Skocz do zawartości
Krecik02

I7 4790 + RX 5700XT Czy ma to sens?

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, przychodzę z pytaniem, czy do mojego dość leciwego PC-ta z procesorem i7 4790 jest sens kupować kartę pokroju RXa 5700XT? Aktualnie nie mam żadnego GPU w swoim zestawie, a bardzo chciałbym pograć w nowe gry na średnio/wysokich ustawieniach, bez konieczności kupna nowego komputera (to planuję zrobić w przyszłości).

Dodam że rozdzielczość mojego monitora to 1920x1080p, a pamięci RAM to 2x8GB 1600mHz.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zależy za ile możesz mieć tą kartę. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Celuj bardziej w używane 6600 (z 6-12 miesiącami gwary). 5700xt są po gwarze i często pracowały w koparkach.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

RX6600 mają taki minus że działąją na starszych configach w 3.0x8.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@ShaDow_Pro i co ten minus oznacza? że traci na wydajności 2-3% ? Czy jeszcze coś więcej? Bo było to tu już poruszane i szczerze mówiąc z tego co wyczytałem to jeden pies czy będzie x8 czy x16. Oczywiście mogę się mylić, więc proszę o naprostowanie :) 

Edytowane przez AndrzejTrg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Panikę rozpoczął RX 6500XT z PCI-E 4.0 4x. Tam rzeczywiście było problemem wsadzenie karty PCI-E 3.0. Inne scenariusze to marginalna różnica i nie ma co sobie głowy zaprzątać.

• Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Tylko to było 4.0 x4... a tutaj widzę że kolega dalej sieje panikę :) i czekam na opisanie tego MINUSA.  a ja nawet z tymi 3% przesadziłem, bo to ok. 1 % co można nawet podciągnąć pod błąd pomiarowy... I właśnie tak się rodzą herezje i rozpowszechnianie czegoś co usłyszał brat od kolegi, który to usłyszał od znajomej, znajomego, która to jeszcze usłyszała od ciotecznej babci, ze strony wujka z trzeciego małżeństwa ;) 

Edytowane przez AndrzejTrg
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli to faktycznie tylko 3% straty wydajności to faktycznie nie ma czym się przejmować. 

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czasem nawet nie te 3% :) kolega Lamka ładnie to wyjaśnił i przy tym całym rx6500 były kwiatki, ale to już pcie4 i inna bajka. Także x8 czy x16 praktycznie nie ma wpływu na wydajność, różnice są, ale jak mówiłem to podciągnąć można pod błąd pomiarowy.

• Upvote 4

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dopiero na 2.0 x8 można zauważyć różnicę :] 

• Like 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Krecik02 rx 6600 byłby lepszym wyborem, chyba że bardzo tanio od kogoś ofertę karty masz, RX'y 5700 trzymały długo zawyżoną cenę bo w kopaniu krypto bardzo dobre są. Podaj najlepiej budżet.

Inna sprawa że na tej generacji CPU tracisz 40%-50% wydajności przez poprawki intela na meltdown i spectre w windowsie :E Więc żeby było chociaż 25-30 fpsów w wielu grach to będziesz musiał pobawić się w wyłączanie ich (najłatwiej programem InSpectre, szybkie włączanie/wyłączanie ich + sprawdzenie wydajności w Cinebench R15 multithread przed i po żeby sprawdzić czy zadziałało).

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mając i7 4770 to coś z tym melt i spectr próbowałem i nawet nie wiem czy zadziałało, ale AC Valhala śmigał z gtx 970 dobrze z lockiem na 50 fps

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@AndrzejTrg właśnie dlatego najszybciej i najłatwiej to testuje się w starym cinebenchu.

Na ivy bridge 3570k 4.6GHz win10 po wyłączeniu poprawek przeskok u mnie był z 440 na 640 pkt, różnica w grach była jeszcze większa.

ozOYWi4.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi