Skocz do zawartości
Bodom666

UPGRADE zestawu na Ryzenie 3600

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Posiadam obecnie poniższy zestaw:

Procesor: Ryzen 5 3600 OC do 4340mhz

Chłodzenie CPU: SilentiumPC Fortis 3 140mm

Płyta główna: MSI B450-A PRO MAX

Ram: Crucial 16GB (2x8GB) 3000MHz CL15 , niestety miałem problem z ich OC więc z lenistwa zostały na włączonym profilu XMP

Karta graficzna:  PowerColor Radeon RX 6600 XT Red Devil 8G OC

Dyski: 

NVMe nie pamiętam co dokładnie ale jakaś adata 256gb na system

Samsung 860 EVO 1TB

Zasilacz: XPG Core Reactor 650W 80 Plus Gold

Obudowa: Be Quiet Quiet Pure Base 600

Ze starego zestawu chciałbym zostawić jedynie grafikę, zasilacz i dysk SSD na dane. 

Dla starej platformy wraz z obudową planuję znaleźć nowe zastosowanie w domu lub sprzedać (na 90% trafi do domownika). 

Gram w 1080p i 60fpsach, głównie w indie ale czasem też w ciekawsze AAA, nie brakowało mi do tej pory mocy ale nie chcę też zostać z całym PC do wymiany za jakiś czas.

Karta pewnie pójdzie do wymiany w swoim czasie (czerwiec/lipiec) i wtedy prawdopodobnie chciałbym przesiąść się na grę w 2560x1440. 

Obecne wymagania to: ddr5, raczej AMD ale Intel jak najbardziej też jeśli tylko będzie bardziej opłacalny.

Obudowa: coś ciekawego, myślałem o Phanteks NV-Serie NV5 Black, ile wentylatorów wypadałoby dokupić?

Dysk: nvme 1tb to raczej must have bo 256gb to trochę mało, a są już dosyć tanie. 

Płyta główna: nie musi być z wifi, mam swoje na PCI-E.

Nie mam określonego budżetu, prawdopodobnie pójdę w kartę, która zapewni mi 60fps w 2560x1440 więc reszta komponentów powinna być dobrana pod tym kątem.

Rozważałem upgrade samego CPU pod coś mocnego na AM4 ale chyba to dobry czas na przesiadkę (AM5 jest dosyć świeże). 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Coś takiego:

https://www.morele.net/inventory/info/35e3ed4f/

Buda już z wentylami w zestawie, tamten Phanteks też ok ale kiepsko z dostępnością.

Opcjonalnie dopłata do 8-rdzeni już na przyszłość:

https://www.morele.net/procesor-amd-ryzen-7-7700-3-8-ghz-32-mb-oem-100-000000592-12984669/

Albo do topowego CPU do gier: https://www.x-kom.pl/p/1117011-procesor-amd-ryzen-7-amd-ryzen-7-7800x3d.html

Pod 7800X3D warto by dać lepszy cooler: https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-deepcool-ak620-zero-dark-r-ak620-bknnmt-g-1-13091985/ a najlepiej AIO: https://www.morele.net/chlodzenie-wodne-endorfy-navis-f240-ey3b001-11788467/

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dziękuję za propozycję, rozważę kwestię procesora natomiast bardzo mi się podoba proponowana obudowa :) Biorąc pod uwagę moje wymagania i brak parcia na najwyższe detale chyba zdecyduje się na najtańszą opcję i ewentualnie rozważę wymianę w trakcie cyklu życia platformy AM5. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ma to sens, 7500F w 1440p będzie bardzo dobrze sobie radzić 👍

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Podbijam temat, udało mi się złożyć następujący zestaw jakiś czas temu, trochę polowałem na promki więc skompletowanie całości zajęło chwilę:

Phanteks XT Pro TG

Arctic P12 PWM PST Czarny 120mm x3

Lexar ARES RGB DDR5 32GB (2x16GB) 6000MHz 

Lexar SSD NM790 1TB 

2x SSD na sata: 120gb od samsunga i drugi 1tb (ze starego zestawu)

Gigabyte B650 EAGLE AX AM5

Ryzen 5 7500F AM5 

Arctic Freezer 36 

XPG Core Reactor 650W 80 Plus Gold (ze starego zestawu)

PowerColor Radeon RX 6600 XT Red Devil 8G OC (ze starego zestawu)

Bardzo polecam obudowę Phanteksa, świetna w tej cenie, jedyny minus to wentylator z tyłu, ma nieco głośne łożysko ale na chwilę obecną go zostawiłem, a trzy artici wrzuciłem na przód, choć pewnie 2x dałyby sobie radę równie dobrze. Freezer 36 to również bardzo wydajne chłodzenie w swojej cenie (dałem mniej niż 100zł), właściwie nie widziałem nigdy temp na CPU z 7x z przodu w normalnym użytkowaniu (nie odpalałem mega zasobożernych programów typu OCCT). 

Płyta okazała się nieco problematyczna ale najnowszy bios i reinstall sterowników pomogły, jakość plastiku przy pinach, do których podłącza się kabel od portów USB obudowy jest również wątpliwa i trzeba mocno uważać, żeby tegoż plastiku nie wyrwać z pinów i to nawet bez użycia siły. Polecam zwrócić na to uwagę, mi zależało na ATX i wiązało się to z problemami jakich dawno nie uświadczyłem z płytą, na szczęście jest qflash :D 

Planuję w ciągu miesiąca zmienić monitor na 1440p i dołożyć tutaj lepszą kartę. Mam dylemat między 4070 super, a 7900 GRE, czy któraś z tych kart wiążę się z koniecznością zmiany PSU?

Jestem też ciekaw czy ta bestia (https://www.silentiumpc.com/pl/product/vero-m2-bronze-600w/) w komputerze domownika pociągnie bez problemu RX 6600 XT Red Devil 8G OC w połączeniu z r5 3600.

Edytowane przez Bodom666

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Bestia pociągnie, twojego zasilacza nie trzeba zmieniać. 7900GRE i 4070 Super mają w zasadzie identyczną wydajność, Radeon nieco więcej zyska na OC jeśli będziesz się w to bawić.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Udało mi się zakupić 4070 super proart od Asusa, jeśli wejdzie cashback i kod na DD2 to karta wyjdzie za około 2600zł co uważam za spoko cenę. Będę zmuszony użyć tego nieszczęsnego adaptera ale chyba to nie będzie problem biorąc pod uwagę, że ten model ciągnie mniej prądu od 4090 plus w superkach z tego co widzę są jakieś zmiany jeśli chodzi o jego konstrukcje. Ktoś ma doświadczenie z adapterem w karcie ten klasy? Napotkaliście na jakiekolwiek problemy? Nie uśmiecha mi się wymiana psu tylko z tego powodu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Spokojnie można użyć przejściówki, kwestia tylko prawidłowego wpięcia tak żeby nie było luzów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Karta już siedzi w obudowie, muszę przyznać, że zaskoczyło mnie, że nie zwisa w slocie. Mój stary 6600XT z chłodzeniem red devil musiał mieć obowiązkowo podpórkę, tutaj też dałem klocka Lego ale obyło by się bez :) Co do samej przejściówki to jest strasznie nieestetyczna plus serio trzeba użyć trochę siły, żeby zaskoczyła "do końca". 

Edytowane przez Bodom666

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na stronie XPG jest kabel 12VHPWR do dokupienia do tego zasilacza ale nie widzę go w sklepach :/

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To była pierwsza rzecz, którą sprawdziłem, przekopałem kilka stron i nie widzę go oficjalnie w sprzedaży, przyjemniej nie w Polsce ;x No cóż, trzeba będzie przeżyć ten nieszczęsny adapter xD 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na reddit piszą, że kabel od Corsairów pasuje, więc może warto spróbować? OEM zasilaczy ten sam, CWT, więc miałoby to sporo sensu.

https://www.ceneo.pl/147755921

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ooo, wielkie dzięki za tą sugestię! Nie ma żadnego niebezpieczeństwa z takim kablem? To jest na zasadzie, że albo zadziała albo nie? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie ma, kwestia tylko czy wejdzie do gniazd w zasilaczu. Jeśli bez problemu, to wszystko ok.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi