Skocz do zawartości
Bunsen

Radeon RX 7900 GRE vs RTX 4070 Super

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Która z kart jest wydajniejsza, lepsza ? Oglądam filmiki na yt, czytam fora, różne recenzje i wszędzie piszą inaczej :/ Raz na korzyść jednej, raz drugiej. Oczywiście bez wspomagaczy typu RT, DLSS bo tu wiadomo że Nvidia górą. Z 7900 GRE podoba mi się Sapphire Nitro+ i cena też całkiem spoko - 2872zł. Z kolei RTX nie mam pojęcia, który jest spoko, najbardziej cenowo przemawia Gigabyte Eagle bo potem większość modeli przekracza już 3k. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No to wiadomo, że fanboje swoje będą chwalić :P Zastanawiam się, która karta lepiej poradzi sobie z 34 calowym ekranem ultrawide. Wydaje mi się, że ta większa pamięć może się przydać choć mogę się mylić. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Obie konstrukcje mają swoje zady i walety. Najlepiej przeanalizuj jakie masz potrzeby, popatrz testy i wybierz konstrukcje Ci odpowiadającą. Tutaj istotny jest indywidualizm.

Podpowiem, że karta zielonych będzie lepsza do tytułów z RT.

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, Bunsen napisał:

Zastanawiam się, która karta lepiej poradzi sobie z 34 calowym ekranem ultrawide. Wydaje mi się, że ta większa pamięć może się przydać choć mogę się mylić. 

Nie wiem czy dla którejkolwiek z nich wystarczy "pary" żeby na ekranie ultrawide uruchomić grę na wystarczająco wysokich detalach żeby zabrakło VRAMu. Przewagą Radeona jest niższa cena (choć to się nieco wyrównuje jak RTXy tanieją), przewagą nVidii są bajery typu RT.

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 godzin temu, Bunsen napisał:

najbardziej cenowo przemawia Gigabyte Eagle bo potem większość modeli przekracza już 3k. 

3k to twardy limit? Bo za 3300 zł jest szybszy 7900 XT.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
7 godzin temu, Bunsen napisał:

Cześć. Która z kart jest wydajniejsza, lepsza ? Oglądam filmiki na yt, czytam fora, różne recenzje i wszędzie piszą inaczej :/ Raz na korzyść jednej, raz drugiej. Oczywiście bez wspomagaczy typu RT, DLSS bo tu wiadomo że Nvidia górą. Z 7900 GRE podoba mi się Sapphire Nitro+ i cena też całkiem spoko - 2872zł. 

W nowych sterach odblokowali OC dla pamieci 7900GRE (było mocno ograniczone ) i sporo to daje z tego co widziałem w jakimś newsie (bodajże ~10% w teście techpowerup ). Pulse, pół miesiąca temu, był do dostania za 2527zł, a Pure za 2625,55zł, więc na pewno nie dałbym 2872, bo co jakiś czas gdzieś jest promocja na coś, a ceny kart raczej rosnąć nie będą, a prędzej spadać, bo premiery nowych kart są na horyzoncie już nie tak odległym.

Edytowane przez aka_rock
  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
33 minuty temu, kalderon napisał:

3k to twardy limit? Bo za 3300 zł jest szybszy 7900 XT.

Nie jest, ale w sumie to tak można dokładać i dokładać kończąc na 4090 :P A jaki model proponujesz ? Też coś od Sapphire ? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Najtańszy, przy 7900 XT już za bardzo nie ma złych modeli.

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Najtańszy model ze wszystkich to ASRock RX 7900 XT Phantom Gaming - 3340zł. Tańszego modelu nie znalazłem. Chyba postawię na niego, względem RTX 4070 Super to trochę ponad 300zł różnicy a wydajność większa. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Bunsen Zerknij na poniższe linki z testu 7900 GRE na PurePC, jak zawsze zależy w co grasz ;) 

Rasteryzacja >>> 7900 XT o 20% szybszy od 4070 Super w 1440p

RT >>> 4070 Super o 12% szybszy od 7900 XT w 1440p 

W Cyberpunku naładowanym po brzegi RT przewaga 4070 Super nad 7900 XT rośnie do 33%.

Cyberpunk 1440p

Teraz wszędzie już wrzucają RT, nawet do Diablo 4 gdzie kompletnie tego nie widać a wymagania w górę o 40% (?) czy jakoś tak. Myślę, że trend "wrzucamy RT wszędzie gdzie można", będzie się rozwijać. Do tego na korzyść RTX dochodzi lepsze wsparcie w postaci DLSS 3 gdyż FSR 3 jakościowo to jeszcze nie to a dla obu kart za jakiś czas wszelkie wsparcie się przyda, nie kupujesz top grafiki, raczej mocną średnią półkę wydajnościową. No i RTX potrzebuje 100W mniej energii. 

Jednak jeżeli już dotarłeś do 3300 to za taką kasę w KR System masz szybszy od 4070 Super o 10% model 4070 Ti a za kolejne 5-6 stówek kolejne 7% szybszy 4070 Ti Super. Można tak jak sam zauważyłeś bez końca ;)

Od wyników w 1440p odejmij 20% i będziesz miał dla 3440x1440. To z moich testów gdyż również mam 21:9. 

• Thanks 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, crux napisał:

Do tego na korzyść RTX dochodzi lepsze wsparcie w postaci DLSS 3 gdyż FSR 3 jakościowo to jeszcze nie to

DLSS 3 i FSR 3 względem poprzedników dokładają głównie generatory klatek, a ten od AMD jest równie dobry jak nVidii, do tego działa w każdej grze na DX11 i DX12.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, crux napisał:

@Bunsen Zerknij na poniższe linki z testu 7900 GRE na PurePC,

"test purepc" można odpuścić i się rozejść jak zawsze :E 

• Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chcesz RT bierzesz RTX. Nie chcesz RT bierzesz amd, a te OC na karcie gre, to jest realnie jakieś 3%.  Ja zabrałem jakiś czas temu do nowego kompa asrocka Challengera ale 7800xt i jestem bardzo zadowolony.

• Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 godzin temu, Send1N napisał:

"test purepc" można odpuścić i się rozejść jak zawsze :E 

I dobrze, że w ten sposób piszesz. Również mam wątpliwości, choćby ostatni test 5800X3D o czym pisałem tam w komentarzach, ale nikt nie widział właściwie problemu to odpuściłem mimo wszystko nieprzekonany. Oktaby za rękę jednak nikt nie złapał, że coś jest z palca wyssane. Jeżeli tak jest to chętnie poczytał bym konkretną analizę i wytkniecie błędów, nieścisłości itp. bez rzuconego lekka ręką komentarza PPC = do bani. Kilkaset (zapewne) stron wcześniej w tym temacie nikt nie protestował przy PPC jak również Hardware Unboxed oraz TechPowerUp, uznane za wiarygodne. Jestem w temacie na bieżąco, może coś pominąłem ;)

To nie temat na to, ale chętnie również poczytam gdzie znajdę wiarygodne testy najnowszych GPU i CPU w najnowszych grach w interesującej mnie 1440p. Przy CPU wszędzie 1080p z co najwyżej opcjonalnym 1440p. Rozumiem, że celem jest zmniejszenie wpływu GPU, ale wyższe rozdzielczości są również popularne i zapewne będą coraz bardziej. A w sumie to w jakiej rozdziielczości tutaj każdy gra? Brakuje też w sieci testów niższej półki niż top np. Ile da zmiana 4070/3080 na 4090 przy średnim procku jakim np. 5800X czy 11700K.

Tematów do testów nie da się wyczerpać. Również przydała by się jakaś ankieta na naszym forum kto w co, jak i na czym gra. To był by ciekawy materiał. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@crux Jak coś to na techpowerup są testy prockow w 1440p i 4k, nawet jakieś pojedyncze z rt, tyle że z rtx4090. Tutaj np w miarę świeży jak testowali 14600k:

https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i5-14600k/19.html

Jak chodzi o słabsza kartę to kiedyś mieli w procedurze 3080 o ile dobrze pamiętam, tam różnice były już znacznie mniejsze w 1440p.

Np tutaj: https://www.techpowerup.com/review/amd-ryzen-7-7700-non-x/20.html

Najnowszych gier co prawda nie będzie ale można wnioskować że przy karcie pokroju 3080/4070 procek nie będzie miał dużego znaczenia w 1440p. Testy wydają mi się wiarygodne, sporo bardziej niż ppc, dla mnie nr 1 jak czytam jakieś recenzje.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
54 minuty temu, crux napisał:

Brakuje też w sieci testów niższej półki niż top np. Ile da zmiana 4070/3080 na 4090 przy średnim procku jakim np. 5800X czy 11700K.

To ja ci powiem odrazu co do połączenia słabszego procka i top GPU, nawet na swoim zestawie mam takie momenty w niektórych grach że karta nie pracuje na 100%, tylko na 85-90, bo właśnie procesor jest za słaby. Więc przy takich połączeniach GPU się po prostu nudzi, im wyższa rozdzielczość tym się to niweluje, bo nie jesteś w stanie osiągnąć 140+ fps.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Testy CPU w wysokich rozdzielczościach są zwyczajnie bez sensu, bo to tylko jeden, bardzo specyficzny scenariusz:

• najczęściej najszybsze GPU na rynku, czyli obecnie RTX 4090
  • jakieś konkretne miejsce testowe, czyli ułamek całej gry
  • jakieś konkretne ustawienia graficzne, typowo maksymalne

A każda, jakakolwiek zmiana tych "parametrów", to zmiana balansu CPU/GPU. Także takie testy CPU w wysokich rozdzielczościach są przydatne dla kogoś, kto ma takie samo GPU jak w teście i chce grać w daną grę tylko w miejscu użytym w teście i przy detalach z testu, także są ultra użyteczne :E

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Chłopaki powyżej, zgadzam się z wami, generalnie :) 

Ciekawe co autor ostatecznie wybrał. Osobiście od lat byłem fanem AMD i dalej im oraz Intelowi (w kwestii GPU) kibicuje gdyż nie ma nic gorszego dla konsumenta niż monopol. Aktualnie jednak tylko NVidia.

Edytowane przez crux

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Bardzo poważnie zastanawiam się nad ASRock RX 7900 XT Phantom Gaming, ponieważ jest trochę ponad 300zł droższa od RTX 4070 Super, a nieco bardziej wydajna i powinna lepiej sobie poradzić z monitorem 21:9. Wiadomo, że zawsze można dołożyć, ale to już zbyt wiele. Nie jestem jakimś maniakiem gier i nie potrzebuje aż tak wydajnej karty. Uważam, że 3300zł to i tak jest już zdecydowanie za dużo jak na jeden komponent do komputera :P 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli rt nie jest jakimś mega priorytetem to ja bym brał 7900xt pod 3440x1440. 4070super będzie mocno na styk pod tą rozdzialke, zresztą z rt i tak trzeba będzie stosować dlss z fg.

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pod uwqhd warto dołożyć do RX 7900xt rtx jest dość słaby chyba że się włączy dopalacze 

• Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
18 godzin temu, crux napisał:

Teraz wszędzie już wrzucają RT

Z rzeczywistością ma to niewiele wspólnego. RT jest dalej relatywnie w bardzo niewielkiej ilości gier.

19 godzin temu, crux napisał:

Do tego na korzyść RTX dochodzi lepsze wsparcie w postaci DLSS 3 gdyż FSR 3 jakościowo to jeszcze nie to

Choć jestem przeciwnikiem takich porównań bo w normalnej rozgrywce i tak nie zobaczymy większości tych szczegółów to zwróć uwagę na odwzorowanie obiektów w DLSS 3 i FSR 3 -

https://www.youtube.com/watch?v=pYIGjwf6WFY&t=46s

https://www.youtube.com/watch?v=svvySm6xzEE&t=191s

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zawsze mnie to śmieszy "bierz 4070, bo gry mają RT" tymczasem gry z RT na 4070 40fps a na AMD bez RT 60fps+

Nie żebym był jakimś fanem AMD, ja po prostu jestem fanem czystej wydajności. Nie potrafię i chyba nigdy nie zrozumiem, po co wam te promienie i cienie skoro to tak masakrycznie zabija wydajność. 

Mój głos na 7900xt/gre 

• Like 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Dla mnie w niektórych grach jest większa różnica w jakości obrazu pomiędzy ultra a ultra z rt niż pomiędzy np medium a ultra bez rt. Wtedy warto grać z rt. Czy zabija to wydajność i wymaga bardzo dużo od karty graficznej - oczywiście. Czy tych gier jest bardzo mało - oczywiście, ja gram w takie 3. I nie zmienia to faktu że rtx 4070 super to trochę za mało do 3440x1440 z rt. Przydałby się minimum 4080 super.

Edytowane przez razeks

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi