Skocz do zawartości
Zdebik

Jak to jest z tymi nowymi laptopami, cewki i inne dolegliwości.

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Witam

Ponieważ od kilkudziesięciu lat siedzę tylko na stacjonarce, chciałbym zapytać jak się ma sprawa z piszczącymi cewkami w nowych lapach.

Kupiłem dell'a alienware'a M18 R2, (i9, 4070, 64GB ramu). Menda piszczy. Ponieważ grafa czasem sypie błędami (WHEA event 17, producent 10de, produkt 2860 czyli mój rtx) lapa mają wymienić na nowego. 

Teraz pytanie, ja często mocniejsze modele buczą pod obciążeniem. Czy doszliśmy do momentu gdzie każda sekcja zasilania będzie dzwonić?

Pozdro

Zdebu.

https://youtu.be/nsEY8c9a1SM?si=YD8QWmJuXfTTraaP

edit. dodalem filmik, zeby pokazac o co chodzi.

Update. 

Nowy lap juz wyprodukowany (custom build), i już jest w drodze.

Cewki jak buczaly tak buczą, te błędy grafy pojawiają się przy starcie ale później jakoś wszystko sie stabilizuje. Możliwe, że to tylko kiepski sterownik. Jako, że nie mogę zainstalować oryginalnych nVidii (system nie wykrywa monitora i leci na domyślnym). Ciężko coś stwierdzić. Lap raz się wykrzaczył na netflixie. W grach wszystko ok. Nie miałem jeszcze okazji użyć PS lub Premiere Pro zeby zobaczyć jak wtedy to wygląda ale dziś pocisnę jakieś rendery.

Na weekendzie, może postawie system od nowa i zobaczę czy jest poprawa. Aha cały czas pisze o tym starym, który będzie odebrany 3 tygodnie po otrzymaniu nowego. Taka polityka dell'a.

Zastanawiałem się też nad wymiana na jakiegoś asusa scar, ale z tego co czytam tam też potrafią być kwiatki z cewkami. Żona ma asusa tuf,  i5 jakiś geforce. Przy ruchu kursora słychać buczenie, nie jest jakoś uciążliwe ale słychać...

Update 2.0

Dziś dotarł zamiennik. Jak wrócę z pracy zobaczę jak się sprawy mają. Mam nadzieję, że cewki nie piszczą a karta się nie wysypuje.

Edytowane przez Zdebik

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale jaja, przyszła nówka sztuka i ma takie same wady. Cewki piszczącymi a grafa sypie błędami.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Cewki to jest loteria i mogą grać zarówno te na płycie jak i w zasilaczu najgorzej jak trafisz symfonie w obu na raz :E natomiast co do sypiącej się grafy to jakiś mega pech chyba cie dopadł jak dwa razy to samo :/ 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Błędy występują podczas startu, w grach nic się nie dzieje. Dziwne to...

Teraz pytanie, zostawić czy zwrócić.

wyglada na to, ze nie tylko ja mam z tym problemy.

Edytowane przez Zdebik

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak laptop działa stabilnie po mimo whea w dzienniku zdarzeń to możesz olać (myślałem że miałeś co innego na myśli pisząc "sypie błędami") albo spróbuj zrobić te rzeczy o których piszą w tym temacie z reddita no może oprócz wymiany dysku na gen 3 :E :] 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Próbowałem wszystkiego łącznie ze zmianami w oszczędzaniu energii pci-e. 

W sumie lap miał 3 różne biosy, na każdym to samo, no i mowa tu o 2 laptopach (tego starego jeszcze nie odebrali).

• Sad 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dowody anegdotyczne: Lenovo yoga slim 7 z 4060 - zero problemów; Dell XPS z integrą: obraz nędzy i rozpaczy pod wieloma względami. Po zapoznaniu się z tym, co Delle (a więc i Alienware) reprezentują, nigdy więcej produktu od tego producenta.

Reasumując: może to nie problem ogólny, tylko problem z jakoś...cią produktów od Della?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
W dniu 8.04.2024 o 12:19, Zdebik napisał:

Witam

Ponieważ od kilkudziesięciu lat siedzę tylko na stacjonarce, chciałbym zapytać jak się ma sprawa z piszczącymi cewkami w nowych lapach

Miałem dwa "gamingowe" delle. W obu laptopach był problem z tzw. "coil whine", czyli dziwnym odgłosem syczenia i piszczenia. Co ciekawe jak otworzyłem obudowę i sprawdzałem decybelomierzem co wydaje ten dźwięk okazało się że w obu dellach chodzi o sekcję zasilania procesora (albo jakieś dławiki?) a nie o kartę graficzną. Dokładniej o te zaznaczone punkty

jwxIrAU.png

Dla mnie było to na tyle denerwujące że na dłuższą metę męczyłem się używając lapka. Połowicznie pomagało wyłączenie w biosie Intel C-State (czyli wyłączenie trybu turbo). 

Teraz mam chwilowo najtańszego MSI GF63 z i7 9750H + RTX 1650 i zero tego typu problemów. Gamingowe delle będę już raczej omijał szerokim łukiem.

Ale z ciekawości możesz spróbować wyłączyć u siebie w biosie opcję C-STATE i zobaczyć czy będzie jakaś różnica.

Aha, i nie wiem jak u ciebie, ale u mnie te denerwujące piski i syki było słychać nawet podczas tak prozaicznych czynności jak przewijanie stron internetowych.

Edytowane przez liquini
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A próbowałeś robić UV tego intela :> w kombinacji z wyłączonym c-states, to dodatkowo mogło pomóc i może i by uciszyło cewki całkowicie kto wie :] 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
W dniu 18.04.2024 o 10:56, liquini napisał:

Aha, i nie wiem jak u ciebie, ale u mnie te denerwujące piski i syki było słychać nawet podczas tak prozaicznych czynności jak przewijanie stron internetowych.

Różnie z tym bywa, oba sieją piszczącymi cewkami nawet na pulpicie, drugi dodatkowo gdy grafa jest obciążona. Żona ma asusa tuf, też piszczy przy przewijaniu www.

W dniu 19.04.2024 o 04:29, Send1N napisał:

A próbowałeś robić UV tego intela :> w kombinacji z wyłączonym c-states, to dodatkowo mogło pomóc i może i by uciszyło cewki całkowicie kto wie :] 

Już się w to nie będę bawił oddaje oba. 

W drugim mmodelu dysk był gorszy 500TBW vs 1500, słabszy zapis i odczyt iopsy na łeb leciały. Dodatkowo monitor ma jakieś fazy w cieniach.

Na plus, pamięci jakoś same poleciały na 5600 vs 5200.

Aha dyski, lepszy był microna, szrot wdc.

Edytowane przez Zdebik
  • Sad 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Nie wiem szczerze jakie są Alienware teraz, ale od kilku lat stawiam na ASUSa ROG lub TUF i nie zawiodłem się. Ani nie są przesadnie głośne, ani prądożerne i co lepsze, ani w TUFie A15 ani w poprzednim ROGu G15 nie miałem problemu z cewkami. Nie słyszałem też, żeby inni mieli a polecałem sporo tych laptopów ludziom. 

Podobnie kwestia np Lenovo LOQ czy Legionów się tyczy - tutaj też zero odzewu że jest głośno czy coś piszczy. 

W rękach miałem też kilka HP Omenów i podobna kwestia, cisza :/  

Wiem, że onegdaj piszczały cewki w serii GTX 1xxx i chyba w pierwszych RTXach. Na forach ludzie trochę narzekali, ale te nowsze serie 3xxx i 4xxx są już zupełnie spoko.

.... natomiast AORUS 17G już taki problem ma. Jak się odpali coś w 300 fpsach (np cs go) to zanim wentylator wskoczy w trybie cichym to słychać jak piszczy zasilanie od GPU.

Edytowane przez Qrdello
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pierwszego lapa dziś odbiera kurier, będę chciał szybko odesłać drugiego i teraz pytanie, czy nie będą walić w bambuko ze zwrotem.

Teraz muszę cos kupic w podobnej specce. Mogę wydać 14k PLN. Lap do foto video i gier ^^

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam, modeli 18" jest mało. Większość stanowią mniejsze 16-17.3". Rozsądną alternatywę dla powyższego Della 18 stanowi; ASUS ROG Strix G18 i9-14900HX/32GB/1TB/Win11X RTX4070 240Hz 13.149 złktóry ma wydajne podzespoły i dobre chłodzenie.

Gigabyte AORUS 17H BXF i7-13700H/32GB/1TB/Win11 RTX4080 360Hz 10.599 zł to wydajny laptop do gier z ekranem 17,3". Recenzja laptopa: https://www.trustedreviews.com/reviews/gigabyte-aorus-17h

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
39 minut temu, pbesc napisał:

Witam, modeli 18" jest mało. Większość stanowią mniejsze 16-17.3". Rozsądną alternatywę dla powyższego Della 18 stanowi; ASUS ROG Strix G18 i9-14900HX/32GB/1TB/Win11X RTX4070 240Hz 13.149 złktóry ma wydajne podzespoły i dobre chłodzenie.

Gigabyte AORUS 17H BXF i7-13700H/32GB/1TB/Win11 RTX4080 360Hz 10.599 zł to wydajny laptop do gier z ekranem 17,3". Recenzja laptopa: https://www.trustedreviews.com/reviews/gigabyte-aorus-17h

Właśnie chyba kupie tego strix'a.  Dołożę drugiego ssd 4tb. Szkoda, że max ramu ma tylko 32GB. 

Widziałem dwie wersje, opisy były tak cienkie na stronie sklepu, że muszę to jeszcze zbadać. Jeden miał ekran qhd drugi wx - coś tam...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Alternatywą dla Gigabyte może być HP Omen 17 z ekranem ips fhd, procesorem i7-13700H i kartą RTX4070, który dosyć dobrze wypada pod względem kultury pracy, MSI Sword 17, oraz Vector 17HX i Raider GE78HX 17" cali 2560x1600p@240Hz. Laptopy obsługują do 96GB RAM DDR5.

Ciekawe modele alternatywne 18 cali to MSI Raider 18 i Titan 18HX z ekranami 18"4k@120Hz, tylko są sporo droższe. Zakładając, że wystarczy Ci 32gb ram Asus 18 jest dobrym wyborem. Asus z x kom ma ekran ips wqxga z bdb pokryciem barw i g-sync. Rozdzielczość jest ta sama co w modelach msi sword, vector i raider 17", tylko ma większy 18" ekran. Ekrany qhd 2560x1440p też były montowane. Takie są proporcje w grach i filmach, tylko w niektórych laptopach do gier przeszli na 2560x1600p qhd+, pod nazwą wqxga, oraz zmienili z 4k uhd, na 4k uhd+.  

Edytowane przez pbesc

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
12 godzin temu, pbesc napisał:

Ekrany qhd 2560x1440p też były montowane. Takie są proporcje w grach i filmach, tylko w niektórych laptopach do gier przeszli na 2560x1600p qhd+, pod nazwą wqxga, oraz zmienili z 4k uhd, na 4k uhd+.  

Właśnie wczoraj to sprawdzałem i wyszła różnica kilku pixeli. W xcomie nie kupie ponieważ mieszkam w Londynie. Tu mi zostaje Jhon Lewis, plus jest taki, że można zwrócić towar do 1mc.

Narazie muszę oddać druga sztukę Dellowi. Żeby tylko afer nie kręcili.

Edytowane przez Zdebik

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dell (w kontekście zakupów i obsługi wokół zakupu, a nie samych produktów) może być lepszą opcją od John Lewis ;) Ciesz się też, że nie kupiłeś na amazon uk. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 30.04.2024 o 16:37, jagular napisał:

Dell (w kontekście zakupów i obsługi wokół zakupu, a nie samych produktów) może być lepszą opcją od John Lewis ;) Ciesz się też, że nie kupiłeś na amazon uk. 

Amazon, zalezy od kogo kupujesz. Jesli od Amazona to moga być problemy. Jesli od typa ktory tam sprzedaje, to chlop ma pojechane po rajtach. Co mozesz powiedziec o J Lewisie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

JL: losowość poziomu obsługi: od prawidłowej do "panie ale ja nie wiem ja tu tylko ziemioki sprzedajem", ale chyba statystycznie lepiej od Currysa. 

Amazon: patologia na poziomie szokującym (jak na dominanta na rynku). W niektóre rzeczy bym nie uwierzył, gdybym sam ich nie doświadczył - np. ściągnięcie ot tak, bez powodu, jakiejś kwoty z podpiętej do ich systemu karty.

CCL: do tej pory wszystko ok, ale niepokoi niski poziom towaru in stock oraz ostatnie rozpaczliwe promocje, wyczuwam pod nimi walkę o przetrwanie tonącego chwytającego się brzytwy.

Scan: wszystko ok; ale wiadomo, stock...

Nie robiłem ostatnio zakupów w tradycyjnym overlockers, może jeszcze trzymają poziom?

Ostatnie większe zakupy musieliśmy zrobić bezpośrednio u producenta, Lenovo. Wszystko było ok nie licząc faktu, że paczka z laptopem zamiast do Europy poleciała do Korei Południowej, ale to już problem z DHL :E 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
W dniu 25.04.2024 o 22:38, Zdebik napisał:

Szkoda, że max ramu ma tylko 32GB.

But why? 🤔

edit:

Aaa... że fabrycznie tylko w takiej konfiguracji wychodzi?

Edytowane przez cervandes

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Fabrycznie jest 2x16 i oba sloty są zajęte dlatego napisali max ram 32gb i to jest błędny opis bo jak kupisz we własnym zakresie np 2x32 i podmienisz to ten laptop to obsłuży ;) 

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mały update,  Dell zwrócił pieniądze, a właściwie to zwróci ponieważ dziś dostałem "credit memo".

Szkoda, że interes nie wypalił ponieważ bardzo podobają mi się te alienware'y.

Chciałbym kupić rog strix g18 z 4080 niestety takich w UK nie mamy - cry.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 24.04.2024 o 09:24, Qrdello napisał:

Nie wiem szczerze jakie są Alienware teraz, ale od kilku lat stawiam na ASUSa ROG lub TUF i nie zawiodłem się. Ani nie są przesadnie głośne, ani prądożerne i co lepsze, ani w TUFie A15 ani w poprzednim ROGu G15 nie miałem problemu z cewkami. Nie słyszałem też, żeby inni mieli a polecałem sporo tych laptopów ludziom. 

.

na zachodzie serwis asusa zaczyna podpadac. Wcześniej mieli problemy z rozbymi niedoróbkami np w mojej płycie głównej diody były zamontowane "do góry nogami" 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi