Skocz do zawartości
wortor

O co chodzi z niestabilnością platform opartych o cpu AMD?

Rekomendowane odpowiedzi

Często widzę komentarze odradzające zakup np. 7800X3D i ogólnie budowanie komputera opartego o płytę i procka od AMD argumentowane tym, że "występują problemy z testowaniem pamięci", "coś się chrzani z trenowaniem pamięci", "platforma jest niestabilna". Nawet ku mojemu zdziwieniu lipton ostatnio nagrał film na youtube, gdzie też coś wspomniał o gorszej stabilności niż komputer oparty o intela i znowu padł tekst o "problemy z trenowaniem pamięci" w przypadku amd.

Może ktoś w prosty sposób wyjaśnić na czym dokładnie mogą polegać te problemy z jednostkami od Ryzeny 7xxx i czym właściwie jest to całe "trenowanie pamięci"? Czym to skutkuje i jaki to będzie miało wpływ, jeśli komputera mam zamiar używać tylko do gier? 

• Haha 5

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kolejny... Lipton to nawet nie wie jak ma ustawione pamięci na swojej platformie z AMD, więc nawet nie ma o czym dyskutować z nim :E 

Sprawa jest prosta, albo od razu  bootuje szybko, albo musisz włączyć w bios 2 opcje i będzie bootował szybko :P Oczywiście pomijam tu trenowanie pamięci przy pierwszym odpaleniu, czy po wrzuceniu bios lub resecie jego ustawień.

• Like 1
  • Thanks 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ok, ale o co chodzi z tym trenowaniem pamięci? Czym to skutkuje, że ludzie to wymieniają jako minus? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Skutkuje to tym, że komp długo wstaje...z tym, że poza może jakimiś specyficznymi konfiguracjami problem już od dawna nie występuje ;) Sam mam 2 różne zestawy na am5, aż dziś z ciekawości włączałem ze stoperem...od wciśnięcia power do pulpitu zestaw z asusem i 7800x3d wstał w 15sek, zestaw z gigabyte i 7600 w 17, w obu przypadkach w11 ;) 

Co do samej stabilności, odkąd złożyłem pierwszy zestaw (wrzesień 2023) wszystko chodzi stabilnie jak skała (drugiego, złożonego miesiąc wcześniej osobiście nie używam, bo to komp syna, ale gdyby się coś działo to by zaraz z tym do mnie przyszedł żebym zaradził) ;) 

• Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dokładnie taki sam czas bootowania mam na swoim. Tomahawk b 650 + ryzen 7 7800x3d. Wystarczyło jedną fukcję w BIOSIE zmienić. 

• Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ogólnie widać w ostatnim czasie zwiększony budżet na marketing szeptany u intela:szczerbaty:. Póki co, to na intelu trzeba się martwić o stabilność z tego co widać w ostatnim czasie. Nawet nvidia każe iść przecz z zapytaniami do intela w sprawie problemów ze stabilnością. 

https://www.techpowerup.com/321461/nvidia-points-intel-raptor-lake-cpu-users-to-get-help-from-intel-amid-system-instability-issues

• Like 2
  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Składałem tydzień temu kompa na am5

R7 7800x3d

Msi x670e tommahawk wifi (najnowszy bios)

G.skile flare 6000cl30 

Poszedł na strzała, co więcej z a 1x bootował może jakieś 20s dłużej niż normalnie (około 27s).

Gdzieś natomiast czytałem że ryzenami jest duży problem przy ustabilizowaniu dużej ilości ramu 128gb i więcej, ale ile w tym prawdy tego nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 minuty temu, Nequrix napisał:

Gdzieś natomiast czytałem że ryzenami jest duży problem przy ustabilizowaniu dużej ilości ramu 128gb i więcej, ale ile w tym prawdy tego nie wiem.

Problem jest z ustabilizowaniem 4 kości DDR5 na wysokich zegarach i dotyczy on tak samo Intela jak AMD dlatego niezależnie od platformy jeśli potrzebna ci jest większa ilość RAMu to kup ją od razu w dwóch kościach.

18 godzin temu, wortor napisał:

Ok, ale o co chodzi z tym trenowaniem pamięci? Czym to skutkuje, że ludzie to wymieniają jako minus? 

Chodzi o to że przy starcie płyta testuje stabilność pamięci DDR5 na wybranych ustawieniach. Robią to również płyty na Intelu bo to cecha pamięci DDR5 (wysokie zegary oznaczają wysoką wrażliwość na jakość i stabilność sygnału). Kolejne starty można przyspieszyć aktywują funkcję która domyślnie będzie ładować poprzednie stabilne ustawienia omijając trenowanie.

• Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja zwróciłem 5700X i MSI B550 - jaja z usb, niektórych penów nie widział, nie szło ustawić klawiatury Corsair. Czasem chodził zajefajnie szybko a czasem łapał muła. O wyrzucaniu z Train Sim World nie wspomne.

Kupiłem 12400F i zero problemów.

• Haha 3
  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja czy to na am4 (B450 + R7 1700, R5 3600, później B550 + R5 3600, R5 5600X...czy obecnie nadal posiadanym w trzecim kompie B450 + R5 5600G), czy to na lga 1700 (Z690 + 12600KF) czy AM5 (B650 + R7 7800X3D i B650 + R5 7600) nie miałem i nie mam żadnych problemów ze stabilnością, USB, czy też wywalaniem z gier.

No chyba że przesadziłem z OC czy UV, ale to już nie była wina sprzętu :E

• Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

U mnie najpierw na am4 3700x od 2020r, potem dwie sztuki 5600. Teraz 7500f na am5. Śmiga lux. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

ja miałem trochę problemów na AM4. Intel był mniej problematyczny.
Od 3 lat siedzę głownie na am4 i nie mam problemów więc nie zmieniam platformy.

Z ciekawości przeszedłbym na intela ale nie ma nic w ofercie. Same smoki po 200-300W. Drogie gorące procki, drogie płyty, trzeba kupować topowe chłodzenia wodne.

W amd topowy proc do gier, byle jaka płyta i byle jakie chłodzenie. Wydajność w grach podobna co na intelu więc nie ma dyskusji.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Problemy z am4 były z tego co pamiętam przy premierze ryszardów 3000, ja akurat wiek dziecięcy zen 2 przeczekałem na zen 1 i przesiadkę zrobiłem, gdy już było wszystko ogarnięte.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

U mnie b350+r1600 czy 2600,b450+r5500 lub obecnie b550+r5500 nie sprawia problemów

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

U mnie B450 i 1600/3600/5600 różne BIOSY, aż do ostatniego z zeszłego, zero problemów, w lapku też mam 5600H też żadnych problemów, do tego 5600 zrobiłem OC i UV dzięki Ryzen Master, jest chłodniej i wydajniej, z USB też żadnych problemów nie miałem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Problemy były np z płytami msi przy premierze ZEN2 (r5 3600 / 3700x / 3800x itd) takie że przechodziłem akurat wtedy po 4 latach z platformy am3 z fx'em zacierając ręce a tu komp odpalał się raz na 10 - 20 - 50 prób :E (losowo) na początku nie wyłączałem PC przez kilka dni wcale tylko wygaszałem monitor ale po swoich własnych testach odkryłem że uśpienie nie robi problemu zamiast normalnego wyłączenia i tak przez 3 miesiące usypiałem pc :) aż wyszedł w końcu bios który ogarnął problem błędem cpu przy starcie. Od tamtej pory już jakichkolwiek problemów a trochę czasu minęło i sprzętu się przewinęło ;) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mój egzemplarz Ryzen 7700X + B650 raz na miesiąc się wywala przy uruchamianiu Windows - wygląda tak jakby przy ładowaniu Windows komp się samoczynnie restartował i po restarcie uruchamia się poprawnie. Jedyne co znalazłem z tym problemem to wątek na Reddit, gdzie więcej osób ma taki problem, ale zero rozwiązań, ani nawet sugestii co to może powodować. Jako że dzieje się to losowo raz na miesiąc to poddałem się z szukaniem przyczyny.

Odnośnie szybkości uruchamiania to Windows pokazuje Ostatni czas systemu BIOS 15.8 s (któraś z ostatnich wersji BIOS przyśpieszyła ten czas o jakąś 1 sekundę). Jakoś raz na miesiąc przy uruchamianiu komputer stwierdza że trzeba dotrenować pamięci i wtedy uruchamia się 30-40 sekund - najbardziej irytujące jest że wentylatory w kompie chodzą wtedy na 100% obrotów, ale AMD nie widzi problemu. Mam też drugi komp na i7-4790 i tam Windows pokazuje czas uruchamiania jako 0.0 s.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 15.04.2024 o 22:32, Stryfe napisał:

Dokładnie taki sam czas bootowania mam na swoim. Tomahawk b 650 + ryzen 7 7800x3d. Wystarczyło jedną fukcję w BIOSIE zmienić. 

Przepraszam, że się wtrącam, ale o jaką funkcję w BIOS-ie chodzi?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Killer85 z czystej ciekawości - dlaczego do tego samego procka zmieniłeś b450 na b550? Sam myślałem o upgrade, ale nie bardzo mogę znaleźć jakiś solidny argument...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ceny płyt B550 i X570 są tak psychopatycznie chore, że mając B450 jest kompletnym bezsensem zmiana w górę. Lepiej siedzieć aż zabraknie wydajności i zmienić na AM5 w przyszłości.

• Like 4

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
44 minuty temu, Astec napisał:

Przepraszam, że się wtrącam, ale o jaką funkcję w BIOS-ie chodzi?

Memory context restore i power down. Trzeba je włączyć jeśli długo wstaje.

@Lameismynamebo w sumie nie ma solidnego argumentu na to :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
55 minut temu, caleb59 napisał:

Ceny płyt B550 i X570 są tak psychopatycznie chore, że mając B450 jest kompletnym bezsensem zmiana w górę. Lepiej siedzieć aż zabraknie wydajności i zmienić na AM5 w przyszłości.

Mam takie same zdanie, AM5 już będzie w miarę dojrzałe to będzie można na luzie zmienić jak wydajności zabraknie, mogę jeszcze u siebie wpakować 5700X3D jak cena spadnie odpowiednio, na razie 5600 mi do wszystkiego wystarczy, ten w lapku 5600H jest tylko troszkę gorszy, ale też wszystko ogarnia w 1080p jak trzeba. :)

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
4 godziny temu, MassTA napisał:

Mój egzemplarz Ryzen 7700X + B650 raz na miesiąc się wywala przy uruchamianiu Windows - wygląda tak jakby przy ładowaniu Windows komp się samoczynnie restartował i po restarcie uruchamia się poprawnie. Jedyne co znalazłem z tym problemem to wątek na Reddit, gdzie więcej osób ma taki problem, ale zero rozwiązań, ani nawet sugestii co to może powodować. Jako że dzieje się to losowo raz na miesiąc to poddałem się z szukaniem przyczyny.

Właśnie co miesiąc +- dochodzi do automatycznego retreningu pamięci ram (do tego jak zrobisz jakieś zmiany w bios, albo nawet wejdziesz i zapiszesz bez zmian, to też się robi). Jeżeli to wygląda tak, że odpalisz kompa i przez jakiś czas system nie wstaje, a potem sam z siebie normalnie się ładuje, to tak ma być. To nie jest problem, a zamierzone działanie. 

Edytowane przez Kelam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Kelam To wygląda tak, że po tym restarcie jest w logach że Windows się wysypał i jest log z bluescreena. Minidump z bluescreena wskazuje że wysypuje się coś związanego z grafiką, ale ta chodzi bez błędów - przechodzi OCCT, mogę grać godzinami bez crashy czy artefaktów itd.

Przy restarcie podczas trenowania pamięci który opisujesz, raczej nie powinno dochodzić do wysypania Windowsa.

Tak to wygląda:

obraz.png.91e565788b40435168c479e300bf774d.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wyłącz Fast Boot - on może powodować tego typu błędy:

yeD87Sm.jpeg

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi