Skocz do zawartości
jocikk

Błędy RAMu profil XMP Pamięć Lexar ARES RGB DDR5 32GB 6000MH

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Hej!

Po włączeniu profilu XMP1 pamięć Lexar ARES RGB DDR5 32GB (2x16GB) 6000MH przestała działać stabilnie - zaczęło mi crashować CS2 bez żadnego konkretnego komunikatu. Po prostu gra nagle sama z siebie się wyłącza. Przeprowadziłem memtest i pojawiają się błędy.

- Procesor i5 14600KF, z uV -0.1 mV + LLC według poradnika ProLine (6:58) https://www.youtube.com/watch?v=y5Yoz72WNGk&t=82s&ab_channel=ProLine.pl-InternetowySklepKomputerowy
- MOBO Gigabyte B760 Gaming X AX DDR5 z biosem F8

Ramy w opisie mają 6000 MHz, jako, że działają niestabilnie powinienem je zareklamować? Bez XMP działają na 5600 MHz i  brak błędów.
Co można zrobić, żeby rozwiązać ten problem (poza wyłączeniem XMP?)

Edytowane przez jocikk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@jocikk

Brzmi to tak jakby w którymś miejscu brakowało napięcia. Moduły ram same w sobie są sprawne, skoro przy niższych prędkościach nie wyrzucają błędów.

Przypomniało mi się że już wcześniej miałeś obawy przed włączeniem profilu XMP u siebie i jak widać miałeś dobre przeczucie :) Można powiedzieć, że to ja poniekąd zawaliłem, podpowiadając Ci, że przy tej prędkości nie powinno być problemu ze stabilnością, a jednak się ona ujawniła. Dobrze że sprawdziłeś stabilność Memtest'em i chcesz rozwiązać zaistniały problem.

Na samym początku spróbuj zmodyfikować napięcie samych modułów pamięci po wczytaniu profilu XMP i zamiast napięcia 1.35v ustawić im testowo napięcie 1.4v. Wtedy wykonaj test Memtest'em. Być może sama ta zmiana pomoże.

...

Jeżeli jednak to nie pomoże, to ustaw tak jak poniżej.

Napięcia:

Internal VCCSA ustaw ręcznie na 1.100V

VDDQ CPU ustaw na 1.350V
VDD2 CPU ustaw na 1.400V

Następnie przechodząc do DDR5 Voltage Control:

VDD Mode powinno być na Sync
VDD A0 Voltage ustaw na 1.400V

VDDQ Mode powinno być na Sync
VDDQ A0 Voltage
 ustaw na 1.400V

Reszty nie ruszamy. Moduły powinieneś mieć zamontowane w slotach A2 i B2, jednakże w tej zakładce będą one widoczne (ich napięcia oraz amperaż) jako A1 oraz B1.

Przy powyższych napięciach powinieneś mieć o wiele większy zapas stabilności modułów podczas działania profilu XMP i tym razem nie powinny się już pojawić żadne błędy. Są to również ustawienia nieco na wyrost, dlatego w przypływie ciekawości możesz spróbować zwiększyć prędkość pamięci z DDR5-6000 na DDR5-6200 lub nawet DDR5-6400, jednocześnie zachowując resztę ustawień z profilu XMP. Te moduły powinny być stabilne przy tych nastawach.

Dodam jeszcze na koniec, że tych Ares'ów nie ma na liście kompatybilności z Twoją płytą główną, dlatego poniekąd okazało się, że jest nieco pod górkę z nimi ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
19 godzin temu, jocikk napisał:

Ramy w opisie mają 6000 MHz, jako, że działają niestabilnie powinienem je zareklamować? Bez XMP działają na 5600 MHz i  brak błędów.
Co można zrobić, żeby rozwiązać ten problem (poza wyłączeniem XMP?)

XMP to jest OC (kontrolera CPU i ew. parametrów pracy płyty głównej - z tego powodu producenci płyt piszą np. DDR5 6000 i w nawiasie OC). To nie musi działać zawsze stabilnie. Nie masz podstaw do reklamacji. Standardowa max prędkość pracy RAM na i7 14700KF to 5600MT/s.

@RemiKo - orientujesz się może jaka jest różnica w praktyce między DDR5 5600 nonOC, a DDR5 6000 OC (XMP) na tym CPU? (w grach, w postaci fps)

ps. jak kolega chce koniecznie podkręcać, to jeszcze może pozostawić XMP i obniżyć taktowanie do 5800 MT/s (zmniejszy OC, więc pamięci mają spore szanse na stabilną pracę)

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
5 godzin temu, RemiKo napisał:

VCCSA ustaw ręcznie na 1.100V

Jak chcesz w "B" ustawić napięcie SA ? Poza tym w DDR5 ma to znikomy wpływ przy tak śmiesznym zegarze jak 6K

Edytowane przez Tornado3
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 godzin temu, Kyle_PL napisał:

XMP to jest OC (kontrolera CPU i ew. parametrów pracy płyty głównej - z tego powodu producenci płyt piszą np. DDR5 6000 i w nawiasie OC). To nie musi działać zawsze stabilnie. Nie masz podstaw do reklamacji. Standardowa max prędkość pracy RAM na i7 14700KF to 5600MT/s.

Podstawę ma jeżeli po diagnozie wyjdzie że to sam ten profil ustawiony przez producenta jest niestabilny  a nie np kontroler czy płyta nie ogarniają ;) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak, jeśli na innym CPU i innej płycie (gdzie np. inne modele pamięci 6000 MT/s z nie gorszymi opóźnieniami i nie wyższym napięciem pracują bezbłędnie) to może przejdzie. Jednak wystarczy, że serwis znajdzie jakikolwiek PC, gdzie profil XMP i te kostki, będzie działał bezbłędnie, to już powie (i ma do tego święte prawo) że winny jest prawdopodobnie jego CPU/płyta/zasilacz/cokolwiek, bo pamięć jest sprawna.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ktora dokladnie opcje przestawic na 1.4 volta po wlaczeniu xmp? Jak to sie w biosie nazywa? Na poczatek sprobuje tak jak napisales tylko zmiana napiecia na ramie na 1.4, ale nie wiem ktora dokladnie opcje przestawic?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@jocikk W pierwszej kolejności zmień te widoczne w DDR5 Voltage Control. Po wczytaniu profilu XMP powinny być ustawione na 1.350V i zmieniasz je ręcznie na 1.400V.

Dokładniej, to będą to VDD A0 Voltage oraz VDDQ A0 Voltage.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak wlaczam profil XMP to sa one wyszarzone, czy to normalne? Cos trzeba jesscze przestawic?

PS. Zanim odpisales to wlaczylem profil xmp i przestawilem vdq cpu na 1.35 i vdd2 cpu na 1.4  i leci test, poki co zadnych bledow

jak bedzie z tymi nastawami ok, to cofnac na auto i przesttawic to co napises?

edit 

jednak nie sa wyszarzone, zle spojrzalem :P przestawilem tak jak sugerowaes, odpalam test 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@jocikk Jeżeli są wyszarzone, to istnieje szansa, że właśnie wczytany profil poniekąd blokuje możliwość zmiany tych napięć. Nie spotkałem się jeszcze z tym, ale też myślę, że poniekąd dlatego, że przez większość czasu omijałem płyty główne Gigabyte'a.

Tak naprawdę, to podpowiadam Ci te nazwy oraz ustawienia na podstawie materiałów z internetu. Nie miałem oraz nie mam takiego UEFI, dlatego też @Tornado3 miał rację, ponieważ czerpałem wiedzę z płyt opartych na chipsecie Z790, czyli pełnym, umożliwiającym maksymalną zmianę wszelakich parametrów.

Chcąc dokonać zmian tych wyszarzonych parametrów, najwyraźniej będzie potrzeba ustawienia całości ręcznie, bez profilu XMP. W tej chwili nie mam takiej wiedzy, aby móc podpowiedzieć Ci coś jeszcze co jeszcze można byłoby tam zmienić, aby pozostawić aktywny profil i jednocześnie móc zmienić te napięcia. Dla mnie było i jest to całkowicie normalne, że mamy taką możliwość ingerencji w te napięcia po wczytaniu profilu...

Jak będzie działało dobrze po zmianie tych dwóch pierwszych napięć, to oczywiście że tak zostaw :) O to właśnie nam chodziło ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak jak napisalem w edicie, mozna je przestawic,  nie na te opcje spojrzalem.

Po ustawieniu Vdq cpu na 1.35 vdd2 cpu na 1.4 jeden cykl memtedt86 przeszedl bez bledow.

Zmienilem spowrotem vdq cpu i vdd2 cpu na auto i przestawilem vdd a0 voltage i vddq a0 voltage na 1.4. Leci test.

jesli tez okaze sie stabilne, to ktora opcja jest lepsza / bezpieczniejsza?  Z nizszymi temperaturami?  Podniesiony vdd a0 voltage i vddq a0 voltage czy vdq cpu i vdd2 cpu? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@jocikk Tak naprawdę, to już później będzie to zależało od Ciebie. Ja bym zostawił wszystkie napięcia ustawione ręcznie, bo daje to wtedy największy zapas stabilności oraz możliwości przetaktowania modułów pamięci. Prócz tego, że powinno być wszystko stabilnie na profilu DDR5-6000, to jeszcze będziesz mógł spróbować wbić sobie szybsze taktowania pamięci, np. 6200MHz lub nawet 6400MHz.

Podejrzewam, że problemem mogły być wszystkie napięcia ustawione na Auto i obojętnie która zmiana powinna przynieść poprawę stabilności. I pierwsza i druga opcja jest do siebie bardzo podobna. Pierwsza dotyczy samych modułów pamięci, zaś druga dotyczy ich komunikacji pomiędzy kontrolerem w procesorze. Po zmianie któregokolwiek napięcia ręcznie na stałe, reszta napięć dostosowywana jest na bardziej zgodne, dlatego następuje poprawa stabilności.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Robie tescik z 1.4 i 6400 MHz

Pytanko, dlaczego po przestawieniu na 6400 wyswietlaja mi sie inne timingi wykrywane przes MemTesta? 46-45-45-90? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ojej, czyli płyta główna jest nadgorliwa i sama też podaje timingi. To bez sensu. Wróć na XMP DDR5-6000 i tylko zmień napięcia, tak jak wcześniej. Przy tych wysokich timingach, zaproponowanych przez płytę główną, stracisz zbyt wiele wydajności. Niektóre płyty główne tak właśnie mają, że aby cokolwiek ustawić poprawnie, to trzeba ręcznie wpisać jej wszystkie parametry.

Przy prędkości DDR5-6400 oraz napięciu 1.4V te moduły przystosowane są do działania z takimi timingami:

20_test_pamieci_ram_ddr5_lexar_ares_rgb_

Jeżeli wpiszesz je ręcznie, CL32 38-38-76-114, to wtedy DDR5-6400 powinno być lepszym/szybszym ustawieniem od XMP DDR5-6000 tych modułów.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Dzieki :) 

Ustawilem te 5 timingow jak na zdjeciu, 6400 MHz, do tego 1.4V na vdd a0 voltage i vddq a0 voltage i 10 min testu przeszlo bez bledow, gdzie wczesniej juz nimi sypalo na defaultowym xmp. Jutro potestuje wiecej w tym w grach i zobaczymy jak bedzie sie sprawowac

@edit - przeszły 4 pełne cykle memtesta bez błędów :) 

Edytowane przez jocikk
Nie cytuj posta pod postem
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Znając życie to płyta zapodawała za mało/dużo V. Sprawdzałeś w ogóle czy te ramy są kompatybilne z płytą ?
Od "nie działają ramy", do "mój wyniki w oc ramu" droga bliska jest :)
Ważne że ogarnąłeś.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
W dniu 2.03.2024 o 03:48, RemiKo napisał:

Dodam jeszcze na koniec, że tych Ares'ów nie ma na liście kompatybilności z Twoją płytą główną, dlatego poniekąd okazało się, że jest nieco pod górkę z nimi ;)

@Nequrix nie sprawdzałem, ale tak jak kolega RemiKo napisał - okazało się że nie są. 

Suma sumarum nie dość, że ostatecznie udało mi się osiągnąć stabilność na XMP, to jeszcze zwiększyłem taktowanie z 6000 do 6400 MHz i póki co wszystko działa jak złoto. A wystarczyło jedynie zwiększyć napięcie na kościach do 1.4V oraz ustawić rekomendowane timingi dla 6400.

4 pełne cykle Memtesta - zero błędow.
2 godziny w CSie - zero crashów.

Edytowane przez jocikk
  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi