Skocz do zawartości
nawigatorobserwator

Potrzebne chłodzenie do i5 12600kf

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie kończę składać komputer znaczy brakuje mi tylko chłodzenia co polecacie w kwocie max 200z do tego procesora i5 12600kf nie będzie kręcony komputer pod gry   

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Lepsze, są jeszcze ine odmiany tego TR np phantom spirit który jest dodatkowo ciut wydajniejszy https://www.amazon.pl/Thermalright-wentylator-procesora-cieplowodów-technologia/dp/B0BTD4F6RY?th=1 nie mniej jednak jak nie chcesz dopłacać to assassin i tak jest lepszym wyborem od fortisa 5.

Edytowane przez Send1N
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Fortis 5 polecałbym bez wahania, gdyby nie te niedoróbki jakie się trafiają (mi się taka niedoróbka trafiła - jedna z nakrętek wkręcała się chyba na 2 obroty, bo za mało gwintu zrobili ... a druga normalnie na kilka obrotów ... później strach by się toto nie urwało).

Choćby z tego powodu spróbowałbym tego co polecił @Send1N

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

wybór dobry tylko nie napisałeś jaki ram posiadasz, fortis nie koliduje nawet z pierwszym slotem bo jest cofnięty i je omija, tutaj przy wysokich pamięciach będziesz musiał podnieść pierwszy wentylator (co psuje wygląd) lepiej dać wtedy ten przedni na tył jako wyciąg na drugą wierzę, wydajność powinna być ta sama.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli masz niskie moduły więc obejdzie się bez kombinowania  :] 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Panowie, podepnę się pod wątek. 

Do 12600kf też ramkę dokupić czy można lecieć na ori ? 

Wiem że 13 i 14 gen ramka definitywnie 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ramkę kupujesz jak jest potrzebna (wiem .. nie łatwo to stwierdzić). Przykładowo, jak bardzo cieżko zapina się CPU, to wysoce prawdopodobne, że nacisk jest za duży i ramka jest wskazana. Nie zależy to od generacji CPU.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja składałem dwa razy na 13gen i w obu przypadkach stosowałem ramkę. 

Do 13500 brałem od @sideband

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czasem nie daje. Ona ma sens jak komuś się stosunkowo ciężko zamyka standardowe zapięcie (zależy od egzemplarza płyty, a nie od jej modelu) - wóczas można mieć niższe temp. Ktoś miał przypadek, ze z ramką miał gorsze temp. Także ja osobiście nie mam przekonania do rozwiązania: "a daję ramkę profilaktycznie".

Osobiście nie mam ramki, zapięcie nie zamykało się ciężko, po zdjęciu chłodzenia nie widziałem jakiegoś większego skupienia pasty w środku, co byłoby oznaką ewentualnego wklęśnięcia.

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

O kurde to mam dylemata teraz. Zamknięcie procka zdecydowanie ciężej się zamykało niż poprzednie LGA jakie miałem. Pamiętam, że miałem obawy czy to napewno wszystko jest ok bo czuć było nienaturalny opór, ale też nie mam odniesienia do innych LGA 1700 bo to moje pierwsze.   

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zapięcie powinno chodzić tak samo, jak stare LGA1155 itp. (sprawdzone w praktyce) Jak chodzi ciężej (u mnie chyba nawet zapinało się lżej na LGA1700!!!) to jest całkiem możliwe, że nacisk masz za duży.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No to zamówiłem od Thermalrighta i zakladam. Zestaw ma podziałać kilka lat, więc szkoda ryzykować.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

u mnie nie pamiętam jak się zamykało czy ciężko czy lekko  

Przy obudowie Deepcool CC560 ARGB dwa wentylatory z przodu jeden z tyłu chłodzenie Thermalright Peerless Assassin 120 SE na i5-12600 kf w teście OCCT Power na procku 81C max , Aida64 stability test jest 72C max  więc chyba nie jest źle i nie ma co kombinować chyba ze się mylę  

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

U mnie temp raczej były ok, ale jeżeli procek z czasem miałby się odkształcać to profilaktycznie wleciał ten bajerek. 

Chociaż i tak mam mocne wrażenie, że urwało kilka stopni w BF2042

b160b9fe2998fd8a.jpg

• Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Patrząc po testach to ta ramka w większości przypadków potrafi urwać kilka c więc za taką cenę warto sobie takie coś opcjonalnie dodać ;) oprócz ramki od grizzly oczywiście 😛

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tzn? bo z silikonowych podkładek ciężko wywróżyć co innego gdybyś fusy wysłał :D 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi