Skocz do zawartości
Jeremiah89

Przenosiny licencji - Win 10 (zaktualizowany z Windows 7)

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Hej,

system zakupiony lata temu jako Windows 7 OEM. Oddzielna płytka i kod, sam instalowałem. Więc z tego, co wiem, to mogę przenieść licencję. System zaktualizowany do Windows 10 jakoś bardzo krótko po jego premierze.

Mój aktualny PC (10 lat na karku) ledwo zipie i kwestia czasu, jak już się nie uruchomi :( dlatego zakupiłem nowy i będę w tygodniu składał. Chciałbym przenieść licencję (od razu na nowym PC zainstalować Win11 i aktywować) i nie miałem obaw, ale teraz się napotykam z opisami problemu, że MS się odkleja i robi problemy ludziom, którzy legalnie zaktualizowali Windowsa 7 na 10. Nawet sama aktywacja Win10 miałaby być niemożliwa, co jest dla mnie oszustwem - aktualizację z Win7 przedstawiał MS jako legalną i pełną.

Czy ktoś już przenosił licencję Windowsa zaktualizowanego z 7-ki do 10-tki? Jak uniknąć problemów przy instalacji Windowsa 11?

Edytowane przez Jeremiah89

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

chyba nie przeniesiesz - przenosiny były legalne przez rok od oficjalnej premiery 10, potem były tylko faktycznie tolerowane, ale to nie znaczy, że legalne - dlatego teraz ms może się z tego wycofać bez konsekwencji prawnych; nie wiem, kiedy i gdzie ms przedstawił aktualizację jako legalną i pełną po upłynięciu formalnego rocznego terminu, nic mi o tym nie wiadomo - raczej cały czas trwała dyskusja i wątpliwości, jaki jest właściwie status prawny tych formalnie przeterminowanych aktualizacji

Edytowane przez glauks
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale ja właśnie zaktualizowałem w tym terminie wskazanym przez Microsoft. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

no to powinien się zaktualizować - ale tylko wg tego co czytałem

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Podstawowa sprawa to żebyś był zalogowany na konto Microsoft na starym PC, wtedy licencja jest powiązana z kontem. Jak będziesz instalował Windowsa na nowym komputerze, możesz go zainstalować bez klucza produktu, a licencję powinien pobrać po zalogowaniu na konto MS. Jeśli będą jakieś problemy przy aktywacji to postępuj zgodnie z tymi krokami: https://support.microsoft.com/pl-pl/windows/ponowne-aktywowanie-systemu-windows-po-zmianie-sprzętowej-2c0e962a-f04c-145b-6ead-fb3fc72b6665

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

U mnie nie zadziałało. System zaktualizowany z 7/10/11 w terminie a po zmianie sprzętu ze 2.3 miechy temu na nowy już się nie aktywował z info wykryto zmianę sprzętową, (nawet nie stawiany na nowo). Próbuj a może się uda ale gdzieś czytałem że właśnie aktualizowane z 7 po zmianie sprzętowej już się nie aktywują ale też że to był błąd po stronie MS który podobno naprawili.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
49 minut temu, kapitanhack napisał:

Podstawowa sprawa to żebyś był zalogowany na konto Microsoft na starym PC, wtedy licencja jest powiązana z kontem. Jak będziesz instalował Windowsa na nowym komputerze, możesz go zainstalować bez klucza produktu, a licencję powinien pobrać po zalogowaniu na konto MS. Jeśli będą jakieś problemy przy aktywacji to postępuj zgodnie z tymi krokami: https://support.microsoft.com/pl-pl/windows/ponowne-aktywowanie-systemu-windows-po-zmianie-sprzętowej-2c0e962a-f04c-145b-6ead-fb3fc72b6665

Dzięki, będę próbował. 

9 minut temu, amp41 napisał:

U mnie nie zadziałało. System zaktualizowany z 7/10/11 w terminie a po zmianie sprzętu ze 2.3 miechy temu na nowy już się nie aktywował z info wykryto zmianę sprzętową, (nawet nie stawiany na nowo). Próbuj a może się uda ale gdzieś czytałem że właśnie aktualizowane z 7 po zmianie sprzętowej już się nie aktywują ale też że to był błąd po stronie MS który podobno naprawili.

Skąd info, że naprawili? Jak wczoraj przeglądałem sieć, to tego nie znalazłem. Tylko niezadowolone komentarze. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Ostatnio gdzieś czytałem, że na problemy przeniesienia win10 jako licencji uaktualnionej z win7 pomaga wpisanie tej samej nazwy komputera na nowym sprzęcie. Wtedy serwer MS traktuje to jako ten sam komp, ale z nowymi podzespołami i zalogowane konto MS z przypisaną licencją aktywuje taki system. 

Wychodzi na to że to loteria. 

Najważniejsza sprawa to taka, że jak na starym kompie masz win10 to moim zdaniem na nowym nie instaluj od razu win11. No i przypisz licencję do konta MS jeszcze na starym kompie.

Edit: i tak jak patrzę na MScommunity to niektórym po 2-3 miesiącach korzystania z systemu nieaktywowanego, ale z zalogowanym kontem MS z przypisaną licencją, system sam z siebie się aktywował. Może faktycznie to naprawili.

Edytowane przez LeBomB

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 minuty temu, LeBomB napisał:

Ostatnio gdzieś czytałem, że na problemy przeniesienia win10 jako licencji uaktualnionej z win7 pomaga wpisanie tej samej nazwy komputera na nowym sprzęcie. Wtedy serwer MS traktuje to jako ten sam komp, ale z nowymi podzespołami i zalogowane konto MS z przypisaną licencją aktywuje taki system. 

Wychodzi na to że to loteria. 

Najważniejsza sprawa to taka, że jak na starym kompie masz win10 to moim zdaniem na nowym nie instaluj od razu win11. No i przypisz licencję do konta MS jeszcze na starym kompie.

Dzięki za radę, tak zrobię. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

User ma wersje oem i z przeniesieniem licencji na nowy sprzęt może być problem. Jeszcze jak chce instalować i aktywować W11 na tym nowym sprzęcie. Jakby to była wersja box to może by było łatwiej, a tak to może być problem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
W dniu 13.04.2024 o 17:13, Jeremiah89 napisał:

Hej,

system zakupiony lata temu jako Windows 7 OEM. Oddzielna płytka i kod, sam instalowałem. Więc z tego, co wiem, to mogę przenieść licencję. System zaktualizowany do Windows 10 jakoś bardzo krótko po jego premierze.

Mój aktualny PC (10 lat na karku) ledwo zipie i kwestia czasu, jak już się nie uruchomi :( dlatego zakupiłem nowy i będę w tygodniu składał. Chciałbym przenieść licencję (od razu na nowym PC zainstalować Win11 i aktywować) i nie miałem obaw, ale teraz się napotykam z opisami problemu, że MS się odkleja i robi problemy ludziom, którzy legalnie zaktualizowali Windowsa 7 na 10. Nawet sama aktywacja Win10 miałaby być niemożliwa, co jest dla mnie oszustwem - aktualizację z Win7 przedstawiał MS jako legalną i pełną.

Czy ktoś już przenosił licencję Windowsa zaktualizowanego z 7-ki do 10-tki? Jak uniknąć problemów przy instalacji Windowsa 11?

Mi Windows 11 23H2 nie chciał przyjąć klucza W7 który wcześniej aktywował W10 w okienku MS. Na drugim komputerze zainstalowałem jednak W10 22H2 bo taki miałem i ten przyjął ten klucz. Jak przepiąłem dysk na drugi gdzie był W11 22H2 to ten także zaakceptował ten klucz. Podejrzewam że jednym z problemów jest wersja Windy. W11 23H2 nie chciał przyjąć starego klucza W7 z DreamSparka (który wcześniej też aktywował W10) ale W10 22H2 przyjął go bez problemu. Licencję z W7 widzę teraz na koncie MS.

Edytowane przez damiank94
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Gdyby ktoś kiedyś tu zajrzał... Zainstalowałem najpierw Windowsa 10 z opcją zmiany sprzętowej i z taką samą nazwą komputera. Po kilku dniach zaktualizowałem system do Windows 11 i póki co wszystko działa, jeśli chodzi o licencję... Momentami trochę żałuję, bo co prawda od razu przywróciłem stare menu kontekstowe, tak widzę, że Windows 11 odwala maniany... a to losowo nie działa wpisywanie czegokolwiek w pole wyszukiwania menu start, a to gry z Microsoft Store robią cyrk i nie chcą się w ogóle uruchomić. No nic, w każdym razie o licencję się nie pruje.

• Thanks 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Jeremiah89 świetnie że napisałeś, bo często różne wątki kończą się tym, że ktoś zgarnia różne porady i na koniec nie wiadomo co zadziałało, co nie itd. Ty napisałeś, więc zostaje informacja dla innych, super :) 

• Like 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

W okolicach kwietnia również zmieniałem kompa. Na starym miałem legalny Win 7 Pro, który niedługo po premierze Win 10, zaktualizowałem właśnie do Win 10 Pro. 

Klucz z Win 7 Pro użyty do pierwszej aktywacji starego kompa nie zadziałał w trakcie instalacji Win 11 Pro na nowym kompie. 

Odpaliłem jednak z powrotem starego PC, założyłem konto Microsoft (wcześniej nie miałem) i powiązałem licencję Win 10 z tym właśnie kontem (po zalogowaniu do konta było widać, że mam przypisaną licencję Win 10 Pro do starego kompa).

Po odpaleniu Win 11 Pro na nowym kompie (instalacja Rufusem z pominięciem konta MS), wprowadziłem dane konta Microsoft w nie aktywowanym jeszcze systemie  i przypisałem licencję Win 10 do Win 11 Pro. Kilka kliknięć i Win 11 Pro na nowym komie został aktywowany. Coś tam chyba musiałam kliknąć, że potwierdzam zmianę sprzętu i tyle

Zero kombinacji. Zwykłe przeniesienie licencji przy pomocy konta Microsoft. 

Edytowane przez kola01
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@kola01 Piszesz o okolicach kwietnia tego roku? Jak tak to znaczy że wreszcie coś naprawili.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Tak, tego roku. Może to nawet kocówka marca była.

Edytowane przez kola01

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@kola01 czyli coś naprawili, dzięki za info ;) 

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dobra z ciekawości spytam, a jak ktoś ma dwie licencje na tym samym koncie,(mam 10 pro i home), to jak wybrać którą przenoszę ?

pytanie tak na zapas, bo w najbliższej przyszłości nie mam w planach wymiany komputera.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No to dobre pytanie jest :D które wiąże się z pewnym ryzykiem. Bo zasadniczo jak masz dwie licencje na koncie MS, to z poziomu konta MS przez przeglądarkę powinno się po prostu odpiąć jeden komputer od tej licencji i zalogować się kontem MS na świeżej, nieaktywowanej instalacji na nowym kompie. W teorii powinno zadziałać w praktyce zawsze jest ryzyko, że się nie przeniesie, bo licencja pozostanie przypisana do starego kompa a odpięta od konta MS. 

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

w praktyce mi dokładnie w ten sposób zadziałało wczoraj :) ale z Win11 a nie 10tką. Mam wersję Home na komp podpiętym pod TV do grania, a wersję Pro na swoim roboczym. Zmieniłem PC, była nowa instalka, starego kompa przez konto M$ odpiąłem na nowym zalogowałem się tylko na konto i sam się bez problemu aktywował :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi