Skocz do zawartości
Donek941

Procesor 5800x3d a nowe chłodzenie

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Witam, dzisiaj otrzymałem paczkę z procesorem i po wejściu w CS2 temperatury skaczą do 95 stopni.. tak sobię myślę, że to trochę dużo.. przy użytkowaniu komputera na pulpicie pokazuje 70 stopni.. daję screenshot z aktualnych temperatur pisząc ten temat.. tam gdzie jest MAX to temp po wejsciu w CS2.. Zauważyłem, że wiatrak na chłodzeniu się nawet nie załącza i tutaj moje pytanie - jak to sprawdzić czy też włączyć aby było wszystko ok ? moje chłodzenie to CMASTER Hyper 212X Cooler. Jakieś sugestie ?

image.png.b567a10e1873258287740566bd01934f.png

Edytowane przez Donek941

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Jak to wiatrak sie nie wlacza? Czy chlodzenie jest sprawne? Wpiales ten wentylator do plyty glownej w odpowiednie gniazdo CPU_FAN? Pasta na procesorze dobrze nalozona?

Edytowane przez daerragh

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Tak tak, w to samo miejce w którym było poprzednio.. tam chyba jest napisane coś jak CPU FAN jeśli dobrze pamiętam.. jeśli chodzi o pastę to wydaje mi się, że tak.. dałem ziarnko grochu tak jak zawsze..

Edytowane przez Donek941

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No to ustaw krzywe wentylatora w UEFI tak, by się załączał.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zresetuj BIOS do fabrycznych i sprawdz czy wentylator sie wlacza. Nie graj na tym PC dopoki nie ogarniemy chlodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak zresetować BIOS? dzisiaj robiłem aktualizacje BIOS do najnowszej wersji tak jak mi podpowiadali w innym temacie..

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wejdz do UEFI i znajdz funkcje Restore Defaults / Factory Defaults /Load Optimized Defaults. Cos takiego.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czy to wszystko bedzie wtedy działać? Plyta to b450 gamin plus.. Mówili mi, że jak chce ten procesor muszę mieć najnowszy bios

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Tak, bedzie dzialac, moze wentylator sie wlaczy. To nie cofa UEFI do starej wersji. Tylko pozniej bedziesz musial pamieci ustawic w UEFI, w sensie profil XMP wlaczyc.

Edytowane przez daerragh

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ok, fan dziala.. Po prostu nie bylo wcisniete do konca..juz to poprawiłem..czy muslisz, ze FAN zalatwi sprawe czy bede musial wymienic chlodzenie? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie wiem. Skoro wentylator dziala to potestuj w grach i sprawdz maks. temp.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ok, przy jakich temperaturach tego procka powinienem sie martwić, że coś jest nie tak? Za chwilę przetestuje

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli w grach będziesz przebijał 80-85 st. C to kiepsko.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dziwna sprawa... płyta powinna od razu dać sygnał, że wentylator CPU stoi i nikogo się nie boi :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Ok, po 10minutach grania w CS2 temperatury wyglądają następująco...Jakieś sugestie ? czy to jest OK czy lepiej coś zmienić? może jakieś dodatkowe wiatraki by pomogły ? mam tylko te oryginalne z obudowy. Co do samego procesora czy on będzie chodził na 3.4ghz czy sam będzie sobie ustawiał taktowanie na większe jeśli będzie taka konieczność? kompletnie się na tym nie znam dlatego pytam

image.png.7dbc542111cddbda44fa1216894d13b2.png

Czyli na pulpicie już jest 40stopni więc jest ok.. tam gdzie było MAX 80 itp to podczas grania

Edytowane przez Donek941

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przydaloby sie moze ciut lepsze chlodzenie ale nie jest bardzo zle.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tym małym piździkiem chcesz efektywnie schłodzić ten CPU? :E Powodzenia.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A jaka paste nalozyles? Byle jaki silikon czy masz cos lepszego, bo na pascie mozna ugrac nawet 10 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Teraz, caleb59 napisał:

Tym małym piździkiem chcesz efektywnie schłodzić ten CPU? :E Powodzenia.

Myślę, że właśnie dlatego napisałem ten temat.. ja się komletnie na tym nie znam.. jestem tylko użytkownikiem który lubi sobię popykać w gierki.. ten temat powstał po to abym mógł grać spokojnie bez martwienia się, że coś się uszkodzi bo chłodzenie nie wydaje.. wolałbym otrzymać od Ciebie jakąs sugestie co mogę zmienić niż takie komentarze :)

1 minutę temu, daerragh napisał:

A jaka paste nalozyles? Byle jaki silikon czy masz cos lepszego, bo na pascie mozna ugrac nawet 10 stopni.

Otrzymałem razem z procesorem Thermal Grizzly Aeronaut Thermal Paste

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 minuty temu, daerragh napisał:

Dobra pasta.

Ok, czyli zostawić jak jest ? co jeśli kupiłbym jakiś dodatkowy wiatrak na góre obudowy aby wyciągał to ciepło ? czy raczej nic to nie da ? Trochę się boję, że w przypadku grania w bardziej wymagające gry coś tam jednak może się przegrzewać.. Może jakieś inne chłodzenie ? moja obudowa to MasterBox K500L Compuer Case

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Problemem tego CPU jest to, że on ma małą powierzchnię oddawania ciepła i skumulowane ciasno pod czapką CCX, nie pomaga też dodatkowa pamięć cache na wierzchu. Pierwszym krokiem jest zrobienie UV - jeśli masz płytę MSI to włączasz w BIOS opcję Kombo Strike na -3 i to wszystko, jeśli płyta inna to szukasz opcji Curve Optimizer i ustawiasz na -30, jeśli nie masz takiej opcji lub nie możesz jej znaleźć zawsze zostaje apka PBO Tuner i tam ustawiasz pod Windowsem -30.

Jakiś większy cooler mile widziany, np. Fortis 5 lub coś w ten deseń.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z tyłu obudowy masz zamontowany wentylator wywiewowy ?

On musi być, żeby właśnie wydmuchać poza bude całe ciepło ze środka.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
13 minut temu, caleb59 napisał:

Problemem tego CPU jest to, że on ma małą powierzchnię oddawania ciepła i skumulowane ciasno pod czapką CCX, nie pomaga też dodatkowa pamięć cache na wierzchu. Pierwszym krokiem jest zrobienie UV - jeśli masz płytę MSI to włączasz w BIOS opcję Kombo Strike na -3 i to wszystko, jeśli płyta inna to szukasz opcji Curve Optimizer i ustawiasz na -30, jeśli nie masz takiej opcji lub nie możesz jej znaleźć zawsze zostaje apka PBO Tuner i tam ustawiasz pod Windowsem -30.

Jakiś większy cooler mile widziany, np. Fortis 5 lub coś w ten deseń.

Mam opcje Kombo Strike w overclooking ale mam do wyboru tylko disable, 1, 2 lub 3..nie ma nic na minus chodzi Ci o wybór 3? Czy musi być - 3

13 minut temu, leven napisał:

Z tyłu obudowy masz zamontowany wentylator wywiewowy ?

On musi być, żeby właśnie wydmuchać poza bude całe ciepło ze środka.

Tak jest jeden wentylator z tyłu ktory był oryginalnie w obudowie

Edytowane przez Donek941

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chodziło mi o 3.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi