Skocz do zawartości
Adam_pclab

Zestaw komputerowy pod gry do 5000 zł

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Dostałem misję zbudowania zestawu komputerowego dla swojego chrześniaka w budżecie 6000 zł ze wszystkim (buda, monitor, myszka, klawiatura, system), więc liczę że ok. 5000 zł mogę przeznaczyć na samą budę. Przeznaczenie to głównie gry, nie ma się co oszukiwać... Udało mi się złożyć coś takiego. Z przyzwyczajenia korzystam z duteu Intel/NVIDIA, ale jeśli w ten sposób mocno tracę na wydajności to liczę na Wasze uwagi. Próbowałem wsadzić jakąś lepszą grafikę, ale w tym budżecie ciężko byłoby zmieścić RTX 4070, ewentualnie przycinając na świecidełkach może wszedłby RTX 4060 Ti jeśli jest tego wart.

https://proline.pl/koszyk/bfa7c5ab

Alternatywą jest gotowy zestaw z x-kom, gdzie co prawda przepłacam jakieś 350 zł, ale nie martwię się, że złożę coś na odwrót.

G4M3R HERO i5-14400F/32GB/1TB/RTX4060

Uprzejma prośba o uwagi, podpowiedzi, żebym nie wtopił chrześniakowi za dużo kasy na słabo rokujący sprzęt :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ma być z jednego sklepu ze składaniem? Zdecydowanie tylko 4060 w kompie za 5000zł to zdecydowanie zbyt mało.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
11 godzin temu, Adam_pclab napisał:

Alternatywą jest gotowy zestaw z x-kom, gdzie co prawda przepłacam jakieś 350 zł, ale nie martwię się, że złożę coś na odwrót.

I tak nie warto, to mocno przepłacone i dodatkowo nawet nie wiesz jakie dokładnie podzespoły będą w środku. 

Przy wyborze Intel na DDR5 + GPU NV tracisz ogromnie dużo jeżeli chodzi o wydajność w tym zestawie. 

Za 5200 zł masz https://proline.pl/koszyk/4dba7107 i to jest całkowicie inna liga wydajności

Ale z monitorem i systemem jakby miałby brać ze sklepu to się i tak nie zmieścisz w 6k. 

Monitor możesz dać https://proline.pl/iiyama-g-master-g2445hsu-b1-black-hawk-24-cali-fhd-ips-100hz-1ms-freesync-z-gwarancja-iiyama-3-lata-zero-martwych-pikseli-30-dni-p8120713

System pobrać stąd, wgrać i zostawić bez aktywacji i korzystać do woli https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows11

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wielkie dzięki za odpowiedzi. Tak, sprzęt najlepiej jakby był z jednego sklepu z możliwością złożenia zestawu.

Ten zestaw z AMD i Radeonem wygląda bardzo sensownie. Wymienię tylko płytę na taką z WiFi bo nie będzie możliwości podłączenia neta kablem. Tak czysto dla porównania co można zbudować w takim budżecie na Intelu + NVIDIA? Nie jestem pewien czy słusznie upieram się na DDR5, ale takie podejście jest chyba bardziej racjonalne.

Z systemem tak planowałem zrobić, czysta instalka + ewentualnie klucz kupiony z legitnego źródła.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W przypadku AMD na platformie AM5 nie ma wyboru, wspierane jest tylko DDR5. Można zastosować kartę nVidii do procka AMD, mieszanie nie jest problemem, tyle że 4070 o podobnej wydajności jest droższa.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

• Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Tematy

• Odpowiedzi

• Intel w latach 2012-2019 typowo podnosił wydajność produktów serwerowych o ~10% na generację, gdy patrzeć jedynie na "w miarę rozsądny" przedział cenowy 2500 - 3000 USD. Dodawali standardowo po 2 rdzenie i nieco polepszali wydajność pojedynczych wątków (przez wzrosty realnej wydajność na cykl zegara), przy okazji nieco podnosząc przepustowość pamięci. Sandy Bridge (2012) ---> +10% Ivy Bridge (2013) ---> +10% Haswell (2014) ---> +10% Skylake (2017) ---> +10% Cascade Lake (2019) ---> potem +25% Ice Lake (2021) ---> niedawno +40% Sapphire Rapids (2023) ---> obecnie +25% Emerald Lake (2024) AMD z kolei pomiędzy 2012, a 2017 też zdołało troszkę podnosić wydajność i efektywność energetyczną. Jaguar (28nm) oferuje w 4 rdzeniach wydajność połowy Intel Q6700 (65nm), pobierając ⅛ energii, a Excavator Bristol Ridge A10-9620P z Q1 2017 oferuje 69% wyższą wydajność niż Steamroller Kaveri A10-7300 z Q2 2014, używając przy tym o 21% mniej prądu i do tego iGPU ma o 37% więcej flopsów. A więc efektywność energetyczna jest dwukrotnie wyższa w przypadku CPU i o ~70% wyższa w przypadku iGPU, na tym samym procesie produkcyjnym 28nm GlobalFoundries (ale z 28,6% więcej tranzystorów, przy prawie tym samym rozmiarze chipu). (╹ڡ╹ ) Wniosek z tego, iż mimo wszystko sprawność i skuteczność procków od obu korporacji stopniowo rośnie ale wolniej niż byśmy chcieli, a Intel do tego ostatnio zdecydowanie przesadza z poborem energii, próbując za wszelką cenę nie być w tyle w wydajności za AMD. Oby Arrow Lake zaoferował +25% więcej rzeczywistej wydajności, potrzebując jednocześnie o 33% mniej energii do działania. Wtedy mielibyśmy do czynienia z produktem wyraźnie lepszym od Raptor Lake i Raptor Lake Refresh. :-]
    • No dziwna sprawa ale u mnie z ekstra X3D wygląda to tak po graniu w Tarkova, który jest grą procesorową, moim zdaniem wszystko w normie i wcale "sampla reporterskiego" nie mam...
    • Chwilowo zadziałało, ale potem pojawiły się skutki uboczne (opisane wyżej). Dać menelowi 100 000 zł na wódkę to będzie się cieszył dopóki nie przyjdzie czas spłacania. Pytanie co komuniści z PZPR zrobili ok. 1965 roku, że tak im wzrosło. Ale tu trzeba uważać bo wykres Camisa kłamie, no oko widać, że spadek od 1983 jest taki sam jak obecnie, a realnie to 2% rocznie, zaś 1957-66 dużo mocniejszy a na wykresie podobny. To wytłumacz te cuda w Polsce minus 8-11% (zamiast typowych 2%) i dużo dużo mniejsze efekty np. w Niemczech? Lewacka ideologia też ma wpływ ale działa długoterminowo, a za PIS była mało obecna (choć też wypędzali kobiety z domów). Demografowie ładnie tłumaczą długoterminowo (mniej urodzonych kobiet to mniej dzieci w przyszłości), zaś szokowego załamania od połowy 2020 nie potrafią. 1. Mylisz pensję średnią (dla 100% pracowników, tak liczona jest średnia emerytura) z pensją "średnią" (ściemą z GUS z 1/10 firm). 2. Osoby starsze nie załatwiają zdalnie. Także nie płacą kartą, nie korzystają z kas samoobsługowych itp. A jeśli już to kupią coś za 19,99 na półce płacąc 25,99 (czy też zapłacą 1200 zł za 1 GB), co puszczą płazem.
    • Konsolowcy i tak nie zauważą artefaktów, dla nich zawsze obraz jest super, lepszy niż na PC  
    • Przy tym taktowanie ca 100w ciągnie. Nie grzebałem głębiej niż mnożnik i napięcia.
  • Aktywni użytkownicy

• Dodaj nową pozycję...