Skocz do zawartości
speedster2000

Upgrade 10400f z RTX4070

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Witam wszystkich, 

jako że przesiadam się na mniejszą skrzynkę sprzedałem 10400f z płytą ATX i chcę się przesiąść na coś nowszego z małym mobo (najlepiej mItx ale mAtx tez da się przeżyć) 

Reszta gratów to RTX4070 kupiony we wrześniu oraz 2x16GB Kingstona CL16 DDR4 (też świeże, bo potrzeba zmniejszenia kompa pojawiła się dopiero nie dawno) 

Monitor 165hz 1080p lecz planowany jest zakup drugiego 1440p

gram w 2/3 esporty, 1/3 premiery 

Planowana wstępnie buda to define 7 mini/nano chłodzenie jeszcze nie wybrane, dotychczas nh-d14 moze nawet zostanie 

Pomysły na jakąś fajną platformę bez bankructwa i grzejnika w małej budzie ? 10400f krztusił się już z 4070 w cp2077 na ten przykład 

budżet wstępnie planowany 1500 jeśli ddr4 ma zostać, jeśli pod młotek to można jego wartość dołożyć(oile ma to sens), zależy mi na bilansie zestawu oraz nie przepłaconych gratach.

Preferowani mocno niebiescy ale to nie zobowiązanie totalne 

edit: mobas musi mieć 2xnvme oraz minimum 6xusb +usb-c na tyle 

Edytowane przez speedster2000

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

... te 1500zł, to na sam procesor chyba.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
39 minut temu, speedster2000 napisał:

mobas musi mieć 2xnvme oraz minimum 6xusb +usb-c na tyle

B760 PG Riptide + 12400f

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
14 minut temu, Kyle_PL napisał:

... te 1500zł, to na sam procesor chyba.

Cpu może być używane, bez problemu ;)  Jaki konfig do RTX4070 non super miałeś na myśli że proc za 1500 zł ? :) 

9 minut temu, Tornado3 napisał:

B760 PG Riptide + 12400f

I zostać na DDR4 ? Nie będzie za mało do nowszych tytułów na 1080p? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

ta płyta jest na DDR5

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To ja bym zaczął od dywagacji pt jaką budę itx byś chciał i czy wejdzie do niej Twój 4070 i czy się w tym nie ugotuje. Następnie jak wygląda dostępność płyt pod s1700/AM4 mini itx. Ogólnie procek klasy 12400f, 5600 w 1080 nadal będzie się dławił, ale w 1440 jako tako to działać będzie. Z drugiej strony esporty rozumowanie jako strzelanki z kilkudziesięcioma graczami - tutaj the sky is the limit, jeśli chodzi o moc CPU. Tylko ze wyższej klasy intel się ugotuje. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Obecnie jak w opisie planowane define 7 mini lub nano (zależy jaką mobo kupię), w grze jest też p200a. W skrzynki typu NZXT H1 nie planuję się pchać. 

Sky is the limit w esportach - stąd mowa o balansie zapotrzebowania na prąd proca i wydajności. 

1440p to tak jak wyżej plan lecz 1080p na pewno nie wyjdzie z użycia ;) 

Piszesz o AM4 - sugerujesz zostawić obecny ram do tego RTX ? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@speedster2000

Jak posiadasz pamięci 3600MHz CL16 DDR4 to ok. Radiatory na RAM pewnie masz dość wysokie. Szukałbym płyty wspierającej pamięci DDR4 by je zachować. Chłodzenie jest spoko tylko je odkurz z kurzu razem z wentylatorami.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
23 minuty temu, speedster2000 napisał:

Jaki konfig do RTX4070 non super miałeś na myśli że proc za 1500 zł ? :)

i5 14600K +  Z790M AORUS ELITE + 2x 16GB DDR5 nie mniej niż 5600 MT/s (jak chcesz kręcić RAM, to wg. uznania, który tam model najlepiej się do tego nadaje i tutaj już na MT/s nie patrzysz, bo i tak będziesz zmieniał)

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, Kyle_PL napisał:

i5 14600K +  Z790M AORUS ELITE + 2x 16GB DDR5 nie mniej niż 5600 MT/s

W Define 7 Mini ? A czym to chłodzić powiedz ;) 

4 godziny temu, forskoczek20 napisał:

@speedster2000

Jak posiadasz pamięci 3600MHz CL16 DDR4 to ok. Radiatory na RAM pewnie masz dość wysokie. Szukałbym płyty wspierającej pamięci DDR4 by je zachować. Chłodzenie jest spoko tylko je odkurz z kurzu razem z wentylatorami.

Czyszczony jest na bieżąco więc bez obaw, obecny aquarius dobrze filtruje, ram Fury

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Do chłodzenia coś klasy Fortis 5 wystarczy jak nie chcesz podkręcać/działać bez limitów mocy (osobiście się przesiadłem z Fortis 5 na Noctua, z powodów jakościowych SilentiumPC). Natomiast jak chcesz jechać bez limitów, żeby przy przysłowiowym Cinebench R23 multicore się nie gotowało, to przygotuj się na AiO.

... obudowa oczywiście inna, skoro chcesz tam ładować RTX 4070. No ale ja uważam, że kupowanie większej mocy sprzętów i ładowanie ich do zamkniętych mikrusów to chory pomysł. Także prędzej jakiś Fractal Torrent Compact.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sugerowane przeze mnie skrzynki nie ogarną rtx4070 eagle ?

Chodziło mi po głowie używane i7-12700 ale nie wiem czy to dobra droga, budżetu zostałoby na mobo ale wtedy zostaje na ddr4. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Nie ważne, czy Eagle czy inna - RTX 4070 zakładamy że wygeneruje te 200W ciepła. Procesor - i5 14600K na ustawieniach za spec. przez chwilę 181W, a przy dłuższym obciążeniu 125W. i7 12700K ma też PL1=125W i PL2=190W. Czyli samo GPU + CPU chwilowo może wygenerować niemal 400W ciepła, w później np. ciągle 325W.

RTX 4070 Eagle + Fractal Define mini - no ja jestem przeciwko. Ale może jak porobisz UV UV itd. itd. to kto wie ;) Także nie musisz zwracać na moją opinię uwagi, bo moje założenia to praca na ustawieniach fabrycznych, przy niskich temperaturach i bez szumu.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Proca miałem na myśli non K ale tam niema wielkich różnic w poborze mocy. Czyli co, skazany na mAtx ? Ideą było zmniejszenie zabieranego miejsca na stanowisku w związku z przeprowadzką ;) X70T jednak zabiera sporo miejsca. Define 7 broni się jeszcze fajnym zestawem złącz na froncie - dla mnie zdecydowany plus 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Wszystko da się zrobić. Tylko po prostu Fractal Define nie jest zbyt przewiewna (świetna obudowa ... miałem Fractal Define R5 + i5 12400f + RTX 3050 i przy takiej mocy dawało radę należycie). Jak nagrzejesz więcej watów w mniejszym Fractal Define to nie wiem jak bardzo będziesz zadowolony z temperatur/kultury pracy. No chyba, że jak wspomniałem będziesz się bawił w UV, procesor może faktycznie ten nonK.

Tak tylko rzuciłem, by dać do przemyślenia. Koledzy może napiszą że będzie OK, bo każdy oczekuje czegoś nieco innego.

ps. serio przy przeprowadzce rozmiar obudowy PC ma takie znaczenie?

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przeprowadzka wiąże się ze zmianą stanowiska, będę miał mniej miejsca na Pc bo pomieszczenie będzie musiało pogodzić 2 role .... ;) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Celowałem w mniejsze gabaryty oraz bardziej rozbudowany front panel natomiast pod kątem wydajności mam ją z tyłu głowy, jednak szukam czegoś bardziej kompaktowego jeśli ta się to pogodzić z bebechami. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To co pisze Kyle to tak bym z pewną rezerwą traktował.

ITX raczej nie widzę w tym budżecie i przy tych oczekiwaniach. Możesz obczaić ASRocka A520M-ITX/ac, kosztuje około 450 zł, ale np. ma tylko jedno M.2 i jedno USB z tyłu za mało. Także z powodu dużej dopłaty względem zmniejszenia gabarytów, a także ewentualnych problemów z grzaniem się, raczej odradzam.

Za to w mATX wg mnie bez problemu da się zrobić. Define 7 Mini ma niestety stały front - to w mocnym stopniu negatywnie wpłynie na temperatury w środku. Szukałbym czegoś, gdzie przez cały front będzie wlatywało zimne powietrze. Z tanich to gugiel mi wypluł Krux Cella, wydaje mi się sensowna, plus masz w opiniach zdjęcia buildów w niej:

https://www.x-kom.pl/p/1067803-obudowa-do-komputera-krux-cella.html

Nie namawiam, losowo mi się nawinęła, możesz szukać dowolnej innej.

Wg opisu na stronie Gigabyte, Twoja karta ma 261 mm długości:

https://www.gigabyte.com/Graphics-Card/GV-N4070EAGLE-OC-12GD/sp#sp

No i wreszcie przechodząc do tego, jaką platformę tu wsadzić, masz w sumie całkowitą dowolność. Jedynie wystrzegał bym się wysokich modeli intela, gdzie pobór energii w stresie odleciał w kosmos. Ale możesz s1700 z DDR4 i 12400f, możesz kupić jakieś i7 i ustawić mu limit mocy. Możesz iść w AM4: 5600, 5700X, 5800X3D. Na AM5 też się coś znajdzie, z tym że to platforma stricte pod DDR5. Jeśli nie masz takich oczekiwań żeby to był hi endowy komp, a masz względnie nowe DDR4 to może faktycznie nie warto.

EDIT ten Fractal IMO też będzie ok, chociaż ja bym wolał lepszą platformę w obudowie za 200 zł :P Ale ja to ja, każdy tu robi po swojemu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Budżet na fajną budę jest jakby osobny, co się odwlecze ....  Po obcowaniu z jakością X70T przez parę lat chyba mam uraz, a ten fractal jakiś czas już chodzi mi po głowie ;)

Mówisz że w litrażu np tego popa nie udusi się np coś kolo 150w poboru ? Zawsze jest jeszcze opcja na AIO top... 

Głównie zastanawiam się nad sensem zakupu 13 gen mając ddr4 czy ma to ręce i nogi ? Różnice między 12 a 13 gen są ale jak zestawić to z użyciem na ddr4 mam wątpliwości   

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Znaczy możesz działać na 13. gen z DDR4, to nie ma problemu. Te procki są o tyle trochę szybsze, że mają lepszą konfigurację cache'u, przy czym jest to mocno zależne od modelu. Ja tu raczej widzę problem z ceną, bo jeśli 12400f kosztuje 600 ziko, 12600kf 750, 13400f 900, 13600kf 1200...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Tylko czy jest sens pod względem wydajności dopłaty do 13 gena mając DDR4 ? Czy nie bedzie to zapłata różnicy którą zabierze mi wolniejszy ram ? 

Przejrzałem trochę neta i znalazłem parę opcji :

i5 13500 za 870zł 

i5 12500t za 500 zł (chodź tu pewnie niema to sensu)

i7 12700kf za 900 zł

Nie wiem czy wybrzmiało, używanego CPU na gwarancji nie wykluczam, Mobo wolę nowe. 

Jak ma się obecnie działanie rdzeni E w grach i systemie ? Słyszałem że były z tym problemy ale może już to dopracowali.

Czy powyższe procki wymagają chipsetu Z jeśli nie planuję ich kręcić by utrzymać je w ludzkiej relacji prąd do wydajność?

Płyta B760 i jestem w budżecie ;)  

Edytowane przez Zhao
Nie cytuj posta pod postem

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

13500 za 870zł + B760 za 700zł i dokładasz swoje DDR4 2x16GB i jest cacy.

Mobka może taka ?

https://www.x-kom.pl/p/1107479-plyta-glowna-socket-1700-asus-tuf-gaming-b760-plus-wifi-ddr4.html

Do 13500 będzie jak znalazł i ładnie wygląda :)

Aż chce się na niej widzieć jakiś piękny cooler i RTX 4070 :)

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
13 minut temu, leven napisał:

13500 za 870zł + B760 za 700zł i dokładasz swoje DDR4 2x16GB i jest cacy.

Mobka może taka ?

https://www.x-kom.pl/p/1107479-plyta-glowna-socket-1700-asus-tuf-gaming-b760-plus-wifi-ddr4.html

Do 13500 będzie jak znalazł i ładnie wygląda :)

Aż chce się na niej widzieć jakiś piękny cooler i RTX 4070 :)

Czy Ty w ogóle czytałeś wątek? To jest płyta full ATX.

28 minut temu, speedster2000 napisał:

Tylko czy jest sens pod względem wydajności dopłaty do 13 gena mając DDR4 ? Czy nie bedzie to zapłata różnicy którą zabierze mi wolniejszy ram ? 

Tak szczerze, to musiałbym Cię odesłać do jakichś testów.

Nie wiem czy wybrzmiało, używanego CPU na gwarancji nie wykluczam, Mobo wolę nowe. 

Wg mnie dobre podejście, nawet tego 5600X z sygnatury mam używanego.

Jak ma się obecnie działanie rdzeni E w grach i systemie ? Słyszałem że były z tym problemy ale może już to dopracowali.

Problemów raczej nie ma (z ciekawości, na którym windowsie działasz?), ale przyrostu wydajności w grach też nie.

29 minut temu, speedster2000 napisał:

Czy powyższe procki wymagają chipsetu Z jeśli nie planuję ich kręcić by utrzymać je w ludzkiej relacji prąd do wydajność?

Płyty Z pozwalają manipulować napięciem kontrolera pamięci (a mówiąc ściślej, płyty B mają to zablokowane). Czasem bywa tak, że np. ten sam procek (ta sama sztuka) na B zrobi Ci 3400 na memkach, a na Z po dovoltowaniu 3600-3800. Ale w ogólnym rozrachunku raczej nie warte dopłaty.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi