Skocz do zawartości
Lameismyname

INNO3D GeForce RTX 4070 Super Twin X2 OC - "budżetowy" 4070S warty uwagi

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawi mnie jak to GPU sprawuje się w kontrze z innymi w tej cenie. Jest coś innego od Palita Duala i Gainwarda Ghosta?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
35 minut temu, Lameismyname napisał:

Wszyscy liczą rurki, jeszcze trochę i producenci GPU będą stosować atrapy dające tyle co plastikowy backplate 😀

Rurki są ważne :E

U Ciebie jest 5 czyli bogato jak na budżetową rewizję.

A wyniki po meczyku w CP jak najbardziej w porządku :thumb:

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
Godzinę temu, Lameismyname napisał:

Nie znalazłem miejsca które obciąża GPU 100% przez cały czas, niestety. No i ruszyłem niechcący myszką ale to chyba nie podważa autentyczności :)

Ten teścik fajnie wykonany. Widać stałe równomierne obciążenie :D Ale sam widzisz 160W i 1700rpm aby utrzymać 65 stopni. To na pewno nie jest rewolucja.

Wiem, że to nie ten kaliber, ale tak na boku popatrz na jeden z moich testów w Q2 RTX przy mocno wymagającej 4k rozdziałce jakie wykonałem jakiś czas temu na RTX 4090 windforce. Po UV na stałych wbitych RPM poniżej 1k, grzałem ~40 minut, aby wszystko na maksa w budzie się full wygrzało.

~340W leciało(Ty na swoim miałeś ~170W) ciągłego poboru z GPU i takie wyniki:

ius7Tvh.png

Dodatkowo są tu RPM wentyli w budzie jak miałem ustawione podczas testu. Zbicie ich w zakresie 100-200rpm spowodowałoby wzrost temp na GPU o ~1-2 stopnie.

Na tych lepszych modelach 4070Super byłyby na pewno znacznie lepsze wyniki, zresztą chłopaki w wątku co nieco tam wrzucali z np. lepszych chłodzeń, ale to chyba na 4070Ti/4080 bardziej.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@leven Utwierdzam się w przekonaniu, że to był dobry zakup. Paradoksalnie jak szukałem 4070S to nie znalazłem aby jakaś z budżetowych wersji była kiepska albo nawet fatalna... zwykły zjadacz chleba zadowoli się pewnie każdą. Nic nie przebije jak w lecie grałem na referencyjnym 5700XT - suszarka i 110*C na Hot Spocie 😀 Teraz to jest Ameryka. No ale wytrawni entuzjaści i tak stwierdzą inaczej.

@lukadd Myślę, że nawet windforce w 4090 to inny windforce jak w kartach bardziej dla ludu. Ja od swojej Inno3d nie oczekiwałem wiele, a i tak częściowo mnie pozytywnie zaskoczyła. Powiedz mi tak szczerze, naprawdę szczerze... czy ta superka Twoim zdaniem jako jedna z najtańszych jest przyzwoitym lub nie modelem do polecenia. Wiem, apetyt rośnie w miarę jedzenia, to dla człowieka który celuje w topkę nie jest to nic ciekawego ale uczciwie dla przeciętnego Kowalskiego który chce "tak wiele za tak niewiele" tym bardziej, że 4070S to świetnie wypozycjonowane GPU w stosunku cena-wydajność 1440p, czy ta karta kogoś nie zadowoli?

Nie mówię, że to święty grał, jednak moim skromnym zdaniem na tyle poprawna konstrukcja aby ją komuś polecić w tym budżecie.

Edytowane przez Lameismyname
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Myślę, że jak na tak nieduży radiator i 2 wentyle(to jest chyba jedna z najmniejszych kart w segmencie 4070S) szczególnie po tym ostatnim teście jaki pokazałeś to daje radę. Ma dobrze zachowane proporcję temp w stosunku do hotspotu. Przy ręcznej krzywej wentyli i UV powinno dać się tam zejść do zakresów ~1200-1400RPM i ~70 stopni.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@lukadd Bardzo konstruktywna i rzeczowa odpowiedź. Nie oczekujmy od Dacii aby była Mercedesem. Konstrukcja poprawna, bez kontrowersji.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
7 godzin temu, lukadd napisał:

Ja tam dalej widzę 4 rurki :E

Dobra nie było tematu xD ja cały czas pisałem o rtx 4070 bez super co do ilości HP a teraz doczytałem po 2 dniach że chłop ma Superkę  :E 🤫🤣

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Send1N Właśnie coś mi się nie zgadzało, a teraz widzę, że screen porównawczy jest ze zwykłej 4070. Swoją drogą zawsze w tyle głowy wydawało mi się, że Windforce i Eagle to ten sam poziom (budżetówek) od Gigabyte, a tu jednak wychodzi Windforce < Eagle < Gaming < Aorus czyli tj. 4 schodki.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sorki za podwójnego posta.

Koledzy, mam profil w Afterburnerze 2700MHz@0,935V (rdzeń) i +2000MHz (pamięci). Krzywa klasycznie wypłaszczona jak to po UV.
Uruchamia mi się on ze startem systemu. O co chodzi, że na jednym uruchomieniu jest wypłaszczona na 2640MHz@0,935V (rdzeń), wczytuję profil ponownie 2700MHz@0,935V, znowu wypłaszcza na 2640MHz@0,935V.
Robię restart kompa, odpala się Afterburner na 2715@0,935V (rdzeń) i +2000MHz (pamięci), wczytuję ponownie profil 2700MHz@0,935V, znowu wypłaszcza na 2715@0,935V.
Analogicznie, zrobię następny restart i znowu wartość się zmieni. O co kaman?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

MSI okazjonalnie tak świruję na określonych nastawach. Chociaż ja nigdy nie miałem tak dużych rozrzutów bo u mnie do 15mhz wachlowało najwyżej.
Spróbuj zrobić krzywą z taktami o jeden stopień niższym czyli jak masz 2700 to daj 2685, albo w drugą stroną i daj 2715 i sprawdź czy dalej będzie zmieniać.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Ten "film" materiał nie ma nic do tego. Niezależnie jaką metodą zrobisz krzywą to czasami te dziury występują na określonych taktach. Sam nie poszukiwałem głębszego info na ten temat. Po prostu jak miałem tego typu problem to zwiększając lub zmniejszając o te 15mhz takty na krzywej problem znikał i wbija zawsze stałe takty bez tych dziwnych skoków. Edit. Przynajmniej u mnie tak było :E

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chyba kolejna rzecz którą mogę wrzucić do słoika "tego nie lubię u zielonych".
No nic... poobserwuje i pomyślę nad tym.
W najgorszym wypadku odinstaluje ten soft i polecę na stocku.

Jest jakaś wartościowa alternatywa do afterburnera?
Z tego co mi coś mignęło, sama NVIDIA nie ma nic ciekawego do zaoferowania w tym temacie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Święta racja.

Sposób UV nie ma znaczenia, bo zawsze dąży do tego samego punktu, czyli punktu, od którego krzywa UV zostaje wypłaszczona.

Jedynie może się zmienić krzywa od punktu w lewo, ale ta część krzywej nas nie interesuje przy UV.

Nie jestem do końca pewny, czy te małe wahania u autora mają coś wspólnego z temperaturą gpu :hmm:

Ale u mnie też takie zmiany widzę, bo mam na ekranie OSD z AF i czasem zamiast 1800mhz jest 15mhz niżej lub wyżej.

Ale to są kosmetyczne zmiany, które zresztą same się korygują.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
31 minut temu, lukadd napisał:

Ten "film" materiał nie ma nic do tego. Niezależnie jaką metodą zrobisz krzywą to czasami te dziury występują na określonych taktach. Sam nie poszukiwałem głębszego info na ten temat. Po prostu jak miałem tego typu problem to zwiększając lub zmniejszając o te 15mhz takty na krzywej problem znikał i wbija zawsze stałe takty bez tych dziwnych skoków. Edit. Przynajmniej u mnie tak było :E

To działa tylko w określonym zakresie na ADA takt/napięcia oraz temperatur, że masz skałę i tak jest dużo lepiej niż na Ampere. Oczywiście krzywa nie ma nic do tego mogę ustawić określony takt i napięcie bez używania krzywej i zachowanie będzie takie samo. Bzdurne zachowanie, które powstało przy Ampere czyli obniżanie napięcia wraz ze wzrostem temperatury pojawiło się nawet na Maxwellu, który nawet nie ma możliwości takich kombinacji. Za te wszystkie bzdurne zachowania odpowiada sterownik.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak coś mi się kojarzyło, że już kiedyś pisałeś, że za te "dziury" odpowiada sterownik.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na AMD wystarczyło z palca wpisać napięcie, zegar rdzenia w booscie i działało jak złoto.
Oczywiście zaraz ktoś przyleci i powie, że przesadzam.
Gdyby nie wydajność w RT, efektywność energetyczna i oczywiście gdyby FSR+FG były na poziomie DLSS z pocałowaniem w rękę wróciłbym do Radeona. Seriously.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
16 minut temu, sideband napisał:

To działa tylko w określonym zakresie na ADA takt/napięcia oraz temperatur, że masz skałę i tak jest dużo lepiej niż na Ampere. Oczywiście krzywa nie ma nic do tego mogę ustawić określony takt i napięcie bez używania krzywej i zachowanie będzie takie samo. Bzdurne zachowanie, które powstało przy Ampere czyli obniżanie napięcia wraz ze wzrostem temperatury pojawiło się nawet na Maxwellu, który nawet nie ma możliwości takich kombinacji. Za te wszystkie bzdurne zachowania odpowiada sterownik.

Side, czytam tą informacje zdaje się drugi raz i piszesz, że można ustawić taktowanie do napięcia bez tej krzywej, ale nie podałeś informacji/sposobu jak.

Bądź Polakiem i się podziel 8:E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak na Amperach w zależności od sterownika to mogłeś mieć skoki od 15Mhz do 45Mhz przy dokładnie tych samych nastawach :szczerbaty: Takie z nich wariaty.

Dla nich było istotne by zachowanie było takie sobie wymyślili, ale tylko na ustawieniach z pudełka. Zamiast porządnie poprawić boost i wyłączyć throtling od temp w określonym zakresie to podnosili taktowanie wraz ze wzrostem temperatury(wprowadzili korektę) by z pudełka do jak najwyżej temperatury trzymało takty bez zmian. Ale jak zaczynasz grzebać to zaczynają się cuda ze skaczącymi taktami.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 minuty temu, Lameismyname napisał:

Na AMD wystarczyło z palca wpisać napięcie, zegar rdzenia w booscie i działało jak złoto.
Oczywiście zaraz ktoś przyleci i powie, że przesadzam.
Gdyby nie wydajność w RT, efektywność energetyczna i oczywiście gdyby FSR+FG były na poziomie DLSS z pocałowaniem w rękę wróciłbym do Radeona. Seriously.

Długo nie bawiłem się AMD, ale jak czytałem przeboje w wątku Navi o UV jakie tam ludzie opisują to jednak chyba wolę te kilka dziur na jakichś tam określonych napięciach i taktach i tą krzywą z MSI którą świetnie mi się operuje, jeśli wpadnie mi zły nastaw to z wejścia ruszam takty na minimalnie inne i działa moment tak jak należy.

Co do drugiej części. To definitywnie nvidia sobie lepiej radzi w tych klockach od AMD. Resztę można uznać za osobiste preferencję :E

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
20 minut temu, sideband napisał:

Tak na Amperach w zależności od sterownika to mogłeś mieć skoki od 15Mhz do 45Mhz przy dokładnie tych samych nastawach :szczerbaty: Takie z nich wariaty.

Dla nich było istotne by zachowanie było takie sobie wymyślili, ale tylko na ustawieniach z pudełka. Zamiast porządnie poprawić boost i wyłączyć throtling od temp w określonym zakresie to podnosili taktowanie wraz ze wzrostem temperatury(wprowadzili korektę) by z pudełka do jak najwyżej temperatury trzymało takty bez zmian. Ale jak zaczynasz grzebać to zaczynają się cuda ze skaczącymi taktami.

Czyli niezależnie od metody ustawienia napięcia do taktowania sterownik i tak to po swojemu zakłóci ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@lukadd Wszędzie dobrze gdzie nas nie ma. Ja miło wspominam kilka ostatnich kart od AMD - RX 6600XT, RX 5700XT, RX 5600XT, RX 580. Z każdą mi się obcowało dobrze.
                  A tak na marginesie w kontrze do Twojego wyśrubowanego teoretycznego testo-tytułu Quake 2 RTX dla mnie tytuł praktyczny czyli CS2, czyli coś w co pykam najczęściej.
                  Tutaj zrzut z drugiego granego mixa. Na RTX 4060 grałem w 1440p ustawienia high, teraz na RTX 4070S gram w 1440p ultra high i mam praktycznie 2x większy klatkarz jak na 4060.
                  Oczywiście  nastawy jak widać czyli 2700MHz@0,935V oraz +2000MHz memki.
                  CS2.png

Swoją drogą, dlaczego w Afterburnerze jeżeli chodzi o podkręcanie pamięci i ich taktowanie wszystko jest podawane tj. x8.
                 Np. ja w AB daję +2000MHz, pod obciążeniem pokazuje w sumie 12501,6MHz, w GPU-Z memki pokazuje 1562,7MHz czyli w AB realnie je podkręcam o 250MHz? Kolejna enwidjowa fanaberia czy ki diabeł.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@Lameismyname Masz bardzo dobre wyniki UV, rpm, temperatury bardzo dobre, moim zdaniem jak karta graficzna działa i nie ma żadnych problemów nie warto cały czas monitorować działania karty i patrzeć na każde wahania parametrów.

@leven do czego ten Inspektor jest?

Edytowane przez tomek25

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Malutki sofcik do odczytu podstawowych danych karty i trosku OC można zrobić, ale bez zmian napięcia.

Chyba, że Side zna jakiś myk :>

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi