Skocz do zawartości
prozeropro

Ryzen 9 5950X - chłodzenie do tego ogniska

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem posiadaczem wymienionego w tytule Ryzena 9 5950x. Obecnie jest on sparowany z Noctuą NH-D15 i pastą Thermal Grizzly Kryonaut Extreme. Niestety jednak, ale chłodzenie to nie daje sobie rady z tym procesorem. A przynajmniej nie w momencie, gdy mam wyżyłowane na maxa PBO (w single core wyciąga 5.25ghz, all core turbo 4.95ghz). Podczas grania w gry, np w Cyberpunka albo RDR2 temperatury przez większość czasu oscylują w granicach 65-75 stopni, natomiast zdarzają się momenty i to wcale nie rzadko, rzekłbym że całkiem często, gdy temperatura nagle wyskakuje grubo ponad 80 stopni a wentylatory na chłodzeniu wkręcają się na 100% obrotów. W cinebenchu za to temperatury spokojnie potrafią dobić do 90, a w OCCT procesor widocznie throttluje i nawet się nie zbliża do swoich maksymalnych zegarów. Oczywiście procesor jest po lekkim undervolcie, natomiast jeśli chodzi o temperatury to wiele to nie zmieniło. Stąd też szukam lepszego chłodzenia, które poradzi sobie z tym dziadem tak, żeby się nie grzał i był w stanie pracować 100% czasu na maksymalnej mocy. Niestety luzowanie ustawień PBO nie wchodzi w grę, procesor jest sparowany z RTXem 4090 i musi być tak mocno wyżyłowany żeby mi za mocno tej karty nie hamował. Obudowa to Regnum RG6V TG, także potrzebuje czegoś co do tej obudowy się zmieści. Natomiast ograniczenie jest takie, że ze względu na rozmiar karty nie jestem w stanie zmieścić żadnego AiO na froncie, w grę wchodzi tylko montaż na topie obudowy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Watów wcale dużo ten cpu nie oddaje, w porównaniu do inteli, problemem jest odprowadzenie ciepła.

Dobra opcja z gotowców to któryś z arctic liquid freezerów z offset mountem na amd. Ale ma grubsze chłodnice i z tego co widzę w specyfikacji obudowy, byłby problem z montowaniem tego na topie, prawdopodobnie by wadziło o płytę/ram.

Inne dobre i polecane aio to te od EK, basic czy nucleus, mają normalnej grubości chłodnice. Z wad są dość drogie.

Inna sprawa że, w grach masz poniżej 90 temperaturę, a tylko tam potrzebujesz realnie takiego boosta żeby gpu nie ograniczało, więc w czym problem. Pewnie przy skręceniu rpm na cpu dalej będzie poniżej throttlowania, jeżeli problemem jest hałas.

Edytowane przez aerial

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Czy ja wiem czy tak dużo watów nie oddaje, według hwmonitor to on potrafi 200w łyknąć lekko, a rekordowo widziałem wartości rzędu 240w. Tak czy siak, w grach temperatura może i faktycznie jest poniżej 90 stopni, natomiast problem jest taki, ze maksymalne zegary procesora to ja osiągam do temperatury ~70 stopni, a potem im więcej tym bardziej te zegary spadają. Gdy temperatura przekroczy 80 stopni to te spadki taktowań są bardzo zauważalne względem tych, które mam np przy 65 stopniach. W OCCT to w ogóle procesor się poci mając ponad 90 stopni a zegary to w piku sięgają 4.2ghz. 4.95ghz to on ma tylko przez parę pierwszych sekund testu, a potem im wyższa temperatura tym zegary niższe. Stad też szukam rozwiązania które pozwoli mi utrzymać tego procka tak, żeby zegary nie spadały poniżej 4.95 co by się nie działo.

Edytowane przez prozeropro

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Jak chcesz zauważalnie mocniejsze chłodzenie niż D15, to któreś z lepszych AIO, 280mm na top, powinno zrobić wystarczającą różnicę. Nie będzie to jakoś szczególnie ciche, bo rpm swoje potrzebuje, jeżeli konkurujemy z noctuą lecącą na full obrotach, ale temperatury powinny być zauważalnie lepsze.

Zmiana obudowy też nie jest złym pomysłem, biorąc pod uwagę koszt całego configa, jak i nawet koszt jakiegoś lepszego AIO. Obudowa która daje komfort wstawienia dużego AIO, nawet 420mm i to w konfiguracji gdzie aio ciągnie powietrze jako intake z zewnątrz obudowy (a nie ze środka jak to ma miejsce przy zamontowaniu chłodnicy na topie). Wtedy arctic liquid freezer 420mm i ciężko to pobić nawet custom loopem.

Edytowane przez aerial

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak chcesz porządne chłodzenie to pelaceam zmenić obudowę i AIO 360/420mm, będzie cicho i wydajnie. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

w okolicy 200zl można kupić TT phantom spirit wydajniejsze od tej noctuy ale tak jak wyżej pisali aby była konkretna poprawa to aio, druga sprawa że nie wiem po co żyłować na maxa jak to się wcale nie skaluje, 100-200mhz mniej nie zrobi ci żadnej różnicy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Co z tego jak on już ten procek ma :] 🤔

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

7950X3D + TUF RTX 4090 żadnej rewelacji nie wniesie

te procki tak samo mają problem z transferem ciepła przez IHS.

Testowałem w 4K UHD Metro Exodus Uber settings plus 3D TIME MARK SPY delidowane CPU z custom IHS i CLU

na supersize układzie CLC.

Potwornie dowalonym CLC bo 360+480 chłodnice HWLabs SR2+850rpm Phanteks T30 w budzie

plus Aquacomputer Gigant 4x420mm z 600rpm Fractal Prism 180 dual)

CPU 76-77*C   (uwaga na warunki testów ... ambient to 26*C -> sierpień 2023 upały)

7000dtestnr189ebs.jpg

20230715_141210w8cjv.jpg

20230808_225931f3ebs.jpg

20230806-113431.jpg

20230806-115909.jpg

20230803_195906l0egz.jpg

20230803_2018490tdn4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, leven napisał:

Do pykania w gry, to tam ma być coś X3D serii 7xxx, a nie "stary" grzejnik :E

W końcu tam siedzi 4090 !!

Czyli zmiana proca na 7800X3D lub 7950X3d.

Oba miażdżą 5950X.

https://www.purepc.pl/test-procesora-amd-ryzen-7-7800x3d-czy-to-najlepszy-procesor-do-gier-szybszy-nawet-od-intel-core-i9-13900k

Fajnie ze podlinkowales test, gdzie 5950x dostaje lanie, tylko są dwa zasadnicze problemy. 

Po 1. W teście użyli pamięci 3600/CL18. Ja u siebie w komputerze mam pamięci ustawione na 4066/CL18/1T i FCLK 1:1. I do tego pamięci obustronne. Plus mam podbite PBO. Także wydajność mojego 5950x będzie wyższa niż tego który był przedstawiony w teście.

Po 2. Test był wykonany w rozdzialce full HD, żeby uwypuklic różnice w wydajności prockow. Ale ja nie gram w Full HD tylko w 4k. 

Jak sobie weźmiesz te 2 aspekty pod uwagę, to finalny rezultat będzie taki, że zmiana procka da mi bardzo mało. Albo nawet nie da nic. 

Natomiast co do zmiany obudowy - taka opcja nie wchodzi w grę. Gdybym mógł wymienić obudowę na większą to tematu żadnego nawet by nie było, bo bym kupił jakąś dużą skrzynkę i postawił custom loopa i nawet nie byłoby się tu nad czym zastanawiać. Natomiast niestety ale miejsce mam limitowane, większej skrzynki nie zmieszczę więc muszę znaleźć najlepsze chłodzenie w ramach możliwości tej obudowy. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

taki 7800x3d zmiażdży w grach ten cpu nawet bez wbicia profilu expo :E 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czytałeś w ogóle dobrze to co napisałem? Mam mocno wyżyłowany zestaw i do tego gram w 4k. Nie wiem jakim cudem 7800X3D miałby zmiażdżyć mojego 5950x w takim scenariuszu. No chyba, ze te 50-60fps w Alan Wake II czy cyberpunku z odpalonym PT to wina procesora, a nie karty graficznej  :E 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A nie masz możliwości podmiany tego grzejnika 5950x na 7800x3d ?

Testy wyraźnie pokazują, że różnica pomiędzy tymi procesorami w grach jest spora na korzyść x3d.

Zrób to chociaż dla zaspokojenia ciekawości.

Można kupić przez internet i ewentualnie zwrócić do 14 dni.

Poza tym 7800x3d ma ze dwa razy mniejszy pobór mocy, więc chłodzenie nie musi być wysokości Empire State Building :E

Sam jestem ciekawy takiej podmiany :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jedyne na co w obecnym momencie realnie mogę podmienić mój procesor to ryzen 7 5800x3d. Mam do niego dostep bez kupowania, wiec nie byloby to zadnym problemem dla mnie. Natomiast wymiana na 7800x3d byłaby bardziej problematyczna, ponieważ w obecnym pc mam 64gb pamięci ram oraz płytę ROG Crosshair VIII Extreme. Gdybym miał się przerzucać na AM5 musiałbym kupić podzespoły conajmniej tej samej klasy, a jak łatwo można policzyć - 7800x3d+64gb ram ddr5+płyta na poziomie Crosshair VIII Extreme - tani biznes to by nie był. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zostaw co jest,topienie kasy w zakupie AM5 na topowych komponentach przy obecnych cenach hardware ma sens jeśli to stacja robocza

która w pół roku się zwróci czy tam w rok ze zleceń

ale komp do gier nie robi zwrotu kosztów.

AIO 360 montowane na top obudowy możesz przetestować,EKWB Nucleus 360 jak jest kasa

https://www.angela.pl/p17283,ek-water-blocks-ek-nucleus-aio-cr360-dark.html

albo po taniości ten brzydal ALF II 360.

https://sklep.hard-pc.pl/p11002,chlodzenie-wodne-aio-arctic-liquid-freezer-ii-360.html?utm_source=ceneo&utm_medium=referral&ceneo_cid=67725fcc-f233-cac5-a929-d04089719466

Nie będzie wielkiej różnicy to zwrot i po sprawie.

Jak widzisz z poprzedniego mojego postu topowe Ryzeny są gorące (tak samo jak topka Intela w mainstream) co byś nie kombinował

i nawet wywalenie worka kasy na supersize CLC nie pomaga.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Regnum RG 6V mieści na topie AIO 280mm, więc zaryzykowałbym z ALF 240mm, powinien się zmeiścić na top bez kolizji z ramem i to byłaby dobra i tania opcja.

Według pomiarów blacka na YT, 280mm może miec profil 56mm a 240 75mm, także na spokojnie coś da się fajnego tam zmieścić. 

Edytowane przez ShaDow_Pro

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
11 godzin temu, prozeropro napisał:

Jak sobie weźmiesz te 2 aspekty pod uwagę, to finalny rezultat będzie taki, że zmiana procka da mi bardzo mało. Albo nawet nie da nic. 

Skoro nie potrzebujesz szybszego CPU bo grasz w 4k, a przeszkadza hałas wentylatorów, to po prostu ustaw sobie żeby wbijały na 100% obrotów dopiero przy 85 czy tam 90C i tyle. Problem z głowy.

Właściwie można się zastanawiać po co przy takim zastosowaniu ładować wyżyłowane na maxa PBO.

A czego byś nie zrobił, nie zobaczysz maksymalnych zegarów w OCCT.

33 minuty temu, ShaDow_Pro napisał:

ALF 240mm, powinien się zmeiścić na top bez kolizji z ramem i to byłaby dobra i tania opcja.

I to ma być wydajniejsze niż NH-D15?

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No alf nawet w wersji 240 jest wydajniejszy od tej noctuy :] dalej nie rozumiem po co autor leci na max pbo i sam sobie stwarza problemy z temperaturą skoro gra w 4k gdzie odjęcie 100mhz nie zmieni nawet 1fps (o czym sam wspomniał co do wymiany procka) :E 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To świeży test aio 240, akurat na AM5, ale widać jak arctic sobie dobrze tam radzi, moim zdaniem głownie ze względu na to przesunięte mocowanie pod amd.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pytanie czy pozbycie się Regnum RG6V TG i wpakowanie do większej bdb wentylowanej obudowy całego hardware tym razem z AIO 360 ALF II lub Nucleus

jest godne uwagi i pompowania kasy dla twórcy tematu.

Czy warto zostawić Regnum RG6V TG i pakować AIO 240mm?

Co prawda to są drobniaki w porównaniu do migracji na platformę AM5 ale jeśli ta zmiana budki i chłodzenia CPU nie wniesie godnego uwagi zbicia temperatur pracy CPU

to takie usprawnienie...to nie usprawnienie.

Wywalona kasa a piekło i szatani na CPU nadal.

Tutaj RTX 4090 wali ciepłem w Noctua NH-D15,buda mała i ciasna....cooler CPU ma fatalne warunki pracy.

U mnie NH-D15 Chromax Black ogarnia wywalane tony ciepła z CPU SKL-X 12-core po OC (te CPU po OC żre więcej prądu niż Ryzen) w każdej grze 4K UHD ale w benchtable,

nie kisi się w budzie i to małej ciasnej budzie.

MIałem to w big tower budzie wpakowane i było tylko gorzej z temperaturami,

tyle że nie mam w domu kotów czy małych dzieci które pchają łapki w śmigła wentylatorów więc sobie mogę na bencha pozwolić.

20201107_11072029jy5.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak wspomniałem wcześniej, opcja z większą obudową i tak odpada, bo nie mam miejsca na takową. Co do chłodzenia - widzę, że ALF II jest często polecany, w testach widzę że wypada lepiej od NH-D15. Jednak pytanie, czy jest to dobra opcja? Oprócz Arctica obecnie ludzie często gęsto polecają też Aorusa Waterforce X 280mm i Lian Li Gallahad II 280mm. Jest jeszcze ROG Ryujin III który z tego co wiem rozbił bank, natomiast we wszystkich testach i porównaniach jest używany wariant 360mm, a jak sobie radzi 240mm - nie wiadomo. Generalnie budżet tutaj ograniczeniem nie jest, chce wybrać z tego co jest dostępne coś, co w ramach mojej budy będzie najwydajniejsze. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zaletą arctica jest też cisza, nie sztuką jest zrobić kiepskie AIO i dać jakieś mocarne wentylatory, która chodzą jak odkurzacz i nadrabiają słabą wydajność samego chłodzenia, wysokimi obrotami.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, Send1N napisał:

No alf nawet w wersji 240 jest wydajniejszy od tej noctuy :] 

Coś tego nie widzę. 1C różnicy. https://www.guru3d.com/review/arctic-liquid-freezer-ii-240-a-rgb-review/page-10/#processor-overclocking-with-higher-voltage

Może subiektywnie będzie trochę lepiej ze względu na większą pojemność cieplną AIO i mniejszy hałas, ale bez szału. Jak autor tematu zmieni, to niech podzieli się wrażeniami :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, prozeropro napisał:

Jak wspomniałem wcześniej, opcja z większą obudową i tak odpada, bo nie mam miejsca na takową. Co do chłodzenia - widzę, że ALF II jest często polecany, w testach widzę że wypada lepiej od NH-D15. Jednak pytanie, czy jest to dobra opcja? Oprócz Arctica obecnie ludzie często gęsto polecają też Aorusa Waterforce X 280mm i Lian Li Gallahad II 280mm. Jest jeszcze ROG Ryujin III który z tego co wiem rozbił bank, natomiast we wszystkich testach i porównaniach jest używany wariant 360mm, a jak sobie radzi 240mm - nie wiadomo. Generalnie budżet tutaj ograniczeniem nie jest, chce wybrać z tego co jest dostępne coś, co w ramach mojej budy będzie najwydajniejsze. 

Są aio w rozmiarze 240 które potrafią mieć wydajność innych 360 i być wydajniejsze od takiej nh-D15 wiecej niż 1 stopień :E np 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi