Skocz do zawartości
gelou

Ddr3 do starego kompa ok 120zł

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio padła mi jedna z kości ram ddr3 (druga pokazuje "vulnerable to high frequency row hammer bit flips") więc poszukuję nowych pamięci ram. Poprzednie ramy to Crucial DDR3 8GB (2x4GB) 1600MHz Ballistix Sport CL9. Reszta sprzętu w staruszku to i5 4590; r9 290; płyta h97m pro4. Kwota na wydanie to ok 120zł na szybko znalazłem Pamięć Patriot Memory Viper 3 PV38G160C9K (DDR3 DIMM; 2 x 4 GB; 1600 MHz i G.SKILL DDR3 8GB (2x4GB) RipjawsX 1600MHz CL9 XMP. Brać którąś z tych i będzie ok czy znajdzie się coś lepszego?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Nie ma znaczenia tej platformy magicznie szybszy ram nie uratuje, bierz byle co :] (ważne aby to były 2 moduły a nie jeden)

Edytowane przez Send1N
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Jak wyżej nic więcej niż 1600mhz cl9 nie opłaca się tam pakować. Jedynie zastanów się nad 16GB - 8GB to dzisiaj za mało nawet do firefoxa i chrome niestety, takie czasy.

NP: https://allegro.pl/oferta/g-skill-ddr3-16gb-2x8gb-aegis-1600mhz-xmp2-15194002737

Według QLV asusa moduły 8GB powinny działać https://www.asrock.com/mb/intel/h97m%20pro4/#Memory

Edytowane przez ElProblemos

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Też brałbym dziś już 16 gb i zmieścisz się w budżecie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Już nie przesadzajcie z tym 16gb do przeglądarki bo co czytam taki temat to aż mnie coś trafia :E  jak ktoś jest bałaganiarzem że tak powiem to i 32gb zarżnie w chrome :] mam w domu lapka z 4gb z modem win10 i wszystko normalnie działa jak sie nie otwiera 20 kart bo ktoś jest leniem aby zamknąć poprzednią przed odpaleniem następnej :D 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@gelou, jak chcesz, to mam do sprzedania gotowy zestaw 16GB (2x8GB) DDR3 1866MHz CL 9-9-9-27 Crucial BALLISTIX TACTICAL. Kompletny zestaw w oryginalnym blistrze. Używałem je kilka lat w swoim kompie. Działały spokojnie na 2000 Mhz (być może przy lekko podniesionym napięciu, już nie pamiętam). Cena 150 zł. Jak jesteś zainteresowany, to pisz. 

IMG_20240403_223248.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

8 GB RAM do biura na TERAZ jeszcze wystarcza, jednak nadejdzie taki dzień, gdzie taka ilość będzie zbyt mała (by nie rzeźbić na SSD). Z tego powodu też radzę brać 16GB, jak ma to być też na "jutro", a nie jedynie na "teraz".

• Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

U mnie zarówno na Win7 jak i Win10 Firefox ESR (na 10 zwykły) i forki Chrome regularnie żzerają 16gb fizycznego ramu + 10gb z 16gb swap'u na NVMe. A nie mam miliona zakładek otwartych, ot parę kart z YT, pojedyńcza z twitch'em, parę stronek i for i tylko patrzę jak memory leak'i zażynają wszystko, trzeba restartować przeglądarkę co jakiś czas. Średnio z 2+ razy dziennie muszę.

Jeszcze do tego dochodzi Steam jako komunikator, który obecnie przez to że jest na okrojonym chromium to też zżera bardzo szybko 2gb+, klient discorda (też jako komunikator) który podobnie do steama wcina ram (chromium), telegram (komunikator) - regularnie 1gb+ i jest już nieciekawie - a gdzie miejsce żeby jakąś grę odpalić albo cokolwiek innego?

Panowie chyba nie macie pojęcia jak ociężałe zwykłe durne programy dzisiaj są. :/

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Do przeglądania neta normalnie możesz lecieć na 4gb ramu i nic się nie dzieje ani nie zawiesza (sporo laptopów mi się przewija z taką ilością pamięci) :] o grach, discordach itp nie było mowy wyżej w poście na który odpisywałem.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Send1N To że ci przewijają się w rękach i odpalisz przez 5 minut jedną kartę w przeglądarce "żeby sprawdzić" nie znaczy że ta przeglądarka będzie się tak samo zachowywać pół godziny później.

Zwykły firefox/chrome dzisiaj wciąga gigabajty jak jakiś nawiedzony narkoman koks. 4GB/8GB RAM'u jest w praktyce nieużywalne (chyba że ktoś lubi jak mu pagefile mieli dysk hdd/ssd z przymusowym czekaniem 5~30 sekund na rekację aplikacji w takim stanie zapchania ramu). Jak niewierzysz to zaimportuj swoje sesje z głównego kompa na cudolaptopy i jeden dzień na tym posiedź, gwarantuję szybko zmienisz zdanie. :E

Włączony 2 godziny, 5 kart - whatsapp web, jedna karta z youtube, forum pclab + 2 inne strony IT.  Efekt = 6GB. Jak ktoś fejsbuczka ma i przegląda/zostawia kartę otwartą do messengera to jeszcze gorzej będzie. :thumbdown:

NJUnLMB.png    rjzPzfr.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A w czym przeszkadza zostawienie włączonej pamięci wirtualnej przy 4 czy 8gb ramu? bo mi w niczym, w swoim prywatnym pc mam 32gb a i tak swapa musze mieć włączonego bo inaczej podczas gry z odpalonym discordem w tle dostaje randomową wylotkę do pulpitu 2/3 razy w tygodniu z infem o braku pamięci :E mam też prywatnego laptopa na i5 7gen z 4gb ramu z win10 i niczego takiego nie zaobserwowałem abym musiał czekać 30 sekund na reakcję aplikacji podczas zwykłego przeglądania neta czy oglądania YT.

Edytowane przez Send1N
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak ktoś ma kompa z 4GB ramu to wątpie żeby tam był nawet i prehistoryczny 128gb ssd. Pagefile na klasycznym hdd po zapełnieniu ramu daje takie lagi. W sumie nawet nie musi być w połowie zajęty, Windows i tak zawsze lubi sobie przerzucać dane między pagefilem tak długo jak jest aktywny. Stąd przecież się wzieło u mało obeznanych userów że wsadzanie ssd do starych laptopów/kompów daje im nowe życie... Takiego samego kopa wydajności daje wyłączenie w ogóle pagefile'u na szrotach z hdd.

Edytowane przez ElProblemos

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A widzisz a ja mam ten model lapka z i5 i jest 4gb + ssd i to fabryczny a nie dokładany we własnym zakresie :E i sporo jest takich :] masz też sprzęty do kupienia z obecnych czasów co mają po 1 czy 2gb ramu na fabrycznym windowsie 10, wcale nie musi być to prehistoryczny model, tylko tam akurat jest już przegięcie fakt bo często w takich jest dysk emmc o pojemności np 32gb (realnie 29gb) i na fabrycznej windzie jest on zapchany pod korek na czerwono i nie da się nic zrobić jak sam nie wgrasz czegoś innego :E 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 9.04.2024 o 06:38, ElProblemos napisał:

Jak ktoś ma kompa z 4GB ramu to wątpie żeby tam był nawet i prehistoryczny 128gb ssd. Pagefile na klasycznym hdd po zapełnieniu ramu daje takie lagi. W sumie nawet nie musi być w połowie zajęty, Windows i tak zawsze lubi sobie przerzucać dane między pagefilem tak długo jak jest aktywny. Stąd przecież się wzieło u mało obeznanych userów że wsadzanie ssd do starych laptopów/kompów daje im nowe życie... Takiego samego kopa wydajności daje wyłączenie w ogóle pagefile'u na szrotach z hdd.

wystarczy z tego tematu pobrać skrypt, odpalić jako admin, uruchomić tuning i już nic nie będzie Ci przerzucał SWAP-RAM-SWAP :D zacznie korzystać ze SWAPa dopiero w momencie jak ram będzie zajęty w 95% - standardowo jak mówisz Win lubi przerzucać dane, a w pełni zaczyna pagefile wykorzystywać przy zajętości około 80% RAMu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi