Skocz do zawartości
Xanas

Wymiana procesora po X latach.

Rekomendowane odpowiedzi

jakiś czas temu wymieniałem kartę graficzną i Ram w komputerze ale ostatnio grałem w Dragon's Dogma 2 i zużycie procesora tam wyniosło 100% więc pomyślałem że czas na wymianę procka bo idąc założeniem że komputer działa tak szybko jak jego najwolniejsza czesć to by się przydało by nie zamulać karty graficznej. 

Mój obecny zestaw:

Ram: 32GB
Grafika: RTX 3070 6 GB
Procek: Intel I7 6700k
Płyta główna: Asus Z170 pro gaming

No i zastanawiam się jaki procek byłby tu odpowiedni tak do 3000 zł. No i domyślam się że płyta główna też do wymiany bo pewnie już sa inne sockety niż przy moim I7?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Masz bardzo atrakcyjny budżet, dla tego zaproponuję przesiadkę z obecnego seta na nowy.

Trzeba zmienić płytę, procesor i pamięci.

Płyta: https://allegro.pl/oferta/asrock-z790-pg-riptide-s1700-4ddr5-hdmi-dp-atx-15304451907

Procesor: https://allegro.pl/oferta/procesor-intel-core-i5-14600kf-14-generacja-box-14527986633

Pamięci: https://www.x-kom.pl/p/1131297-pamiec-ram-ddr5-patriot-32gb-2x16gb-7000mhz-cl32-viper-venom.html

Napisz, jaki masz zasilacz.

Stare graty sprzedasz na allegro i będzie jakiś zwrot gotówki :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Zapomniałem napisać Ram mam 

Pamięć RAM GOODRAM IRDM DDR4  (4x8GB) 3200MHz, a one nie pójdą na nowej płycie? 

Zasilacz na 99%: CHIEFTEC Smart GPS-600A8 600W  - musiałbym rozebrać ale albo 600W albo 700

A właśnie. Są jakieś istotne różnice miedzy procesorami I5 a I9. Bo tak nie ogarniam tych numerków że z I7 przenoszę się na I5 xd 

Edytowane przez Xanas

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Można złożyć platformę na DDR4, ale DDR4 już są zastępowane przez DDR5, więc kupno płyty na DDR4 jest cofaniem się w rozwoju.

Szybkie pamięci potrafią nie źle przyśpieszyć platformę Intela.

Te pamięci co masz obecnie DDR4 trzeba  sprzedać i kupić DDR5.

Zalinkowane masz podzespoły na DDR5 dla Intela, ale można coś sklecić też na AMD.

I9/I7/I5 różnią się w każdej generacji i I5 jest najniżej a I9 najwyżej.

Proponując I5 14 gen otrzymujesz 14 rdzeni w cenie 1400zł i jest to procesor świetny do gier i zastosowań programowych - na lepszy nie ma funduszy.

Zasilacz z tego co piszesz wystarczy z zapasem.

Parę testów:

https://www.purepc.pl/test-procesora-intel-core-i5-14600k-niewiele-wydajniejszy-od-intel-core-i5-13600k-jak-dziala-z-pamiecia-ram-ddr5-8000-mhz

https://www.purepc.pl/ktory-procesor-zyskuje-wiecej-na-szybkiej-pamieci-ram-ddr5-test-procesorow-intel-core-i5-14600k-vs-amd-ryzen-7-7700x

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na tym komputerze tylko grasz, czy też jakaś obciążająca praca będzie wykonywana?
Moim zdaniem nie ma sensu podkręcać, więc i płyta Zxxx jest zbędna. W testach zyskuje się <5%, a kosztuje to ponad 100 watów.
Kolejne serie intelów to tylko odświeżona seria 12xxx z wyższym taktowaniem i dodaniem rdzeni E, które są prawie bez znaczenia w grach, poza uwolnieniem tych mocnych rdzeni P w pełni do gier?

Chcę tylko powiedzieć, że efekt będzie praktycznie ten sam z i5 12600KF / 13400F / 13500, gdy nie ma się rtx4090 
Z AMD można kupić na razie 7500f / 7600 jeśli integra się przyda i zobaczyć co przyniesie kolejna seria. I tak nie wykorzystasz tych procesorów z RTX3070, ale będzie znacznie lepiej, niż z obecnym procesorem.
Ryzen 7 7800X3D ma praktycznie tą sama wydajność, a pobiera znacznie mniej prądu, przez co schłodzisz to pewnie nawet ferą 5 :E Nie mówiąc o ruszeniu z pełnią mocy na każdej płycie.
Po prostu może lepiej wydać na razie mniej, a resztę władować w GPU, gdy będzie okazja lub potrzeba?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Czy to musi być koniecznie intel? Bo jeżeli nie to na AM5 poskładasz spokojnie zestaw który na lekko będzie na podobnej lub wyższej półce wydajności a zawsze zostawi jakąś furtkę np. na zmianę procesora. Pakując się np w intel 14th gen idziesz w podstawkę, która za pół roku będzie już technicznie uśmiercona :/ Ciul, że wciąż wydajna ale już np 16tej generacji w płytę nie wrzucisz :/ 

Jak kolega wyżej, weź sobie porządne mobo na b650, wrzuć tam 7600 i niezłe ramy to spokojnie 3k Ci z górką wystarczy a jak sprzedasz swoje komponenty w granicach 6-7 stów to zawsze coś jeszcze wróci.

Edytowane przez Qrdello

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A może by się jeszcze pobawić platformą i wsadzić tam "po chińsku" 9900K? Chyba powinna wejść. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Akurat nie podkręcam za bardzo podzespołów więc dzięki za podrzucenie tańszej wersji. Pomyślę i wybiorę co mi podpasuje. :) Dzięki wam. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@Xanas podaj pozostałe części zestawu ( chłodzenie, zasilacz, obudowę, )

Obecnie bratu będę też z 6gen ulepszał peceta ale do wydania będzie około 2200 zł i przesiadka z DDR4 na DDR5.

Edytowane przez ket_rab

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
21 minut temu, ket_rab napisał:

@Xanas podaj pozostałe części zestawu ( chłodzenie, zasilacz, obudowę, )

Obecnie bratu będę też z 6gen ulepszał peceta ale do wydania będzie około 2200 zł i przesiadka z DDR4 na DDR5.

Pamięć RAM GOODRAM IRDM DDR4  (4x8GB) 3200MHz,

Zasilacz: CHIEFTEC Smart GPS-600A8 600W

Grafika: RTX 3070 6 GB
Procek: Intel I7 6700k
Płyta główna: Asus Z170 pro gaming

Chłodzenie procka to coś takiego (podwójne wentylatory): https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-endorfy-fera-5-dual-fan-ey3a006-11788461/?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=19706589240&gad_source=1&gclid=Cj0KCQjwqpSwBhClARIsADlZ_TnsUcqCx3gtfeqE30iNROlFLBFQQR44uSmBQlSenBA_gfYvjrjOKIwaApJ6EALw_wcB

A obudowa to nie pamiętam. Wiele lat temu kupiona ale duże pudło SilentiumPC. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Karta 3070 8GB nie ma 6GB.

Chłodzenie średnie, ale jak zrobisz UV procesora to podejrzewam, że wystarczy do utrzymania przyzwoitych warunków pracy.

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, leven napisał:

Karta 3070 8GB nie ma 6GB.

Chłodzenie średnie, ale jak zrobisz UV procesora to podejrzewam, że wystarczy do utrzymania przyzwoitych warunków pracy.

mój błąd . Faktycznie 8 :d 

co to znaczy UV procesora? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Pamiętaj jeszcze o wymianie chłodzenia CPU. Poza tym, że swojego (starszego) chłodzenia nie zapniesz na 90% płyt z LGA1700 (tylko niektóre płyty mają zdublowane otwory montażowe) to Intel 14600KF się masakrycznie grzeje pod obciążeniem i wymaga wydajnego chłodzenia. Z niedrogich i sprawdzonych rozwiązań polecam np. takiego Thermalright Peerless Assassin 120 lub Phantom Spirit 120. Jak chcesz drożej i ciut lepiej to zapraszam po NOCTUę NH-D15 lub chłodzenie wodne.

Płyta z chipsetem "Zx90" przyda się do ewentualnego undervoltingu procesora. Na niższych chipsetach tego nie zrobisz.

Pod względem efektywności energetycznej współczesne generacje Ryzenów (AM5) są zdecydowanie lepsze. 

Sam ostatnio przerabiałem temat: Intel czy AMD w podobnym budżecie i zdecydowałem się na AMD (zestaw z mojej sygnaturki).

Edytowane przez kola01

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@kola01zrobisz UV na niższych chipsetach, nie potrzebujesz do tego z790. Na tym co mam Gigabyte b760 gaming x ax bez problemu można nawet o 0,16v bez straty wydajności. Wtedy 14600kf wcale się nie grzeje masakrycznie, na przeciętnym fortisie 5 dual mam 85 stopni w cb23 i 65 w grach. Nie widzę potrzeby wydajniejszego chłodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Z tym b760 gaming x ax mnie zaskoczyłeś. Przy każdej tego typu rozmowie na forum, wszyscy podkreślali, że prawdziwe  UV Inteli 12/13/14-gen to tylko na "Z". Osobiście nie jestem tego w stanie zweryfikować (mam AMD).

Ile masz obrotów na tym Fortisie pod obciążeniem? Nie sztuka ustawić krzywą obrotów wysoko. Kultura pracy też jest ważna.

Edytowane przez kola01

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Trzeba przyznać że u Intela to przykro się robi, kiedyś Płyty Z służyły do podkręcania dzisiaj do UV...

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
29 minut temu, kola01 napisał:

Z tym b760 gaming x ax mnie zaskoczyłeś. Przy każdej tego typu rozmowie na forum, wszyscy podkreślali, że prawdziwe  UV Inteli 12/13/14-gen to tylko na "Z". Osobiście nie jestem tego w stanie zweryfikować (mam AMD).

Ile masz obrotów na tym Fortisie pod obciążeniem? Nie sztuka ustawić krzywą obrotów wysoko. Kultura pracy też jest ważna.

No nie, obecnie na b760 bez problemu robi się UV. Na Asusie b760 tuf gaming też można.

Ile mam obrotów nie wiem, chodzi na auto. W grach kompletnie niesłyszalny, tylko karta generuje hałas, w cb23 oczywiście słychać ale mało mnie to obchodzi bo służy mi to tylko do testowania stabilności.

Zresztą Fortis 5 z fluctusami jest mega cichym chłodzeniem.

Edytowane przez razeks

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Czy chłodzenie jest ciche czy nie, w głównej mierze zależy od ustawionego przez użytkownika rpm. jego wentylatorów. Im większa skuteczność chłodzenia samego radiatora, tym mniejsze rpm można ustawić na jego wentylatorze/wentylatorach. 

O takim Fortisie można zarówno powiedzieć, że jest cichy lub głośny. W rzeczywistości wydajność jego radiatora jest średnia, adekwatna ceny, choć w podobnej cenie są lepsze chłodzenia, które podałem wyżej. 

Edytowane przez kola01

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@kola01Ok, dzięki za ogólne wyjaśnienie jak działają chłodzenia i stwierdzenie czy moje chłodzenie, którego nigdy w życiu na własne uszy nie słyszałeś jest ciche lub głośne😆 Bardzo wiele to zmienia w moim życiu, dobra robota👏 

Jak "głośny" jest Fortis 5 dual przy swoim maksymalnym RPM 1400 w porównaniu z różnymi aio możesz przeczytać tutaj: 

https://www.purepc.pl/test-silentiumpc-fortis-5-i-fortis-5-dual-fan-coolery-dla-procesorow-z-dobrym-stosunkiem-ceny-do-wydajnosci-i-cichymi-wentylator?page=0,7

Może uwierzysz 

Edytowane przez razeks
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak dla wyjaśnienia, Fortisów od firmy Cooling zamontowałem setki i każdego jednego słyszałem w trakcie uruchamiania/konfiguracji. Na takim i5-14600KF na większym obciążeniu w ciągu kilku sekund wchodziły na max obroty a temp CPU skakała do 100 stopni. Masakra. Nie bawiłem się w ich UV bo to już zadanie dla użytkownika. 

Fluctusy są faktycznie nieco cichsze od innych budżetowych wentylatorów, choć i tak daleko im do markowych rozwiązań. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@kola01 No ciekawe rzeczy opisujesz Panie montażysto, bo z testów wynika że fluctusy w fortisie 5 przy max obrotach są cichsze niż w Twojej markowej Noctui za 600 zł🤣

https://ithardware.pl/testyirecenzje/test_silentiumpc_fortis_5_i_fortis_5_dual_fan_tak_cichego_chlodzenia_nie_mialem-18676-8.html

Masakra nie? Faktycznie wszystkie testy w internecie muszą się mylić bo Twoja wiedza jest najbardziej Twoja. Ja również nie wiem jaki posiadam produkt mimo że nawet UV nie robiłeś. I nie musisz traktować mnie jak nooba mówiąc że coś tam w życiu montowałeś bo swoją przygodę z procesorami na p5 zacząłem jak 90% użytkowników tego forum jeszcze siedziało w pieluchach albo w planach nie było.

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Może zamiast wyszukiwać reklamowe artykuły z marnej jakości portali, to pokażesz coś od renomowanego, szanowanego  portalu jakim jest TechPowerUP, gdzie widać, jak Fortis szybko zdycha pod obciążeniem. Różnice są kosmiczne Fortis vs Noctua NH-D15, nie tylko w temperaturach ale też i głośności.

Tu różnice w zakresie chłodzenia: temp_oc_aida_intel.png

A tu wyniki po znormalizowaniu głośności:  temp_oc_aida_intel_no.png

Mnie jednak szczególnie interesowały wyniki testu chłodzeń dla platformy AM5 i CPU zbliżonym do mojego (15:35s), gdzie Noctua NH-D15 z ofsetem ma 1 miejsce a Fortis, który jest dużo gorszy od Dark Rock Pro 4 byłby daleko pod pokazywanym wykazem.

Edytowane przez kola01

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@kola01Serio ale czemu te Twoje wykresy mają służyć? Do pokazania że aio czy nhd15 są wydajniejsze od Fortisa? Przecież to wie dziecko w piaskownicy.

Napisałeś w tym temacie bzdury:

1. Autor nie "zapnie" swojego chłodzenia pod lga1700, jakbyś nie mógł popatrzeć że ma fere 5 pod tą podstawkę.

2. Nie da się zrobić UV na b760... Nie jest to wiedza tajemna że się da, dostępna od wczoraj tylko grubo od ponad pół roku.

3. 14600kf masakrycznie się grzeje pod obciążeniem. Nie, nie grzeje się masakrycznie jak ktoś świadomie użytkuje komputer i nie potrzeba bardzo wydajnego chłodzenia, to nie 14700k czy 14900k.

Wytknąłem Ci błędy i tyle, a serio jak takich podstaw nie ogarniasz to świadczy, że nie jesteśmy równorzędnymi partnerami do dyskusji.

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi