Skocz do zawartości
MaciekAM-q

NAS oparty na klastrze.

Rekomendowane odpowiedzi

Czy wdrażaliście serwer NAS oparty na klastrze z dwóch węzłów i usługą HA? Jakie oprogramowanie zostało wykorzystane?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie do końca NAS, ale możesz zainteresować sie oprogramowaniem Minio

To oprogramowanie , które jest zamiennikiem chmurowej pamięci (object storage) oparty na protokole S3 (oryginalnie używanym przez Amazona).
Przykładowo Truenas je wspiera przez plugin i można chyba nawet zrobić HA. Jeśli masz odpowiednie oprogramowanie które wspiera protokół S3 (s3fs), to możesz śmiało skorzystać z tego jak ze zwykłego NAS-a.

Sam nigdy nie robiłem HA w Minio, bo nie mam na to sprzętu, ale jeśli masz 2 serwery, to możesz się tym pobawić. Sam Truenas też ma jakieś HA, ale to w płatnej wersji.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z tego co wiem aby ha dobrze działało to musza być 3 serwery. Ja robiłem to na proxmoxie. Mam polaczone w klaster i HA i 3 węzły. A oprogramowanie do nas to do wyboru do koloru dla mnie zdecydowanie najlepiej sprawował Debian może dlatego że go najdłużej używam. Podejrzewam że truenas czy podobne twory też będą działać. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Ale nie czaję, jak NAS w klastrze? Chyba że ci chodzi o Ceph czy GlusterFS ale to są systemy klastrowania samego miejsca. Dopiero na tym budujesz usługi NASowe (systemy plików,sambę, NFS, synchronizację, aplikacje  itp). W sumie Proxmoxa rzeczywiście można wykorzystać bo ładnie się integruje z Cephem więc można by na nim próbować.

Edytowane przez doman18
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zbytnio nie wiadomo co autor chce uzyskać przez łączenie takich rzeczy. Wiem że wymagane są 3 wezly do HA

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi