Skocz do zawartości
Userkamil

OLED a oczy? Czy macie lampkę w pokoju?

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, ArgusSamuaro napisał:

Śmiechem żartem ale nigdy nie miałem problemu z oczami i zawsze używałem starego monitora VA 1080p - staruszek. (...)Zbadam oczy, wyszło -1.5, -0.5 i silny astygmatyzm. Zmieniłem monitor na początkowo GIGABYTE G32QC VA i po czasie problem znikł

Czyli co? Na co dzień nie widziałeś że słabo widzisz, monitor Ci to uwypuklił, a znowu po zmianie na VA odzyskałeś wzrok sokoła? :E

  • Haha 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, Gonzo3211 napisał:

Czyli co? Na co dzień nie widziałeś że słabo widzisz, monitor Ci to uwypuklił, a znowu po zmianie na VA odzyskałeś wzrok sokoła? :E

Nigdzie nie napisałem, że słabo widzę, widziałem. Wada, którą mam sprawia że w moim odczuciu wszystko widzę dobrze, nie potrzebuje okularów na codzień choć gdy zakładałem okulary te specjalistyczne u okulisty różnica delikatna była ale nie na tyle duża abym się nad tym spuszczał.
Napisałem, że po przesiadce na IPS pojawiło się wiele różnicy dziwnych dolegliwości związanych z astygmatyzmem, których podczas użytkowania VA nie było. Po przesiadce na VA/OLED znikły. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro -1,5 i "silny astygmatyzm" to dobre widzenie to spoko :E

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry ale albo nie masz wady albo głupoty gadasz, bo przy takim astygmatyzmie to miałeś objawy już dużo wcześniej. Polecam popatrzeć na źródła światła nocą ;) 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, Gonzo3211 napisał:

Skoro -1,5 

To jest już dosyć dokuczliwa wada krótkowzroczności, ale na drugim oku ma tylko -0,5, może patrzył na jedno oko tylko :E

Ale silny astygmatyzm...

Taka różnica między oczyma jest ciężka do skorygowania okularami. Ale ja już bym chyba to wolał niż nic praktycznie ostro nie widzieć na jedno oko z odległości większej jak dwa metry.

47 minut temu, galakty napisał:

Sorry ale albo nie masz wady albo głupoty gadasz, bo przy takim astygmatyzmie to miałeś objawy już dużo wcześniej. Polecam popatrzeć na źródła światła nocą ;) 

Jest masa osób, którzy wręcz myślą ze to nie jest wada i ze wszyscy tak widza.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Astygmatyzm 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

E przetrzyj tylko apart w smartfonie i będzie G...ou  wait :E

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potem nic dziwnego że ktoś ma bóle oczu jak gapi się bez korekcji wzroku z 60 cm na taflę ekranu świecącą pewnie na 75% jasności... ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, galakty napisał:

Astygmatyzm 

O kurna aż się przyjrzę wieczorem bo mam wrażenie że ja widzę coś pomiędzy tymi dwoma zdjeciami.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy powinien dbać o wzrok, szczególnie jak siedzi dużo przed ekranem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Nie róbcie jaj 😄 - 1,5 to już jest znaczącą wadą, którą powinno się skonsultować z okulistą. Tego nie da się nie zauważyć i już ma wpływ na widzenie podczas jazdy. Ja przy -1,0 dostałem już okulary do jazdy bo już niewyraźne widzenie.

Edytowane przez Necronom
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Necronom napisał:

Nie róbcie jaj 😄 - 1,5 to już jest znaczącą wadą, którą powinno się skonsultować z okulistą. Tego nie da się nie zauważyć i już ma wpływ na widzenie podczas jazdy. Ja przy -1,0 dostałem już okulary do jazdy bo już niewyraźne widzenie.

Widzisz a ja przez 28 lat nie zauważyłem tej wady a tym bardziej astygmatyzmu. Żyłem, ze świadomością, że to normalne? Dziennie robię średnio tysiąc kilometrów, weekendami jeżdżę motocyklem a wieczorami gram, oglądam seriale i czytam książki. 
Powtórzę! Gdy ubrałem okulary specjalistyczne z doborem szkieł u okulisty zwróciłem uwagę, że wszystko jest bardziej ostre, wyraźniejsze ale nie było przy tym efektu WOW! Czy abym choć przez sekundę pomyślał „ jezu ale teraz super widzę” 

Dopiero przy zmianie monitora zacząłem odczuwać całe zło moich oczu. 
 
Co nie oznacza, że nie mam wady ani astygmatyzmu i nie powinienem się tym zainteresować bo problem jest i trzeba dbać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może uwierzyłbym w takie coś jakbym sam od prawie 10 lat nie nosił okularów. Przy korekcji nawet -1,0 od razu widać znaczną poprawę jakości widzenia, więc przy większej wadzie i jeszcze na dodatek astygmatyzmie tym bardziej byś to widział. Wada nie powstaje od razu, a jeszcze piszesz, że na drugim oku masz znacznie mniejszą. Przy takiej różnicy nie ma opcji nie widzieć tego i widzenie będzie się rozmazywać. Sorry, ale nie wierzę ;)

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Necronom napisał:

Może uwierzyłbym w takie coś jakbym sam od prawie 10 lat nie nosił okularów. Przy korekcji nawet -1,0 od razu widać znaczną poprawę jakości widzenia, więc przy większej wadzie i jeszcze na dodatek astygmatyzmie tym bardziej byś to widział. Wada nie powstaje od razu, a jeszcze piszesz, że na drugim oku masz znacznie mniejszą. Przy takiej różnicy nie ma opcji nie widzieć tego i widzenie będzie się rozmazywać. Sorry, ale nie wierzę ;)

Nie będę Cię przecież przekonywać ale cieszę się, że wiesz lepiej niż specjaliści i ja sam bo przecież pisałem o przypadku kumpla szwagra :wiggle: A jeśli chodzi Ci o współczucie Twoich 10 lat noszenia okularów to uspokoję Cię bo ja też będę przez rok nosił do czasu korekty laserowej :E Ale jeśli nadal będzie Ci mało to napisz prywatna wiadomość to prześlę Ci dokumentację medyczną i umówimy spotkanie pod wariografem czy aby na pewno Cię nie oszukuje 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będziesz robił korekcję przy minusach? Odważna decyzja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już -0.75 jest dokuczliwe. Oczywiście można to ignorować, człowiek się do wszystkiego (prawie) zaadaptuje. Przykład kolegi z góry to potwierdza, chociaż trochę sobie zaprzecza, bo jeśli po założeniu okularów z korekcja jest lepiej, tzn. że bez jest gorzej, a tak funkcjonował przez lata. Ja zdecydowałem się iść do okulisty, jak zauważyłem, że z większej odległości zamazują mi się szczegóły twarzy ludzi, na których patrzę. No i to było już przy -0,75. Oczywiście okazało się, inni szatani też byli tam czynni (astygmatyzm i plusy). 

15 godzin temu, galakty napisał:

Potem nic dziwnego że ktoś ma bóle oczu jak gapi się bez korekcji wzroku z 60 cm na taflę ekranu świecącą pewnie na 75% jasności... ;) 

Daj więcej nitów, oko wytrzyma :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, CajraX napisał:

Będziesz robił korekcję przy minusach? Odważna decyzja.

a jaka jest różnica w korekcji przy plusach i minusach? poza oczywistymi względami oczywiście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Taka, że z wiekiem minusy się z reguły niwelują, bo oko idzie w plusy. Ludzie sobie robią korekcję przy minusach, a po latach mają pretensje, że widzą gorzej niż wcześniej. Ośrodki medyczne nie bardzo o tym informują, bo nie mają w tym interesu. Też nie mam zamiaru nikogo odstraszać, ale tylko polecam dogłębnie zbadać temat. Jeszcze trzeba pamiętać o tym, że podpisuje się stertę papierów o świadomości ryzyka, a sami okuliści jakoś nie bardzo na sobie stosują tak fantastyczne metody.

Edytowane przez CajraX
  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi wystarczyła informacja że przez pół roku nie mogę dźwigać, wolę okulary niż powikłania :szczerbaty:

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Odwrotnie ;) Nadwzroczność się cofa, co jest naturalnym procesem starzenia się oka. Krótkowzroczność z wiekiem się nie niweluje a wręcz przeciwnie, pogłębia i mogą dojść inne wady. Co najwyżej może się ustabilizować, co jest m.in. ważne jeżeli chce się przeprowadzić korekcję laserową.

Edytowane przez Necronom
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krótkowzroczność może się co najwyżej zatrzymać albo spowolnić, nigdy się nie cofnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już nikomu nie można wierzyć. Jeszcze niedawno rozmawiałem z okulistą i przekazywał mi inne informacje, niż te, które teraz znajduję w sieci. Pewne jest tylko to, że okuliści sami najczęściej noszą okulary😆

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz krótkowzroczność, np -3 i z wiekiem pojawi ci prezbiopia np. +2, to wystarczy, że ściagniesz okulary i masz efekt +3, czyli nawet więcej.

Natomiast jak zrobisz sobie laserową korektę na 0, to w przypadku prezbiopii +2 trzeba po prostu nałożyć takie okulary do czytania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.05.2024 o 11:24, ArgusSamuaro napisał:

Śmiechem żartem ale nigdy nie miałem problemu z oczami i zawsze używałem starego monitora VA 1080p - staruszek. Zmieniłem na LG 27GP850 IPS i zaczął się horror - mdłości, bóle głowy, nudności, wahania błędnika, zawroty głowy i ogromna niechęć do pracy przed komputerem. Pomyślałem, umieram. Przebadałem się cały i wyszło, że jestem okaz zdrowia i wtedy pomyślałem! Zbadam oczy, wyszło -1.5, -0.5 i silny astygmatyzm. Zmieniłem monitor na początkowo GIGABYTE G32QC VA i po czasie problem znikł a aktualnie używam Acera Predatora OLED i nadal wszystko super. 
Być może to efekt wielu lat ale dopiero LG IPS ujawnił wszystkie wady moich oczu.

 

23 godziny temu, MarioDee napisał:

Sam u siebie zauważyłem, że moje oczy bardziej akceptują matrycę VA niż IPS. Ostatnio przerabiałem kilka monitorów IPS i za każdym razem czułem dyskomfort oczu dość mocny, mimo że też zmieniałem z monitora IPS HP 27 Gaming. Widocznie on jakoś był jeszcze w miarę tolerowany przez oczy. Wcześniej miałem też IPS, ale Eizo, ale jednak Eizo nie byle co jednak, dla oczu był ok. Ale teraz w końcu udało mi się Della n matrycy IPS kupić i i co, jakoś czuję że jest znacznie lepiej w porównaniu z monitorami IPS. Coś w tym jednak jest, że jednego typu monitora oczy tolerują, innego nie.

To są uroki matryc IPS. Słyszałem wiele opinii, że te matryce nie służą użytkownikom (bóle głowy, bóle oczu, nadmierne zmęczenie wzroku itp.) dlatego wciąż używam TN, a jeśli bym zmieniał to tylko na VA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie ciekawy temat. Są jakieś informacje dlaczego może tak być - w sensie - że IPS nie służy użytkownikom albo że niektórzy są bardziej "wrażliwi" na ten typ matrycy? Ja w życiu przerobiłem TN, IPS, VA i OLED i nie zauważyłem żeby któraś z nich powodowała większe negatywne odczucia niż inne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...