Skocz do zawartości
lucki

Niedroga karta do kompa Low- End

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałbym się doradzić jaką kartę kupić do takiego kompa:

Gigabyte B450M DS3H, Ryzen 5 1600AF, Vero L2 500W, monitor 1080p.

Obecnie mam Sapphire RX570 8GB i już powoli sie dusi w nowych grach. Gry single player w FHD. Celowałbym w 800zł za używkę, lub mniej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tu by było trzeba w procka zainwestować.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W tym budżecie chyba tylko RX 6600 lub RTX 2070.

Procek owszem przydałoby się wymienić, ale w pierwszej kolejności brałbym lepszą kartę.

• Like 2
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przy odrobinie szczęścia nowy RX 6600.

Nie wiem skąd pomysł na RTX 2070, a więc kartę odpowiednik serii RX 5xxx. Szkoda polecać takie antyki bez gwarancji.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Powiem że widziałem RTX 2070 Super w tej cenie i się w tą stronę skłaniałem... Mówisz, że nie warto?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

On tam by wsadził nie wiadomo co, to wydajności nie zyska i dalej się karta będzie dusić... nawet jeszcze bardziej.A później będzie zdziwko 🙂

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@AndrzejTrg W drugiej kolejności zmiana procka na R5 5600, nawet na używki R5 3600 i już taki RX 6600 będzie ładnie śmigał. Urok AMD, że na takiej płycie można mięć ryzeny od serii 1xxx do 5xxx.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ależ oczywiscie, tylko żeby autor karpika nie zrobił jak wymieni grafe a tu poprawy nie będzie :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ok, nie będzie karpika. Dzieki za odpowiedzi :)

• Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
W dniu 9.04.2024 o 21:08, Lameismyname napisał:

Nie. Odpuść serię RTX 2xxx i RX 5xxx

Z nie cały rok temu polecałeś RX 5xxx i wychwalałeś, teraz za kilka miesięcy to już antyki. Nie mówię że nie ma lepszych kart ale za ok 450 można wyrwać takiego RXa 5700 i jest bezkonkurencyjny w tej cenie, w zwykłej rasteryzacji jest to nadal bardzo dobra karta w full HD , nie powiedziałbym że antyk. Tak że trochę nie stabilny jesteś w tych swoich wypowiedziach, i to co masz na dany moment albo generacja wyżej i już wychwalasz a wszystko inne jest be. Co do autora to szukaj RX 6600XT ktorego w tych pieniądzach znajdziesz a procka zmienisz w następnej kolejności i kartę już będziesz miał z zapasem. Wzrost wydajności i tak poczujesz bez porównania z obecną

Edytowane przez Palladino19
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wtedy zdaje się nie było jeszcze gier które na nim praktycznie nie działają z powodu brakujących featurów. Natomiast serii RT2000 raczej nic nie brakuje poza wiekiem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 godzin temu, michaelius33 napisał:

Wtedy zdaje się nie było jeszcze gier które na nim praktycznie nie działają z powodu brakujących featurów. Natomiast serii RT2000 raczej nic nie brakuje poza wiekiem.

Teraz też nie ma takich gier które na nim nie działają. Alan Wake 2 wymaga mesh shaderow ale działa bez problemu, o żadnej innej grze nie słyszałem żeby nie działała, albo żeby do działania bezwzględnie wymagała Ray traycingu lub mesh shaderów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 godzin temu, michaelius33 napisał:

Możesz wymienić te gry? Bo serio trochę zgłupiałem.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Alan Wake 2 - poza tym to jedyna karta na RDNA1 czyli jest następna do odstrzału jeśli chodzi o wsparcie

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jako że mało śledzę tematy co mnie mało interesują to nawet nie wiedziałem o takiej szopce, kurcze dziwne dla mnie, a tak stara generacja to nie jest.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, michaelius33 napisał:

Alan Wake 2 - poza tym to jedyna karta na RDNA1 czyli jest następna do odstrzału jeśli chodzi o wsparcie

Kiedyś na pewno ale jak narazie to ciągle wydajna i tania karta. Dopóki gry będą działały w normalnej rasteryzacji, bez wymogu RT do uruchomienia, to będzie funkcjonować.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Rx5600 stracił całą magię, gdy rx6600 już spada do 600 zł za używane i mniej ;)
Szukałbym rx6600 z gwarancją i resztę odłożył na procesor. Ryzen 5 1600AF może za 100 zł pójdzie, a za ~200 zł są już używane 3600, choć jak już zmieniać na AM4 procesor to na 5600.

Edytowane przez musichunter1x

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
13 godzin temu, Palladino19 napisał:

Z nie cały rok temu polecałeś RX 5xxx ...

Polecałem jak jeszcze dało się kupić nówki z 2 letnią gwarancją. Nie polecałem kart nieznanego pochodzenia bez gwarancji.

To chyba diametralna różnica. Jak ktoś lubi loterię i trafić np. egzemplarze naprawiane metodą "na handel" które mogą paść po paru dniach, tygodniach, miesiącach lub pochodzić długo jego sprawa. Sam kupuje raczej nówki z 3 letnia gwarą, puszczam max po 2,5 roku. Święty spokój jest tego warty.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Ekhem, nie chcę chwalić posiadanego, ale konkurentem dla RXa 6600 jest np 2060 super, którego miesiąc temu udało mi się kupić w wersji Gaming OC za, uwaga, niecałe 5 stówek :E do 1080p a nawet i 1440p z dlssq karta jak znalazł. Zdecydowanie też mniej z nią problemów niż z serią RX, sterowniki jakieś takie stabilniejsze. Nie zmienia to faktu, że ten ryż 1600 nadaje się do zmiany na już. Aaaale, jakby autor wyłapał takiego 2060s i do tego r5 3600 w kwocie zamierzonej - a to jak najbardziej możliwe, to przyrost będzie już widoczny gołym ślepiem. 

@Lameismyname klucz jest taki, że elektroniki nie kupuje się od Xa czy Ya przez allegro a już tym bardziej OLX na odległość całej PL tylko szuka na miejscu. Jedziesz do takiego delikwenta na chatę, to już zupełnie inna spowiedź jest jak kupujesz używki. Mój sprzedawca zjechał 150 ziko z ceny na dzień dobry jak mu zacząłem wyliczać np niespecjalnie pro wymianę termopadów na wspomnianym RTXie. Zresztą, to sprzęt używany. Pochodzi 3-4 miechy git, pochodzi 3-4 lata, wow. Sam mam w kilku komputerach karty pamiętające jeszcze euro 2012 i działają jak złoto. Z ostatnich wykopalisk, ENGTX260 :D na referencie.

Edytowane przez Qrdello

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@Qrdello Elektronika jest stosunkowo na tyle tania, że lepiej kupić w sklepie nówki, jak rzeźbić używki. Naście lat temu stawiałem na wydajność w cenie czyli często używki, teraz stawiam na spokój (nówki) - im dłuższa gwara tym lepiej. A sprzętem czasem się żągluje dla sportu że starego sentymentu.

Edytowane przez Lameismyname

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Że jest tania? Absolutnie się nie zgodzę. Zobacz co się dzieje z cenami MSRP. Kiedyś, w czasach Crysisa kupowało się 8800GT 512mb za +/- tysiaka i karta starczała do każdej możliwej pozycji, prócz Crysisa :E w 1280x1024 i high/vhigh. Miałem taki sprzęt dobre 4 lata i jest to jedna z najlepszych kart jakie kiedykolwiek posiadałem. Wiadomo, inna wartość pieniądza, ale pamiętam że nie odczuwałem jakoś wyraźnie wydatku na grafikę zaczynając wtedy swoją pierwszą pracę. 

Dzisiaj za kartę pozwalającą na podobny poziom wydajności trzeba wydać 2-3k a i tak gwarancji nie ma, że się pogra w odpowiednich detalach bo wychodzi Dragons Dogma 2 lub inny Jedi Survivor i stutter pod sufit :/ nawet później, karciochy pokroju GTXa 460 czy 750ti czy nawet 1060 były dużo lepiej wycenione do swojego segmentu i dawały relatywnie więcej. Dlaczego do dzisiaj, mimo upływu niemal 10 lat ludzie wciąż grają na 1060 6gb? Z sentymentu? No please :E to że ceny przez kopalnie i covida poszły w górę to jedno, ale dostajemy mniej za więcej kasy więc nie widze nic złego w głosowaniu portfelem i kupowaniu używek. Właśnie po to, żeby nV wróciła do wypuszczania porządnego mid-endu i low-endu jak ongiś bywało.

Takie karty jak np FX5200 czy 5700LE sprzedawały się świetnie, pomimo relatywnie niskiej w porównaniu do konkurencji czy premium wydajności dlatego, że nawet ta niska wydajność dalej była realnym przeskokiem od np gf2mx czy 4mx. To były rzędy wartości namacalne i warte upgradu, gdzie wprowadzenie pixel i vertex shaderów sprawiło, że gry wyglądały lepiej i działały płynniej. Co nam daje RT dzisiaj? Udawane rozdzielczości, realistyczne odbicia i cienie - ale kosztem czego, spadku z 100 klatek do 30 ? :/ Na karcie za 5k ? Zobacz jak wygląda mid-end, 4060 które powinno być 4050, śmieszne wartości vram pamiętające jeszcze Fermi i Maxwella, AMD wypuszczjące najpierw wersje gołe, żeby wydać XT a później GRE - kto się w tym połapie? Jeszcze sam dopisek Titanium powiedzmy że zajeżdza nostalgią (właśnie czasy GFa2 3 4) ale super? A może 2060 czy 2070 Titi?(t) ? :D 

I na koniec, właśnie bardziej bym się drapał po czaszce dlaczego ktoś handluje np karciochą z wyższej półki za 3k czy 4k skoro dopiero umoczył kasę, nie małą, teraz musi z niej zejść żeby w ogóle sprzedać... cewki piszczą? Gwarancję odrzucili bo coś się rypało? Jak taki 1080ti albo 2070 popracował 3-4-7 lat to kolejne 2-3 też popracuje. A nuż widelec nV w końcu zmądrzeje?

Poza tym, zabrzmię trochę jak boomer, ale kurła, mamy chyba skończone wartości minerałów i surowców potrzebnych do produkcji elektroniki? Czy coś się zmieniło ostatnimi czasy? Dla mnie osoba żonglująca perfekcyjnie działającą elektroniką co pół roku to nie entuzjasta ani tym bardziej osoba do dyskusji czy dawania komuś rad :/ zaraz się okaże, że najlepiej zamiast rxa 6600 autor powinien od razu pójść w i9 14th gen i co najmniej 4080 super, bo inaczej to lipa i będzie miał karpika (rym niezamierzony). 

Edytowane przez Qrdello
  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
W dniu 10.04.2024 o 05:50, AndrzejTrg napisał:

On tam by wsadził nie wiadomo co, to wydajności nie zyska i dalej się karta będzie dusić... nawet jeszcze bardziej.A później będzie zdziwko 🙂

Wszystko zależy w co gra... Rządy się w Polsce zmieniają, wybuchają wojny, ale jedno jest niezmienne: forumowicze proszą o rady pisząc coś w stylu komp do gier i na tym poprzestają... 🤣

Co innego należy w 1 kolejności wymienić jak gra w Civ6, co innego jak gra w Omsi 2, co innego jak w cities skylines, co innego jak w GTA V czy Wiedźmina i jeszcze co innego jak w ETS 2... No i na jakich ustawieniach gra..

No i tekst, że dusi mu się karta na nowych(!) grach... 🤣 Tzn., że gra w CyberPunka czy Hogwarts Legacy na RX570(!)... Ludzie - poziom absurdu niekiedy przekracza granice... A tu od prawie tygodnia zażarta dyskusja...

A może OP chodzi o najnowszego pasjansa? 🤣 żeby mu nie "dusiło"... 🤣

Zresztą co też jest typowe na forum, wojny wybuchają, zmieniają się rządy, ale random zaczyna temat i taki @lucki ma wyj...ne na to, że ludzie mu poświęcają czas i chcą doradzić... Zero odp. czy choćby reakcji od samego początku :) 

Ja nawet jak nie jestem biegły w jakimś temacie np. malowania ścian to jakbym wszedł na forum tematyczne temu poświecone to:

- po pierwsze zanim bym się odezwał sam być POŚWIĘCIŁ czas żeby wiele poczytać o danym temacie, a potem dopiero zapytał

- sformułował pytanie mega precyzyjnie, a nie np. jaka farba do ściany bez powiedzenia czy ściana odpada czy jest w idealnym stanie

- monitorował odpowiedzi, udzielał się i dziękował...

Ale... ludzie na forach mają postawę taką: zadaj pytanie bez sensu i inni niech się męczą, a ja... ŁASKAWIE jeszcze kiedykolwiek zajrzę, albo nie...

I dlatego poziom bardzo wielu dyskusji na różnych forach jest jaki jest bo ludzie co ogarniają nie chcą tracić czasu... Po prostu...

Edytowane przez hubio
  • Like 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tu jest ciekawa karta https://allegrolokalnie.pl/oferta/sapphire-radeon-rx-6700-10gb serwerowy pasywny rx 6700 zrobiony na normalną kartą. Dolutowane wyjścia wideo i założona ramka z wentylami od rx 580. Kobyła na 3 sloty, ale dzięki temu chłodna :E Może uda się zbić cenę na 700 zł i wtedy lux wydajność w niezłej cenie.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mamy tak niewiele informacji od autora że podpowiadanie mu frankensteinów to bardzo średni pomysł :E 

• Like 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi