Skocz do zawartości
manuelos

Lumion, Twinmotion - AMD czy Intel ?

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Siema, 

Szybkie pytanie tylko do ludzi którzy pracują z tymi aplikacjami (Lumion, Twinmotion, ew. Blender ).

Czy wybralibyście Ryzena 9 7950X czy i9-13900K ?

Zestawione będzie ze 128 GB RAM 6000Mhz i RTX 4090.

Stacja nie pod sama pracę z aplikacjami - będzie jako osobne stanowisko tylko do renderów.

Edit: Cena nie ma tu znaczenia, chodzi tylko o wydajność.

Edytowane przez manuelos

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
26 minut temu, forskoczek20 napisał:

Brałbym i9 14900K na płycie Z790.

Korzystasz z tych programów ? Jakieś argumenty ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
W dniu 21.02.2024 o 20:57, manuelos napisał:

Lumion siedzi bardziej na pojedynczych rdzeniach, bardziej na GPU
W Blenderze kwestia z jakich silników korzystasz, ale przecież grzechem będzie nie korzystać z Cycles, Optix więc tylko i wyłącznie GPU powinno Cię interesować.
Podobnie masz z Twinmotion - GPU

Brałbym 7950X. Raz, że jest teraz tańszy, a dwa, nawet jak przyjdzie Ci coś puścić po CPU, to 7950X wypada lepiej od i9-14900K w v-ray CPU, Coronie i wszystkim innym co siedzi na CPU

7950X + RTX 4090 i jesteś ustawiony. Pamięci jak potrzebujesz więcej to też możesz dać niebinarne dwa komplety 2x48GB, czyli łącznie 192GB

Jeżeli to jest dopiero składane, skupiłbym się nawet na mobo z 2x PCIe 5.0 pod obsługę multi GPU x8/x8 (tylko bez dysków Gen5) + mocniejszy PSU i przygotowałbym to na wrzucenie drugiego RTX 4090 jak używki polecą cenowo w dół.

Kwestia jeszcze doboru obudowy pod taki układ oraz GPU. Możesz postawić sobie teraz na GPU na wodzie, cena nie jest jakoś szczególnie wyższa, później dokładasz sobie powietrze w drugiej karcie i masz top i jeszcze raz top. 

Edytowane przez Caps
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Caps napisał:

Pamięci jak potrzebujesz więcej to też możesz dać niebinarne dwa komplety 2x48GB, czyli łącznie 192GB

Oficjalnie X570 obsługuje 128GB, rozumiem że chodzi tu o przypadek kiedy nieoficjalnie działa więcej ? To tak bardziej z ciekawości

Godzinę temu, Caps napisał:

Jeżeli to jest dopiero składane, skupiłbym się nawet na mobo z 2x PCIe 5.0 pod obsługę multi GPU x8/x8 (tylko bez dysków Gen5) + mocniejszy PSU i przygotowałbym to na wrzucenie drugiego RTX 4090 jak używki polecą cenowo w dół.

Tak, dopiero składam. Początkowo też taki miałem plan i prawdopodobnie tak to zrealizuję, jednak dział BIM który się tworzy u mnie w firmie będzie miał kilkanaście osób docelowo więc raczej pójdę w kilka takich stacji zamiast w jedną monstrualną aby więcej osób mogło renderować równolegle (do codziennej pracy laptopy Zbook z i9/4070)

Z tego co sprawdziłem współdzielenie zasobów karty graficznej jest mocno utrudnione i stworzenie czegoś jak terminal serwer dla współdzielenia wielu GPU to jakiś koszmar. A u mnie dochodzi jeszcze dostęp do tego sprzętu zdalnie (RDP po VPN i/lub teamviewer ale tu jeszczę muszę ustalić z działem cybersecurity).

Chyba że ktoś zna jakieś rozwiązania ? 

Dzięki za pomoc, @Caps 

Potwierdziłeś założenia jakie przyjąłem :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ryzena 9 7950X

To jest AM5 więc nie X570 bo to AM4,  a X670 i na AM5 masz maksymalnie do 192GB pamięci

4 minuty temu, manuelos napisał:

Z tego co sprawdziłem współdzielenie zasobów karty graficznej jest mocno utrudnione i stworzenie czegoś jak terminal serwer dla współdzielenia wielu GPU to jakiś koszmar. A u mnie dochodzi jeszcze dostęp do tego sprzętu zdalnie (RDP po VPN i/lub teamviewer ale tu jeszczę muszę ustalić z działem cybersecurity).

W tym przypadku chyba lepiej będzie zrobić tak jak napisałeś wcześniej, kilka stacji osobnych dla każdego. 

Zestawione będzie ze 128 GB RAM 6000Mhz

Pamięci też możesz dać po prostu tańsze - w układzie 4 kości nie będzie stabilnego taktowania 6000 MHz, bardziej coś w okolicach domyślnych JEDEC. Ogólnie w tym sofcie, wyższe taktowania DDR na nic się zdadzą, bo to i tak wszystko będzie spadać na GPU. 

Jaki mniej więcej macie budżet na taką jednostkę? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
50 minut temu, Caps napisał:

o jest AM5 więc nie X570 bo to AM4,  a X670 i na AM5 masz maksymalnie do 192GB pamięci

Miałem na myśli X670 pisząc X570 to ale byłem wprowadzony w błąd informacją z x-kom gdzie przy tym chipsecie nadal wpisują 128GB. Faktycznie na stronie producenta jest informacja o 192GB. Dzięki !

Dzięki też za informację którą miałem właśnie potwierdzić jeszcze czyli że przy 4 obsadzonych slotach ciężko jest uzyskać wysokie taktowanie. Skoro mówisz że nie ma ono znaczenia to tym bardziej cenna informacja.

50 minut temu, Caps napisał:

Jaki mniej więcej macie budżet na taką jednostkę? 

Biorąc pod uwagę że przeforsowałem stosowanie konsumenckich podzespołów dla tego wyjątkowego przypadku to w porównaniu do kosztów rozwiązań "profesjonalnych" sky is the limit, ale jako że już przedłożyłem mniej więcej konfigurację to na ten pierwszy zakup dla testu: 4500 euro brutto

Edytowane przez manuelos

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No tak, wybrałem praktycznie te same podzespoły wcześniej ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No to się właśnie trzymaj +/- takiego sprzętu i będzie tak jak trzeba. 

• Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi