Skocz do zawartości
Lameismyname

INNO3D GeForce RTX 4070 Super Twin X2 OC - "budżetowy" 4070S warty uwagi

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)
38 minut temu, Lameismyname napisał:

@sideband Ja też nie wiem o co chodzi, że krzywa lata co restart w wartościach +- 60Mhz. Ustawiałem ją na zimnej karcie (skoro znam nastawy). Próbowałem nowe profile tworzyć, ciągle to samo. Potestuje ten programik Asusa, może będzie lepiej.

U mnie generalnie nie skacze (pomijając spadki po dłuższym obciążeniu karty) i po każdym uruchomieniu AB ma te same wartości. 

Po prostu zatwierdziłem ustawienia programu i krzywej "ptaszkiem" na ekranie głównym i sprawdziłem czy krzywa po zatwierdzeniu się nie zmieniła (często się zmienia jak masz niedopasowane ustawienia krzywej o zmiany inne jak +15/-15 MHz  a czasem trzeba ją po prostu jeszcze raz poprawić i znów zatwierdzić),  zapisałem je do profilu 1 i zablokowałem profil kłódką.

W ustawieniach AB zaznaczam oczywiście "uruchamiaj z systemem" oraz "minimalizuj". Zaznaczam też tą ikonkę z symbolem okienka Windowsa na ekranie głównym + zatwierdzenie. Ogólnie trzeba pamiętać, żeby każdą zmianę zatwierdzać, bez tego nie jest ona zastosowana. 

Po ww. czynnościach AB zawsze odpala mi się (razem z systemem) na profilu 1 i trzyma przyjęte nastawy.

I jeszcze jedno: zauważyłem, że od kiedy stosuję metodę Techmaniaca do zmiany krzywej na zasadzie "zaznacz całą krzywą z wciśniętym Shiftem, podnieś ją za wybrany punk(co podnosi krzywą w całości)  o wartości MHz podzielne przez 15, później "wypłaszcz" krzywą przez zaznaczenie stosowanego fragmentu (z wciśniętym Shiftem) i wciśnij 2x ENTER co powoduje idealne wypłaszczenie całego zaznaczonego fragmentu", to krzywa po zatwierdzeniu raczej nie zmienia położenia. 

Edytowane przez kola01

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 18.04.2024 o 10:03, lukadd napisał:

A weź sobie ustaw swoją krzywą wentyli w msi i zobacz jak karta będzie reagować przy przechodzeniu w tryb pasywny.

Już prawie wszystko wiem :D 

Niestety, ale ten typ tak ma i to raczej nie tyle jest problem za wysokiej temperatury rdzenia czy hotspotu co zużycie energii. U mnie GPU-Z wkazuje na zużycie między 30 a 40W w idle, z czego główne gniazdo zasilania żłopie ciut wiecej bo 15-20, to drugie mniej.

Ktoś na reddicie pisał, że ma to samo w wersji z 4090, 4080 etc i że to właśnie dotyczy obciążenia W a nie temperatury.

Niemniej, z tym niewiele zrobię prócz UV, pod warunkiem że będzie mi się chciało :D Karta generalnie w idle, nawet na 1200rpm jest bardzo cicha więc nie przeszkadza mi to zbytnio a dodatkowo chłodzi jednak budę w środku - bo musiałem wywalić dwa fluctusy z obudowy :/ jak ustawię krzywą to w stresie na 100% rdzeń dojeżdża do 80C ale nie więcej więc nie ma tragedii. Domyślne nastawy to maks 70C ale wiatrak jest że ho ho :D 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Cześć! Obserwuje temat, tym samym na podstawie @Lameismyname wczoraj właśnie zamontowałem Inno3d RTX 4070 Super Twin, z tym że nie OC. 

Widzę bardzo satysfakcjonujące wyniki po UV - sam bardzo chciałbym to zrobić, ale nie zależy mi na nie wiadomo czym. Chciałbym obniżyć temperatury (stock 66-70C), natomiast przyznam szczerze, że nigdy tego nie robiłem. 

Jakim programem, oraz jakie ustawienia z waszego doświadczenia mam zastosować, aby jak wyżej, zmniejszyć temp i wyrównać (może i polepszyć?) wydajność? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Programem MSI Afterburner. Wciskasz Ctrl + F i ustawiasz krzywą.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@daniel18c Obejrzyj te dwa filmy i będziesz wszystko wiedział:   https://www.techmaniachd.pl/2023/01/UnderVoltingGPU.html  Ja tym sposobem robiłem UV i wyniki mam bardzo dobre. Szczerze, uv to nic trudnego tylko trzeba trochę potestować stabilność danych ustawień na grach, benchmarkach. Ja testowałem stabilność akurat w 4 grach: Horizon Zero Dawn, Wiedźmin 3, Cyberpunk 2077 i Mafia 3, benchmarków nie chciało mi się instalować.

Edytowane przez tomek25

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 godzin temu, Lameismyname napisał:

@sideband Ja też nie wiem o co chodzi, że krzywa lata co restart w wartościach +- 60Mhz. Ustawiałem ją na zimnej karcie (skoro znam nastawy). Próbowałem nowe profile tworzyć, ciągle to samo. Potestuje ten programik Asusa, może będzie lepiej.

Jak masz ustawione opcje w AB ?

1.jpg

Zrobiłem od nowa UV 1785mhz/875mV, ale na gorącym GPU (maxymalna temperatura GPU, która już się nie podnosi pod obciążeniem)  Chodzi o to, że jak pisał Sideband, sterownik podnosi taktowanie GPU, gdy karta wchodzi na wyższe temperatury. Po wychłodzeniu GPU uruchomiłem Fury Cube (futerko) obciążając GPU do 90% TDP i do osiągnięcia magicznej wartości 53-54stC taktowanie wynosi 1785mhz, a powyżej 53-54stC taktowanie wskakuje na 1800mhz i trzyma się aż do 70stC - wymuszone poprzez zatrzymanie wentylatora w FC :E

1.jpg 2.jpg 3.jpg

Taka metoda u mnie wydaje się najlepsza - jak na razie, bo to dopiero świeże ustawienia.

Przetestowane w godzinnej rozgrywce w HFW. Po restarcie gry profil trzyma ustawienia. Może warto właśnie na gorącej karcie robić UV i taką krzywą wprowadzić jako profil  :hmm:

Spróbuj :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@leven AB jak resztę programów do OC/UV które testowałem po prostu wyrzuciłem 🤪. W AB na pewno miałem wszystko na domyślnych ustawieniach, jedynie te 2 opcje od napięcia zaznaczone (aby móc krzywą zrobić).
                Chwilowo mam za krótkie nerwy do tego, wróciłem do ustawień fabrycznych i delektuję się rozgrywką (po to kupiłem to GPU), a może z czasem mnie znowu najdzie to zrobię następne podejście.

Przy okazji opiszę swoje doświadczenie z UV (ew. UC) na kartach Nvidii i AMD, w uproszczeniu ale żeby zobrazować.

AMD: Wchodzisz do Afterburnera lub Adrenaline, patrzysz na najwyższy stan (pod obciążeniem), zostawiasz zegar domyślny rdzenia i obniżasz napięcie lub ew. obniżasz zegar rdzenia i napięcie, testujesz, zapisujesz profil, zapominasz, delektujesz się mniejszym poborem mocy,
                           niższymi temperaturami i nieraz wyższą wydajnością. Automat Adrenaline całkiem nieźle znajduje bezpieczną wartość UV - można od niej zacząć aby było jeszcze szybciej i mniej testów.

NVIDIA: Wchodzisz do Afterburnera, odpalasz opcje związane z napięciem, chcesz czepić się krzywej, oglądasz 3 filmiki znanych youtuberów, gdzie jeden na starcie krzywą obniża, drugi zostawia, trzeci podnosi (wszyscy zarzekają się, że tylko ich metoda jest dobra), oczywiście
                               dwóch z nich się myli na starcie mimo to z oszczędności czasu olewasz niższe stany jak w przypadku AMD zostawiając krzywą (nie opuszczasz ani nie podnosisz). Podpatrujesz jakieś bezpieczne ustawienia UV, które pójdą nawet na dziadowskim egzemplarzu karty (aby
                               mieć punkt wyjściowy), zapisujesz profil, AB oczywiście ustawiony jak wcześniej przy AMD aby startował z systemem. Parę najbliższych restartów kompa - profil się nie uruchamia samoistnie tylko trzeba go ręcznie wczytać (na AMD działało normalnie) jednak po którymś
                               uruchomieniu załapuje. Ok, obserwujemy krzywą - przy paru najbliższych restartach na wypłaszczeniu robią się nierówności "WTF?", walczysz, równasz przy okazji dopieszczając ustawienia aby znaleźć złoty środek (rdzeń-napięcie rdzenia), ok. "pagórki" zniknęły ale
                               zauważasz, że "wypłaszczenie" jako już prosta linia co restart się przemieszcza nawet o -60MHz. Przy każdym restarcie wczytujesz przygotowany wcześniej już profil, pięknie ładnie, kliknięcie ptaszka "zatwierdź" i "wypłaszczenie" podąża za wypaczonym
                               przemieszczeniem (no kur... 🤬). Po którymś uruchomieniu kompa postanawiasz pograć dłużej w jakąś gierkę, nie patrzeć w smarki i inne benchmarki. Pięknie ładnie, trochę rozgrywki i crash (no co jest?), wchodzisz do AB, a tutaj psikus, tym razem wypłaszczenie uciekło
                               na +60MHz co było za dużo dla tak wyśrubowanego ustawienia. Wywalasz afterburnera, testujesz inny soft (EVGA, ASUS itd.) z podobnym efektem.
                               Radzisz się na forum, otrzymujesz podpowiedź aby jakieś czynności zrobić na zimnej, jakieś na letniej czy tam gorącej karcie (no offence, dziękuję serdecznie za pomoc ale to już trochę dla mnie kuriozum). Dochodzisz do wniosku, że karta i tak nie bierze dużo prądu, nie
                               jest jakaś głośna, a fabrycznie wydajna - odinstalowujesz cały soft do OC/UC/OV/UV, zostawiasz wszystko fabryczne ponieważ Ci styka. W międzyczasie zastanawiasz się czego jeszcze w jednym sofcie VRAM raportowany jest 1/1, a w innym (GPU-Z i coś jeszcze) 1/8.
                               Przestajesz o tym myśleć, skupiasz się na podziwianiu Path Tracingu w CP2077PL profil Ray Tracing: Overdrive przy ~100FPS 1440p wszystko inne mając w poważaniu.

Edytowane przez Lameismyname
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 19.04.2024 o 08:12, Lameismyname napisał:

Nie chodzi by tworzyć nowe profile na tym polega myk ;) Jak Ci krzywą rozjedzie masz ją poprawić na istniejącym profilu i zastosować, ale nie nadpisywać profilu czy tworzyć nowy :szczerbaty: Po ponownym restarcie sprawdź ponownie krzywą jak pisałem to u niektórych działa ten myk.

• Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@sideband Próbowałem na różne sposoby - zatwierdzając, nadpisując profil, zapisując 2 oddzielne profile (tu jedynie wczytanie tego niewczytanego ustawiało zamierzone wartości ale to głupiego robota taka prowizorka co restart ręcznie do zrobienia).
                      Ciągle jakieś "myki", "poprawianie", "a może teraz dobrze zadziała".... Z całym szacunkiem ale może jeszcze mam wosk wylać i klepnąć 3 zdrowaśki 😁
                      Albo coś działa po niemiecku albo olewam temat. Sprawdziłem możliwości OC i UV karty, jak mnie kiedyś najdzie to może dalej się pobawię.
                      Czuję się zniechęcony. A w Afterburnerze nie jestem laikiem, przy wielu kartach czerwonych się bawiłem lub używałem codziennie.
                      Jakby była opcja sterownikowa (jak w Adrenaline) to oprócz tych softów trzecich firm na pewno bym też przetestował, niestety u zielonych ten sam od nastu lat post-PRLowski "Panel Sterowania NVIDIA" bez żadnych opcji tego typu.
                      Nie linczujcie mnie za szczerość :) Pewne rzeczy mogą się nie podobać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ciekawa sprawa, bo nie widziałem na forum takich problemów z UV jak u Ciebie :( ale jak na stock nie masz odrzutowca, to nie ma się co męczyć. Za miesiąc nie wytrzymasz i znowu pykniesz UV tym razem na gorącym GPU :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@leven Też trochę jestem zdziwiony, bo tak jak mówię - na AMD (5600XT, 5700XT, 6600XT) działało mi jak złoto - wklep i zapomnij. Rock solid jak to mawiają amerykanie.
                Na RTX 4060 to tylko chwilowo się bawiłem, może i byłoby podobnie. Na RTX 2060 i GTX 1660 leciałem z tego co pamiętam na stocku.

A, że z czasem coś pomajstruje to bardziej jak pewne :) Jednak teraz skupiam się na praktycznej wydajności karty. Path tracing jednak szczena opada, przyrost FPS też ogromny względem poprzednich kart.
               Jednak się nie dziwię dlaczego 4070S jest uważana za tak solidną pozycję do 1440p. Ciekawe jak wejdą RTX 5xxx i RX 8xxx na ile ona wystarczy, chociaż znając siebie znajdę jakiś durny powód aby zrobić upgrade do next gen :)

Już kusiła mnie zmiana platformy na AM5 jednak kubłem zimnej wody jest nikły przyrost w 1440p względem tego co już mam. Rozważałem różne upgrade (mniejsze i większe):
               Sprzedaż płyty B450 i zakup nowej B550 - niby nowa gwara, PCI 4.0 jednak nie bardzo coś poza tym, w praktyce różnica nieodczuwalna trochę bez sensu.
               Sprzedaż R7 5800X i zakup 5800X3D - gorsza wydajność we wszystkim oprócz gier, zbyt mała różnica w grach, trochę bez sensu.

Sprzedaż CPU + MOBO + RAM, zakup R5 7500F lub R7 7800X3D + MOBO B650/B650-E + 32GB RAM (~6000MHz) - sporo albo bardzo sporo musiałbym dołożyć, przy okazji wymiana chłodzenia, przyrost w 1440p czasem spoko czasem nie... paradoksalnie więcej dałoby sprzedanie 
               4070S i dołożenie do 4080/S.

:D

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Mam na chacie 3 kompy z gpu nvidii. Gtx 1060, rtx 2070 i 4090. Każdy leci na profilu UV z MSI i wszystko lata :E Na RTX 4090 mam 5 różnych profili zapisanych i każdy działa tak jak powinien. W szufladzie leży 3080 on też latał i było się bawione na różnorakich profilach/krzywych UV/OC i działało. U szwagra robiłem profil UV na 3060 i też działa tak jak ustawiłem itd.

Parę razy trafiłem na "dziurę", która gdzieś przesuwała krzywą na wybranych określonych nastawach sobie z tyłka. Rozwiązanie -15mhz na krzywej lub/i poprawienie profilu tak jak sideband opisuje parę postów wyżej i lata :E

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@lukadd To ja chyba trafiłem na dziurę ale dość głęboką. U Ciebie sztywno +-15MHz, u mnie +-60MHz, gdzie jak z 2700@0,935 dobije mi przy którymś resecie do 2760@0,935 i wykrzacza grę.
                  Na RTX 4060 przeskakiwało ale z tego co pamiętam bardziej na +-15MHz. Magia, czary, zemsta kurteczki za poprzednie karty czerwonych, wpływ faz księżyca na kopulację pingwinów, nie wiem... nie działa, nie zmieni tego nawet to, że działało na na Twoich 10 kartach                   
                  (w tym szwagra i kochanki).
                  Nie chce mi się kombinować... Przejdę jakieś tytuły to może za jakiś czas z nudów wrócę do tematu. Przeżyłem referenta 5700XT, a kiedyś 4870x2 i 9800GX2 więc dla mnie kultura pracy tego GPU w stocku jest OK.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak masz problem z krzywą/napięciami to może po prostu power limit skręc nieco w lewo z umiarem, spadną zegary i pobór prądu :E 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@Send1N Tak jak już wspomniałem. Karta ma przyzwoitą kulturę pracy, temperatury i wydajność w stocku. Ponadto efektywność energetyczna OK. Spokojnie na stocku mogę lecieć. Co miałem sprawdzić to sprawdziłem - wiem jak się kręcą pamięci i rdzeń i znam też stabilne ustawienia OC/UV tego egzemplarza.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Jak znasz możliwości OC, to dałbym na profilu OC zmniejszony Power Limit. Efekt będzie podobny, jak z UV, choć to nie to samo.

Edytowane przez wamak

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@Lameismyname

Chyba wiem co ci rozwala krzywą. A jak to nie to, to już nie mam pojęcia.

Zrobiłem parę testów i myk jest taki z grubsza jak wcześniej było pisane, aby poprawić krzywą po restarcie.
Ale trzeba ją poprawić na niskich temperaturach. Tu każde jedno gpu w idle mniej lub bardziej się nagrzewa tak samo jedno szybciej inne wolniej.

Zrobiłem krzywą na ~35-40stopni, restart kompa i rozwaliło ją. Gdy skorygowałem w zakresie 30-35 stopni rozwalało po restarcie :E Więc skorygowałem na niskich tempach zakres gdzieś 25-29 i po kolejnych restartach śmiga jak należy i wchodzi prościutka krzywa z założonymi przeze mnie taktami.

Jakie to dokładne zakresy są to ci nie powiem, trzeba by dokładniej potestować, ale kilkustopniowe i na jak najniższej temp gpu trzeba skorygować krzywą, aby przy chłodnym GPU podczas odpalenia kompa nie rozwalało krzywej przy wczytywaniu i będzie również działać przy wyższych temp np. podczas przełączania profili z krzywymi skrótami klawiszowymi podczas grania wszystko równo się wczytuje.

Więc krótko po odpaleniu kompa na niskiej temperaturze gpu skoryguj szybko krzywą i zapisz. Jeśli twoje GPU w idle szybko nabiera temperatury i nie zdążysz w tym czasie skorygować krzywej to odpal sobie na sztywno wentyle na GPU na czas poprawiania krzywej, aby utrzymać niskie tempy.

Jeśli ktoś ręcznie wczytuję profile to raczej nie będzie miał tego problemu jak z autostartem i wczytaniem profilu zaraz po odpaleniu systemu gdzie gpu jest zimne, bo po kilku chwilach złapie temp i profil ustawiony na wyższym temp wczyta się poprawnie z prostą krzywą.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Akcje z rozwalającym się UV są znane jeszcze od czasów GTX 1xxx. Pamiętam bo swego czasu jak się w to bawiłem to miałem te same numery i nagle po jakiejś korekcie przestało się przestawiać.

Mówcie co chcecie ale mnie to śmierdzi po prostu niedoróbką po stronie MSI Afterburnera lub po prostu autor softu nie ma pojęcia jak to ogarnąć.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kwestia temperatur i ich wpływu na krzywą i taktowania to kwestia sterownika. Ale od strony MSI też mogą być jakieś babole.

Ja sam zmieniam GPU co ~2 lata, nie wiem może już robię to instynktownie i nie zwracam zbytnio uwagi na pewne myki. No, ale po zakupie ustawiam sobie profile UV, jak coś gdzieś nie balanga na krzywej to koryguję, zapisuję i zapominam :E No, ale jakieś krzywe robię czasami znajomym, czy u dzieciaka w kompie itd. i też balanga.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tutaj magiczny soft nie pomoże to jest funcjonalość na poziomie sterownika. Do tego zachowanie throtlingu powiązanego z boostem to też kwestia sterownika i NV może zmieniać ustawienia wbite w biosie i tak głupki robią. 1070 dało się tak ustawić, że do 60stopni takty stały w miejscu 1080 i 1080ti już od 40+ takty spadały :szczerbaty:

NV wprowadziłaby swoją apkę z krzywą zachowanie będzie takie samo. NV interesuje jak się zachowuje boost tylko po wyjęciu z pudełka co się dzieje po przy grzebaniu to mają wywalone.

• Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@lukadd Dzięki za wysiłek, może to to. Jak za jakiś czas wróci mi ochota na dalsze testy, to sprawdzę.
                  Naprawdę kuriozalna zależność z tymi temperaturami... Zastanawiać się czy może wreszcie się uda w temperaturze 35, 30 a może dopiero w 25 stopniach? 🤣
                  Brzmi to wszystko jak nieśmieszny żart, dlatego przeboleje te parę stopni, wattów czy tam FPS na koszt świętego spokoju.
                  Skoro od paru generacji problem się powtarza, powinien zostać rozwiązany, bo z tego co czytam jest dosyć znany.

Godzinę temu, sideband napisał:

NV interesuje jak się zachowuje boost tylko po wyjęciu z pudełka co się dzieje po przy grzebaniu to mają wywalone.

Cali zieloni, od lat bez zmian :) Są w topce to dyktują swoje warunki i rozwiązania.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Cóż rób jak chcesz, ale to grzech używać GPU bez optymalizacji pod obciążeniem, szczególnie, gdy na obniżonych napięciach osiągasz zdecydowanie lepszy perf/wat ;)

Korekta krzywej zajmuję chwilę. Ja osobiście nie korzystam z autostartu i wczytywania profili MSI wraz z startem windy. Komp chodzi całymi dniami więc nie miałem problemów z krzywą i profilami na bardzo zimnym gpu podczas ich wczytywania. No, ale dzięki twoim problemom tknęło mnie, aby sprawdzić zachowanie krzywej zaraz po starcie gdy GPU jest wtedy mocno "zimne".

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na oficjalnej, ostatniej wersji Afterburnera używanego z RTX 2070 nie miałem problemów z krzywą czy profilami. Teraz musiałem zainstalować ostatnią betę i dzisiaj po restarcie wczytało zupełnie inne ustawienia i jak chciałem to skorygować na krzywej to się wykres rozwalał dopiero załadowanie profilu od nowa rozwiązało sprawę i przywróciło zapisane ustawienia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Dziwne macie problemy, u mnie co sprawdzam, to mam cały czas te samo ustawienie. A wybraliście odpowiednie profile dla 2D i 3D w opcjach?

Edytowane przez @lek

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nigdy tego nie używałem, ba nawet nie wiem jak :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi