Skocz do zawartości
Daze

Gainward Panther RTX 4080 Super - wysokie temperatury

Rekomendowane odpowiedzi

15 godzin temu, Daze napisał:

Robiłem UV. Udało się zejść do 0,975 w CP ale temp i tak muskała 70 st. C. Jak odpaliłem forzę horizon 5 to się cuda działy, więc wróciłem z ustawieniami z powrotem na stock.

Jak już opanujesz wentylacje to zrób UV na 1.0V. Ma być stabilnie a nie jak najniżej.
Wprawdzie nie mam 4080 ale na mojej 4070Ti to już daje 30-40W mniej w CP.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
40 minut temu, Daze napisał:

Tylko ja po UV mam temp i tak większe niż inni na stocku.

Buda i jej wentylacja ma tutaj dużo do powiedzenia. Najpierw popraw wentyle i dołóż na górę.
Ta buda jest dość mała i nie będzie tutaj przepływu jak w większych lepszych budach. Więc musisz się liczyć z tym, że będziesz miał zawsze gorsze temperatury.
Jedyne co możesz zrobić to zoptymalizować, zrób sobie test jak już coś na górę dołożysz przy różnych rpm nastawach w budzie tak, aby tam mocniej przewiew robiło i zobacz na ile się poprawia.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, Daze napisał:

Właśnie załatwiłem sobie 120mm wentyl. Będę montował wieczorem w górze obudowy. 

Czyli będą 2x120 wlot i 2x120 wylot. Jakie napięcia im ustawić?

Tylko ja po UV mam temp i tak większe niż inni na stocku.

Możesz ustawić sobie krzywą w bios dla nich pod temperaturę procesora jeśli masz taką możliwość, u mnie w spoczynku mam około ~450RPM, natomiast w temperaturze roboczej procka obroty wzrastają do około ~700-900RPM, zależy od danej gry jak mocno ciśnie CPU :) W CP 2077 mam właśnie około ~800-900RPM jak dobrze pamiętam, natomiast w takim Quake 2 RTX znacznie mniej bo około 600-700RPM, chłodzenie karty ma wtedy trudniejsze zadanie siłą rzeczy ale wciąż daje radę, screen z Quake 2 RTX wrzucił lukadd kilka postów wyżej ;)

Ewentualnie ustaw na sztywno taką wartość jaką jesteś w stanie zaakceptować, 1200RPM jest dla Ciebie jeszcze względnie akceptowalnym dźwiękiem? Ustaw napięcie dające taki rezultat, za głośno? To zmniejsz tak aby znaleźć złoty środek między generowanym hałasem a wydajnością, ale raczej poniżej ~800-900RPM pod obciążeniem bym nie schodził.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
18 godzin temu, Daze napisał:

Robiłem UV. Udało się zejść do 0,975 w CP ale temp i tak muskała 70 st. C. Jak odpaliłem forzę horizon 5 to się cuda działy, więc wróciłem z ustawieniami z powrotem na stock.

Nie wiem o co chodzi z tymi cudami ale pewnie nie ustabilizowałeś w pełni zegara do danego napięcia i to wszystko... z kartą jest wszystko ok czytając cały temat tylko nie ma odpowiednich warunków zapewnionych do bardziej kulturalnej pracy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W malej budzie zazwyczaj łatwiej schłodzić CPU niż GPU bo piwnice są zbyt wysoko ale coraz częściej pojawiają się budy które maja piwnice znacznie niżej względem płyty.
Natomiast krytycznym jest w malej budzie ilość wentylatorów i filtrów które mogą decydować miedzy piekarnikiem a dobrymi temperaturami.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, Reverse17 napisał:

Możesz ustawić sobie krzywą w bios dla nich pod temperaturę procesora jeśli masz taką możliwość, u mnie w spoczynku mam około ~450RPM, natomiast w temperaturze roboczej procka obroty wzrastają do około ~700-900RPM, zależy od danej gry jak mocno ciśnie CPU :) W CP 2077 mam właśnie około ~800-900RPM jak dobrze pamiętam, natomiast w takim Quake 2 RTX znacznie mniej bo około 600-700RPM, chłodzenie karty ma wtedy trudniejsze zadanie siłą rzeczy ale wciąż daje radę, screen z Quake 2 RTX wrzucił lukadd kilka postów wyżej ;)

Ewentualnie ustaw na sztywno taką wartość jaką jesteś w stanie zaakceptować, 1200RPM jest dla Ciebie jeszcze względnie akceptowalnym dźwiękiem? Ustaw napięcie dające taki rezultat, za głośno? To zmniejsz tak aby znaleźć złoty środek między generowanym hałasem a wydajnością, ale raczej poniżej ~800-900RPM pod obciążeniem bym nie schodził.

Mam na sztywno ustawione 2 na przodzie na 0,72V i tył 0,84V. 

Nie za bardzo mogę wiązać ich prędkości z temperaturą procesora, bo ten potrafi mieć krótkie wystrzały temperatury i momentalnie spadać, aczkolwiek po jego UV jest już dużo lepiej (7800X3D).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Te krótkie "wystrzały" to już od lat są dlatego ja steruje ręcznie wentylatorami i nie mam nic w kompie na auto bo nawet opóznienie startu w biosie dla cpu-fan nie naprawia do końca tych wkurzających skoków :] w taki sposób nawet przy 80c stopniach na procku nie skoczą ci obroty automatycznie.

00eaa6dcc1532.png

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

A ja obecnie używam  https://getfancontrol.com/ do sterowania wszystkimi wentylatorami podłączanymi do płyty głównej. W sumie nie pamiętam czy można tam też sterować wentylatorami od karty, bo mi odpowiada automatyczna krzywa.

Mam dwie krzywe dla każdego wentylatora: jedna zależy od temp CPU a druga od GPU. Do tego automatyczne przełączanie w zależności od tego, który komponent ma wyższą temperaturę.
Pod CPU mam niższe obroty, które są rozkręcane dopiero na wysokich temp. Natomiast pod GPU podnoszę je szybciej z temperaturą.
W zasadzie odpalam program jeżeli gram w coś mocno obciążającego a tak lata mi wszystko do 1000RPM max.
Można kombinować.

Edytowane przez KaBaSZo
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

214949aab608b.jpg

aa7b100c33352.jpg

60654fb956f97.jpg

System1 - front

System2 - tył

System4 - top

Głośno i można się przeziębić od ciągu wentylatorów z przodu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A weź sobie ustaw niskie rpm w budzie np. ~500-600 i zrób test przy otwartym oknie budy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Masz bios z lux możliwościami regulacji wentyli w zależności od obiążenia, więc zoptymalizuj ich pracę, żeby było możliwie cicho / wydajnie. 

Dołóż trzeci 120mm na przód, będzie dmuchał głównie w piwnicę ale nadal to będzie powiększenie ilości wtłaczanego chłodnego powietrza do skrzynki. Zresztą piwnica jest perforowana, więc powietrze coś tam uleci od dołu na grafikę.  Wymontuj z niej tę dokładkę na dyski (chyba, że uzywasz)  i niech powietrze hula przez nią bez problemów.

Edytowane przez MT®©™

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Otworzyłem puchę i temp. bez zmian. GPU 70, MEM 74, HS 82.

Jutro jadę zwrócić. Nie może tak być, że praktycznie na open bench-u ma takie wyniki. Coś jest nie tak. Nowa karta za 5tyś w nowym komputerze i będę się teraz przejmował do końca gwarancji bo wtedy dopiero będę mógł ją przepastować.

Chyba, że mi nie uwzględnią to wtedy trudno, będę się dalej martwił.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tempy nie są tragiczne IMO, ale powinny być ciut niższe wg opinii chociażby na stronce x-kom. Tak jak pisały osoby wcześniej sprawdź czy karta nie ma banana to raz, a dwa zrób UV do 1000mV zgodnie z filmikiem wrzuconym w wątku. Po UV powinno być max 250-260W w stresie z praktycznie stockowymi zegarami..

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

A ja powtarzam, moim zdaniem  temperatury są normalne na kartę o tak dużej wydajności i zapotrzebowaniu na prąd w takiej obudowie.  Chcesz lepsze to musisz dopłacić do MSI z chłodzeniem GAMING Z albo X czy ASUS TUF. 

Ale ok, jest szansa, że poszła tam jakaś słaba pasta termo itp. 

Jak będziesz maszerował z kartą to dokup jeszcze jeden 120mm i daj go na front.  Jak możesz to zamontuj je wewnątrz obudowy, a nie między obudową, a panelem przednim, wiesz o co chodzi. Będą miałby łatwiej ssać powietrze bo nie będzie siatka zaraz przed śmigłami. 

Edytowane przez MT®©™

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@damyan123Potwierdzam, warto zrobić UV na RTX 4000 bo to dziecinnie proste a przynosi same korzyści, na moim przykładzie UV które okazało się być stabilne od strzała, później sprawdzałem to na 2830MHz już wywala sporadycznie CP 2077 przy 1.0000V :)

"Dłuższa rozgrywka w CP 2077, full ustawienia z RT/FG, BIOS QUIET, STOCK (w momencie cyknięcia zrzutu ekranu wyłącza chyba FG na chwilę, tak teraz dostrzegłem po FPS).

3QZalFr.png

To samo ale po szybkim UV, 1.000V/2790MHz (nie wiem dlaczego GPU-Z pokazuje więcej, pewnie przez chwile skoczyło przy wchodzeniu do menu? Podczas gry utrzymywało 1.000V):

fWmvL8Z.png

krzywa wentylatorów karty STOCK ofc.

Edytowane przez Reverse17

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
5 godzin temu, damyan123 napisał:

Tempy nie są tragiczne IMO, ale powinny być ciut niższe wg opinii chociażby na stronce x-kom. 

Ale wiesz że te opinie są randomowe jeden może mieć kartę w klimatyzowanym pokoju, drugi w wypasionej budzie z wentylatorami na 2000rpm, trzeci na bootlenecku z utylizacją karty 60-70% :E a czwarty na testbenchu tak jak to na YT robią testerzy po czym kupuje jakiś ludek do tego typu piekarnika jak autor i nagle się okazuje że jest sporo cieplej :E 

Edytowane przez Send1N
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
5 godzin temu, Daze napisał:

Otworzyłem puchę i temp. bez zmian. GPU 70, MEM 74, HS 82.

Jutro jadę zwrócić. Nie może tak być, że praktycznie na open bench-u ma takie wyniki. Coś jest nie tak. Nowa karta za 5tyś w nowym komputerze i będę się teraz przejmował do końca gwarancji bo wtedy dopiero będę mógł ją przepastować.

Chyba, że mi nie uwzględnią to wtedy trudno, będę się dalej martwił.

Jaką masz temperaturę w pokoju? I raczej Ci jej na gwarancję nie przyjmą. Bo na jakiej podstawie? 

Edytowane przez AndrzejTrg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Będziesz czkać tygodniami.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak tylko zwrócę uwagę, że ceny poszły mocno w górę i jak oddasz tą sztukę i dostaniesz zwrot kasy to już za to 4080S nie kupisz

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chłopie, zostaw sobie tą kartę i się nią ciesz, zrób UV i tyle. Przy 850mV i 2650MHz powinieneś mieć moc ~ 230W i wtedy będziesz miał lepsze temperatury. A w ogóle to powyłączaj te wszystkie wskaźniki bo na to szkoda życia i nerwów w walce o 1 stopień czy 1 FPS.

• Upvote 4

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Niech oddaje 🙂 a życzę żeby następna była gorsza 🙂

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie ma to jak założyć temat i robić po swojemu - klasyk...

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To jest miszcz... "ale przez moment pograłem bez Path Tracingu, no i to się nie da na to patrzeć! Aż oczy bolą!"

Polecam nie udzielać się już 🙂

• Haha 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi