Skocz do zawartości
Lameismyname

INNO3D GeForce RTX 4070 Super Twin X2 OC - "budżetowy" 4070S warty uwagi

Rekomendowane odpowiedzi

Trzeba zresetować ustawienia AF i zrobić poprawny UV.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Macie rację. Raster AF nie pomógł, nawet odinstalowanie go. Musiałem przeinstalować na czysto sterowniki grafiki.

Teraz ładnie schodzi do 210 MHz i i jest ~10W w idle i hot spot jest do 50 stopni.

UV robiłem z tego poradnika. Więc albo poradnik jest zły albo miałem coś nie tak w ustawieniach.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@gundross U mnie po ustawieniu krzywej zmieniają się wartości napięcia i częstotliwości o tyle, że czasem są to ustawienia niestabilne. Ostatnio nawet robiłem kolejne podejście (Afterburner w najnowszej wersji beta) i zakończyło się kolejnym fiaskiem... Na codzień jadę na stocku, ew. jak chcę trochę więcej wydajności to +200MHz rdzeń +2000MHz pamięci. Undervolting na kartach NVIDII w porównaniu do AMD jest gówniany, nieintuicyjny i powoduje nielogiczne zachowanie.

• Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Lameismyname Boleśnie się o tym przekonuję:) Przesiadam się z vegi 56/64 gdzie mogłem edytować każdy stan z i częstotliwość pamięci do niego a nawet i timingi tych pamięci.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Cóż zrobić jak się ma dwie lewe ręce :szczerbaty:

• Haha 1
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
5 godzin temu, Lameismyname napisał:

Oczywiście każdy z fanów zielonych będzie udawał, że jest super i przesadzamy 😉

Ja tam nie widzę potrzeby robić UV (karta z bardzo dobrym chłodzeniem + granie przy stałym FPS to zimne kombo) i problem solved 😉

ps. karty nVidii i AMD mam w kratkę - przez jakiś czas siedzę na AMD, później nVidia, później AMD, później znowu nVidia - wybieram produkt, który w danych latach lepiej spełnia moje wymagania (także fanem nVidia raczej nie jestem)

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nawet jak grasz na locku fps, nawet jak masz dobre chłodzenie to i tak po UV tylko będziesz miał dodatkowe zyski. Za free :E

• Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Kyle_PL napisał:

Ja tam nie widzę potrzeby robić UV (karta z bardzo dobrym chłodzeniem + granie przy stałym FPS to zimne kombo) i problem solved 😉

ps. karty nVidii i AMD mam w kratkę - przez jakiś czas siedzę na AMD, później nVidia, później AMD, później znowu nVidia - wybieram produkt, który w danych latach lepiej spełnia moje wymagania (także fanem nVidia raczej nie jestem)

Ale dlaczego nie ? Też zawsze kupuję karty z bardzo dobrym chłodzeniem, ale skoro przez kilka kliknięć myszką, bez straty na wydajności mogę mieć kilkadziesiąt wat mniej i często blisko 10 stopni niżej to aż głupio nie skorzystać ;)

• Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Dla tego, że prawdopodobieństwo większej niestabilności jest większe. Producent nie daje takiego napięcia jakie daje, dla ozdoby. Po drugie, przy kartach z tych mniej pobierających energii (sam rdzeń poniżej 150W) zysk zaczyna się robić iluzoryczny/pomijalny. Jak dodamy jeszcze granie przy stałym fps gdzie robi się poniekąd samoczynnie UV (bo rdzeń średnio nie pracuje na 100%, więc obniżane jest taktowanie ... razem z napięciem, analogicznie jak ma to miejsce na CPU przy ustawieniach zgodnych ze spec.), to >UV< zaczyna się robić sztuką dla sztuki. Teraz jak gram w te cieplejsze dni, to karta (w sumie, to cały komputer) niesłyszalna, a na HotSpot taka uśredniona temperatura jest jakoś w rejonach 60 stopni Cesjusza. (w razie ciekawości mogę zrobić wykres z taką ponad godzinną grą jak się kreślą temperatury na HotSpot)

Tutaj jakiś stary wykres, z gry gdzie jest bardziej zmienne obciążenie GPU (przy stałym FPS) to średnia na HotSpot jeszcze niższa (50 stopni będzie?) - ten wykres to zdecydowanie ponad godzina ... może nawet dwie. CPU to już w ogóle śpi (efekt grania przy stałych 60fps). Co to za gra to nie pamiętam ... możliwe że Borderlands 3 albo The Outer Worlds - nie pamiętam.

dc7167a0d6e8a.png

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja też nie widzę sensu robienia UV. Serio ale wydając 3-5k zł na kartę mam gdzieś czy weźmie te 50w więcej czy mniej i czy zaoszczędzę 10zl rocznie na prądzie. Przy takich kosztach zakupu jest to śmieszna oszczędność. Podobnie z temperaturami bo nie interesuje mnie to czy rdzeń ma pod obciążeniem 65 stopni czy 55. Temperatura i tak jest prawidłowa, karta ma gwarancję i długo przed jej końcem będzie sprzedana.

Za to widzę różnicę pomiędzy działająca kartą na def czy z UV a po dobrze wykonanym OC i wynosi ona u mnie ponad 8%. Dlatego w grach w których potrzebuje wyższej wydajności idę w te stronę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
10 godzin temu, sideband napisał:

Cóż zrobić jak się ma dwie lewe ręce :szczerbaty:

To sobie poczytaj w wątku czego już próbowałem i z jakim rezultatem.

Wielu przez usta po prostu nie przejdzie jak to lipnie jest rozwiązane. Śmiać mi się chce też z recenzentów którzy uważają jako każdy z osobna, że ich metodą UV jest najlepsza, wyjątkowa... Potem analizujesz wideo i u części w niższych stanach jest albo stock albo nawet overvolting. 😀

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Byłoby prościej i wygodniej gdyby nie gpu boost Nvidii, który miesza w nastawach. Sama apka Afterburnera też jest miejscami ciosana siekierą i przydałby się jej mały redesign. Dla kogoś kto pierwszy raz bierze się za UV jestem w stanie przyznać rację @Lameismyname bo jest to wszystko dziadowsko nieintuicyjne ale co się dziwić skoro rusek zrobił tę apkę, oni mają swój unikalny POV na software.

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W sumie ciekawe, że nvidia jeszcze nie wprowadziła dwóch PowerLimitów na wzór Intela. To mogłoby podrasować wyniki w benchmarkach robionych odpowiednio krótko. Ktoś kto gra przy ciągle pełnym obciążeniu GPU na monitorze VRR 144Hz+ realnie nic na tym nie zyska co prawda, a jedynie ktoś kto gra przy stałym fps. Nie mniej jednak zysk marketingowy by był. 🤑

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@SebastianFM No to jak to wyjaśnić, że na dwóch egzemplarzach 5600XT, jednym RX 5700XT i jednym 6600XT było to 5 sekund roboty (o ile już znało się możliwości danego egzemplarza karty). Tutaj na kartach zielonych ustawiasz krzywą, zapisujesz profil, a i tak po każdym resecie coś przeskoczy, na moje nieszczęście czasem do wartości, które w dłuższym seansie są niestabilne. Wielu użytkowników zgłaszało podobny problem, tylko może z mniejszym offsetem - tj. nie powodującym niestabilności ale odbiegającym w jakiś sposób za każdym razem od zapisanego profilu. Jakieś prowizoryczne obejścia - zrób na zimnej karcie, zrób na gorącej, zmień krzywą ale nie zapisuj, wylej wróżbę z wosku... o kant dupy to wytłuc. Soft ma działać po niemiecku, jak nie działa to można okazać swoje niezadowolenie i tyle. U niektórych konstruktywna krytyka odnośnie zielonych jest odbierana jak obraza majestatu, a powinniśmy głośno rozmawiać o tym co jest fajne, średnie i niefajne.

No i nie to, że się jakoś uwziąłem, bo testowałem różne metody. Różne wersje afterburnera. Nawet ostatnio zrobiłem upgrade z Win 10 na Win 11.
I tak... wiem... mógłbym przewidzieć skrajne skoki krzywej (zakres podawałem nawet w tym temacie) i na tej podstawie zrobiłbym mniej wyśrubowane, stabilne UV ale dla mnie to jakiś półśrodek zbyt bliski stockowym wartościom.
No i paradoksalnie mam wrażenie, że problemy zauważam na 4070S, wcześniej 4060, a na RTX 2060 było normalnie skoro na codzień wszystko chodziło. Bądź mądry pisz wiersze.

@caleb59 Nie no UV na gpu AMD robiłem wielokrotnie... ba... gdybym na referencie 5700XT nie zszedł do wartości codziennych na pułapie 1900MHz@0,97V chłodzenie i kultura pracy (a raczej jej brak) odbierałaby mi smak życia ;)
                    Chciałbym aby to po prostu u zielonych było intuicyjne oraz stabilne jak beton. No i to nie jest opcja aby zwalić na usera i udawać, że problem nie istnieje... wszystko robiłem książkowo, zgodnie z rzemiosłem, na różne sposoby i podejścia. Gdyby rzeczywiście wina leżała po mojej
                    stronie, któryś z pasjonatów UV wskazałby konkretną przyczynę i rozwiązanie.

Edytowane przez Lameismyname

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Kup sobie np. RX 7900XT i zobacz jak tam działa UV :E Już miałeś tutaj pisane w tym temacie, za chiny ludowe nie ustawisz określonych taktów pod napięcie. Możesz w zasadzie tylko z zegara zjeżdżać robiąc UV na AMD. Gdzie na nvidii możesz sobie ustawić dalej napięcie pod dowolny takt i ewentualne sporadyczne wahania zegara od temp gpu będą relatywnie niewielkie jak ogarniesz to zwykle do ~15mhz na profilu i krzywej w tych najbardziej cisnących gpu gierkach.

I na obecnych GPU Nvidia daj sobie spokój z autostartem na zimnym GPU i wczytywaniem profili UV, to nie ma sensu.

Edytowane przez lukadd
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Lameismyname, ja mam RTX 4070 Ti i ustawienie UV to są ze trzy kliknięcia w MSI Afterburner. Nie trzeba stosować żadnych obejść. Naprawdę nie wiem o co ci chodzi.

Cv0bNVg.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@SebastianFM Przeczytaj wnikliwie parę stron tego tematu gdzie wszystko szczegółowo opisałem. Nie chce mi się kolejny raz tłumaczyć.
                             Jeżeli po każdym uruchomieniu kompa wczytuje Ci 2850MHz@1.0V to nie masz tego problemu co ja. U mnie niestety tak nie jest.

@lukadd Szczerze, ostatnim razem znalazłem sweet spot czyli poziom zegarów stock ze zjechanym napięciem względem stock (tak aby nie tracić wydajności).
                  Nie ma w poborze jakichś spektakularnych różnic. Na tą chwilę lecę na stocku, jak chcę dorzucić papu to stabilnie +200MHz rdzeń i +2000MHz memy.
                  Pewnie nie wyobrażałbym sobie braku UV posiadając 4080/4090. Tutaj to nie jest aż tak istotne.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Na NV głównym plusem jest to że bierzesz kartę patrzysz na stock jaki jest minimalny zegar przy jakiejś ciężkiej grze na rdzeniu i możesz do tego minimalnego zegara dobrać po swojemu o wiele niższe napięcie niż pompowane jest na stock (ustawiając go na krzywej + testując jakie najniższe napięcie będzie stabilne) bo tylko patrzenie na zegar minimalny ma sens a nie na jakieś boosty przy lżejszym obciążeniu które nic nie dają... na radeonie było i jest to niemożliwe aby urwać na takim samym zegarze bez straty wydajności przykładowo 100w.

Edytowane przez Send1N
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
1 godzinę temu, Lameismyname napisał:

Szczerze, ostatnim razem znalazłem sweet spot czyli poziom zegarów stock ze zjechanym napięciem względem stock (tak aby nie tracić wydajności).
                  Nie ma w poborze jakichś spektakularnych różnic. Na tą chwilę lecę na stocku, jak chcę dorzucić papu to stabilnie +200MHz rdzeń i +2000MHz memy.
                  Pewnie nie wyobrażałbym sobie braku UV posiadając 4080/4090. Tutaj to nie jest aż tak istotne.

Ale bez przesady nie tylko 4090 czy 4080 taki 4070S nie jest jakąś totalną popierdółka to leci stock 220W :E, spokojnie idzie odczuć wzrost wydajności na wat po UV.

RTX 2070 mam do dziś w drugim kompie i od nowości UV do dziś leci i jeszcze na tym UV są podbite zegary względem stock o kilkadziesiąt mhz, tam jest TGP 175W stock z możliwością niewielkiego podbicia na oryginalnym biosie suwakiem o bodaj 15% czyli w zasadzie do poziomu zbliżonego do 4070S i skutki customowych napięć i taktów są zdecydowanie na plus.
Samo obniżenie napięcia w wymagających grach ogranicza odbijanie się od power limitu gdzie na stock będzie zrzucać wtedy zegary(czyli wydajność w dół :E) A i w każdych innych gierkach mniej wymagających wydajność na watt zawsze do przodu ;)
To samo będzie w 4070Super, optymalizacja napięć do taktów = zawsze wydajność na watt do przodu. Za free ;)

Edytowane przez lukadd
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Zainstalowałem dzisiaj ponownie afterburnera w wersji beta aby zrobić kolejne podejście do UV.

To tak, moja karta fabrycznie ma taktowanie rdzenia 2505MHz przy 1.1V, boostuje do ok. 2800MHz przy obiciążeniu.
Ten konkretny egzemplarz w AB znosi stabilnie jak skała OC memek +2000MHz, w jakimś innym programie posiadającym większy zakres doszedłem chyba do okolic +2195MHz i zaczęły się artefakty. No ale z racji, że zostaję na AB który ma suwak podkręcania pamięci zablokowany na max +2000MHz, a samo ustawienie +2000MHz długotrwale testowałem z pozytywnym rezultatem zakładam to jako pewniak i gwarant stabilności.
Bawiąc się w zwykłe OC rdzenia (bez UV, bez modyfikowania krzywej w nietypowy sposób - po prostu wpisując wartość na sztywno) na rdzeniu +250MHz powodowało sporadyczne niestabilności. Założyłem +220MHz jako wartość stabilną, z marginesem bezpieczeństwa.
Następna kwestia to znalezienie najniższego możliwego napięcia w jakim karta pracuje pod obciążeniem. Najłatwiej to zrobić odpalając jakiś benchmark, ustawienia stockowe w afterburnerze, złapać punkty na krzywej od powiedzmy 850mV zaznaczając w prawo do końca i obniżyć je na maksa (wypłaszczając krzywą), linie w edytorze krzywej. Nie wiem czy wszystkie 4070S tak mają ale u mnie wyszło 925mV.

Czyli wiem, że mogę pamięci ustawić na +2000MHz, rdzeń na +220MHz, a najniższe napięcie rdzenia na 925mV (no ale na innym ustawieniu rdzenia).
Wspominałem kiedyś, że wszelkiej maści youtuberzy początek UV robią najczęściej opuszczając całą krzywą (źle - overvolting niższych stanów), zostawiając krzywą (źle - stock niższych stanów), podnosząc krzywą (dobrze - undervolting niższych stanów). Jednak nawet załóżmy najbardziej optymistyczny scenariusz, czyli ktoś wie co robi i podnosi krzywą, to co... najczęściej robią to o wartość "na pałę" np. +100.

Teraz do czego zmierzam, uważam, że moja poniższa metoda jest najlepsza, bo robię UV wraz z UV niższych stanów w sposób wyśrubowany.
Znając powyższe parametry, daję +2000MHz na memkach, wchodzę do edytora krzywej, zaznaczam całą, podnoszę całą o 220MHz, wypłaszczam na 925mV i optymalna wartość sama wychodzi (w moim przypadku 2700MHz na rdzeniu).
Co ciekawe, wydajność jest porównywalna ze stockiem. No i co ciekawe robiłem ileś restartów PC i nie mam tych "jaj" które opisywałem wcześniej, tj. krzywa przy każdym uruchomieniu się tak nie zniekształca (powiedzmy +- 5MHz i +-0,005mV).

Jeżeli zachowacie tą kolejność można śmiało nazwać to perfekcyjnym UV.

EDIT: Nosz kur.... jednak krzywa znowu lata... przed chwilą miałem 2640MHz @ 925mV. Co za guano. Tyle dobrego, że w tą stronę, a więc stabilnie. Mimo wszystko już nie mam na to pomysłów i nie mam pojęcia skąd aż takie odchyły...

Edytowane przez Lameismyname

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Lameismyname coś podobnego miałem na pierwszej wersji AF pod ADA i pierwszych sterach na 4090. Jeżeli po spadku do niższego zegara w hwinfo w efektywnym zegarze masz blisko ten sam takt to ten sam bambol.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@sideband Tu może być pies pogrzebany. Próbowałem już różnych rzeczy.

Obecnie mam 3 profile:
- Maksymalne UV czyli 2700MHz @ 925mV
- Jakiś z użyciem "OC Scanner" 2874MHz @ 1100mV (to tak z ciekawości co wypluje automat)
- UV z zachowaniem wydajności stock 2816MHz @ 1000mV

Każdy skacze w zakresie 60MHz ale z tendencją raczej w dół. Skłaniam się ku ostatniemu bo nie tracę na wydajności, a jednak coś tam się mniej grzeje i papu bierze.
Ogólnie jestem zawiedziony bo z karty jestem zadowolony, a tu piętą achillesa są chyba stery...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak zawsze w dół było z tego co pamiętam u mnie było coś w tych granicach spadek. Ale to nie było powtarzalne w sensie raz występowało, a raz nie. Ale co ciekawe nawet jak wskakiwał wyższy takt to widziałem ten przeskok(te kilkadziesiąt Mhz) na OSD podczas obciążenia.Przy kolejnych sterach problem już nie wystąpił. Dopiero teraz sobie o tym przypomniałem, ale może dlatego, że było to mało dotkliwe i szybko znikło.

Ale doświadczenia od lat z NV pokazują, że pomimo tej samej generacji na różnych GPU zachowanie może być różne.

Wersja AF nie miała wpływu nowa wersja tylko rozszerzyła taktowania na tablicy i nic poza tym.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi