Skocz do zawartości
ARTX101

Podłączenie karty graficznej

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam podłączinego RX 6700 bez XT pod jeden kabel zasilający. I pytanie czy może to tak zostać bo obudowa mała i kable się nie mieszczą czy podpiąc dodatkowe zasilanie z drugiego kabla? Karta w stresie pobiera ok 170 w.

IMG_20240227_153609.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Ja tam widzę dwa wtyki, a nic nie piłem :P

p.s... gratki za podwiew karty graficznej :thumb:

Edytowane przez leven
  • Like 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@leven Chodzi mu o to czy karta z zasilacza może być podpięta jednym kablem 2x8pin ,a nie dwiema osobnymi żyłami. 

@ARTX101 Może być na jednym kablu bez najmniejszego problemu. 

Edytowane przez Iri
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Faktycznie... i to są skutki NIE picia wódki 8:E

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Skoro producent zasilacza przewidział takie podłączenie, to znaczy że można, ale z elektrycznego puntu widzenia lepiej mieć dwoma osobnymi kablami ... tylko błagam ... nie pisz, że w obudowie nie ma miejsca ;)

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Realnie zamiast 170w to masz tam z 210 bo rdna2 raportuje tylko pobór samego gpu a nie całej karty mimo to do 230-250w śmiało może tak zostać, powyżej już bym ładował dwie osobne wiązki.

• Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja mam tak podpiętego Gtx'a 1080 ti od dwóch lat i nic się nie dzieje, a karta więcej prądu bierze. Bardziej się obawiam tej nowej wtyczki od nvidii gdzie na jednym kablu idzie zasilanie na przykład rtx 4090 niż na jednej żyle 2x8 pin.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 27.02.2024 o 20:44, Send1N napisał:

Realnie zamiast 170w to masz tam z 210 bo rdna2 raportuje tylko pobór samego gpu a nie całej karty mimo to do 230-250w śmiało może tak zostać, powyżej już bym ładował dwie osobne wiązki.

A czym to zmierzyłeś ? RX 6700 Pulse pobiera do 190W cała karta, a jest to wersja podkręcona w stosunku do parametrów referencyjnych z TGP na poziomie 220W - https://www.pcgameshardware.de/Grafikkarten-Grafikkarte-97980/Tests/Radeon-RX-6700-10GB-Test-Benchmarks-1406485/4/ Pulse jest też wyżej podkręcona niż XFX SPEEDSTER SWFT 309 którą posada Autor tematu. Nawet mocno podkręcone TOP-owe wersje RX 6700 XT nie pobierały ponad 230W wiec pytaniem jest skąd wziąłeś te wartości ?

https://www.techpowerup.com/review/?category=Graphics+Cards&manufacturer=&pp=100&order=date#rx 6700

https://www.igorslab.de/powercolor-rx-6700xt-hellhound-12-gb-im-test-traum-in-weiss-und-sparsamer-als-die-referenz/5/

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Przecież to nie jest moja  teoria tylko znany temat, dopiero od rdna3 masz pokazany pobór całej karty programowo a nie samego GPU, wystarczy mieć watomierz w gniazdku, odjąć stratę na zasilaczu i  widać że dalej coś się nie zgadza :E 

poniżej rdna3 masz "gpu chip power draw" zamiast "board power draw" 

chcesz to poczytaj, zobacz ile dane modele kart mają max TDP a ile realnie wychodzi

https://www.igorslab.de/en/radeon-rx-6950xt-rx-6750xt-and-rx-6650xt-review-with-the-energetic-crowbar/8/

Mam 6950XT i po odkręceniu limitu na +20 maksymalny pobór z samej karty raportowany w programach to 375w a realnie jest grubo ponad 400w wtedy.

Edytowane przez Send1N
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

To fakt, przykładowo RX 7800 XT posiada wyraźnie niższy pobór energii aniżeli RX 6800 XT ale programowo tego nie zmierzysz przez ułomność RX 6000 w tym aspekcie, dopiero RX 7000 raportują zbliżone do rzeczywistości wartości pochłanianej energii, przy RX 6000 należy mieć na uwadze fakt że podane wartości programowe należy między bajki włożyć ;)

Np. RX 7800 XT to okolice 250 watów dla samej karty a 6800 XT to już blisko 300 watów.

https://www.techpowerup.com/review/amd-radeon-rx-7800-xt/38.html

power-gaming.png

Edytowane przez Reverse17
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Żeby to dokładnie pomierzyć potrzebne by było coś takiego jak derbauer wireview i podobny miernik do slotu pcie. Oba urządzenia z zewnętrznym zasilaniem. 

Edytowane przez Pentium D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@Pentium D

Proszzzzz, Nvidia PCAT do usług :gitarzysta:

https://ithardware.pl/testyirecenzje/amd_radeon_rx_7900_test_recenzja_opinia-31763.html#18

Między RX 6800 XT a RX 7800 XT dalej ~50 watów różnicy, natomiast w filmach porównawczych na YT dalej się rozwodzą nad tym że nie ma właściwie żadnej różnicy w tym aspekcie BO RIVA TUNER TAK POKAZAŁ.. 🤡

Edytowane przez Reverse17
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
13 godzin temu, Pentium D napisał:

Żeby to dokładnie pomierzyć potrzebne by było coś takiego jak derbauer wireview i podobny miernik do slotu pcie. Oba urządzenia z zewnętrznym zasilaniem. 

Z dokładnością tak ale nie trzeba takich zabawek aby widzieć to że pobór jest większy na np kartach rdna2 niż raportują to programy i to nie zamyka się w przedziale 10W :] 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
W dniu 27.02.2024 o 23:36, Rico650 napisał:

Ja mam tak podpiętego Gtx'a 1080 ti od dwóch lat i nic się nie dzieje, a karta więcej prądu bierze. Bardziej się obawiam tej nowej wtyczki od nvidii gdzie na jednym kablu idzie zasilanie na przykład rtx 4090 niż na jednej żyle 2x8 pin.

ale czemu ma niedzialac - WSZYSTKIM zawsze dziala, dopoki im NIE DZIALA - a potem posty ze kabel sie nadpalił czy cos

dobrej jakosci kabel (corsair/seasonic/evga) spokojnie da rade kolo 6-7A (na żyłe) czyli w przypadku podwojengo kabla jakies 20A = 240W

jesli karta ma przykladowo 8+6pin to max wg specs moze ci leciec z 8pin 12,5A i z 6pin 6A) = 18,5A - tak czy inaczej blisko granicy 20A - o wiele lepiej to rozbic i miec kabel obciązony tylko na 60% niz na 95%

juz nie mowie o kablach modularnych z modecomow czy silentiumPC gdzie realnie przy 150W kabel juz ciepły

Edytowane przez duniek
  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
12 godzin temu, Send1N napisał:

Przecież to nie jest moja  teoria tylko znany temat, dopiero od rdna3 masz pokazany pobór całej karty programowo a nie samego GPU, wystarczy mieć watomierz w gniazdku, odjąć stratę na zasilaczu i  widać że dalej coś się nie zgadza :E 

Przecież Autor tematu nie pisał jak ocenił pobór na 170 W. Nie pisał czy nie robił UV bądź obniżył power limit. Ty dość obligatoryjnie stwierdziłeś że jest inaczej. Jak to wygląda w przypadku tej karty ja doskonale wiem bo mam obecnie identyczną.

12 godzin temu, Send1N napisał:

poniżej rdna3 masz "gpu chip power draw" zamiast "board power draw" 

chcesz to poczytaj, zobacz ile dane modele kart mają max TDP a ile realnie wychodzi

Ja nic o TDP ani o GPU power nie pisałem. Podałem jako przykład test i pobór RX 6700 Pulse, które ma ustawiony Board Power na 220 W. Dla porównania dałem też testy szeregu kart RX 6700XT z pełnym rdzeniem Navi 22. Testy na tych portalach były robione sprzętowo i pokazują pobór całej karty.

W dniu 1.03.2024 o 20:53, Reverse17 napisał:

Np. RX 7800 XT to okolice 250 watów dla samej karty a 6800 XT to już blisko 300 watów.

Jedna ma referencyjne ustawienie 263 W TBP druga 300, więc obie mieszczą się w limitach.

W dniu 2.03.2024 o 00:30, Pentium D napisał:

Wszystkie portale do których dałem linki mają odpowiedni sprzęt do pomiarów.

W dniu 2.03.2024 o 01:28, Reverse17 napisał:

Proszzzzz, Nvidia PCAT do usług :gitarzysta:

Z PCAT korzysta pcgameshardware.de które testowało RX 6700 Pulse

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi