Jakieś pomysły w czym może leżeć problem? Dodam, że dysk kupiłem 2 miesiące temu. Podczas grania w RDR2(jedyna gra zainstalowana na tym dysku) nie było żadnych problemów. Po restarcie komputera dysk wracał ale tym razem dalej system go nie widzi. Zmieniałem kable SATA oraz porty i nic to nie dało.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Masz trzy dyski. Napisz o który chodzi. Kiedyś ludzie coś pisali, ze Silentium PC miewały problemy z dyskami SATA. Najprościej byłoby podmienić go na inny i zobaczyć, czy to coś da. Zasilacz podmień.

Edytowane przez Flik

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wrzuć screen SMART z CrystalDiskInfo.

Jak parametr "Ilość Utraty Zasilania" będzie wysoki to jak wyżej - prawdopodobnie zasilacz (zdaje się ludzie pisali że podmiana kabelka zasilającego na inny pomaga na jakiś czas).

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
21 godzin temu, MassTA napisał:

Wrzuć screen SMART z CrystalDiskInfo.

Jak parametr "Ilość Utraty Zasilania" będzie wysoki to jak wyżej - prawdopodobnie zasilacz (zdaje się ludzie pisali że podmiana kabelka zasilającego na inny pomaga na jakiś czas).

image.png.22ce0a4866f7762d6586022496c6c5dd.png

W dniu 10.02.2024 o 10:45, Flik napisał:

Masz trzy dyski. Napisz o który chodzi. Kiedyś ludzie coś pisali, ze Silentium PC miewały problemy z dyskami SATA. Najprościej byłoby podmienić go na inny i zobaczyć, czy to coś da. Zasilacz podmień.

W pierwszym zdaniu jest napisane, o który dysk chodzi - SAMSUNG 870 Evo 1TB. Odpiąłem inny dysk ssd na sata i podpiąłem tymi samymi kablami teraz Samsunga i działa normalnie więc najprawdopodobniej wina leży po stronie zasilacza

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
41 minut temu, gmuru napisał:

najprawdopodobniej wina leży po stronie zasilacza

Na to wygląda - Parametr EB "POR Recovery Count" 0x17 = 23 utraty zasilania.

Cała reszta SMART wygląda ok.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To jest wina samych konektorów sata, po wymianie na inne na tym samym zasilaczu ludzie już nie mieli problemów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ostatnio przekładałem PC do nowej obudowy, odpiąłem wszystkie kable od zasilacza i podpiąłem na nowo, bo musiałem dołożyć jeszcze jeden do GPU.

No i wszystko ładnie poskładane, a tu HDD nie jest widoczny w systemie. Próbuję inne gniazda SATA, inny kabel na płycie i wciąż to samo. Rozumiem, że mój problem również jest z zasilaczem i to wina kabla, a nie tego, że wpiąłem go do innego złącza w zasilaczu? Może trzeba mocniej docisnąć?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Myślicie, że można to jeszcze zareklamować u SPC, jeśli zakup był w 2019 roku?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi