Skocz do zawartości
MT®©™

ASUS RTX4070 OC DUAL - wysokie? temperatury

Rekomendowane odpowiedzi

Mam nową RTX 4070 ASUS DUAL OC

https://www.asus.com/pl/motherboards-components/graphics-cards/dual/dual-rtx4070-o12g/

No i temp hotspot w dobrze wentylowanej obudowie potrafi sięgnąć nawet do 90 stopni, a to dopiero jedna gra przetestowana. 

Gdybym włączył coś co mocno ciśnie po GPU to z pewnością 90 byłoby przebite i kiepsko to wygląda.   Uruchomienie wentylacji karty i obudowy  na max obroty niewiele pomaga, stąd rodzi się pytanie czy taka sama sytuacja jest u innych czy trafiłem na bubel?

Ktoś posiada taką kartę jak ja i może się wypowiedzieć?

• Sad 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tutaj dość często widzę że ten model polecają :) 

Jakie tempy są rdzenia i pamięci ? I odkąd wprowadzili w gpuz ten parametr ludziom w głowach się przewraca to tak na marginesie :) 

• Haha 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
1 godzinę temu, MT®©™ napisał:

Uruchomienie wentylacji karty i obudowy  na max

Serio? Ciezko w to uwierzyc... Nawet 2000RPM na karcie nie pomaga?

PS. Pamietaj, podstawa jest undervolting - zrob go. Na pewno zbijesz temp. przynajmniej o 10C.

Edytowane przez daerragh
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Potrzebujemy nieco więcej informacji aby coś więcej powiedzieć, uruchom jakiś mocno obciążający test i cyknij zrzut ekranu z sensorów np. GPU-Z. Do dużego obciążenia karty jak zawsze polecam demko Quake 2 RTX ze steam :) Tak to mniej więcej powinno wyglądać (może być sam GPU-Z, wartości ustaw na "MAX" jak na screenie): KLIK

Według testów TPU (przeprowadzone w zamkniętej obudowie) model ten wypada rewelacyjnie biorąc pod uwagę że jest to konstrukcja z dwoma wentami:

https://www.techpowerup.com/review/asus-geforce-rtx-4070-dual/37.html

RNFvqvl.png

Edytowane przez Reverse17
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
5 godzin temu, daerragh napisał:

PS. Pamietaj, podstawa jest undervolting

Z takim podejściem, doprowadzacie do tego, że producenci sprzedają tandetne produkty, które normalnie po wyjęciu z pudełka nie nadają się do użytku.

Moim zdaniem karta powinna na dzień dobry, pracować tak jak tego oczekujemy, a nie, że trzeba coś przy niej grzebać, by pracowała poprawnie (a to grzebanie, to ruletka - jeden egzemplarz zrobi większe UV, inny mniejsze ... a czasem ten UV okazuje się i tak niestabilny i trzeba go zmniejszać itd. itd.).

Na poniższym wykresie im niżej "kreska" danego modelu, tym chłodzenie lepsze:

noise-normalized-temperature.png

Szkoda, że nie przetestowali najlepszych wersji na tym układzie (ASUS ROG STRIX i AORUS MASTER).

Edytowane przez Kyle_PL
  • Upvote 4

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
12 godzin temu, Reverse17 napisał:

Potrzebujemy nieco więcej informacji aby coś więcej powiedzieć,

Wy nie potrzebujecie informacji, tylko ja potrzebuję :P   Potrzeba mi tylko info zwrotne od osób z taką kartą czy u nich jest lepiej / gorzej i dalej już sobie zdecyduję czy mam bubla i go wymieniać czy zostawić i olać temat.

Trochę razi w oczy takie 90stopni, a w lato i przy grze gniotącej GPU będzie napewno lekko 95 stopni i się robi bardzo brzydko.     Jak wymuszam przeciąg w obudowie i na karcie i wichura jest nie do zniesienia to hotspot robi 79 stopni czyli latem też będzie 80+ na totalnym tornadzie. No lipa, a wraz ze starzeniem się pasty będzie tylko gorzej.    Swędzi mnie to odesłać, ale z drugiej strony od tego jest gwara jakby coś się upiekło. Może ten typ tak ma. Jak się patrzę na kartę to widać grube termopady i nie wyglądają na ściśnięte. Ewidetnie brakuje tam ułamka większego docisku i termopadow topowej wydajności + może asus oszczędził na paście i dał jakieś badziewie i jest jak jest, ale temp rdzenia jest jeszcze spoko,  tylko ten hotspot kłuje w oczy na maxa. 

Undervolting napewno podratuje sytuację, ale nie tędy droga. Karta nie może z pudełka fabrycznie tak się grzać. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

2u5.png

30 minut Helldivers 2

Edytowane przez MT®©™

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Nie wiem czym oni ta testują generalnie te karty i czy w budzie czy na benchu. Ale u mnie bez UV ta karta ma słabawą kulturę pracy. Grając przykładowo w takiego CP2077 z RT i PT to na biosie performance jest głośno a na biosie quiet jest gorąco, hot spot 90+ stopni.

Po UV 0.97v/2805MHz plus własna krzywa jest już ok. RPM ~ 1,4k max co jest dosyć ciche a temperatury ~ 65/82 max.

Tak, że niestety chcesz mieć cicho i chłodno bez rzeźby to trzeba dołożyć do jakiegoś lepszego modelu.

edit;

tak patrzę na ten twój screen i coś jest jednak nie teges.

Takie tempy to ja mam w słabo wentylowanej obudowie z trzema wentylatorami i to nawet nie jakoś rozpędzonymi w CP2077 tylko, że przy 1.5k rpm a nie 2.2k rpm

Przechwytywanie.PNG

Po UV

Przechwytywaniesadasda.png

Edytowane przez 5hogun
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@MT®©™ Na moje to nie wygląda poprawnie.. CHYBA ŻE masz naprawdę kiepską wentylacje w obudowie.. Wyniki z testu TPU które wkleiłem są wykonywane w zamkniętej obudowie, co więcej, konfrontowałem w ostatnim czasie dwie karty z ich testem (4070 TiS Phoenix & 4080S Gaming OC) i mniej więcej to co przedstawili pokrywało się z tym co zaobserwowałem w swoich egzemplarzach.

Tutaj kolejny test przeprowadzony w obudowie: KLIK

Jak widać na biosie quiet karta walczy na "ciszę" z najlepszymi konstrukcjami, poza testami również natrafiłem na opinie w sieci że wypada bardzo dobrze na każdym z biosów a tutaj u Ciebie ponad 2K RPM i różnica między temperaturą GPU a jej HS to 20 stopni a nawet więcej.. Moim zdaniem coś musieli skopać z aplikacją pasty lub instalacją samego chłodzenia, za duże różnice względem wszelakich testów i opinii z którymi się spotkałem internecie.

PS: Jak teraz czytam komentarze w różnych sklepach i przeglądam resztę recenzji to tylko się utwierdzam że to jakiś felerny egzemplarz.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Przeprowadzałem u siebie trochę testów jak ją kupiłem, AIDA, Furmark, 3DMark i podobne, nie dobiła mi nigdy do 90 stopni, w grach typu starfield, forza też nie. Ale to w FHD, teraz kupiłem monitor nowy więc może trzeba testy powtórzyć.

Edytowane przez amp41
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki chłopaki, no to  napisałem do sklepu o zwrot bez podania przyczyny, ale nie wiem czy przejdzie bo karte kupiłem 23 stycznia.  Jak nie no to będę dyskutował ze sklepem o naprawie / wymianie bubla albo oleję temat bo karta jest na 3 letnie gwarze.  

Czekam co odpisze sklep. 

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

image.thumb.png.a04b685e98593327ce478168a7337050.png

4070 super FE, ustawienia fabryczne z odkreconym na maxa power limitem. Cewki słychać, chłodzenie rónież słyszalne gdzies tak od 1800rpm ale nie specjalnie głośne. Obciązenie 20min quake2 RTX. To tak w ramach porównania...

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

To tylko potwierdza że z powyższymi egzemplarzami DUAL'ów od Asusa jest coś nie halo.

Może poleciała jakaś nieco "przetrącona" partia bo te chłodzenie nawet w wersji super dobrze sobie radzi gdzie jest 20 watów więcej w pełnym obciążeniu, w normalnym scernaiuszu FE obskakuje bęcki od Asus DUAL.

RNFvqvl.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Może faktycznie trafiliście jakieś trefne sztuki. U mnie temperatury zbliżone do tych z recenzji na techpowerup, a kartę używam już blisko rok. Fakt faktem u mnie jest bardzo dobry airflow, ale to chyba nie jest u was problemem. Oczywiście bios zwykły. Drugie zdjęcie po UV na 0.975 plus lekkie OC. Temperatury z 5 cykli TimeSpy Port Royale stress test.

stock.gif

UV+OC.gif

Edytowane przez QuBBa
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@ QuBBa Jaką masz wersję karty? Zwykła czy OC? I jaki bios?

Masz max 63%/1503RPM na wentylatorach. U mnie przy 63% to jest 2040RPM.  1500 to mam przy 46%. Wersja GPU-Z ta sama.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

70 Dual OC, nie super. Kupowany zaraz po premierze 70tek. Bios standardowy czyli ten oznaczony jako "P". Temp w pokoju 20C, wentyle obudowy stałe 1000 RPM. Ten 3DMark Port Royale mocno wygrzewa więc w grach zazwyczaj mam minimalnie niższe temperatury i nieco niższe obroty wentyli.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chodziło mi nie o to czy bios P czy Q, tylko o wersję , którą można odczytać np, z GPU-Z. Jakbyś mógł screena zapodać z głównej zakładki GPU-Z. Masz kompletnie inaczej skorelowany fan speed % z fan speed rpm niż ja czy ~MT®©™

Poniżej moje screeny z z Port Royale. Stock i UV.

Przechwytywanie2.png

Przechwytywanie3.png

Przechfytdfsdfywanie.PNG

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Ok, jasne. Podsyłam screen, wersja biosu jak widać różni się końcówką.

wersja.gif

Edytowane przez Zhao
Nie cytuj posta pod postem

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@5hogun masz dosyć sporą różnicę między hot-spot a ogólną temp. rdzenia (17,8 - 20,1 stopnia C). Jakby coś nie do końca dobrze było między rdzeniem a chłodzeniem.

• Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 15.02.2024 o 22:56, MT®©™ napisał:

30 minut Helldivers 2

W dniu 16.02.2024 o 14:56, MT®©™ napisał:

Dzięki chłopaki, no to  napisałem do sklepu o zwrot bez podania przyczyny, ale nie wiem czy przejdzie bo karte kupiłem 23 stycznia.  Jak nie no to będę dyskutował ze sklepem o naprawie / wymianie bubla albo oleję temat bo karta jest na 3 letnie gwarze.  

Czekam co odpisze sklep. 

Asus Dual to najlepsza dwu wentylatorowa karta, konkurująca z niektórymi kartami z trzema wentylami, sam poleciłem ją niejednej osobie. W dobrze wentylowanej budzie, powinieneś mieć temperatury zbliżone do wyników z techpowerup, czyli okolice 61 stopni GPU i 71 na HS przy 1500RPM. U Ciebie jest ewidentnie "walnięta" sztuka, bo nawet te najmniej polecanie, czyli Palit Dual, Ventus 2X, Zotac Twin nie wypadają tak źle jak na powyższym screenie. Takie temperatury, przy 2200RPM i dobrze wentylowanej obudowie to jest jakiś kosmos.

Pytanie tylko, czy tak było od zakupu i nie zwracałeś na to uwagi, czy stało się to teraz. Kupiłeś ją niedawno, ale niestety kluczowe dwa tygodnie już minęły. Zawsze, ale to zawsze testujemy kartę chociaż te dwa dni od zakupu  w razie czego zwracamy bez problemu i kupujemy nową, nie wiem co tutaj poszło nie tak :hmm: Szkoda, że nie założyłeś tego tematu chociaż kilka dni po zakupie :-(

W dniu 15.02.2024 o 23:00, 5hogun napisał:

Nie wiem czym oni ta testują generalnie te karty i czy w budzie czy na benchu. Ale u mnie bez UV ta karta ma słabawą kulturę pracy. Grając przykładowo w takiego CP2077 z RT i PT to na biosie performance jest głośno a na biosie quiet jest gorąco, hot spot 90+ stopni.

Po UV 0.97v/2805MHz plus własna krzywa jest już ok. RPM ~ 1,4k max co jest dosyć ciche a temperatury ~ 65/82 max.

Tak, że niestety chcesz mieć cicho i chłodno bez rzeźby to trzeba dołożyć do jakiegoś lepszego modelu.

edit;

tak patrzę na ten twój screen i coś jest jednak nie teges.

Takie tempy to ja mam w słabo wentylowanej obudowie z trzema wentylatorami i to nawet nie jakoś rozpędzonymi w CP2077 tylko, że przy 1.5k rpm a nie 2.2k rpm

Nie jest tak tragicznie jak powyżej, ale powinno być lepiej, zwłaszcza te różnice temperatur między GPU a HS. Asus Dual zawsze był polecany od premiery 4070, jako najlepsza karta z dwoma wentylami, właśnie ze względu na kulturę pracy i temperatury, a na Biosie Q praktycznie niesłyszalna.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Za głupotę się płaci i tyle. Troszkę mnie zmyliła rutyna. Od 2000r do kompa wrzuciłem około 20 kart graficznych i zawsze było ok i sądziłem, że tym razem też tak będzie i tak leżała tyle czasu w pudełku zanim zamontowałem, a po montażu przez tydzień czasu nawet nie przetestowałe ani FG ani RT jak teraz śmiga bo nie było weny ani parcia :P    No to teraz mam....   A w sklepie w tej samej cenie teraz wisi Palit Jet Stream duży z grubym coolerem i trzema wentylami. Na bank spisałby się lepiej niż ten Asus. Jak tu ugrać, żeby to zamienić w sklepie :E ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

To nie wina modelu karty a Twojego konkretnego egzemplarza, "na bank" to Kopernik nie żyje.. Jakbyś trafił "przetrąconą" JetStream to nawet chłodzenie z dziesięcioma wentylami i radiatorem na pięć slotów by nie pomogło, DUAL'owi nic nie brakuje jeśli jest sprawny ;)

Pech, trafiłeś gorszą sztukę i tyle, pewnie demontaż i ponowny montaż coolera na nowej paście załatwiłby sprawę, ale to wiąże się z odsyłaniem na gwarancję. Chyba że to wina wadliwych rurek cieplnych albo nierównej podstawy radiatora.. Któż to może wiedzieć bez rozbiórki i testów.

Ja na przykład uniknąłem ostatnio wadliwych wentylatorów w Gainward RTX 4070 Ti Super Phoenix GS, gdybym tak jak Ty sprawdził ją za późno i został bez możliwości zwrotu to miałbym teraz taką grzechotkę (pewnie odesłałbym na gwarancję):

https://www.youtube.com/watch?v=sPoyAMjq5As

A tak zwróciłem dziada i wziąłem inną korzystając z sytuacji, straciłeś czujność i tyle, wady fabryczne zdarzają się najlepszym.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W tej recce też musieli mieć gorsza sztukę. Wyniki dalekie od tych z techpowerup, hot spot pod 90 stopni.

https://mezha.media/en/reviews/asus-dual-geforce-rtx-4070-oc-12gb-video-card-review-keep-your-gaming-balance/

Tutaj typek też ma słabą sztukę. Hot spot 90+ stopni.

https://www.youtube.com/watch?v=fRZUwNGhXFY

Nie wiem czym testują na techpowerup bo my tu ciśniemy jakieś ciężkie benchmarki czy CP 2077 z RT a może oni niekoniecznie. Relatywnie w ich porównaniu do innych modeli można się zapewne oprzeć na ich rezultatach ale czy nalezy się aż tak przywiązywać do nich i liczyć, że w każdym scenariuszu będą tak dobre?  Albo taka kiepska kontrola jakości u Asusa jak takie rozstrzały występują. :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

MT... wrzucił screena z mało obciążającej gry gdzie karta pobierała w piku max 190 Watów i uzyskał hot spot powyżej 90° więc jego sztuka jest jeszcze gorsza. Pozostałe temperatury w normie ale przez hot spot chłodzenie wbija na jakieś wysokie RPM. Mój teoretycznie gorszy model pod względem kultury pracy (FE) po uv i oc pracuje miodnie ale przy ustawieniu fabrycznym tez było ok a tu nie jest.

Ciekawe z czego wynika ta loteria bo jak widać problem dotyczy zarówno 4070 jak i 4070s więc różny okres produkcji...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

CP77 + RT + PT, DLSS OFF, wszystko ultra max

Objechałem miasto, postrzelałem, pociśgałem się, pobiegałem w tłumie.

Za chwilę uruchomiłem Helldivers i nawet się nie zalogowałem do gry bo serwery pełne, nie wyświetliło się nawet menu w 3D tylko plansza logowania i temp takie same jak katowanie w CP77. 

Chyba helldivers 2 potrafi bardzo mocno zamęczać sprzęt skoro tylko właczę i wszystkie wentyle odrazu przyśpieszają, a po przejsciu misji było ponad 93 stopnie na Hotspot. kiedy w CP77 mimo RT i PT nawet się nie zliżyło do tych wyników.  I tu odrazu muszę dodać, że wentylatory obudowy pracowały o 300-500rpm wolniej w CP77 niż w Helldivers2.  CP77 nie potrafil tak zamęczyć CPU, żeby wskoczyły na 1000 rpm, a Helldivers to robi normalnie. Jak narazie wygląda na to, że ta gra wybitnie obciąża sprzęt, ale o tym dam znać jak potestuję więcej. 

W  poście nr7 jest takie zestawienie z helldivers2.

A tu cp77. Tamta gra jakoś gotuje sprzęt znacznie intensywniej.  Będę miał wenę i czas to sprawdzę to dokładnie. ftg.png

Edytowane przez MT®©™
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi