Skocz do zawartości
najs_sc

RTX 3070 Ti (hałas cewek czy wentylatora?)

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

W styczniu kupiłem RTX 3070 Ti (nówka ze sklepu). Jest to Zotac w wersji AMP Extreme Holo. Od początku byłem zadowolony, bo karta po sparowaniu z dość spoko zasilaczem (MSI A850G) była bezgłośna. Od około tygodnia z budy zaczęły dolatywać dziwne odgłosy w czasie grania. Myślałem, że to jeden z przednich wentylatorów w moim Focusie 2 od Fractala i olałem temat, bo uznałem, że w wolnej chwili wymienię wentylator. Dzisiaj jednak zdjąłem panel boczny i okazało się, że ten dźwięk dolatuje z karty. Czy ktoś bardziej zorientowany w temacie może powiedzieć, czy to cewki czy wentylator? Skłaniałbym się ku cewkom.

Poniżej link do filmu (na nagraniu jest to dość ciche, w rzeczywistości jest gorzej):

https://fileport.io/ZyWZe6dLaAWS

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Cicho masz to na grane. Odsłuchałem w słuchawkach. Ewidentnie słychać że to jest wentylator. 

Edytowane przez pawlooo

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na słuchawkach słychać to bardzo wyraźnie, to na pewno nie cewki, tylko wygląda na wentylator, sprawdź który przez delikatne zatrzymanie wentylatora palcem na środku wentylatora. Sprawdź też inne wentylatory, czy to na pewno ten od GPU, czy może ten od chłodzenia CPU.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Podpisuje się jak wyżej, na 100% wentylator terkocze lub cała ramka z wentylatorami na radiatorze wpada w rezonans (odsłuchane na słuchawkach z podbitą głośnością na max) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mały update, bo jakoś dużo nie testowałem. Ta karta wymaga 6+6+4 piny do zasilenia. Także jeden 2-pinowy kabelek zwisał luźno i kiedy wentylator wchodził na wyższe obroty, a kabel dotykał obudowy karty, to dźwięk rezonował na całą budę. Wczoraj podpiąłem to trytytką i wydaje się oki. 

• Haha 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 godzin temu, najs_sc napisał:

Ta karta wymaga 6+6+4 piny do zasilenia

A nie 8 + 8 + 6 ?

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Kolejny update, bo jednak problem nie jest rozwiązany. 

Zrobiłem dalszą inwestygację, bo zastanawiałem się czemu raz się te dźwięki odpalają, a raz nie. 

Przeleciałem w MSI Afterburner co 5% działanie wentylatora. 

Wentylator przy 70% zaczyna lekko hałasować, przy 75% jest znacznie bardziej słyszalne, zaś największe disco odpala się na 80%. Przy 85% i wyżej oraz do 70% ten problem w ogóle nie istnieje, więc felerna jest praca między 70, a 80%. 

Karta ma raptem 2 miesiące i przez miesiąc była całkowita cisza. Kupiona jako nowa. 

Zauważyłem, że masa 3070 i 3070 Ti (szczególnie tych drugich) ma ten problem i nawet firmy to niekoniecznie uznają na RMA. Coś jak z piszczącymi cewkami. 

Zrobili z tego "ficzer".

Edytowane przez najs_sc

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Takie coś istnieje od lat i wiele osób to ma przykładowo chłodzenie wpada w rezonans na 49% a na 50% potrafi pracować "jak po maśle" aby przy 51% znów wpadać w wibracje :E dlatego ja zawsze steruje manualnie (robię profil ze sztywnymi obrotami które mi pasują jako złoty środek kultura pracy/wydajność) i omijam wartości na których coś wpada w rezonans, buczy, świszczy itd :] 

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja trochę kart w ostatnich 2 latach przerobiłem (to chyba moja 5-ta) i 1-szy raz się z tym spotykam. Teraz w sumie nie wiem co robić. Zignorować i się irytować (gram na głośnikach), wystawić na OLX  i sprzedać ze stratą paru stów praktycznie nową kartę czy odsyłać na RMA i potem na OLX.

Problem mam taki, że praktycznie tylko w czołgach wentyle pracują na tych 80% na automacie. Wszystko inne w co gram albo nie wymaga takich obrotów, albo chodzi od razu na ponad 80. Krzywą bym może i się pobawił, ale kto wie co z tym wentylem będzie za jakiś czas skoro miesiąc był spokój. Także dla mnie chyba będzie najlepiej ją sprzedać i kupić 4070 za 2400. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Send1N napisał:

Takie coś istnieje od lat i wiele osób to ma przykładowo chłodzenie wpada w rezonans na 49% a na 50% potrafi pracować "jak po maśle" aby przy 51% znów wpadać w wibracje :E

Polecam oszukać system i od 48% do 52% zrobić szybszy przeskok prędkości wentylatorów.

10 godzin temu, najs_sc napisał:

Wentylator przy 70% zaczyna lekko hałasować, przy 75% jest znacznie bardziej słyszalne, zaś największe disco odpala się na 80%. Przy 85% i wyżej oraz do 70% ten problem w ogóle nie istnieje,

no, czyli zrób szybki przeskok RPM z 70% do 85%.

ps. choć nawet dojazd do tych 70% to wydaje mi się dużo - ile jest RPM przy tych 70%?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wystawiłem na OLX i poinformowałem kupującego. Sprzedam za 1500 zł. Dopłacam 800 zł do 7800 XT https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/podzespoly-komputerowe/karty-graficzne/karta-graficzna-powercolor-radeon-rx-7800-xt-red-devil-16gb

Nie wiem czy warto, natomiast nie lubię tracić czasu na RMA, choć to jest dla wielu pierdółka i część ludzi by zignorowała albo ustawiła inną krzywą. Tutaj jednak 16Gb VRAM się przyda a i zapas mocy trochę większy. Mam nadzieję, że nie popełniam błędu, ale sam się przekonam :D 

• Like 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Trza było brać dwa miesiące temu 🙂

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 minuty temu, AndrzejTrg napisał:

Trza było brać dwa miesiące temu 🙂

Po ile wtedy stała? Widziałem tylko na pepperze okazje na ten model za 2400 z Niemiec z Avatarem. Tutaj mam za 2300.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mniej więcej 2700. Miłego użytkowania 🙂

Ps 

Nie cytuj posta pod postem 🙂 używaj @ i nicka.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi